Осврти на компоненти на компјутерДодатоци за компјутерПреглед на механичка тастатура за игри на ROG STRIX FLARE II

Преглед на механичка тастатура за игри на ROG STRIX FLARE II

-

Пребирливоста на секој детал во поставувањето е карактеристична карактеристика на секој гејмер. Кога им треба тастатура, тие внимателно избираат капачиња на копчињата, ги тестираат прекинувачите, избирајќи ги оние што им се попогодни за употреба. Тоа е комплициран процес, но може да се олесни со давање приоритети ROG STRIX FLARE II — врвен додаток кој ќе го задоволи секој играч. Што точно, ајде да разбереме во прегледот.

Прочитајте исто така: Преглед на слушалки за игри на ROG FUSION II 300: извонреден звук

Содржина на комплетот

Пред нас држиме брендирана црвено-црна кутија. Скриен е под капакот за прашина направен во препознатливиот стил на ROG. Овој комплет го содржи следново:

 • ROG STRIX FLARE II механичка тастатура во заштитна кеса
 • магнетен потпирач за зглоб
 • концизни упатства за работа
 • гарантна картичка
 • сет налепници од брендот ROG

Ова е сè што може да се најде во кутијата засега. Сетот е минимален, но има се што му е потребно на гејмерот за целосна употреба.

Прочитајте исто така: Преглед на механичка тастатура ROG STRIX FLARE II ANIMATE

Дизајн и ергономија

ROG STRIX FLARE II е механичка тастатура за игри со дигитален блок и метално куќиште од типот на скелет. Силен е и го поминува тестот за извртување. Во исто време, не се слушаат надворешни звуци, како што се крцкање или кликање. Што се однесува до големината, тастатурата не е компактна, нејзините димензии се 435×165×38 mm. Тој е намерно направен малку поширок за да се постават мултимедијалните копчиња во горниот лев агол на куќиштето. Секој од нив е стандардно одговорен за посебни функции:

 • ротационата контрола се префрла на следната песна, на пример, ако корисникот слуша музика
 • тркалото ја прилагодува јачината на звукот на системот без дополнително притискање на копчињата
 • на левата страна има тркалезно копче одговорно за Play/Pause
 • со клучот лоциран лево, можете да вклучите Win Lock
 • копчето од десната страна ја прилагодува осветленоста на позадинското осветлување на тастатурата

Десно од нив е осветленото лого на ROG. На задната страна има силна брановидна пластика со логото на брендот. За да се спречи лизгање на површината, додатокот има 5 гумени стапала, од кои 2 се наоѓаат на преклопни држачи кои ја прилагодуваат положбата на тастатурата. Тежината на уредот без држач е 1113 g. Визуелно, ROG STRIX FLARE II изгледа воздржано и стилски, нема дополнителни украси што би се издвоиле од поставувањето на игри.

ROG STRIX FLARE II

Вклучениот потпирач за зглоб се прицврстува на предниот долен дел од тастатурата. Го држат магнети, но не се многу силни, па при движење ќе мора да го држите со раце. Горниот дел од штандот е обложен со вештачка кожа со врежано лого. Површината е мека, пријатна на допир и ќе им се допадне на сите кои се навикнати да користат такви работи. Штандот е заштитен од лизгање со 5 гумени стапки. Големината на додатокот е 435×85×27 mm. Заедно со него, тастатурата зазема многу простор, па затоа е подобро да се земе предвид овој момент ако табелата не е обезбедена за ова.

ROG STRIX FLARE II

Тастатурата е опремена со ROG PBT Doubleshot тастатури. Цврсти се, со профил со средна висина и скратени стебла што го спречуваат нишањето на копчињата при притискање. На капачињата има само латински букви испишани со фонтот на брендот ROG. Ако ви се допаѓа овој фонт и сакате да го користите некаде, тој автоматски ќе се инсталира во системот откако ќе ја поврзете тастатурата преку Armory Crate.

ROG STRIX FLARE II

Можете исто така да поврзете дополнителни уреди на тастатурата благодарение на присуството на преку USB порта. Се наоѓа зад куќиштето лево од кабелот за напојување, кој е точно во средината. Кабелот има најлонска плетенка, неговата должина е 2 m. На спротивниот крај има 2 конектори: USB преку и Type-A. Тој е прилично нефлексибилен, но ако е успешно прилагоден на поставувањето, тогаш нема да се меша.

ROG STRIX FLARE II

Прочитајте исто така: Преглед ASUS ROG Falchion Ace: ултра компактна тастатура за игри

Механички прекинувачи ROG NX Браун

Во тастатурата се инсталирани ROG NX Браун механички прекинувачи, кои се активираат на растојание од 2 mm. Ова е стандардно за овој тип на свеќи. Почетната сила на притискање е 58 gs со однос на кликнување од 33%. Оние кои се навикнати на „црвените“, овие прекинувачи може да изгледаат чудно, но таквите изразени тактилни повратни информации се многу соодветни кога поминувате игри со брз ритам, кога треба да го контролирате секое движење. Кафеавите свеќи се погласни од црвените, но во овој случај најголемиот дел од бучавата се намалува од пената што апсорбира звук. Ги потиснува непотребните кликови и ехо на средината на тастатурата.

ROG STRIX FLARE II

Фреквенција на анкета и време на одговор

ROG STRIX FLARE II е ултра брз, со стапка на освежување од 8000 Hz и рекордно време на одговор од 0,125 ms. Ова е неверојатен индикатор дури и кај тастатурите за игри од премиум сегментот.

Осветлување

Оваа тастатура има сопствено RGB позадинско осветлување кое може да се прилагоди на потребите на играчите во апликацијата Armory Crate. Тој е шарен, заситен и ви овозможува да се движите низ копчињата дури и кога светлото е исклучено. Синхронизирајте го осветлувањето со компоненти и други додатоци од ASUS можеш со Aura Sync.

ROG STRIX FLARE II

Апликација Armory Crate

Специјалната програма за поставки на тастатурата ви овозможува да ги преназначите командите на копчињата, да ги менувате режимите, бојата, осветленоста на позадинското осветлување и да го синхронизирате ROG STRIX FLARE II во поставувањето со други додатоци. За да го направите ова, одете од главната страница до уредите и изберете го саканиот од списокот. Ајде внимателно да ги разгледаме јазичињата:

 1. Клучеви. Во делот, можете да ги менувате командите за мултимедијални клучеви, да ги преназначите командите на копчињата.
  ROG STRIX FLARE II
 2. Осветлување. Достапни се 10 претходно поставени ефекти, подготвени за употреба или му дозволуваат на корисникот да ја тестира сопствената креативност во Aura Creator.
  ROG STRIX FLARE II
 3. Продуктивност. Ви овозможува да ја контролирате стапката на освежување во опсег од 1000 до 8000 Hz.
  ROG STRIX FLARE II
 4. Ажурирање на фирмверот. Не можете да го користите, бидејќи апликацијата сама се ажурира.
  ROG STRIX FLARE II

Впечатоци од употреба

У ROG STRIX FLARE II многу позитивни точки. На пример, тастатурата има јасен одговор благодарение на кафените свеќи. На почетокот изгледаат малку необично, но кога ќе се навикнете, сите останати изгледаат премногу меки и непријатно на нивната позадина. Вреди да се забележи и мултимедијалната единица, која е удобна за користење за време на играта. Позадинското осветлување е навистина заситено, благодарение на него, можете да го исклучите светлото ноќе и мирно да играте или да работите на текстови.

Од друга страна, додатокот има некои недостатоци, но тие се посубјективни. Зафаќа многу простор на масата, особено ако го користите заедно со потпирач за зглоб. Ако масата е мала, нема да биде многу погодно. Дебелиот нефлексибилен кабел за напојување е тешко да се скрие во поставувањето, ако не е прилагоден за него.

Инаку, ROG STRIX FLARE II е совршен и целосно погоден за игри или секојдневна употреба.

Исто така интересно:

Каде да купам

Преглед на механичка тастатура за игри на ROG STRIX FLARE II

ПРЕГЛЕД НА ПРОЦЕНКИ
Комплетен сет
9
Дизајн
9
Материјали
10
Софтвер
10
Осветлување
10
Дополнителни функции
10
Цена
7
ROG STRIX FLARE II дефинитивно ќе биде најдобрата опција за гејмерите кои ја ценат врвната удобност додека играат, брзината и леснотијата на поставување специјализирани додатоци.
Rick Mortin
Rick Mortinhttps://root-nation.com
Сакам да го истражувам непознатото. Паметен, згоден, скромен. Авторот постојано е обвиен со мистерија root-nation.com
Други статии
Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Популарно сега
ROG STRIX FLARE II дефинитивно ќе биде најдобрата опција за гејмерите кои ја ценат врвната удобност додека играат, брзината и леснотијата на поставување специјализирани додатоци.Преглед на механичка тастатура за игри на ROG STRIX FLARE II