Сè за компјутерКомпјутери и моноблокПреглед Huawei MateStation S: Компактен компјутер за дома и канцеларија

Преглед Huawei MateStation S: Компактен компјутер за дома и канцеларија

-

Барате готов десктоп компјутер за дом и канцеларија кој би бил компактен и продуктивен? Потоа свртете го погледот кон Huawei MateStation С.

Не толку одамна, повеќето мои читатели би биле изненадени од таков предлог. Компанијата Huawei познат како производител на паметни телефони, мрежна опрема и други производи, но дефинитивно не и десктоп компјутери. Но, оваа година кинеската компанија реши да ги испроба силите и во овој сегмент, претставувајќи интересен нов производ наречен MateStation S.

Huawei MateStation С

Ова е важен и одговорен чекор за компанијата, со оглед на конкуренцијата во овој сегмент од десктоп компјутерите. Гледајќи напред, ќе го кажам тоа Huawei брилијантно се справи со својата задача, претставувајќи прилично атрактивен производ со интересни решенија. Но, за сè во ред.

Што може да изненади Huawei MateStation S?

Ова прашање си го поставив на презентацијата Huawei во Киев. Од сите производи претставени во тоа време, а ги имаше неколку од нив, особено ме интересираше готовиот персонален компјутер MateStation S и закривениот монитор за игри MateView GT. Веднаш сакав да се обидам, допрам, играм, да ја почувствувам атмосферата. Затоа, со задоволство одговорив на понудата за тестирање на новите производи Huawei. Денес, како што веројатно претпоставувате, ќе разговараме Huawei MateStation S, а подоцна ќе има посебен преглед за мониторот. Има и многу интересни работи. Иако се чувствуваат одлично во врска. Две недели не само што уживав во прекрасна слика од екранот на поелегантен монитор, туку имав големо задоволство од работата на „кулата“ од Huawei.

Huawei MateStation С

И тоа не е изненадувачки, бидејќи тоа е компактен десктоп компјутер кој ги користи најновите хардверски компоненти моментално на пазарот. Новиот MateStation S е опремен со Ryzen 5 4600G процесор, 8 GB DDR4 RAM, M.2 NVMe солидна држава, а исто така се вели дека пакетот ќе вклучува и 24-инчен IPS монитор. Huawei MateStation S може да доаѓа и со тастатура опремена со сензор за отпечатоци и внатрешен глушец.

Huawei MateStation С

Со други зборови, со купување на оваа нова ставка од Huawei, добивате готов компактен и доста моќен десктоп компјутер за домашна употреба или работа во канцеларија. И сето тоа во единствен стил, во воздржани бои, со прекрасен дизајн и склопување. Huawei MateStation S е компјутер кој е идеален за луѓе на кои едноставно им е потребен мал десктоп компјутер што ќе можат да го користат во нивниот бизнис, на работа или дома.

Прочитај повеќе: Следете го прегледот Huawei MateView: Што се крие зад надворешната убавина?

Спецификации Huawei MateStation С

За оние кои се заинтересирани, тука е целосната листа на технички карактеристики Huawei MateStation S:

 • Процесор: AMD Ryzen 5 4600G
 • Видео картичка: AMD Radeon Graphics
 • RAM меморија: 8 GB DDR4 3200 MHz
 • Складирање: 512 GB M.2 NVMe SSD
 • Оперативен систем: Windows 10 Home
 • Единица за напојување: номинална излезна моќност 300 W
 • Опции за поврзување: Wi-Fi (IEEE 802.11a/b/g/n/ac 2.4 и 5 GHz 2×2 MIMO WPA/WPA2); Bluetooth 5.0
 • Влезни/излезни порти на предниот панел: слушалки×1 компјутер; USB-C порта (USB 2.0)×1 компјутер, максимална излезна моќност 9V/2A кога компјутерот е вклучен (состојба S0); USB-A порта (USB 3.2 Gen 2)×1 компјутер.
 • Влезни/излезни порти на задниот панел: влез за микрофон×1 компјутер; линеарен излез × 1 компјутер; линеарен влез × 1 компјутер; HDMI порт × 1 компјутер; VGA порта×1 компјутер; USB-A порта (USB 3.2 Gen 1)×2 парчиња; порта USB-A (USB 2.0)×2 парчиња; порта RJ45×1 компјутер; сериска порта×1 ЕЕЗ.
 • Димензии (В×Ш×Д): 293,0×93,0×315,5 mm
 • Препорачани програми: Huawei Компартир, HUAWEI Управувач со компјутер, менаџер на екрани (во режим за заштита на очите), HUAWEI Фабрички ресетирање
 • Комплет за испорака: компјутер, тастатура (одделно се продава), глушец (одделно се продава), кабел за напојување, краток прирачник за употреба, гарантен лист.

Прочитајте исто така: Преглед Huawei WiFi WS5200 v3: достапен рутер со двоен опсег

Интересен дизајн Huawei MateStation С

Ако зборуваме за дизајнот на самиот MateStation S, тогаш, на прв поглед, изгледа како типичен персонален компјутер за дома и канцеларија. Но Huawei се потрудиле нивниот прв персонален компјутер да изгледа како дел од корпоративна машина, без да се претвори во здодевна униформа црна кутија која често се гледа во канцелариите. И успеаја до некаде. Финишот на надворешниот дел на куќиштето има интересна структура која се состои од наведнати линии кои ја разредуваат монотоната челична површина на куќиштето и му даваат на уредот посебен шик и одредена препознатливост.

Овие наклонети структурни елементи имаат и функционално значење, бидејќи се решетки за вентилација преку кои ладен воздух влегува во куќиштето и ги лади компонентите на опремата. Покрај тоа, на предната плоча на куќиштето има: втора генерација USB Type-C порта што поддржува брзо полнење 9V/2A, USB Type-A gen 3.2, 3,5 mm аудио приклучок (да, тие сè уште се користат во десктоп компјутери и лаптопи) и копчето за вклучување. Целата слика е надополнета со рефлектирачко лого во горниот дел на предната плоча.

Huawei MateStation С

Задниот панел, иако изгледа типично за такви уреди, има прилично голем број порти и конектори. Овде има многу конекции, вклучувајќи 4 USB тип 3.1 порти, HDMI порта, како и VGA порта за поврзување на различни дисплеи кои се вообичаени во канцелариите. Тука е и потребниот RJ45 конектор и сериски приклучок за поврзување со уредите на кои им е потребен. Десктоп компјутерот има неколку опции за безжично поврзување, вклучувајќи Wi-Fi 802.11ac и Bluetooth 5.0.

Huawei MateStation С

Ми се допадна колку естетски и елегантно изгледа куќиштето на MateStation S. Самата „кула“ е прилично компактна и нема да зазема многу простор на вашиот десктоп. Со други зборови, ќе имате компјутер со елегантен дизајн, опремен со сите потребни порти и конектори.

Huawei MateStation С

Прочитајте исто така: Преглед Huawei FreeBuds 4: подобрени TWS слушалки со познат дизајн

Периферни уреди: тастатура и глушец

Huawei тастатура и глушец

Што се однесува до периферните уреди, вклучен е жичен глушец Huawei, кој, според мое мислење, е доста голем. Има многу чуден долен дел од куќиштето, што ми остави чуден впечаток кога го користев. Мора да се навикнеш и да се прилагодиш. Се разбира, ова не е гејмерски глушец и не е опремен со секакви функции и можности. Наместо тоа, тоа е канцелариска верзија на глувчето. Но, тоа е доста брзо, не доживеав никакви проблеми при употреба. Лесно се лизга по површината на масата, доста е пријатен на допир, иако е малку тежок, но по работа со него веднаш сфаќате дека е премиум производ од Huawei.

Huawei тастатура и глушец

Многу интересна тастатура од Huawei. Тоа е прилично суптилно, би рекол, елегантно на позадината на чудовишта од индустријата за игри. Тастатурата изгледа естетски пријатно, иако дизајнот на тенката рамка бара малку привикнување. Ќе ви треба време да се навикнете на движењето на копчињата и нивната тактилна перцепција. Пишувам слепо и во последно време главно од лаптоп, така што речиси и не сум доживеал некој посебен проблем. Иако во раните денови понекогаш беше невообичаено да се пишува на него. Што се однесува до копчињата, тие се со совршена големина, многу реагираат, а пишувањето на нив беше едноставно и удобно. Дизајнот на копчињата е исто така доста кул, но тастатурата не е механичка.

Huawei тастатура

Но, оваа тастатура има една интересна карактеристика. Зборувам за вградениот скенер за отпечатоци сместен во горниот десен агол. Ви овозможува да влезете во системот користејќи го вашиот отпечаток од прст. Многу удобна функција која донекаде наликува на слична во паметен телефон. Иако брзината на активирањето е малку поинаква, никогаш не сум имал проблеми со овој скенер. Многу погодно, ставете го прстот и веќе сте на работната површина на компјутерот.

Huawei тастатура

Јас како корисник на паметен телефон Huawei Mate 40 Pro исто така го ценеше присуството на NFC читач на тастатурата. Сместено е во десното копче Shift. Доволно е едноставно да го ставите паметниот телефон на NFC читачот, а работната површина на вашиот паметен телефон ќе се појави на екранот во долниот десен агол. Процесот на поврзување ќе трае буквално една секунда.

Huawei тастатура и глушец

Сето ова благодарение на многу удобната функција Huawei Сподели, што овозможува не само размена на фотографии и видеа, туку и комуникација во социјалните мрежи директно на екранот на компјутерот, прегледување на потребните документи, слики од екранот и друг материјал без да го преземете директно на компјутерот.

Прочитајте исто така: Преглед Huawei MatePad 11: тестирање на првиот таблет базиран на HarmonyOS

И што има внатре?

Huawei MateStation S е опремен со шест-јадрен десктоп процесор AMD Ryzen 5 4600G, изграден на процес од 7nm и поддржува 12 нишки, со TDP од 65V и L1 кеш од 384KB. Да не се меша со неодамна објавените чипови Ryzen 5000. Овој чип има основна фреквенција од 3,7 GHz со можност за оверклокување до 4,2 GHz во режимот Turbo Boost.

Huawei MateStation С

AMD Ryzen 5 4600G работи доста добро, што го прави повеќе од соодветен за основни компјутерски задачи, како и за работа со поинтензивни ресурси, како што се уредување фотографии и видео.

Mate Station S доаѓа со 512 GB Western Digital PC SN730 NVMe SSD и 8 GB RAM од SK Hynix.

Преглед Huawei MateStation S: Компактен компјутер за дома и канцеларија

Има и многу можности за проширување - ако не ви пречи да ја поништите гаранцијата, можете уште повеќе да ја проширите функционалноста со слотовите PCIe x1 и PCIe x16 и да го зголемите просторот со замена во NVMe солидна состојба од 256 GB, но повеќе за тоа подолу.

Зборувајќи за квалитетот на компонентите, MateStation S користи квалитетни кондензатори во цврста состојба, што е дефинитивно плус. Што се однесува до ладењето, самото куќиште е опремено со два вентилатори за ладење. Едниот делува како довод на воздух кој се наоѓа на долниот преден дел на куќиштето, додека вториот вентилатор директно го лади процесорот и исто така делува како вентилатор за издувни гасови за куќиштето. Внатре во куќиштето има доволно простор, така што нема да има проблеми со протокот на топлина. Бучавата овде не е значаен проблем, а при целосно оптоварување вентилаторот е речиси нечуен.

Huawei MateStation С

Десктопот доаѓа со интегриран AMD Vega графички процесор, и иако е доволно добар за општа употреба и уредување фотографии и видео, не е баш на ниво за игри, па затоа треба да се земе предвид.

Huawei MateView GT

Сепак, успеав да играм некои игри. На пример, се сетив на мојата младост и играв една од популарните онлајн игри - DOTA 2. Решив да ги користам претходно поставените поставки на играта и ја избрав онаа што има силно влијание врз бројот на слики во секунда, што е второ по големина претходно поставено. Во DOTA 2, стапката на слики во просек беше помеѓу 30 и 50, во зависност од бројот на знаци на еден екран. За време на конфликти, бројот на слики паѓа на 10-20 фрејмови во секунда. Перформансите може да се подобрат со избирање пониски графички поставки. Исто така, Vulcan API работи подобро со AMD систем.

Па јас бев задоволен од играта. Посебно ми се допадна да играм на огромните 34 инчи Huawei MateView GT, дизајниран специјално за гејмерите. Ќе има посебна статија за овој прекрасен монитор малку подоцна, затоа внимавајте на нашите публикации.

Huawei MateView GT

Врз основа само на она што го кажавме погоре, повеќето читатели веќе можат да претпостават дека MateStation S е одличен компактен компјутер за домашна употреба, за канцеларија и за задачи кои во голема мера се потпираат на компјутерската моќ.

Прочитајте исто така: Huawei FreeBuds 4 наспроти Apple AirPods: Кои слушалки се подобри? Читајте им на „ловците на јаболка“!

Дали е можно да се надгради компјутерот од Huawei?

Сигурен сум дека ова прашање е од интерес за повеќето корисници кои решиле да купат десктоп компјутер.

MateStation S користи една SODIMM RAM, произведена од SK Hynix, јужнокорејски снабдувач на полупроводнички мемориски модули за динамична меморија со случаен пристап (DRAM) и флеш мемориски чипови. MateStation S користи само еден од слотовите за RAM меморија, што значи дека можете да додадете друг идентичен SODIMM за да ја зголемите количината на RAM меморија. За среќа, Huawei RAM меморија без лемење, па можете да додадете повеќе ако ви треба. Единствениот недостаток е тоа што користи SODIMM наместо обични DIMM, што може да биде проблем поради нивната достапност.

Huawei MateStation С

Поблискиот поглед на матичната плоча открива единствена SATA порта, што исто така покажува дека можете да додадете поголем хард диск за складирање ако 256 или 512 GB не се доволни. Има и две PCIe порти, едната x4 и другата x1. Овие PCIe порти може да се користат за додавање графичка картичка, картичка за снимање итн.

Huawei MateStation С

Очигледно, сè уште би можеле да користите нешто како GeForce GT 1030 или GTX 1050, но додадените перформанси не вредат со оглед на тоа што сè уште ќе бидете заглавени во средните поставки за потешки игри. Тоа е како да ставите фенси турбо во Mitsubishi Mirage - секако, можете да го направите тоа, но дополнителното зголемување на перформансите не вреди бидејќи дополнително го оптоварува PSU. Затоа, само бидете свесни дека постојниот PSU ќе треба да се надгради ако некогаш одлучите да додадете друг хардвер освен она што е веќе внатре.

Huawei MateStation С

Дали вреди да се купи? Huawei MateStation S?

Искрено ќе ви кажам дека малку се навикнав на користење десктоп компјутери. Неодамна посветувам повеќе внимание на лаптопите, или понекогаш и таблетите, па искуството со нивно користење беше уште поинтересно Huawei MateStation С

За време на тестирањето, се повеќе се фатив себеси како размислувам колку е удобно да се работи на голем монитор, каква удобна тастатура со скенер за отпечатоци и копче за активирање Huawei Споделете. Сакав да го задржам за себе Huawei MateStation С

Huawei MateStation С

Секако, Huawei MateStation S не е идеален компјутер за вашиот дом, но доколку барате компактен компјутер и ви е потребен само за канцелариска работа или за учење, тогаш овој уред одлично ќе ви одговара.

Генерално, Huawei MateStation S е моќен компактен компјутер, со оглед на неговите карактеристики и целна публика. Исто така, ви овозможува да играте некои популарни игри како DOTA 2, Fortnite и други игри кои не се Triple-A каде што ќе уживате во пристојни перформанси и графика. Се разбира, ова не е компјутер за игри, но сосема е можно да се одморите после работа и учење. Исто така, вреди да се напомене дека од гледна точка на продуктивноста, MateStation S е идеален компјутер за канцеларија, работа дома и за оние на кои им е потребен компјутер кој не зафаќа многу простор. Ова е универзален систем во кој сè е прилагодено за удобна работа. Сè што треба да направите е да го купите, да го донесете дома, да го приклучите, да прикачите додатоци и да работите, да учите или да играте. Не треба да се грижите за лиценцирањето на Windows 10, Huawei MateStation S може да се надгради и на Windows 11.

Huawei MateStation С

Huawei MateStation S навистина поставува нов стандард на пазарот за десктоп компјутери. Доколку барате компактен компјутер со прифатлива цена, кој има значителна моќност и перформанси во многу аспекти, има компактни димензии и модерен дизајн, силно препорачуваме да обрнете внимание на Huawei MateStation С

Huawei MateStation С ќе излезе на продажба 12 октомври во 2021 година. Цената е од 16 999 UAH.

Прочитајте исто така:

Преглед Huawei MateStation S: Компактен компјутер за дома и канцеларија

ПРЕГЛЕД НА ПРОЦЕНКИ

Дизајн
10
Колекција
10
Продуктивност
9
Компоненти и можност за нивна замена
10
Тастатура и глушец
9
Huawei MateStation S навистина поставува нов стандард на пазарот за десктоп компјутери. Доколку барате компактен компјутер со прифатлива цена, кој има значителна моќност и перформанси во многу аспекти, има компактни димензии и модерен дизајн, силно препорачуваме да обрнете внимание на Huawei MateStation С
Yuri Svitlyk
Yuri Svitlyk
Синот на Карпатите, непризнаен математички гениј, „адвокат“ на Мајкрософт, практичен алтруист, левичар

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега

Huawei MateStation S навистина поставува нов стандард на пазарот за десктоп компјутери. Доколку барате компактен компјутер со прифатлива цена, кој има значителна моќност и перформанси во многу аспекти, има компактни димензии и модерен дизајн, силно препорачуваме да обрнете внимание на Huawei MateStation СПреглед Huawei MateStation S: Компактен компјутер за дома и канцеларија