Сè за компјутерКомпјутери и моноблокПовторно составување компјутер за 100 илјади: фрактален дизајн, 128 GB RAM и речиси...

Повторно составување компјутер за 100 илјади: фрактален дизајн, 128 GB RAM и речиси ASUS

-

Апсолутно спонтан материјал. Апсолутно неочекувано и непредвидено за мене. Не очекував и не сакав да се преселам во нова зграда - но потоа сфатив дека друга шанса да составам нов компјутер можеби нема наскоро да дојде. И, всушност, единствената компонента што навистина ќе се промени ќе биде телото - Фрактален дизајн Дефинирај 7. Иако сакав да се преселам во ASUS ProArt B550-Creator.

Обнова на компјутер

Видео материјал за мојата нова колекција

Доколку не сакате да читате, погледнете го видеото:

Поранешен труп на Винга Арката

Но, ќе почнам со телото. Мојата струја, Винга ковчег, беше најдоброто што можев да го најдам за еден куп полиња за HDD од 3,5 инчи.

Винга ковчег

Цените во продавниците

Фрактален дизајн Дефинирајте 7 случај

Но, премиум фрактален дизајн (чиј преглед е овде го направи мојот добар двојник Денис Заиченко) едноставно чисто го поразува Винга. И за цената и за квалитетот на се во светот.

Фрактален дизајн Дефинирај 7

И има шест комплетни 3,5-инчни конектори, два од самиот почеток и четири вклучени.

Фрактален дизајн Дефинирај 7

И ако сакате, можете да ставите 14. И блок за вода. И претворете го трупот во проклето тврдокорно ремек-дело. И филтри за прашина овде до пеколот. И вратата. И УСБ ПЕТ ПАРЧИЊА!

Фрактален дизајн Дефинирај 7

И вертикалната инсталација на вентилаторот! Сè е таму. И управување со кабел. Нема RGB, бидејќи страничниот панел е непроѕирен. Нека биде. Собирам компјутер за работа, но тоа не е се.

Фрактален дизајн Дефинирај 7

Во принцип, сакам да бидам објективен. Сепак, благодарение на Vinga Ark успеав да ја составам мојата прва, всушност, работна станица. И да, телото не зема предвид многу детали, и да, карактеристиките едноставно лежат на места. Но. Сепак, тој не е толку лош.

Обнова на компјутер

Сепак, Fractal е подобар. Како книга. Книгата е секогаш подобра. Па, скоро.

Цените во продавниците

Видео картичка Manli GTX 1080 Ti 11 GB

Другото е лошо. Видео картичката, за жал, останува Manli GTX 1080 Ti 11GB. Очајно сакав да го заменам со модел од ASUS.

Manli GTX 1080 Ti 11 GB

Притиснат во рацете шик ASUS TUF RTX 3090 24 GB, ASUS TUF RTX 3060 12 GB, направи дел за тоа зошто RTX во Quadro не може да се конвертира, но TUF 3060 сè уште е најдобриот буџетски вентилатор за работа.

GTX 1080 Ti

Подготвив материјали за тоа зошто линијата TUF Gaming е оптимална на сите фронтови, зошто оптимизацијата на GPGPU е толку опасна за потрошувачот, користејќи го истиот TUF RTX како пример...

RTX 3090

Но не. Заглавив со Manli GTX 1080 Ti. И ќе останам на тоа барем уште неколку месеци. И добро е што страната на случајот не е транспарентна.

RTX 3090

Затоа што зјапањето во овие грамофони, чии налепници беа посрамни од кинеските кукли стари 2000 години, е најмалку што сакам да направам. Но, подобро е од ништо. Сепак, 11 гига видео меморија се влече.

Мрежна картичка QNAP QXG-5G2T-111C

За да не биде видео картичката тажна, досадна и осамена, под неа ќе ја поставиме мрежната картичка QNAP QXG-5G2T-111C.

QNAP QXG-5G2T-111C

Симпатичен и релативно евтин професионален модел со две порти, 2,5G+5G, со пасивно ладење, неколку приклучоци и можност за директно поврзување на QNAP TS-231P3-4G со компјутерот.

QNAP QXG-5G2T-111C

Цените во продавниците (не за оваа, туку за слични 5 GB/c)

  • Розетка

Процесор AMD Ryzen 5 3600X

Процесорот е сеуште ист AMD Ryzen 5 3600X. Некако со помош на апдејт на БИОС и нечија мајка го оверклокував каменот на 4,2 за сите јадра, на напон од 1,35. А процесорот и понатаму е луксузен.

AMD Ryzen 5 3600X

AMD Ryzen 5 3600X

Достоен внук на својот дедо. За среќа, ако ѕвездите се редат во вистинското соѕвездие, ќе имам што да го заменам. Но, засега, сè уште го имам Ryzen 3600X.

AMD Ryzen 5 3600X

И една недела по повторното склопување, AMD Ryzen 9 5950X дојде кај мене. Прегледот доаѓа наскоро!

Цените во продавниците

Кулер Арктик замрзнувач 34 eSpорти

Го лади... не, не Corsair и не ни молчи! Арктик замрзнувач 34 eSpорти. Црвено, без RGB.

Арктик замрзнувач 34 eSpорти

Сакав да инсталирам Arctic Freezer 50, но тоа е малку претерано за Ryzen 5, а недостатокот на бучава во куќиштето за 5 илјади гривни не е толку важен, има амортизери како мравки во шума од кондензирано млеко. Па, тоа што Freezer 50 го попречува монтажата на вентилаторот не ме радува - но сепак ќе го монтирам вентилаторот вертикално, затоа зашрафете го. Ако нешто, прегледајте ги двата модели наскоро.

Арктик замрзнувач 34 eSpорти

Се разбира, порано или подоцна повторно ќе се префрлам на капки. Можеби на тивко!, можеби на Corsair. Но... Ако имам многу среќа, Арктикот ќе ми испрати... шише со вода од 420 мм. Јака - ДА, тука ќе се вклопи. И! Нема да биде потребно да го прицврстите од напред, возејќи го радијаторот со лизгачки завртки. Да се ​​надеваме.

Арктик замрзнувач 34 eSpорти

Засега има скромен кулер од 120 mm за една грамофонска плоча. Не се меша со оперативниот, работи само за себе, се лади совршено. Младичко, те почитувам, додека вака ќе биде.

Матична плоча ASRock X570 Extreme4

Ја сакав и мајка ми од мене ASUS. Го купив овој ASRock X570 Extreme4 за доброто на барем еден Thunderbolt 3, иако со додаток, што не можев да го добијам за една година.

ASUS

И во ASUS ProArt B550-Creator ДВА громови, ЧЕТИРИ верзии и не се потребни дополнителни картички!

ASUS

Покрај тоа, има и два порти од 2,5 гигабити од Intel, два SSD слота до 22100, од ​​кои едниот може да биде PCIe 4.0. И ладењето на VRM е жестоко, а пасивниот радијатор на чипсетот, и се на светот...

ASUS

Но, сфатив дека преместувањето на B550 против позадината на претстојната замена на AM4 со AM5 е сосема бесмислено. Немам каде да земам опрема Thunderbolt за преглед, USB Type-C ми е доволно за пренос на податоци. И само четири SATA3 на матичната плоча може да бидат проблем. Сега имам ПЕТ дискови. И сите работат напорно.

ASUS

Во принцип, засега останувам со ASRock. Но ASUS ќе биде следната матична плоча, тука скоро и да нема опции.

Цените во продавниците

Transcend/HyperX 2x32GB 3200/3600 MHz DDR4 RAM

RAM - огромна благодарност до HyperX и Transcend што ме опремија со матрици со толку голем волумен што некои паметни телефони имаат помалку ТРАЈНА меморија!

HyperX 3600 MHz 2x32 GB

Не е ни чудо што матриците работат на фреквенција од 3200 MHz, иако HyperX мирно вади 3600.

Надминете 2x32G

И не е ни чудо што 128 гигабајти RAM меморија можеби нема да бидат корисни во иднина, бидејќи, како што веќе реков, оптимизацијата за GPGPU може да ве натера да ја замените RAM меморијата со видео меморија на работа.

HyperX 3600 MHz 2x32 GB

Но - засега ретко можам да работам во Adobe Creative Suite. И каде што оптимизацијата е мит, волуменот го спасува денот.

Надминете 2x32G

Цените во продавниците

HyperX Fury Black 2x32GB 3600 MHz:

Надминете го JetRAM JM3200HLE-32G

Напојувањето биди тивко! Темна моќност 1000W

Единица за напојување - сè е исто така, бидете тивки! Темна моќност 1000W. Јас работев RTX 3090 на него и никогаш не доживеав никакви проблеми, дури и не го слушнав!

Биди тивок! Темна моќност 1000W

А ако тоа не ти е препорака, не знам што друго да кажам. Како ќе биде неопходно да се стартуваат два RTX 3090 во NVLink со навивач - тогаш ќе има прашања. Засега ги нема.

Биди тивок! Темна моќност 1000W

Каде да купам

Погон... Поточно, куп дискови!

И... дискови. Гудрам CX400 по терабајт за кеш, Западен дигитален црн SN750 под системот - ќе го сменам, бидејќи четвртина терабајт е скоро секогаш затнат. И, исто така - WD Blue растура за терабајт, еден WD Red за 6 терабајти и... еден Seagate за исто толку.

Ако нешто - за работните станици препорачувам мешање на дискови за да се намали можноста два идентични хард дискови, да речеме, да имаат сличен дефект, што се случува, и ДВЕТЕ умираат пред да можете да го замените другиот.

HDD

Покрај тоа, најверојатно до објавувањето на ова видео, веќе ќе ги преместам двата дискови под RAID 1 во мрежното складирање QNAP TS231P3-4G (преглед овде). Инаку, одговорите на прашањата и делењето на наградите за тетратки ќе дојдат наскоро!

Монитор Philips Брилијанс 499П

Можам да кажам повеќе за мониторот, но тој е дома. 49-инчен Philips Брилијанс 499П. Веќе речиси отстранет од продажба и заменет со понови модели. Но, што е користа од озборување.

Philips Брилијанс 499П

Во што сè се вклопува? И да си играм за забава, џабе стапката на освежување е само 75 херци, а Windows Hello почесто паѓа отколку што одам во тоалет после литар витко ванила. Прегледот на помалиот брат, инаку, на 43 инчи го направи мојот колега Владислав Сурков некаде овде.

Цените во продавниците

Резултати

Дефинитивно неочекуван материјал. Но - душата ми е сега помирна. Гешталтот на матичната плоча е затворен, дисковите не се во опасност, филтрите за прашина се поставени, има многу УСБ, а јас веќе ќе бидам на тест клупата да ја тестирам пеглата. Како што треба да биде.

И тоа е се што имам. Би сакал да изразам благодарност до компанијата Fractal Design за дадениот случај и трпение - и го одолговлекував со прегледот, и тоа е тоа. Би сакал да му се заблагодарам и на Goodram за SSD, HyperX за RAM, Transcend за RAM, биди тивок! за единицата за напојување. И, исто така, компаниите ASUS за да ми помогне да одлучам за изборот на идните компоненти.

Повторно составување компјутер за 100 илјади: фрактален дизајн, 128 GB RAM и речиси ASUS

Denis Zaychenko
Denis Zaychenko
Пишувам многу, понекогаш на деловен план. Ме интересираат компјутерски, а понекогаш и мобилни игри, како и конструкции за компјутери. Скоро естет, повеќе сакам да фалам отколку да критикувам.

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега