Осврти на компоненти на компјутерДодатоци за компјутерПреглед на модуларна тастатура за игри на ROG Claymore II

Преглед на модуларна тастатура за игри на ROG Claymore II

-

Совршеноста на додатоците за игри е нешто лично, субјективно, бидејќи секој има свои барања. Но, не кога е очигледно. Тастатура РОГ Клејмор II совршен во секој поглед. Не е толку лесно да се објасни ако не го користите. На прв поглед, не се разликува особено по ништо, освен со отстранлива дигитална единица. Но, корисничкото искуство вели дека оваа тастатура е незаменливо купување за гејмерите. Ќе објаснам зошто.

Прочитајте исто така: Преглед на механичка тастатура ROG STRIX FLARE II ANIMATE

Што има во комплетот

ROG Claymore II доаѓа во брендирана црвено-црна кутија под јакна за прав. Го отвораме и го гледаме следново:

 • ROG Claymore II механичка модуларна тастатура во заштитна платнена торба
 • отстранлива дигитална единица
 • мек потпирач за зглоб
 • безжичен USB клуч
 • безжичен продолжувач на dongle
 • USB тип-C кабел
 • Адаптер USB Type-C на USB Type-A
 • технички документи
 • брендирани налепници

Комплетен комплет кој во голема мера ги проширува можностите за работа со тастатурата веднаш надвор од кутијата. Тоа е, повеќе не е неопходно да се купуваат дополнителни жици, адаптери итн. Овде се е на свое место, земете го и искористете го.

Накратко за дизајнот и ергономијата

ROG Claymore II е модуларна тастатура за игри од типот скелет со оптомеханички прекинувачи ROG RX RED. Големината е 462x155x39 mm, тежината е околу 1156 g (без кабел).

Покрај тоа, има отстранлив дигитален блок, благодарение на кој практично се трансформира од стандарден целосен формат (100%) во TKL (tenkeyless), што е 80%. Тоа е само одлична карактеристика што можеше да биде измислена за лесно користење. Тоа и дава разновидност на тастатурата: лесно се користи и за игри и за канцелариска работа. На пример, пишувањето текстови на него е едноставно неверојатно погодно, но повеќе за тоа подоцна. Тоа е и исклучително практично решение за оние кои немаат многу простор на масата.

Потпирачот за зглоб направен од вештачка кожа го прави поудобен за користење, но ако не сте навикнати, тоа може да биде малку пречка. Се поврзува со помош на специјален магнетен додаток кој се наоѓа во долниот дел од тастатурата.

РОГ Клејмор II

Клејмор би изгледал обично ако не беше позадинското осветлување и можноста за синхронизирање со други додатоци ASUS преку Aura Sync. Тастатурата е исто така безжична, но може да работи преку кабел USB Type-C или преку адаптер од Type-C до Type-A.

Што се однесува до изгледот: стилски, концизен, совршен. Овде нема речиси ништо да се додаде, бидејќи изгледа многу привлечно. Има метално алуминиумско куќиште со дијагонални засеци, што дава изглед на природно абење. Не се витка и не крцка при употреба.

Значи, пред сè, би сакал да забележам дека Claymore е стилска и удобна тастатура со флексибилни поставки за индивидуално поставување. Но, изгледот и удобноста при користење не се единствените негови предности. Да го погледнеме уредот од техничка гледна точка.

Прочитајте исто така: Преглед на механичка тастатура за игри на ROG STRIX FLARE II

Дигитален блок

Забележувам дека може да се поврзе со тастатурата од двете (!) страни. Ова е многу интересно, но необично решение, бидејќи дигиталниот блок од левата страна е малку збунувачки и едноставно почнувате да се мешате во копчињата. Доколку не е потребно, може да се чува во кутија и да се поврзе во секое време. Без него, тастатурата станува 20% помала, што ви овозможува да ослободите малку простор и да ги отстраните дополнителните копчиња за оние кои се навикнати да користат TKL. Исто така, оваа единица може да се користи како програмабилна тастатура за мултимедија или макроа. Тоа ќе ви овозможи брзо извршување на командите на играта благодарение на четирите топли копчиња. Над нив има масивно тркало кое ја прилагодува јачината на звукот.

РОГ Клејмор II

Оптичко-механички прекинувачи ROG RX RED

Дојдовме до нешто вкусно, бидејќи свеќите се главната предност на ROG Claymore II. Тие се неверојатно тактилни: секое притискање јасно се чувствува, како никогаш претходно во животот да не сте користеле висококвалитетна механика! За ова чувство, сакам да му кажам голема благодарност на развивачот, бидејќи играњето и работата на овој модел е небесно задоволство. Но, да се вратиме на техничките показатели од впечатоците.

Оптомеханичките прекинувачи ROG RX RED имаат точка на активирање од 1,5 mm, почетна сила од 40 g и целосна сила од 55 g. Ова обезбедува непречено чувство на кликнување и моментален одговор (1ms) без задоцнување. Механизмот за стабилизација го решава проблемот со тресење на копчињата при притискање (чија залиха е 100 милиони).

Секој прекинувач има посебна вградена LED диода која може да се конфигурира поединечно.

РОГ Клејмор II

Прочитајте исто така: Преглед ASUS ROG Falchion Ace: ултра компактна тастатура за игри

Автономија

Веќе дознавме дека Клејмор работи во жичен и безжичен режим (2,4 GHz). За ова, комплетот вклучува кабел или безжичен USB приклучок и продолжен кабел за него доколку ви треба постабилен сигнал. Кога тастатурата е поврзана преку USB кабел, таа работи со постојано полнење. За работа без полнење, додатокот има вградена батерија од 4000 mAh. Со вклучено позадинско осветлување на 100%, уредот работи автономно до 43 декларирани часа. По брзо полнење од 30 минути преку USB-C, тастатурата работи до 8 часа со позадинско осветлување и до 18 часа без него. Индикаторот за полнење (горниот лев агол на тастатурата) практично ќе го прикаже нивото на полнење на батеријата.

РОГ Клејмор II

Осветлување

Тастатурата располага со целосно осветлување на Aura во боја, кое е индивидуално приспособливо за секое копче и се синхронизира со компатибилни уреди. Работи совршено и жичен и безжичен. За ова, можете да ги користите претходно поставените светлосни ефекти во апликацијата Armory Crate. Играчите исто така можат да ја персонализираат тастатурата со создавање на свои ефекти.

РОГ Клејмор II

Прочитајте исто така: Преглед на слушалки за игри на ROG FUSION II 300: извонреден звук

Армиски гајба

Комерцијалниот софтвер ви овозможува да ги конфигурирате параметрите на тастатурата. Со него можете да го контролирате позадинското осветлување, да снимате макроа, копчиња за програми итн. Ајде да видиме како изгледа програмата кога работиме со Клејмор:

 1. Клучеви. Ви овозможува повторно да доделите копчиња и да менувате команди за мултимедијални клучеви
  РОГ Клејмор II
 2. RGB индикатор. Ја прикажува моменталната состојба: синхронизирајте со позадинско осветлување на тастатурата или режим на батерија
  РОГ Клејмор II
 3. Осветлување. 10 готови визуелни ефекти и Aura Creator за создавање лични ефекти
  РОГ Клејмор II
 4. За заштеда на енергија. Конфигурирајте ги опциите за безжична заштеда на енергија и процентот на батеријата
  РОГ Клејмор II
 5. Ажурирање на фирмверот. Проверете ја релевантноста и ажурирањето на фирмверот
  РОГ Клејмор II

Краток преглед

Не се случува често додатоците за игри целосно да ги задоволат потребите на корисникот. Мора да направите компромиси или да изберете нешто блиску до она што го сакате. Во мојот случај, беше пронајдена совршената тастатура - РОГ Клејмор II. Материјали, монтажа, прекинувачи, осветлување, се што е во него ги исполнува барањата, како да е создадено специјално за мене. Помина речиси еден месец откако ја користев, а оваа тастатура продолжува да импресионира со својата употребливост и можности. Не го користам држачот и дигиталната единица од навика, бидејќи долго време имам обичен TKL без ѕвона и свирки. Клејмор ми помага да работам на текстови побрзо, бидејќи ова е мојата главна професија, која исто така бара одредена удобност. Тастатурата има импресивна тактилност, што ми одговара сто проценти во однос на чувството и звукот (има неверојатно пријатен дискретен клик без досадното ѕвонење од кое страдаат многу механичари). Уживам да го играм во слободно време. Сè уште не е пронајдена подобра тастатура, иако имаше скапи модели со поголем опсег на можности. За споредба, треба да пробате кастом, но засега е како што велат ван лав.

Исто така интересно:

Каде да купам

Преглед на модуларна тастатура за игри на ROG Claymore II

ПРЕГЛЕД НА ПРОЦЕНКИ
Комплетен сет
10
Дизајн
10
Материјали
10
Софтвер
10
Осветлување
10
Дополнителни функции
10
Цена
9
Најдобрата тастатура за игри на која сум сретнал не само во семејството ROG, туку воопшто меѓу сите брендови и ценовни категории.
Rick Mortin
Rick Mortinhttps://root-nation.com
Сакам да го истражувам непознатото. Паметен, згоден, скромен. Авторот постојано е обвиен со мистерија root-nation.com
Други статии
Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Популарно сега
Најдобрата тастатура за игри на која сум сретнал не само во семејството ROG, туку воопшто меѓу сите брендови и ценовни категории.Преглед на модуларна тастатура за игри на ROG Claymore II