Мото Еџ 30 Нео
Root NationСофтвер

Софтвер

Како ефикасно да се забрза Windows 11

Дали вашиот компјутер или лаптоп работи бавно? Дали е досадно, мешање во работата или играта? Денеска ќе ви кажеме како ефикасно да го забрзате Windows 11. Најновиот оперативен систем на Microsoft,...

AirDroid Parental Control: преглед на апликацијата за родителска контрола

Децата и тинејџерите поминуваат многу време на интернет. Со помош на нивните паметни телефони, тие можат да разговараат со пријателите, да гледаат филмови, да читаат книги и да учат. Но...

Колку е лесно да се прима крипто преку Binance и да се повлечат гривните на банкарска картичка

Колку и да е кул, сега е речиси невозможно да се замисли модерниот живот без криптовалути. Па дури и ако не сте крипто-инвеститор и не играте Forex, но ...

Како да користите FaceTime на Android и Windows

Сите го знаеме тоа Apple создаде и поддржува корисна алатка која ви овозможува да комуницирате онлајн со луѓе од различни делови на светот. Често тоа е ...

Како да инсталирате бесплатни HEVC кодеци на Windows 11 (за видео H.265)

Денес ќе ви кажеме како да инсталирате бесплатни HEVC кодеци во Windows 11 (за видео H.265) директно од продавницата на Microsoft. Откако ќе го вклучи компјутерот за прв пат, искусен корисник ги инсталира сите...

Како да додадете ефекти на повиците FaceTime на iPhone: емотикони, филтри, натписи

FaceTime не е само програма која им помага на луѓето од целиот свет да одржуваат контакт меѓу себе, туку и способност да се „трансформираат“ за време на разговорот...

Искуство со Android Auto: Очекување наспроти реалност

Тие сонуваа конечно да престанат да жонглираат со телефонот, обидувајќи се да одговорат на пораките со едната рака Telegram, и држете го воланот со другиот? Ослободете се од колебливиот, несигурен држач за автомобил и...

Bluetooth аудио кодеци: што се тие и како да се префрлате помеѓу нив на Android

Слушалките што се поврзуваат без жици секако се многу погодни за употреба, но во однос на квалитетот на звукот, тие не се споредуваат со жичените. Ова не значи дека сите ...

5 хакови на Google Docs од 2022 година што можеби сте ги пропуштиле

Ако користите Google Docs на дневна основа, веќе знаете дека уредувачот на текст базиран на облак станува се подобар и подобар во текот на изминатите неколку години, а особено ...

Како да го оневозможите SuperFetch во Windows 10/11?

Во оваа наставна статија, ќе зборуваме за процесот SuperFetch, или SysMain, во Windows 10/11 и како да го оневозможите доколку е потребно. Што е SuperFetch или SysMain? Sysmain (порано...

Како да го користите режимот на портрет во FaceTime на iPhone и iPad

Ако имате iOS 15 или понова верзија, можете да користите режим на портрет кога зборувате на FaceTime. Режимот на портрет го подобрува осветлувањето, ги измазнува цртите на лицето...

Како да го користите телефонот во професијата: корисни совети

За време на месеците на целосна војна, се уверивме дека таквата обична работа како телефон може да помогне да се уништи окупаторската колона или да се открие ДСГ, ви овозможува да одржувате контакт со ...

Како да ја активирате стабилизацијата на жиро камерата во фотоапаратите BMPCC4K/6K/6KG2/6KPro

Blackmagic Design конечно одигра адут - користеа жироскопи во Blackmagic Pocket Cinema Camera 4K камерите, како и 6K, 6K G2 (преглед на линкот),...

Како да инсталирате Steam на Chromebook: чекор-по-чекор водич

Тешко е да се замисли Chromebook како уред за игри. Сепак, конзолите, гејмерските компјутери или лаптопите се покажуваат подобро во ова. Но, како што се испостави ...

Како да ги исклучите известувањата во Windows 10/11

Ве нервираат честите известувања од системот? Денес ќе ви кажеме како правилно да ги оневозможите во Windows и дали сите треба да се оневозможат. Уредите со Windows испраќаат многу системски...

Како да го исчистите кешот на PlayStation 5?

Тешко е да се поверува дека PlayStation 5 не е неверојатен новитет, туку сосема стандардна конзола за десетици милиони корисници. И колку повеќе корисници, толку повеќе ...

Boosteroid - преглед на услугата, споредба со Xbox Cloud Gaming и Geforce Now

Животот е непредвидлива работа. Планирате да се преселите во стан од другата страна на земјата, испраќајќи ги сите ваши работи и конзола за игри таму... И одеднаш дознавате...

Како да користите графички контроли на почетниот екран на iPhone

Ако се сеќавате, функционалноста и изгледот на виџетите беа ревидирани уште во iOS 14. Сега виџетите на iPhone/iPad може да се наоѓаат на почетниот екран до ...

Како да додадете музика Apple Гледајте и слушајте го без телефон

Дали знаевте дека можете директно да додавате музика Apple Гледајте од апликацијата Watch на iPhone? А потоа поврзете ги безжични слушалки со часовникот и ...

Како да решите проблеми со FaceTime на iPhone и iPad

Имате проблеми со FaceTime? Еве неколку совети за тоа што да правите и како да ги поправите грешките. Facetime е лесна за употреба алатка за видео повици помеѓу уреди Apple, ...