Мото Еџ 30 Нео
realme 10 4G
СофтверИнструкцииКако да ја активирате стабилизацијата на жиро камерата во фотоапаратите BMPCC4K/6K/6KG2/6KPro

Како да ја активирате стабилизацијата на жиро камерата во фотоапаратите BMPCC4K/6K/6KG2/6KPro

-

Blackmagic Design конечно одигра адут - користеа жироскопи во камерите 4K камера за кино џебови во џебовите на Блекмаги, како и 6K, 6K G2 (преглед на врската), и 6К Про. И податоците од жироскопот се користат заедно со вештачката интелигенција во посебен тип на стабилизација - Camera Gyro!

Blackmagic Џебна кино камера 4K камера Гиро

Видео преглед на стабилизација на жиро камерата

Всушност, само овде можете да ја видите вистинската разлика. Споредбите на фотографии немаат никаква корист.

Услови за активирање

За ова ви треба DaVinci Resolve 18, јавна бета 5 и камери со ажурирање 7.9. И бета и ажурирањето преку Blackmagic Camera Setup се преземаат од официјална веб страна.

Blackmagic Џебна кино камера 4K камера Гиро

По инсталирањето на двете програми и ажурирањето на фирмверот на фотоапаратот, податоците од жироскопот автоматски ќе бидат зашиени во видео датотеката како метаподатоци. Затоа, старата снимка НЕ ​​работи. Само нов, преземен на нов фирмвер.

Blackmagic Џебна кино камера 4K камера Гиро

Како е снимен - истурете го во новата верзија на DaVinci, одете на стабилизација, поставете Camera Gyro, прилагодете ја јачината, восхитувајте се на резултатот... Па, ако грешката не се излизне.

Искуство од првата верзија

Сега моите размислувања. Стабилизацијата при мали движења, жртвувајќи род од околу 1.18, е многу моќна. Помоќна од оптичката стабилизација на Panasonic Lumix G7 со стабилизираната, иако евтина, оптика на Lumix Vario G 14-42 mm.

И да, во иднина ќе давам слики од екранот од споредбата. И тие ќе бидат чисто илустративни и нема да имаат никаква компаративна вредност, бидејќи стабилизацијата е видлива само во видеото. За среќа, врската до неа е погоре.

Blackmagic Џебна кино камера 4K камера Гиро

Ги споредив камерите со иста фокусна должина од 24 mm. Стабилизацијата на жироскопот работи ПОЛОШО од стабилизацијата на перспективата, но со една нијанса - при истото зумирање, речиси и да нема деформација дури и при зумирање. Без артефакти, без желатин во движењата.

Сликата на Блекмаџик е максимално природна, пропуштаат некои движења, но, да речеме, сепак снимањето со три допирни точки е апсолутно неверојатно. И ова е ПРВАТА верзија, првата воопшто.

Blackmagic Џебна кино камера 4K камера Гиро

Има недостатоци во убодот. Понекогаш може да има непредвидливи несистематски дефекти, кои, сепак, можат да работат со каква било стабилизација, не само со жироскоп. Зошто - чекаме полирање. Но, за прв пат тоа е нешто неверојатно.

Заклучоци за жиро камерата

Ги разбравте моите размислувања, но еве ја мојата мала препорака за вас. Жироскопот не го менува зумот со текот на времето и го зема најсилниот како главен и всушност единствен. Затоа, доколку имате движења со различен интензитет во видеото, за идеален резултат исечете го и отстранете ги најдивите. Сепак, јасно е дека дури и на 4K камера за кино џебови во џебовите на Блекмаги изгледите за стабилизација се едноставно неверојатни. А за Camera Gyro, сè е само напред.

Прочитајте исто така:

Ако сакате да и помогнете на Украина во борбата против руските окупатори, најдобар начин да го направите тоа е да донирате за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Denis Zaychenko
Denis Zaychenko
Пишувам многу, понекогаш на деловен план. Ме интересираат компјутерски, а понекогаш и мобилни игри, како и конструкции за компјутери. Скоро естет, повеќе сакам да фалам отколку да критикувам.

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега