Осврти на компоненти на компјутерКомпјутери и моноблокПреглед ASUS Мини компјутер PN50: Мини компјутер на тековниот AMD Ryzen

Преглед ASUS Мини компјутер PN50: Мини компјутер на тековниот AMD Ryzen

-

Во денешниот преглед ќе се запознаеме со новиот мини компјутер ASUS Мини компјутер PN50. До чиповите на новата серија минијатурни персонални компјутери од ASUS може да се припише на употребата на модерни процесори од серијата AMD Ryzen 4000. Ајде да се обидеме да откриеме колку успешно се покажало ова решение во уред со сличен формат и кои други карактеристики ги има моделот PN50.

ASUS Мини компјутер PN50

Спецификации ASUS Мини компјутер PN50-BBR747MD-CSM

Во табелата подолу можете да ги видите сите главни карактеристики на тестот ASUS Мини компјутер PN50 во конфигурација BBR747MD-CSM. Вреди да се разјасни дека овој мини-компјутер главно се испорачува во голи верзии, односно дел од хардверските компоненти (како и софтверот) - корисникот ќе мора сам да ги купи. Главно ова се однесува на RAM, PZP и OS - сето ова ќе треба да го изберете одделно.

Тип на компјутер Мини-компјутер
Операционен систем Нема ниту еден
Процесор AMD Ryzen 7 4700U
Фреквенција, GHz 2,0-4,1
Број на јадра и нишки 8 јадра, 8 нишки
Графички адаптер Интегриран AMD Radeon Vega
Количината на видео меморија, GB Одделени од ОП
Чипсет AMD
RAM меморија, GB Може да се купи одделно
Максималниот износ на RAM меморија, GB 64
Тип на меморија DDR4
Фреквенција на меморија, MHz 3200
Акумулатори Може да се купи одделно
Поддржани дискови 1×M.2 PCI-E (2280) SSD, 1×2,5” SATA SSD/HDD
Безжични модули WiFi 6, Bluetooth 5.0
Пристаништа и елементи на предната страна 1 × USB 3.1 Gen 2 Type-C (DisplayPort, брзо полнење), 1 × USB 3.1 Gen 1 Type-A, 3,5 mm комбо приклучок за аудио, читач на microSD картички, IR порта, низа со двоен микрофон, Kensington Lock (од страна )
Порти и елементи одзади HDMI, 1×USB 3.1 Gen 1 Type-C (DisplayPort), DisplayPort 1.4, 2×USB 3.1 Gen 1 Type-A, RJ-45, конектор за напојување
Пристаниште што може да се конфигурира DisplayPort 1.4 (VGA/COM/DP/LAN/TBT3)
Аудио контролер Realtek ALC3236-VB2 HD аудио КОДЕК
Мрежен контролер Gigabit LAN, Realtek 8111EP
Звучници Не
Исхрана 19V/4,74A, 90 W
Димензии, мм × × 115 115 49
Тежина, г 700
Боја Црното
Гаранција 36 месеци

Конфигурации и опции за надградба ASUS Мини компјутер PN50

Целата линија на мини-компјутери ASUS Mini PC PN50 се произведува со AMD Ryzen процесори од втора генерација под кодното име Renoir. Може да биде еден од четирите процесори: основниот Ryzen 2 3U, Ryzen 4300 5U од средната класа, како и два Ryzen 4500 - 7U и 4700U. Соодветно на тоа, стандардните адаптери за напојување исто така ќе се разликуваат: за првите две, единицата од 4800 W е вклучена во комплетот, а за "седумте" - единици од 65 W.

Како што веќе беше споменато, овој уред е во формат barebone, и затоа целиот друг вообичаен хардвер, на пример, RAM и дискови, веќе е избран директно од самиот корисник. Или организацијата, се разбира, бидејќи таквите решенија се особено барани во корпоративниот сегмент.

ASUS Мини компјутер PN50

В ASUS Mini PC PN50 може да се инсталира со вкупно 64 GB DDR4 RAM со фреквенција од 3200 MHz. Внатре има два бесплатни слота за SO-DIMM модули. Нашиот примерок за тестирање користеше сет од два HyperX Impact модули од по 8 GB - HX432S20IB2K2/16.

Ситуацијата со дисковите е следна: можете да инсталирате до два дискови во компјутерот истовремено. Може да биде или комбинација од SSD+HDD или потсистем од два SSD+SSD. Односно, внатре има слот за еден погон M.2 (2280) со PCI-E конекција, како и седиште за погон од 2,5 инчи со типичен SATA интерфејс. Во нашиот случај, се користеше само вториот и беше достапен едноставен буџет SATA SSD - Kingston SSDNow A400 за 240 GB. Се разбира, тоа не е граница на соништата, но немаше ништо друго при рака. Хард дискот е поддржан до 1 TB, а M.2 до 512 GB.

Што се однесува до мрежните контролери, главно се користи гигабитниот Realtek 8111EP, но на веб-страницата на производителот се споменува и 2,5-гигабитен Realtek RTL8125B-CG. Безжичните модули може да имаат и различни спецификации: има ажурирана врска со Wi-Fi 6 и Bluetooth 5.0 и помалку ажурирана врска со Wi-Fi 5 и Bluetooth 4.2. Првиот „сет“ е во примерокот за тестирање.

Може да се забележи и присуство на конфигурабилна порта во овој уред, каде што може да се инсталира една од следните порти во зависност од потребите на корисникот или организацијата: DisplayPort 1.4 (како во нашиот примерок), VGA, COM, LAN или TBT3 .

Се разбира, достапноста на одредени конфигурации зависи од многу фактори, а во некои региони некои верзии можеби воопшто не се достапни. Исто така, можно е некаде да се продаваат мини-компјутери и со RAM и со складирање. На украинскиот пазар, на пример, ќе има опции за сите четири процесори, но без RAM и флеш меморија, соодветно: 

  • PN50-BBR343MD-CSM — Ryzen 3 4300U
  • PN50-BBR545MD-CSM — Ryzen 5 4500U
  • PN50-BBR747MD-CSM — Ryzen 7 4700U
  • PN50-BBR748MD-CSM — Ryzen 7 4800U

Прочитајте исто така: Преглед на AMD Ryzen 9 5950X: Кралот и Бог на мејнстрим сокетите

Цена ASUS Мини компјутер PN50

Ценовници ASUS Мини компјутер PN50 во Украина започнува од приближно 11 гривни (000 долари) за основната верзија со Ryzen 407 3U и 4300 гривни (14 долари) за мини компјутер со Ryzen 299 529U. Другите два модели со Ryzen 5 ќе чинат 4500 UAH (7 долари) за 15U (како што тестиравме), а врвната верзија со 699U ќе чини 581 UAH (4700 долари). Не можам да кажам дека цените се превисоки, но ве потсетувам за потребата за купување дополнителна RAM и уреди за складирање одделно. Така, конечниот трошок сè уште може значително да порасне. Но, колку точно зависи од „апетитите“ на потенцијалниот корисник и неговите потреби.

Содржина на пакетот

Компјутерот се испорачува во релативно мала картонска кутија во црни и сиви тонови. Внатре е тој самиот ASUS Mini PC PN50, адаптер за напојување од 90W со посебен кабел за напојување, дополнителна метална VESA-компатибилна заграда, неколку кеси со различни завртки за монтирање, не многу корисно од очигледни причини ДВД со драјвери и сет на различна придружна документација.

Дизајн и материјали ASUS Мини компјутер PN50

Дизајнот на мини-компјутерот, отворено кажано, не се издвојува. Тој е прилично строг, дури би рекол - конзервативен. Овде се користат минимален број на некои дизајнерски решенија, а во голема мера им припаѓа само текстура слична на полиран метал, која е присутна на речиси сите страни на куќиштето.

ASUS Мини компјутер PN50

Со оглед на фактот дека ваквите решенија главно се купуваат за употреба во некои канцеларии или образовни институции - воопшто, нема прашања за дизајнот. Едноставно и воздржано, нема да ви го одвлече вниманието уште еднаш, а освен тоа, често таквите „кутии“ едноставно се ставаат некаде. И тука димензиите и обликот на куќиштето дозволуваат тоа да се направи.

ASUS Мини компјутер PN50

„Кутијата“ е всушност многу компактна и нејзините димензии се само 115×115×49 mm со тежина од 700 g. Така ќе биде многу лесно и едноставно да се најде место за неа, бидејќи комплетот со мини компјутерот вклучува метален VESA држач, со чија помош можете да го прицврстите компјутерот директно зад мониторот. Не секој монитор ќе се согласи за таква задача, се разбира, но таква функција е тука, и тоа е добро.

ASUS Мини компјутер PN50

Куќиштето е направено од пластика, и како што споменав претходно, тоа е главно пластика со четкана метална текстура. Сосема практично решение, бидејќи на него е доста тешко да се остават некакви дамки или други траги на употреба. Но, има делови со различна завршница. На пример, можете да видите малку црн сјај на страните помеѓу засеците, а дното е покриено со капак со обична груба обвивка.

Бојата на каросеријата во нашиот случај е црна и ова е верзијата што е достапна за продажба. Иако белата боја се споменува и на веб-страницата на производителот, не е јасно на кои пазари ќе биде достапна оваа боја. Дури и слики ASUS Има многу малку Mini PC PN50 во оваа боја, но судејќи според нив, има и такви - изгледа прилично убаво.

ASUS Мини компјутер PN50
ASUS Мини компјутер PN50 во бело куќиште

Прочитајте исто така: Преглед на веб камера ASUS Веб камера C3: Идеална во пандемија?

Состав на елементи

Од горе нема ништо освен веќе споменатата текстура која овде е насочена дијагонално и налепница ASUS Корпоративен стабилен модел. Вториот вклучува 36-месечна гаранција за поддршка на производот и бесплатен софтверски пакет ASUS Контролен центар за администрација.

ASUS Мини компјутер PN50

На дното има информативни налепници за сервисирање, широки отвори за ладење, пар отвори за плочка за комплет за монтирање VESA и четири гумени стапала за стабилност со завртки внатре.

ASUS Мини компјутер PN50

На предната страна во горниот лев агол има мало сиво лого ASUS и неколку порти: комбиниран аудио приклучок од 3,5 mm, еден USB 3.1 Gen 2 Type-C со поддршка за брзо полнење и излез на слика (DisplayPort), еден USB 3.1 Gen 1 Type-A, прозорец со инфрацрвен сензор, светлосен индикатор барања до погонот, низа од два микрофони, читач на картички за microSD мемориски картички и копче за вклучување со вградена LED на десната страна.

ASUS Мини компјутер PN50

На задната страна, пак, покрај слотот за системот за ладење, гледаме: HDMI конектор, втор USB 3.1 Gen 2 Type-C, но само со поддршка за излез на слика DisplayPort (без брзо полнење), RJ -45 мрежна порта, пар USB 3.1 Gen 1 Type-A и конектор за напојување.

ASUS Мини компјутер PN50

Ајде да разговараме одделно за конфигурираната порта, која се наоѓа одделно малку подолу. Во нашиот случај, ова е верзијата DisplayPort 1.4, но наместо тоа може да се инсталираат VGA, COM, LAN или TBT3.

ASUS Мини компјутер PN50

Од страните има само слотови за вентилација, но од десната страна покрај овие има и Kensington Lock.

Ајде да прошетаме малку низ пристаништата. Ги има многу, со оглед на вкупните димензии ASUS Мини компјутер PN50. Убаво е што има читач на картички. Иако не е за полноправни SD-картички, подобро е така отколку без него. Може да се забележи и дека до 50 монитори со резолуција од 4K може да се поврзат на само еден PN4 со помош на пар USB-C, HDMI и DisplayPort (ако, се разбира, наместо тоа нема друг конектор). Плус, „малиот“ поддржува излез на слика со максимална резолуција од 8K: до 30 Hz преку DisplayPort и до 60 Hz преку DisplayPort Dual-Mode (DP ++).

ASUS Мини компјутер PN50

IR портот овозможува далечинско управување со уредот, плус има поддршка за HDMI CEC - овој интерфејс ви овозможува да контролирате неколку уреди од еден далечински управувач. Односно, ако поврзете, на пример, голем екран со информации со мини-компјутерот, тогаш со едно притискање на копчето за вклучување, и компјутерот и екранот ќе се вклучат истовремено. Јасно е дека комбинациите можат да бидат сосема различни, но генерално самиот протокол поддржува до 10 уреди.

ASUS Мини компјутер PN50

За да го отстраните долниот капак и да добиете пристап до сите внатрешни делови, потребно е да ги одвртите сите завртки за прицврстување (има само четири) и да го преместите самиот капак на страна.

Во исто време, капакот не само што ги покрива компонентите, туку служи и како еден вид џеб за погон од 2,5 инчи. Одговара и на SSD и на HDD, а сè е прицврстено со четири завртки. Главната работа е дека висината на дискот не надминува 9,5 mm. Па, веќе има соодветен фиксен интерфејс во самиот случај. Исто така е доста погодно што не е потребен дополнителен кабел за поврзување на погонот.

Внатре, се разбира, е матичната плоча. Во нашиот случај, има бесплатен слот M.2 (2280) со PCI-E, еден M.2 е веќе окупиран од безжичен мрежен адаптер со формат 2230, има и пар SO-DIMM слотови за DDR4 RAM модули со фреквенција до 3200 MHz.

Прочитајте исто така: Преглед на ефтин монитор ASUS VY249HE: Правична цена и здравствена заштита

Опрема и перформанси ASUS Мини компјутер PN50

Нашиот примерок ASUS Mini PC PN50 е опремен со AMD Ryzen 7 4700U CPU со интегрирана AMD Radeon Vega графика. За време на тестирањето на мини компјутерот користени се и HyperX Impact HX432S20IB2K2/16 RAM модулите со вкупен волумен од 16 GB и еден Kingston SSDNow A400 солидна држава со SATA конекција од 240 GB, на кои работи Windows 10 Pro инсталиран е системот и целиот потребен софтвер

ASUS Мини компјутер PN50

AMD Ryzen 7 4700U е мобилен процесор изграден на микроархитектурата Renoir (Zen 2), кој е произведен со технолошки процес од 7 nm и има 8 јадра со 8 нишки и часовна фреквенција од 2,0 до 4,1 GHz. Кеш меморијата од трето ниво е 8 MB, номиналниот TDP е 15 W со cTDP од 10-22 W. Процесорот поддржува RAM од типот DDR4 со максимална фреквенција до и вклучувајќи 3200 MHz.

AMD Radeon Vega 7 интегрирана графика со 7 компјутерски јадра, 448 извршни единици и часовна фреквенција до 1600 MHz. Како и секогаш во случај на интегрирана графика, меморијата е одвоена од RAM меморијата. 128-битна магистрала со пропусен опсег до 42,7 GB/s, бидејќи нашата RAM меморија работи во двоканален режим.

ASUS Мини компјутер PN50 - графички процесор

Сè на сè, излегува доста продуктивно (за оваа класа) решение, кое ќе биде сосема доволно за извршување на типични канцелариски работи (прелистувач, документи, табели) или трошење мултимедијални содржини. Во принцип, железото е доволно дури и за лесна обработка на RAW слики, но очигледно можете да заборавите на игрите.

ASUS Мини компјутер PN50

Се разбира, ќе се извршуваат непобарливи конкурентни проекти или стари наслови, но ќе мора да играте со главно минимални (ретко средни) графички поставки. Сепак, интегрираната графика овде може да се натпреварува дури и со едноставни дискретни GeForce MX картички. Галеријата подолу ги прикажува резултатите од тестот ASUS Мини компјутер PN50 со AMD Ryzen 7 4700U во главните одредници.

Систем за ладење и греење

Системот за ладење во овој мини компјутер е активен, односно со вентилатор во внатрешноста на куќиштето. Се наоѓа на задната страна на матичната плоча, така што не можете да го видите само со отстранување на капакот. Во оваа генерација, брзината на вентилаторот се регулира не само во зависност од температурата на капакот на процесорот, туку ја зема предвид и температурата на погонот во цврста состојба во слотот M.2.

ASUS Мини компјутер PN50

Исто така во BIOS-от ASUS Mini PC PN50 има неколку начини на работа на системот за ладење: тивок, нормален и продуктивен. Во пракса, се покажа дека овие режими практично не влијаат на нивото на перформанси или на загревањето на процесорот. Тие мали разлики се всушност во рамките на маргината на грешка - во галеријата подолу има три получасовни тестови за стабилност со AIDA64 во сите режими. Фреквенцијата на процесорот беше во просек на 2,8 GHz, а истата просечна температура не надминуваше 89,6 °.

Што се однесува до нивото на бучава што го произведува уредот, тоа не е многу гласно. Субјективно, го прави плус или минус истиот шум како и секој лаптоп со процесор на слично ниво. По уво, нема значителна разлика во бучавата помеѓу трите режими на CO. Може да се фати, но дури и во тивок режим, мини-компјутерот ќе прави бучава при големо оптоварување. А при нормална секојдневна употреба, не ни обрнувате внимание, особено ако го поместите компјутерот некаде на страна и подалеку од главното работно место.

Висовски

ASUS Мини компјутер PN50 со AMD Ryzen 7 4700U нуди добра комбинација на перформанси и многу компактно тело. Покрај тоа, уредот може да се пофали со широка функционалност, што пак значително го проширува опсегот на примена на овој мини компјутер. Компактен случај, пристоен сет на пристаништа и конектори, можност за инсталирање два дискови одеднаш и поврзување на неколку монитори - сето ова е тука.

ASUS Мини компјутер PN50

Затоа, ако барате висококвалитетен мини компјутер, но во исто време на актуелна платформа од AMD, тогаш ASUS Mini PC PN50 е одлична опција. Покрај тоа, тој нема конкуренти во овој поглед од други познати производители.

Преглед ASUS Мини компјутер PN50: Мини компјутер на тековниот AMD Ryzen

Цените во продавниците

ПРЕГЛЕД НА ПРЕГЛЕД

Дизајн
8
Можност за надградба
9
Пристаништа и конектори
9
Опрема и перформанси
8
Општа функционалност
10
ASUS Mini PC PN50 со AMD Ryzen 7 4700U нуди добра комбинација на перформанси и многу компактно тело. Покрај тоа, уредот може да се пофали со широка функционалност, што пак значително го проширува опсегот на примена на овој мини компјутер. Компактно тело, пристоен сет на пристаништа и конектори, можност за инсталирање на два дискови одеднаш и поврзување на неколку монитори - сето ова е тука.
Dmitry Koval
Dmitry Koval
Пишувам детални прегледи на различни гаџети, користам паметни телефони на Google Pixel и сум заинтересиран за мобилни игри.
Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
ASUS Mini PC PN50 со AMD Ryzen 7 4700U нуди добра комбинација на перформанси и многу компактно тело. Покрај тоа, уредот може да се пофали со широка функционалност, што пак значително го проширува опсегот на примена на овој мини компјутер. Компактно тело, пристоен сет на пристаништа и конектори, можност за инсталирање на два дискови одеднаш и поврзување на неколку монитори - сето ова е тука.Преглед ASUS Мини компјутер PN50: Мини компјутер на тековниот AMD Ryzen