Сè за компјутерДодатоци за компјутерПреглед на Razer DeathAdder V3 Pro: Напредно глувче за игри

Преглед на Razer DeathAdder V3 Pro: Напредно глувче за игри

-

На крајот на минатата година, брендот за игри Razer ја ажурираше својата линија на глувци DeathAdder со сосема нова Death Adder V3 Pro. Според производителот, професионалните е-спортисти биле поканети да го подобрат овој популарен глушец за игри. Така да се каже, за професионалци од професионалци.

Во споредба со претходната генерација, V3 Pro ја задржа познатата форма, но стана полесен, се ослободи од RGB позадинското осветлување и значително ги подобри главните карактеристики - брзина, резолуција на сензорот и забрзување. Па, ајде да дознаеме што смисли Razer овој пат.

Прочитајте исто така: Преглед на Razer Leviathan V2 X Gaming Soundbar: Не само за гејмерите

Карактеристики на Razer DeathAdder V3 Pro

 • Тип на глушец: играње
 • Тип на сензор: Focus Pro 30K, оптички
 • Максимална резолуција: 30000 DPI
 • Максимална брзина: 750 IPS
 • Забрзување: 70G
 • Максимална фреквенција на гласање: 1000 Hz
 • Број на копчиња: 5+1
 • Ресурс за копчиња Razer Switches Gen 3: 90 милиони притискања
 • Материјал на телото: пластика
 • Поврзување: 2,4 GHz, кабел
 • Автономија: до 90 часа (1000 Hz), до 24 часа со Razer HyperPolЛинг безжичен клуч (4000 Hz)
 • Димензии: 128×44×68 mm
 • Тежина: 63 g
 • Дополнително: ергономски облик за десна употреба, LED индикатор, без RGB осветлување, вградена меморија за зачувување на 2 профили за поставки

Цена и позиционирање на Razer DeathAdder V3 Pro

Razer DeathAdder V3 Pro е позициониран како професионална алатка за игри што е развиена имајќи го предвид еСпортот. Го нема стандардниот атрибут на периферни уреди за игри (RGB-осветлување), но главните карактеристики и функционалноста на глувчето навестуваат дека е напреден контролер за игри за страствените гејмери.

DeathAdder V3 Pro чини според неговото позиционирање - од 145 долари. Тоа секако не е најскапиот предлог, но не е евтин за глушец. Значи, што нудат тие за овие средства?

Содржина на пакетот

Razer Death Adder V3 Pro

Razer DeathAdder V3 Pro пристигна на преглед во прекрасна кутија во препознатливи црни и зелени бои. Внатре можете да најдете глушец, USB адаптер од 2,4 GHz, адаптер за адаптер, плетен кабел од тип А до тип Ц, налепници од брендот Razer, ленти за глувче и придружна документација.

Адаптерот има порти Type-A и Type-C и ќе ви се најде, на пример, ако системскиот оператор е далеку и сакате да го држите адаптерот при рака за да се елиминираат пречки во сигналот. И, исто така, ќе биде погодно за полнење - само отстранете го адаптерот и ставете го глувчето на полначот.

Razer Death Adder V3 Pro

Ленти, тие се налепници за глувче, имаат малку гумирана и груба текстура. Тие се држат до главните копчиња на глувчето (лево и десно), како и на страните, и се дизајнирани да гарантираат дека глувчето нема шанси да ви се лизне во рака за време на битките за игри.

Razer Death Adder V3 Pro

Патем, вака брутално ќе изгледа глувчето со налепници.

Razer Death Adder V3 Pro

Но, дали да се користат ленти или не - тука секој корисник ќе одлучи сам, бидејќи материјалот на куќиштето дава добро „зафат“ со дланката и без нив. Значи, повеќе ќе зависи од стилот на користење или играње, а веројатно и од омилениот жанр на игри.

Прочитајте исто така:

Дизајн на Razer DeathAdder V3 Pro

Razer Death Adder V3 Pro

Razer DeathAdder V3 Pro ја има истата препознатлива форма како и сите манипулатори во линијата DeathAdder. Ова е асиметрично лесно гејмерско глувче со добра ергономска форма, кое е совршено приспособено за употреба од десната страна.

Razer Death Adder V3 Pro

Телото на глувчето е изработено од мат и пријатно на допир груба пластика, а претставено е во две класични бои - црна и бела. Како што можете да видите од сликите, ја разгледуваме опцијата #2. Она што беше пријатно изненадување за мене беше тоа што белата кутија не беше многу замачкана. Да, може да се види прашина на глувчето (особено под главните копчиња, каде што обично не ми стигнуваат прстите) или волна од четириножните „асистенти“, но материјалот лесно се чисти и нема никакви проблеми кај сите.

Razer Death Adder V3 Pro

Димензиите на DeathAdder V3 Pro се 128×44×68 mm, така што може да се класифицира како глушец со средна големина, а тежи само 63 g. Ресурсот на копчињата е 90 милиони притискања, а нивниот вкупен број е 6. Две главни, тркало, две страни под палецот и уште една подолу е копчето за исклучување и промена на DPI. Тркалото има гумен слој со микро-столпчиња, што обезбедува одлична јасност при лизгање.

Razer Death Adder V3 Pro

Под тркалото, можете да видите LED индикатор, кој сигнализира не само дека глувчето има време да се полни или дека излегол од режим на мирување, туку и кој од режимите DPI моментално се користи. Стандардно, глувчето има 5 DPI режими: 400, 800, 1600, 3200 и 6400. Секој од нив има своја боја. И при префрлување на DPI, дури и на глувчето, дури и преку софтверот, индикаторот накратко светнува во боја што одговара на одреден режим. Патем, ова е единствениот елемент за осветлување на глувчето. Како што веќе беше напишано погоре, RGB не е обезбеден овде.

Приклучок од тип C може да се види под индикаторот во скриена ниша. Преку него, глувчето се полни или се поврзува со компјутерот преку кабел. Да, ова е гејмерски глушец со комбиниран тип на поврзување, кој работи и преку кабел и преку радио сигнал.

Razer Death Adder V3 Pro

Го превртуваме глувчето и ја гледаме дупката за оптичкиот сензор, копчето за вклучување и вклучување DPI, нозете од сива пластика и техничко обележување. Вреди да се напомене дека оптичкиот сензор што се користи овде е комерцијален, наречен Focus Pro 30K, кој го нема вообичаеното „оптичко“ осветлување. Нозете и „рамката“ околу сензорот се изработени од сјајна пластика, а рамката на долниот дел на глувчето е изработена од бел „сјај“, кој заедно овозможува одлично лизгање на површината.

Razer Death Adder V3 Pro

Софтвер Razer Synapse

Razer DeathAdder V3 Pro, како и скоро сите уреди на брендот, е поврзан со сопствен софтвер Razer Synapse. Оваа алатка ви овозможува детално да го конфигурирате глувчето за различни сценарија за користење.

Откако ќе се поврзете, глувчето веднаш ќе се појави во списокот со поврзани уреди на почетниот екран на Synapse. За самиот DeathAdder V3 Pro има 4 јазичиња со различни поставки.

Првиот, „Customize“, ви овозможува да ги приспособите функциите и дејствата на копчињата за два режима - нормален и Razer Hypershift. Овде можете да ги поставите перформансите на одредени функции не само на копчиња (вклучувајќи го притискањето на тркалото), туку и на лизгање нагоре и надолу. Во Hypershift, дури и левото копче на глувчето може да се програмира, но стандардно е невозможно да се промени неговата функција. Со помош на софтверот можете да поставите многу дејства, од отворање одредени програми до управување со мултимедија или брзо внесување текстуален симбол или дури и емоџи.

Следно, имаме таб со поставки на глувчето. Овде можете рачно да ја изберете чувствителноста на манипулаторот и можете да го прилагодите DPI на две оски, да ја поставите фреквенцијата на гласање (125, 500 или 1000 Hz) и да добиете брз пристап до поставките на глувчето за Windows.

Во следниот таб, можете да го калибрирате уредот за различни типови површини, да ја прилагодите висината на активирањето на глувчето (далечина на полетување и слетување), а има и прирачник за ресетирање на глувчето на фабрички поставки. Во „Напојување“ се поставките за напојување и тајмерот за мирување.

Прочитајте исто така:

Ергономија и впечаток

Razer Death Adder V3 Pro

Сега да преминеме на субјективното - впечатоци од употреба. Да бидам искрен, љубител сум на симетрични, мали и релативно тешки модели. Ова се случило историски и уште не сум нашол ништо подобро за себе, тоа е прашање на навики. Но, DeathAdder V3 Pro не само што исполни, туку и надмина некои од моите очекувања.

Прво, многу ми се допадна неговата форма со ергономскиот лак под показалецот и средниот прст. Дланката се потпира на глувчето опуштено и некако природно, не морав воопшто да се навикнам, како што се случува со повеќето други глувци.

Второ, ова е веројатно првиот лесен глушец што се чувствував удобно да го користам и за време на тестирањето не сакав да се вратам на мојот вообичаен. Има многу компетентна распределба на тежината и, благодарение на сјајните ногарки, речиси без напор се лизга по патосницата. Притоа ја користам и наједноставната мат, која иако е позиционирана како душек за игра, никако не се истакнува. Иако, вреди да се напомене дека глувчето е прилагодено на речиси секоја површина, вклучително и стакло (од 4 mm) и многу брзо се „префрла“ помеѓу површините без да го изгуби квалитетот на контролата на курсорот.

Razer Death Adder V3 Pro

Трето, површината на куќиштето не само што е пријатна на допир и лесна за нега, туку и воопшто не се лизга во раката. Па немав потреба од целосни ленти. И за крај, четврто, многу ми се допаднаа страничните копчиња кои најмногу ги користев за работа. Сега тоа е она што ми недостасува во мојот глушец. Го доделив извршувањето на функцијата „назад“ во прелистувачот на едно копче, а вметнувањето копиран текст на второто, а работниот тек стана поудобен и побрз.

Не забележав разлика помеѓу жична и безжична врска, па го користев скоро цело време без кабел. Копчињата и тркалата работат јасно, нема поплаки овде. Единствената нијанса со која морав да се соочам е нејзината големина. Глувчето е малку поголемо отколку што ми треба лично, но ќе биде соодветен за просечни раце. Поради големината, на почетокот ми беше малку незгодно да стигнам до првото странично копче, но подоцна се навикнав и веќе не беше проблем.

Автономија

Razer Death Adder V3 Pro

DeathAdder V3 Pro во безжичен режим се напојува од батерија, а не од батерии како повеќето безжични модели. И ова значи дека ако го користите со адаптер од 2,4 GHz, ќе треба да се полни. Производителот тврди до 90 часа автономна работа со фреквенција на гласање од 1000 Hz. Ова е разјаснето со причина, бидејќи можете да купите Razer Hyper на манипулаторотPolling Wireless Dongle и добијте фреквенција на гласање од 4000 Hz. Сепак, оваа работа ќе ја испразни батеријата за 24 часа. Немаме таков dongle за преглед, па ќе зборуваме за искуството со 1000 Hz.

Така, за речиси 3 недели секојдневна употреба, морав да го наполнам глувчето еднаш. Да, некогаш била на работа само по неколку часа на ден, но некогаш имала 10-12 часа работа, а со едно полнење издржувала повеќе од 2 недели. Точно, искуството со полнење на глувчето е нешто интересно и ново за мене. Но, погодно е додека го полните глувчето, тој едноставно да се претвори во жичен некое време, бидејќи можете да го полните и да продолжите да го користите. Ми требаа нешто помалку од 10 часа за полнење од 100% до 2%. Ако 2 часа полнење е еднакво на 2 недели работа, тогаш „жртвата“ е многу, многу прифатлива.

Прочитајте исто така:

Висовски

Razer DeathAdder V3 Pro се покажа како многу успешен глушец кој ќе им се допадне не само на гејмерите, туку и на обичните корисници. Глувчето има навистина удобна ергономска форма и средна големина, што го прави погоден за повеќето корисници. Леснотијата и добро осмислената распределба на тежината не бараат речиси никаков напор при употреба, а исто така е совршено прилагоден на широк спектар на површини, вклучително и стакло.

Razer Death Adder V3 Pro

Други предности вклучуваат напреден брендиран сензор, софтвер лесен за користење со флексибилни поставки на копчињата, чувствителност и калибрација на сензорот, благодарение на што глувчето може да се прилагоди за секоја игра и секое сценарио за користење. Комбинираниот метод на поврзување со долго траење на батеријата кога се користи без кабел е дефинитивен плус. Со век на траење на копчињата од 90 милиони кликања, можеме да кажеме дека DeathAdder V3 Pro е сигурно и издржливо решение. И неговиот единствен недостаток можеби е цената, но дефинитивно нема да ги спречи оние кои сакаат да го добијат, можеби, еден од најдобрите гејмерски глувци на пазарот.

Каде да купам

Преглед на Razer DeathAdder V3 Pro: Напредно глувче за игри

ПРЕГЛЕД НА ПРОЦЕНКИ

Дизајн
10
Материјали
10
Ергономија
9
Опрема
10
Софтвер
10
Цена
8
Razer DeathAdder V3 Pro се покажа како многу успешен глушец кој ќе им се допадне не само на гејмерите, туку и на обичните корисници. Глувчето има навистина удобна ергономска форма и средна големина, што го прави погоден за повеќето корисници. Леснотијата и добро осмислената распределба на тежината не бараат речиси никаков напор при употреба, а исто така е совршено прилагоден на широк спектар на површини, вклучително и стакло.
Eugenia Faber
Eugenia Faber
Љубител на гаџети со искуство. Верувам дека кафето, мачките и квалитетниот филм се соодветни под никакви околности. Почесен (или не толку) вешт во сектата DIY, одмарајќи со четка и пиштол за лепак во моите раце.

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега

Razer DeathAdder V3 Pro се покажа како многу успешен глушец кој ќе им се допадне не само на гејмерите, туку и на обичните корисници. Глувчето има навистина удобна ергономска форма и средна големина, што го прави погоден за повеќето корисници. Леснотијата и добро осмислената распределба на тежината не бараат речиси никаков напор при употреба, а исто така е совршено прилагоден на широк спектар на површини, вклучително и стакло.Преглед на Razer DeathAdder V3 Pro: Напредно глувче за игри