Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4G
Сè за компјутерДодатоци за компјутерПреглед на Razer Basilisk V3 Pro: Совршениот предводник за гејмерски глушец?

Преглед на Razer Basilisk V3 Pro: Совршениот предводник за гејмерски глушец?

-

V3 Pro од Razer – уште една безжична верзија на гејмерскиот глушец од серијата Basilisk. Со новата верзија Pro, производителот сака да ги привлече првенствено страсните гејмери ​​за компјутери кои не се заплашени од високата цена.

Razer Basilisk V3 Pro

По препорачана цена од 180 € (прибл 7000 долари) новиот десен глушец воопшто не е евтин, но има многу карактеристики! Денес ќе дознаеме подетално - кои.

Спецификации на Razer Basilisk V3 Pro

  • Ергономија: за десничари
  • Сензор: Razer Focus Pro 30k, оптички
  • DPI: 100 до 30
  • Фреквенција на земање примероци: до 4000 Hz
  • Поврзување: 2,4 GHz, Bluetooth, USB-C кабел
  • Копчиња: 10+1 програмабилни копчиња со меморија до пет профили
  • RGB: 13-зонско осветлување
  • Траење на батеријата: до 90 часа (Bluetooth и без RGB)
  • Тежина 112 g, димензии: 130×75,4×42,5 mm

Комплетен сет

Глувчето за игри доаѓа со кабел за адаптер USB-A до USB-C покриен со ткаенина, безжичен адаптер USB-A, како и упатства (се разбира на украински) и налепници.

Razer Basilisk V3 Pro

Кога првпат ја ставив раката на глувчето, првата мисла ми беше: „Многу е убаво!“. Квалитетот на производството е на многу високо ниво, што е сосема очекувано во овој ценовен опсег. Особено ребрестите страни и грубите главни копчиња на глувчето се многу ласкави за рацете. Отпечатоците од прстите на V3 Pro се речиси невидливи, благодарение на анодизираното и мат црно тело.

Razer Basilisk V3 Pro

Една од најистакнатите карактеристики е дефинитивно HyperScroll Tit Wheel, кој исто така е ребрест. Можеби името звучи чудно, но ова тркало нуди се што ви треба и повеќе. Од една страна, повратните информации за лизгање може целосно да се оневозможат со прекинувач, а од друга страна, ви нуди две дополнителни копчиња кога ќе кликнете на тркалото на глувчето лево или десно.

Razer Basilisk V3 Pro

Под двете главни копчиња се наоѓаат внатрешни оптички прекинувачи од третата генерација, дизајнирани за 3 милиони кликања, тие се активираат за само 90 милисекунди без случајни двојни кликања.

Дизајн

Исто така, има две копчиња под тркалото на глувчето: горното ви овозможува да превртувате веб-страници додека лизгате, а долниот нуди поставки за DPI.

Овој глушец е опремен со сензор Razer Focus+, кој ви овозможува да ја промените чувствителноста до вртоглави 30 точки на инч (DPI). Иако е неверојатно што е можно дури и да се постигнат овие нивоа на програмирање на чувствителност, тоа не беше особено корисно во она што се обидов и беше тешко да се направи разлика помеѓу 000 и 15.

Razer Basilisk V3 Pro

Од друга страна, стапката на испитување на Басилиск - која може да се циклира помеѓу 125, 500, 1000, 2000 и 4000 Hz - беше изненадувачки мазна и забележлива. Три дополнителни копчиња за слободно доделување се наоѓаат на левата страна на глувчето за играње. Ги преназначив страничните копчиња за јачина на звук нагоре и надолу, што всушност е практично.

Basilisk V3 Pro

Basilisk V3 Pro располага со осветлено тркало за лизгање со 13 зони, осветлено лого на потпирачот за дланка и осветлена долна страна на глувчето, обезбедувајќи мек сјај на која било површина на која се потпира, особено црни или огледални површини. Дури и RGB скептик како мене мора да признае дека изгледа прилично кул, како светлата на StreetGlow на еден од оние фенси Civics од познатата франшиза Fast and Furious. Се разбира, оваа функција и RGB осветлувањето воопшто е чисто прашање на вкус во моите очи. Ако ви пречи, можете да го исклучите со помош на софтверот Razer.

Basilisk V3 Pro

Полека, но сигурно се движиме до дното на уредот, каде што прво ќе видите четири бели тефлонски плочи и прекинувач помеѓу Bluetooth и безжичен 2,4 GHz. На десната страна на сензорот има прекинувач за префрлување помеѓу зачуваните профили на глувчето.

Razer Basilisk V3 Pro

На самото дно од задната страна ќе најдете отстранлив пластичен капак под кој можете удобно да го поставите USB-приемникот. Меѓутоа, многу поважно е што тука може да се вметне опционален магнетски пакувач за полнење, кој може да се купи одделно.

Razer Basilisk V3 Pro

Ова е потребно за безжично полнење и особено за дополнителна приклучна станица.

Ергономија и тестирање

Кога играте, глувчето остава многу добар впечаток и, пред сè, остава пријатно чувство во раката. Исклучително е ергономски, не е премногу голем и не е премногу мал за мојата десна рака - само средината. Посебно ми се допаѓа потпирачот за палецот на левата страна на глувчето, што исто така го ослободува од стресот. Но, имам лоши вести за Шулги.

Razer Basilisk V3 Pro

Како што реков, можете да ги промените нивоата на DPI користејќи го дополнителното копче кое се наоѓа под активирањето на тркалото за лизгање. Со сите пет нивоа, кликнувањето на десниот број на DPI може да изгледа прилично непрактично. Лично, јас користам само две вредности на DPI, и ако користите повеќе нивоа, се разбира, можете да најдете различно доделување на копчињата со софтверот за да се префрлате помеѓу нивоата на чувствителност уште попогодно.

Razer Basilisk V3 Pro

Патем, за него. Од осветленост и различни ефекти до синхронизација со други уреди со овозможена Chroma, сите врати се отворени за вас. Лично, сметам дека софтверот на Razer е многу интуитивен. ВО Razer Synapse може да креирате макроа вклучувајќи тајмингот, да ја менувате стапката на гласање (од 125 на 1 или 000 Hz), да го приспособите RGB осветлувањето, да го оптимизирате и синхронизирате со други уреди со овозможена Chroma и да ги менувате нивоата на DPI. Сите поставки може да се зачуваат во внатрешната меморија на глувчето (4 профили).

Покрај тоа, постои и профил на облак. За да го користите целиот опсег на функции, треба да го инсталирате софтверот Razer Synapse, во кој можете да ја активирате и опцијата Scroll Acceleration, која автоматски ја зголемува брзината на лизгање на тркалото на глувчето според тоа колку брзо ќе кликнете на него.

Razer Basilisk V3 Pro

И можете да се префрлите на режимот Smart-Reel, кој независно се префрла помеѓу тактилен и слободен режим - во зависност од брзината на вртење на тркалото. Во тестот, автоматското префрлување работеше доста добро. Но, доволно е само лесно, донекаде брзо вртење за глувчето да „полуди“. За ова беше потребно малку привикнување, како и кликнувањето кога тркалото за лизгање се врати во тактилен режим.

Razer Basilisk V3 Pro

Има и снајперско копче лево, кое ви овозможува значително да го забавите глувчето при нишанење, на пример, и е потпора за мене во стрелците.

Razer Basilisk V3 Pro

Во пракса, двете странични копчиња на тркалото на глувчето се покажаа како благодет. Надвор од игрите, ги користев за лизгање настрана, а двете копчиња од левата страна на глувчето за одење напред и назад на веб-страниците.

Razer Basilisk V3 Pro

Без разлика дали се работи за League of Legends, Valorant, Apex, Path of Exile или повеќе лежерни игри како што е Hearthstone - движењата на глувчето се прецизни, многу мазни и особено брзи. За ова е одговорен сензорот Focus Pro 30K на Razer. Со кликнување на глувчето за игри е задоволство и се чувствувате богати, јасни и мазни. Производителот исто така тврди дека батеријата трае 90 часа во безжичен режим од 2,4 GHz. Во режимот Bluetooth, глувчето за играње може да работи десет часа повеќе.

Razer Basilisk V3 Pro

Не морав да го полнам дури и по неколку вечери и глувчето го исполнува ветувањето на Razer. Потоа можете повторно да го полните со помош на USB-C кабел или безжично – и тука доаѓа во игра Dock Pro (немав за преглед, за жал). При празнење, на екранот се појавува пораката Low Battery - благодарам софтвер, а самиот глушец почнува да трепка црвено и да испушта тенок звук, толку помалку се полни - толку почесто трепкањето, како на видеото:

Во самата докинг станица е интегриран ресивер, со кој можете да го користите глувчето во режим од 2,4 GHz. Ова ја елиминира потребата од дополнителен ресивер што доаѓа со глувчето и, кога се сомневате, не мора да поминете кабел преку вашата работна маса за да го чувате и адаптерот во непосредна близина на вашиот нов глушец за игри.

За кого е наменет Razer Basilisk V3 Pro?

Ако барате гејмерски глушец богат со карактеристики на кој му е потребна само најнова технологија и најдобра удобност, сигурно ќе бидете многу задоволни од Basilisk V3 Pro – но исто така ќе треба да платите и цена за да се совпаднете. Сепак, Razer не е првиот и не единствениот производител кој нуди периферни уреди за хобисти под марката од 150 евра.

Razer Basilisk V3 Pro

Razer Basilisk V3 Pro е многу моќен и разновиден гејмерски глушец кој поставува стандарди во светот на гејмерските глувци благодарение на неговите бројни функции и високото ниво на удобност: особено би ги истакнал силните оптички прекинувачи со одлични карактеристики за прилагодување, напредна висока прецизност. сензор, разни безжични технологии и батерија со долг работен век. Но, незаборавен впечаток остава и „паметното“ тркало на глувчето со можност за автоматско лизгање. Само многу високата малопродажна цена го кочи потенцијалното „задоволство“ и е единствената негативна страна за мене.

Каде да купам

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи. Најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Исто така интересно:

Преглед на Razer Basilisk V3 Pro: Совршениот предводник за гејмерски глушец?

ПРЕГЛЕД НА ПРОЦЕНКИ

Дизајн
10
Материјали
10
Ергономија
9
Опрема
10
софтвер
10
„Кралот се врати да владее“. Razer Basilisk V3 Pro е врвниот глушец за игри. Вооружен до заби со врвна технологија, го отклучува потенцијалот на играчот, поместувајќи ги познатите граници на перформанси, прилагодување, поврзување и контрола. Што повеќе би можеле да посакате?
Julia Alexandrova
Julia Alexandrova
Кафеџија. Фотограф. Пишувам за наука и простор. Мислам дека е премногу рано за нас да запознаеме вонземјани. Го следам развојот на роботиката, за секој случај ...

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега

„Кралот се врати да владее“. Razer Basilisk V3 Pro е врвниот глушец за игри. Вооружен до заби со врвна технологија, го отклучува потенцијалот на играчот, поместувајќи ги познатите граници на перформанси, прилагодување, поврзување и контрола. Што повеќе би можеле да посакате?Преглед на Razer Basilisk V3 Pro: Совршениот предводник за гејмерски глушец?