Вторник, 27 февруари 2024 година

десктоп v4.2.1

Root NationСофтверИнструкции

Инструкции

FAQ: Како да ја смените осветленоста на екранот во Windows 11?

Ја продолжуваме нашата колона „ЧПП од вештачка интелигенција“ и овој пат научивме како да ја смениме осветленоста на дисплејот во Windows 11. Откако ги прочитавме советите на пребарувачот Bing AI, проверивме ...

ChatGPT: Едноставни упатства за употреба

Што е ChatGPT од Open AI? Како да се регистрирате и да пристапите до популарниот разговор? За сето ова ќе ви кажеме денес. Chat GPT - chatbot...

Најчесто поставувани прашања за вештачка интелигенција: Како да направите и уредите слика од екранот на Windows 11?

Продолжувајќи со корисната „експлоатација“ на вештачката интелигенција, денес ќе зборуваме за тоа како да направите и уредувате скриншот на Windows 11. Како и досега, ги послушавме советите на AI...

FAQ: Како да се оневозможи или отстрани OneDrive во Windows 11?

Ја продолжуваме нашата нова рубрика „ЧПП од вештачка интелигенција“. Денес ќе зборуваме за тоа како привремено да го оневозможите или целосно да го отстраните OneDrive во Windows 11. Зедовме совети...

ЧПП за вештачка интелигенција: Како да ја дознаете лозинката за Wi-Fi на Windows 11

Возбудата околу вештачката интелигенција во последно време добива невидени размери, а нашата редакција, се разбира, не можеше да остане настрана. Затоа решивме да започнеме нов дел...

Што знае Google за нас? Како да го проверите и да го исклучите следењето

Веќе подолго време се шушка дека Google знае многу за нас и постојано ги следи нашите постапки. Денес ќе ви кажеме како да го спречите ова. Од гледна точка на ...

VoWiFi и VoLTE: што се тие и како да ги овозможите

Што се VoWiFi и VoLTE? Како да овозможите гласовни повици преку Wi-Fi и LTE на паметен телефон? Кои уреди ја поддржуваат оваа функција? За сето ова во...

Како да избегнете хакирање на сметката Facebook?

Вашата сметка на Facebook скрши? Денес ќе ви кажеме како да го избегнете ова и што да направите ако некој ја хакира вашата сметка на оваа социјална мрежа. Според студијата,...

Како ефикасно да се забрза Windows 11

Дали вашиот компјутер или лаптоп работи бавно? Дали е досадно, мешање во работата или играњето? Денес ќе ви кажеме како ефикасно да го забрзате Windows 11. Најновиот оперативен систем Microsoft, ...

Колку е лесно да се прима крипто преку Binance и да се повлечат гривните на банкарска картичка

Колку и да е кул, сега е речиси невозможно да се замисли модерниот живот без криптовалути. Па дури и ако не сте крипто-инвеститор и не играте Forex, но ...

Како да го користите FaceTime на Android и Windows

Сите го знаеме тоа Apple создаде и поддржува корисна алатка која ви овозможува да комуницирате онлајн со луѓе од различни делови на светот. Често тоа е ...

Како да инсталирате бесплатни HEVC кодеци на Windows 11 (за видео H.265)

Денес ќе ви кажеме како да инсталирате бесплатни HEVC кодеци во Windows 11 (за видео H.265) директно од Microsoft Продавница. Откако ќе го вклучи компјутерот за прв пат, искусен корисник инсталира сè...

Како да додадете ефекти на повиците FaceTime на iPhone: емотикони, филтри, натписи

FaceTime не е само програма која им помага на луѓето од целиот свет да одржуваат контакт меѓу себе, туку и способност да се „трансформираат“ за време на разговорот...

Аудио кодеци со Bluetooth: што се тие и како да се префрлате помеѓу нив Android

Слушалките што се поврзуваат без жици секако се многу погодни за употреба, но во однос на квалитетот на звукот, тие не се споредуваат со жичените. Ова не значи дека сите ...

5 хакови на Google Docs од 2022 година што можеби сте ги пропуштиле

Ако користите Google Docs на дневна основа, веќе знаете дека уредувачот на текст базиран на облак станува се подобар и подобар во текот на изминатите неколку години, а особено ...

Како да го оневозможите SuperFetch во Windows 10/11?

Во оваа наставна статија, ќе зборуваме за процесот SuperFetch, или SysMain, во Windows 10/11 и како да го оневозможите доколку е потребно. Што е SuperFetch или SysMain? Sysmain (порано...

Како да го користите режимот на портрет во FaceTime на iPhone и iPad

Ако имате iOS 15 или понова верзија, можете да користите режим на портрет кога зборувате на FaceTime. Режимот на портрет го подобрува осветлувањето, ги измазнува цртите на лицето...

Како да го користите телефонот во професијата: корисни совети

За време на месеците на целосна војна, се уверивме дека таквата обична работа како телефон може да помогне да се уништи окупаторската колона или да се открие ДСГ, ви овозможува да одржувате контакт со ...

Како да ја активирате стабилизацијата на жиро камерата во фотоапаратите BMPCC4K/6K/6KG2/6KPro

Blackmagic Design конечно одигра адут - користеа жироскопи во Blackmagic Pocket Cinema Camera 4K камерите, како и 6K, 6K G2 (преглед на линкот),...

Како да инсталирам Steam на Chromebook: чекор-по-чекор водич

Тешко е да се замисли Chromebook како уред за игри. Сепак, конзолите, гејмерските компјутери или лаптопите се покажуваат подобро во ова. Но, како што се испостави ...