Осврти на компоненти на компјутерКомпјутери и моноблокПреглед на моноблок Lenovo YOGA AIO 7 27ACH7: решенија за работа и одмор

Преглед на моноблок Lenovo YOGA AIO 7 27ACH7: решенија за работа и одмор

-

Моноблок е идеален уред за оние кои бараат стационарен компјутер, но во покомпактен (во споредба со класичните системи градители) формат без куп досадни жици, бидејќи сè е собрано во едно - и „мозок“ и екран. Денес ќе се запознаеме со Lenovo ЈОГА AIO 7 27ACH7 - моќен и разновиден претставник на уредите „Сè-во-едно“ во прекрасно куќиште за секакви сценарија за употреба.

Прочитајте исто така:

Спецификации Lenovo ЈОГА AIO 7 27ACH7

 • Екран: 27″, IPS, 4K (3840×2160), ротационен механизам (промена на ориентацијата), DCI-P3 95%, 60 Hz анти-отсјај слој, осветленост 400 nits
 • Оперативен систем: Windows 11
 • Процесор: AMD Ryzen 7 6800H, 8 јадра (до 3,2 GHz, до 4,7 GHz во Boost режим), 16 нишки, 6 nm
 • Графика: AMD Radeon RX 6600M, 8 GB + AMD Radeon графика
 • RAM меморија: 32 GB, LPDDR5 (6400 MHz)
 • Складирање: SSD 1 TB
 • Интерфејси: Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1
 • Камера: отстранлива, 5 MP, IR сензор за отклучување
 • Порти: 2×USB 3.2 Gen 2, 2×USB 2.0, 2×USB Type-C 3.2 Gen 2, LAN, DisplayPort 1.4, 1×3,5 mm комбиниран аудио приклучок, LAN
 • Звук: 2 JBL звучници со Dolby Audio Premium, вкупна моќност 10 W
 • Напојување: полнач од 300 W
 • Дополнително: вклучени безжичен глушец и тастатура
 • Димензии: 614,0×513,35×242,0 mm
 • Тежина: 12,38 кг

Позиционирање и цена

Lenovo ЈОГА AIO 7 27ACH7

Моноблок Lenovo YOGA AIO 7 27ACH7 е позиционирана како напредна работна станица за сериозни оптоварувања: графичка обработка, уредување видео, моделирање, создавање содржина од секаква сложеност и пресметување на големи количини на податоци. Полнењето на уредот целосно ја задоволува оваа намена, а префинетиот дизајн и автентичната комбинација на материјали навестуваат дека имаме врвен уред пред нас.

Во принцип, серијата ЈОГА од Lenovo - се работи за премиум, иновативност и нестандардни решенија. И YOGA AIO 7 27ACH7 не беше исклучок. Моноблокот сега е во продажба за околу 2250 долари. Моментално е најскапиот се-во-едно што брендот може да го понуди и, настрана од Mac и Surface, тоа е речиси едно од најскапите решенија на пазарот. И ова е веќе интересно. Па да видиме што има внатре.

Комплетен сет

Lenovo ЈОГА AIO 7 27ACH7

Комплетот за испорака вклучува сè што ви треба за да започнете да работите веднаш надвор од кутијата. Да, покрај самиот моноблок, единицата за напојување (и тука е за почит, бидејќи моќноста е 300 W и димензиите се соодветни) и документацијата, внатре можете да најдете безжична тастатура, глувче и веб-камера што се вади. . Секако, има и адаптер за тастатурата и глувчето, а она што е необично и многу погодно, има по еден адаптер за двата уреди. И сега малку повеќе детали за сите компоненти.

Прочитајте исто така:

Миша

Lenovo ЈОГА AIO 7 27ACH7

Глувчето овде е класична канцелариска „оптика“ со три копчиња и тркало за лизгање. Тој е лесен и симетричен во форма за удобна употреба и со десната и со левата рака. Глувчето има уреден дизајн и бои кои одговараат на моноблокот и хармонично го надополнува целокупниот изглед на уредот. Од „украсите“ го има само сребреното лого на брендот, кое се наоѓа под десното копче.

Се напојува со AA батерии. За да ја замените батеријата, потребно е само малку да го подигнете горниот капак - го држат магнети, па лесно се отстранува. Општо земено, ова е стандарден, но доста удобен глушец, кој не треба да се прилагодува или да се користи и кој е пријатен за користење.

Тастатура

Lenovo ЈОГА AIO 7 27ACH7

Комплетната тастатура YOGA AIO 7 27ACH7 е островска и опремена со Num блок. Неговиот дизајн е исто така направен во стил на моноблок и е добро координиран со него. Куќиштето овде е пластично и зад него е обезбедена ногарка која се протега по целата тастатура и обезбедува удобно навалување. На дното има 6 гумени стапала, што ја штити тастатурата од лизгање на површината.

Lenovo ЈОГА AIO 7 27ACH7

За разлика од глувчето, тастатурата бара полнење. Има батерија од 250 mAh и тип-C конектор. Во исто време, лизгачот за вклучување се наоѓа на крајот од десната страна. Логото со назнака е поставено во горниот десен агол.

Копчињата имаат мала вдлабнатина во центарот и се малку подигнати над телото, што дава впечаток дека копчињата лебдат над површината. Копчињата имаат тивко и меко движење и обезбедуваат пријатни тактилни сензации. Искрено, од сите тастатури што ги добив, ова е најдобрата верзија за оние кои пишуваат многу текст. Овде нема што да се додава или одзема, субјективно, ова е идеална алатка за пишување.

Lenovo ЈОГА AIO 7 27ACH7

Се разбира, и глувчето и тастатурата се дизајнирани за канцелариска употреба и работа, па затоа не се многу погодни за игри. Ако изберете сличен уред и за работа и за одмор, би препорачал да купите посебен сет на периферни уреди за играње кои ќе ги задоволат барањата за игри.

Камера

Lenovo ЈОГА AIO 7 27ACH7

Веб-камерата во YOGA AIO 7 27ACH7 е имплементирана многу интересно. За да не се монтира некаде во телото, каде што би заземало корисно место, бил направен отстранлив.

Камерата е поврзана од над екранот со конекторот Type-C и пар дополнителни пинови за фиксирање и може да се навалува кон корисникот. Вклучува модул за камера од 5 MP со механичка бленда и IR сензор за брзо отклучување и сигурна заштита на корисничките податоци. Лево има и мало LED позадинско осветлување, кое служи како показател за работата на фотоапаратот наместо позадинско осветлување за фотографирање во темница, бидејќи сјајот е прилично нежен и не може да обезбеди добро осветлување во кадарот. Всушност, отстранлива веб-камера е многу удобна, бидејќи ако обично не ја користите, можете дури и да не ја инсталирате.

Прочитајте исто така:

Дизајн и изградба на YOGA AIO 7 27ACH7

Lenovo ЈОГА AIO 7 27ACH7

Изгледот на моноблокот Lenovo е вистинско естетско задоволство. Како и сите моноблокови, YOGA AIO 7 27ACH7 се состои од основно куќиште во кое се наоѓа целото „железо“, масивен држач и монитор. И самиот уред и додатоците комбинираат неутрални бои (сива, сребрена, бела и црна), што му дава хармоничен, воздржан и во исто време универзален изглед. Овој моноблок може да се додаде во домашна канцеларија или да се инсталира во работна соба или канцелариски отворен простор - ќе биде соодветно насекаде.

https://youtube.com/shorts/Leag4gb2u44?feature=share

Внимание привлекува и комбинацијата на материјали употребени во YOGA AIO 7 27ACH7. Да, главниот дел од куќиштето овде е изработен од висококвалитетна пластика, но држачот од тешки метали и текстилната плоча на единицата за звучници ги даваат дизајнерските карактеристики и комплетноста. Што се однесува до тежината, тежеше добри 12,38 кг. Точно, димензиите и овде не се минијатурни - 614,0×513,35×242,0 mm. Во принцип, не можете да се грижите за сигурноста и стабилноста, бидејќи дизајнот и распределбата на тежината се пресметуваат совршено, во која положба и под кој агол се користи екранот.

Lenovo ЈОГА AIO 7 27ACH7

Држачот ви овозможува да го навалите дисплејот, но не се навалува самиот екран, туку целата структура на држачот. Аголот на наклон е мал, но доволно е да ја пронајдете оптималната положба за себе. Дисплејот не се ротира странично, но може да се прилагоди во висина, а може да се ротира и за 90° и да се префрли на ориентација на книгата. Ова е погодно за оние кои работат со доводи и документи на социјалните медиуми, програмери, дизајнери и сите оние за кои е релевантен вертикалниот приказ. Прилагодувањето на висината на мониторот или неговото вртење во вертикална положба е многу лесно, со минимален напор.

Lenovo ЈОГА AIO 7 27ACH7

Под екранот можете да видите голема плоча со текстилна обвивка зад која се кријат звучниците. Има уредно лого во десниот агол. На страните има некои приклучоци и контролни копчиња. Лево имаме USB Type-C за поврзување дополнителен монитор, USB-A, комбиниран приклучок за слушалки и лизгач за исклучување на екранот. На самото дно можете да го видите натписот „Sound by JBL“.

Lenovo ЈОГА AIO 7 27ACH7

На десната страна има џојстик копче за поставките на мониторот, копче за вклучување со LED индикатор, како и дупка за Ресетирање.

Lenovo ЈОГА AIO 7 27ACH7

Над контролните табли од двете страни има решетки за системот за ладење. Исто така зад може да се види друга табличка со името на брендот, а на задната страна на мониторот - името на линијата „Јога“.

Главните пристаништа се исто така одзади. Има конектор за напојување, DisplayPort, LAN, три USB-A и уште еден Type-C.

Lenovo ЈОГА AIO 7 27ACH7

Локацијата на конекторите е добро осмислена. Оние што се користат најчесто се секогаш при рака, а главниот дел е скриен зад, што ви овозможува удобно да ги организирате жиците и да ги скриете од очите.

Екран Lenovo ЈОГА AIO 7 27ACH7

Моноблокот има 27-инчен 4K IPS екран со стапка на освежување од 60 Hz, осветленост од 400 nits и покриеност на просторот на бои DCI-P3 за 95%. Екранот има максимални агли на гледање, прилично тенки рамки и одлично прикажување на бои - природно, но прилично контрастно и заситено.

Lenovo ЈОГА AIO 7 27ACH7

Сепак, можете да го прилагодите екранот во боја според вашиот вкус. Во поставките, можете да го промените контрастот и да изберете еден од неколкуте режими: Стандарден, DCI-P3, sRGB, Cool, Ниска сина емисија или Прилагодено, што може да се прилагодите сами. Покрај преносот на бои, во поставките можете да го прилагодите режимот слика во слика и режимот на повеќе прозорци, да го промените нивото на осветленост, да го изберете јазикот на менито (во моментов се достапни само англиски и кинески) и времето на неговото автоматско исклучување.

Lenovo ЈОГА AIO 7 27ACH7

Екранот овде е многу квалитетен и совршено прилагоден за работа со секаков вид информации. И механизмот за ротација ги проширува своите можности и го прави уште поудобен за претставниците на различни современи професии. Текст, моделирање, графика, видео или игри, тој е одличен за секој случај.

Прочитајте исто така:

Што има внатре во YOGA AIO 7 27ACH7

„Моторот“ на YOGA AIO 7 27ACH7 е 8-јадрен AMD Ryzen 16 7H со 6800 нишки со фреквенција на часовник до 3,2 GHz, што се забрзува до 4,7 GHz во режимот Boost. Процесорот е изграден на процес од 6 nm и се базира на архитектурата Zen 3+. Покрај интегрираниот видео чип AMD Radeon Graphics во процесорот, моноблокот вклучува и дискретна видео картичка AMD Radeon RX 6600M со 8 GB меморија. RAM меморијата овде е 32 GB LPDDR5 (6400 MHz), а SSD има 1 TB. Безжичните врски се претставени со Wi-Fi 6 и Bluetooth 5.1.

Lenovo ЈОГА AIO 7 27ACH7

Таквото полнење обезбедува одлични перформанси за повеќето кориснички задачи, вклучително и оние доста тешките - работа со графика, обработка на видео и сè во тој дух. Впрочем, тоа е добра опција за игри. Значи, 3DMark покажува повеќе од 75 fps во Battlefield V, повеќе од 50 fps во GTA V и повеќе од 60 fps во Fortnite на „ултра“ на 1440 година. Red Dead Redemption 2 во 4K произведува некаде околу 30 fps, а во 1080p може да добиете повеќе од 85 fps. Иако, се разбира, гејмерската компонента на моноблокот е споредна, бидејќи е повеќе заострена за канцелариска работа и креирање содржини. Но, технички може да се нарече универзална опција и за работа и за одмор. Подолу можете да ги видите резултатите од некои тестови.

Lenovo ЈОГА AIO 7 27ACH7

Lenovo ЈОГА AIO 7 27ACH7

звук

YOGA AIO 7 27ACH7 е опремен со 5 W JBL стерео звучници секој со поддршка за Dolby Audio Premium, кои се наоѓаат зад решетката под екранот. Што се однесува до нивниот звук, не е лош, гласен, подобар од повеќето лаптопи, но јачината и чистотата на музиката малку недостасува. За гледање видео, филм или серија после напорниот ден, тие се многу соодветни, но за игри и особено слушање музика нема да бидат доволни. Слушалки или надворешен аудио систем се подобри за ова.

Прочитајте исто така:

Висовски

Lenovo YOGA AIO 7 27ACH7 е стилско, обмислено и модерно решение кое ќе ни се најде и за работа и за одмор. Моноблокот има спектакуларен премиум дизајн кој комбинира пластика, метал и ткаенина и комплетен сет на периферни уреди, кој е направен во ист стил како и главниот уред, и благодарение на кој можете веднаш да започнете со работа без потреба да купувате ништо. Невозможно е да не се забележи добро осмислениот дизајн, добриот сет на пристаништа и нивната погодна локација, како и голем ротирачки 4K екран, кој ви овозможува да го прилагодите моноблокот за различни сценарија за употреба.

Lenovo ЈОГА AIO 7 27ACH7

Покрај тоа, YOGA AIO 7 27ACH7 е исто така прилично продуктивен компјутер. Со оглед на пристојното полнење, овој моноблок е погоден за дизајнери, програмери, тестери, писатели на содржини, оние кои се занимаваат со уредување видео или напредна работа со графика. Единственото нешто што може барем некако да го засени моноблокот од Lenovo - ова е значителна цена. Сепак, со оглед на неговото „мелено месо“, дизајнот и навистина добро осмислената конструкција, цената изгледа, иако голема, но оправдана.

Каде да купам

ЈОГА AIO 7 27ACH7

ЈОГА AIO 7 27ACH6

Преглед на моноблок Lenovo YOGA AIO 7 27ACH7: решенија за работа и одмор

ПРЕГЛЕД НА ПРОЦЕНКИ
Дизајн
10
Комплетен сет
10
Материјали и квалитет на градба
10
Екран
10
звук
8
Опрема
9
Цена
8
Lenovo YOGA AIO 7 27ACH7 е стилско, обмислено и модерно решение кое ќе ни се најде и за работа и за одмор. Моноблокот има спектакуларен премиум дизајн кој комбинира пластика, метал и ткаенина и комплетен сет на периферни уреди, кој е направен во ист стил како и главниот уред, и благодарение на кој можете веднаш да започнете со работа без потреба да купувате ништо. Невозможно е да не се забележи добро осмислениот дизајн, добриот сет на пристаништа и нивната погодна локација, како и голем ротирачки 4K екран, кој ви овозможува да го прилагодите моноблокот за различни сценарија за употреба.
Eugenia Faber
Eugenia Faber
Љубител на гаџети со искуство. Верувам дека кафето, мачките и квалитетниот филм се соодветни под никакви околности. Почесен (или не толку) вешт во сектата DIY, одмарајќи со четка и пиштол за лепак во моите раце.
Други статии
Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Популарно сега
Lenovo YOGA AIO 7 27ACH7 е стилско, обмислено и модерно решение кое ќе ни се најде и за работа и за одмор. Моноблокот има спектакуларен премиум дизајн кој комбинира пластика, метал и ткаенина и комплетен сет на периферни уреди, кој е направен во ист стил како и главниот уред, и благодарение на кој можете веднаш да започнете со работа без потреба да купувате ништо. Невозможно е да не се забележи добро осмислениот дизајн, добриот сет на пристаништа и нивната погодна локација, како и голем ротирачки 4K екран, кој ви овозможува да го прилагодите моноблокот за различни сценарија за употреба.Преглед на моноблок Lenovo YOGA AIO 7 27ACH7: решенија за работа и одмор