Осврти на компоненти на компјутерДодатоци за компјутерПреглед на слушалки за игри ROG FUSION II 500

Преглед на слушалки за игри ROG FUSION II 500

-

Слушалките за игри се создадени за најреален звук во акционите игри. Како што играчите напредуваат, важно е да се слушне, па дури и да се почувствува секој звук, движење и удар, бидејќи тоа може да биде одлучувачко. ROG FUSION II 500 дава речиси неограничени можности за перцепција на звукот, како да сте во самиот вител на настаните. Ајде да видиме на што се способни.

Прочитајте исто така: Преглед на слушалки за игри на ROG FUSION II 300: извонреден звук

Комплетен сет

Бидејќи имаме работа со премиум слушалки, тие имаат малку проширена конфигурација. Кутијата е стандардна, со црвен потпис на брендот на црно и лого на Republic of Gamers. Внатре е следново:

 • Слушалки за игри ROG FUSION II 500 фиксирани во пластична кутија
 • 1 пар дополнителни ROG хибридни ушни перничиња
 • аналоген кабел 3,5 mm
 • USB-C на USB-A адаптер
 • USB кабел
 • прирачник за работа
 • гарантна картичка.

Приборот и хартиените материјали може да се најдат во мала црна кутија прицврстена со лента на дното на пластичната кутија.

ROG FUSION II 500

Дизајн и ергономија

ROG FUSION II 500 се слушалки за игри со RGB осветлување, компатибилни со компјутер, Mac и гејмерски платформи PlayStation, Nintendo Switch и Xbox. Уредот продолжува да го имитира изгледот на своите претходници, задржувајќи го дизајнот на брендот, но има некои индивидуални карактеристики поврзани со дизајнерската карактеристика.

Каросеријата е изработена од премиум мат пластика, не е мрсна и пријатна на допир. Ушните перничиња, заедно со внатрешната страна на лентата за глава, се полни со пена, а површината е украсена со мека вештачка кожа. Ушните перничиња добро ја апсорбираат надворешната бучава и не ги притискаат ушите. Комплетот вклучува пар заменливи ROG Hybrid ушни влошки со текстилна завршница. Може да се користат наместо претходно поставените, доколку вештачката кожа предизвикува непријатност при употреба.

Главата не е едноделна, се состои од 3 дела и е прилагодлива благодарение на челична плоча која е дел од телото. Чашите се вртат за 90 степени навнатре ако слушалките се држат во правилна положба. Дизајнот на слушалките е многу удобен: тие не притискаат, не паѓаат и удобно се држат на главата. Поради фактот што целокупниот дизајн не е едноделен, туку поделен на делови за прилагодување на големината, дизајнот може малку да крцка при носење, но не значително.

ROG FUSION II 500

Двете чаши имаат сјајни влошки со Aura RGB осветлување способно да прикажува 16,8 милиони бои. За ова се одговорни шест визуелни ефекти, кои се прилагодени во Armory Crate. Задното осветлување е синхронизирано со други уреди од ASUS користејќи Aura Sync.

Контролите се наоѓаат на двете чаши на слушалките. Десната чаша има прекинувач за режим од компјутер на конзола за игри. Под него има тркало со три ознаки (од врвот до дното):

 • аудио приоритет за разговор
 • избалансиран звук
 • приоритет на звукот на играта

Ова тркало ви овозможува да го изберете режимот на звук за разговор за време на играта наспроти позадината на настаните во играта.

ROG FUSION II 500

Левата чаша има и единствен прекинувач што го вклучува и исклучува микрофонот. Подолу гледаме тркало со три режими:

 • контрола на јачината на звукот (+-)
 • овозможување виртуелен опкружувачки звук 7.1

Под главните контролни копчиња се наоѓа конекторот за поврзување на USB-C кабел, веднаш до него е аудио конекторот за аналогниот кабел од 3,5 mm. На предната страна можете да го видите LED индикаторот кој информира за активирањето на режимот 7.1.

ROG FUSION II 500 се жичени слушалки и немаат посебна Bluetooth конекција. Според тоа, тие можат да се поврзат со компјутер или конзола користејќи USB-C, USB-A адаптер или аналоген кабел од 3,5 mm по ваш избор.

Во принцип, ROG FUSION II 500 ќе биде одлична опција и за обичен гејмер и за е-спортист. Удобни се за употреба, имаат јасен, реален и тридимензионален звук и висококвалитетни материјали.

Прочитајте исто така: Преглед на механичка тастатура ROG STRIX FLARE II ANIMATE

Технички можности на ROG FUSION II 500

Како врвни слушалки за игри, ROG FUSION II 500 има извонредни технички карактеристики:

 1. DAC ESS 9280 со технологија QUAD DAC, кој комбинира 4 дигитално-аналогни конвертори одговорни за различни делови од опсегот: од ниски до ултра високи фреквенции, е одговорен за висококвалитетна обработка на звукот
 2. Бројката SNR (сигнал-на-шум) достигнува 130 dB, што е исклучително високо за слушалки со конвенционални конвертори од дигитално во аналогно со SNR од 90-100 dB
 3. Сараунд звукот се имплементира благодарение на режимот 7.1 со технологијата ROG Hyper-Grounding. Тој е толку моќен и реален што им овозможува на играчите да се чувствуваат како да се во срцето на акцијата
 4. Звучници од 50 мм ASUS Essence им даде опиплив бас на слушалките
 5. Низата микрофони со AI Beamforming обезбедува квалитет на пренос на звук и ефективно намалување на шумот за време на играњето. Технологијата е сертифицирана од Discord и TeamSpeak, што потврдува совршена репродукција (работи само преку USB-C и USB-A)
 6. Со опциите за поврзување USB-C, USB-A и 3,5 мм, играчите можат да ги користат слушалките со различни платформи за игри: компјутер, Mac, Sony PlayStation 4/5, Nintendo Switch, Xbox One, Xbox Series X| S и мобилни уреди .

ROG FUSION II 500

Апликација Armory Crate

Софтверот отвора повеќе можности за работа со слушалките. Благодарение на него, можете да ги изберете саканите поставки, режими на осветлување и да го оптимизирате звукот за индивидуални потреби. Повеќе за достапните карактеристики:

 1. аудио Основните поставки на приклучокот вклучуваат: јачина на звук и игра, контролна табла на миксер за канали, снимање на звук. Менито за оптимизација на звук ви овозможува рачно да го прилагодите звукот на уредот.

  ROG FUSION II 500
  Кликнете за зголемување

 2. Осветлување. Слушалките можат да репродуцираат 6 претходно поставени режими на осветлување или можете сами да ги креирате во Aura Creator. Преку Aura Sync, слушалките се синхронизираат со уредите ASUS, кои се вклучени во поставувањето на играта.
 3. Ажурирање на фирмверот. Речиси не се користи рачно, бидејќи апликацијата се ажурира автоматски.

  ROG FUSION II 500
  Кликнете за зголемување

Прочитајте исто така: Преглед на глувчето за игри на ROG STRIX IMPACT III: многу добра одлука

Впечатоци од употреба

Слушалките ROG FUSION II 500 се стилски, удобни и имаат флексибилни поставки. По долгорочна употреба, навистина сакате да ги имате во поставувањето. Тие даваат живи впечатоци во текот на играта благодарение на длабокиот и тродимензионален звук, кој плени со својот реализам. Ова е особено забележливо во акционите игри, полни со динамични настани и возна музичка придружба.

ROG FUSION II 500

Сепак, би било многу поудобно ако слушалките имаат Bluetooth конекција. Јасно е дека квалитетот би бил донекаде изгубен, но постојаното играње на кабелот е незгодно, особено кога компјутерот не се наоѓа многу блиску. Ова не е критично, но ќе реши некои тешкотии со поврзувањето. Вреди да се забележи одлична апсорпција на бучава: добро е што не можете да го слушнете кликањето на копчињата и другите необични звуци кои обично го одвлекуваат вниманието од играта.

Каде да купам

Исто така интересно:

Преглед на слушалки за игри ROG FUSION II 500

ПРЕГЛЕД НА ПРОЦЕНКИ
Дизајн и изградба
10
Ергономија
8
Управување
10
звук
10
Микрофони
10
Цена
8
Не можете ни да барате подобри слушалки за игри, тоа е објективно. Недостатокот на Bluetooth може да се преживее ако е попогодно да го конфигурирате поставувањето. Во сè друго, ROG FUSION II 500 е совршен додаток за игри, и визуелно и во однос на техничките показатели.
Rick Mortin
Rick Mortinhttps://root-nation.com
Сакам да го истражувам непознатото. Паметен, згоден, скромен. Авторот постојано е обвиен со мистерија root-nation.com
Други статии
Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Популарно сега
Не можете ни да барате подобри слушалки за игри, тоа е објективно. Недостатокот на Bluetooth може да се преживее ако е попогодно да го конфигурирате поставувањето. Во сè друго, ROG FUSION II 500 е совршен додаток за игри, и визуелно и во однос на техничките показатели.Преглед на слушалки за игри ROG FUSION II 500