Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4G
СофтверИнструкцииBluetooth аудио кодеци: што се тие и како да се префрлате помеѓу нив на Android

Bluetooth аудио кодеци: што се тие и како да се префрлате помеѓу нив на Android

-

Слушалки, кои се поврзани без жици, секако се многу погодни за употреба, но во однос на квалитетот на звукот, тие не се споредуваат со жичените. Ова не значи дека сите жичени слушалки се подобри од слушалките со Bluetooth. Има само многу податоци што може да се пренесат преку синиот заб, а Bluetooth не е многу добар за пренос на големи количини на информации со голема брзина. Тука се појавуваат аудио кодеците со Bluetooth, што може да придонесе за подобар квалитет на звукот.

Bluetooth аудио кодеци

Во оваа статија, ќе разговараме за тоа што се аудио кодеците со Bluetooth, како да дознаете кои ги поддржува вашиот Андроид и како да се префрлате помеѓу кодеците.

Прочитајте исто така:

Што се Bluetooth аудио кодеци?

Bluetooth аудио кодеци

Аудио кодеците со Bluetooth се сложени алгоритми кои го компресираат звукот во мали пакети за побрз безжичен пренос. Двата најчести кодеци се SBC и AAC, кои ќе ги најдете во повеќето паметни телефони, Bluetooth слушалки и безжични звучници. Овие кодеци значително ги компресираат податоците за да обезбедат стабилност и брзина на пренос, жртвувајќи го квалитетот на звукот. SBC (Subband Codec) може да се нарече основен кодек на кој работат сите уреди кои се способни да пренесуваат или емитуваат аудио преку Bluetooth. И AAC (или Напредно аудио кодирање), пак, е претежно привилегија на уредите Apple. Го има и во Android, но поради употребата на други алгоритми за обработка на звук, квалитетот на звукот при користење на AAC на Android е обично полош отколку кај гаџетите на „јаболко“.

Но, покрај нив, има и понапредни кодеци, како што се разни aptX или LDAC на Sony. Тие обезбедуваат поголема брзина на пренос и помала латентност, а како резултат на тоа, подобар квалитет на звукот. Сепак, тие се наоѓаат во слушалки и паметни телефони со повисока цена категорија, или, како во случајот со LDAC, само во слушалки од одредена марка (Sony).

Како да проверите кои аудио кодеци поддржува паметен телефон со Android?

Bluetooth аудио кодеци

Општо земено, Андроид поддржува широк опсег на Bluetooth аудио кодеци, но ова е само врвот на ледениот брег. За да го користите овој или оној кодек, тој мора да биде поддржан и од паметниот телефон и од слушалките или звучникот.

За да ја проверите листата на Bluetooth кодеци поддржани од вашиот паметен телефон со Android, одете во Поставки → Опции за програмери → Аудио кодек Bluetooth. Подоцна ќе разговараме за тоа како да се префрлите на режим на развивач.

Повеќето паметни телефони со Android ги поддржуваат следниве аудио кодеци:

  • SBC
  • AAC
  • aptX
  • aptXHD
  • aptX адаптивен
  • aptX TWS
  • LDAC
  • LHDC

Ако имате Samsung, листата може да содржи и Samsung Scalable Codec (SSC) е комерцијален кодек на јужнокорејската компанија, кој е компатибилен само со некои паметни телефони Галакси и слушалки од серијата Galaxy Buds. И за да дознаете кои аудио кодеци поддржуваат Bluetooth слушалки или звучници, проверете го полето за производот или погледнете на веб-страницата на производителот.

Прочитајте исто така:

Како да смените блутут кодек?

Bluetooth аудио кодеци

Промената на кодекот Bluetooth може да го подобри квалитетот на звукот, да ја намали доцнењето и да ја подобри стабилноста на врската. За да го извлечете максимумот од вашите Bluetooth слушалки, треба да го користите најдобриот кодек што го нуди уредот. Математиката овде е едноставна - кој било кодек освен SBC ќе се смета за подобар.

Постојат два начини за промена на Bluetooth кодеците на Android.

Метод број 1

Ние поврзуваме Bluetooth слушалки со паметниот телефон. Одете во Поставки → Bluetooth и уреди или Поврзани уреди. Одете до поставките (икона за менувачот или вертикална елипса) до поврзаниот уред.

Овде можете да видите прекинувач наречен „HD аудио“. Овозможете го за да бидете сигурни дека се користи најдобриот достапен кодек.

Вреди да се напомене дека во некои интерфејси можеби нема ставка „HD аудио“, а наместо него, може да се наведе само името на кодекот. На пример, во MIUI можете брзо да се префрлите на друг поддржан кодек на дното од менито за поставки кога поврзувате слушалки.

Метод број 2

Одете во Поставки → За телефонот. Продолжуваме да кликнуваме на верзијата на фирмверот додека не видиме „Сега си програмер“ или „Режимот за програмери е овозможен“.

Одете до поставките за програмери и скролувајте надолу до ставката „Bluetooth Audio Codec“. Кликнете на неа и видете кои аудио кодеци ги поддржува нашиот паметен телефон.

Овде можете да изберете висококвалитетен кодек поддржан од слушалки. Може да биде aptX, aptX HD или LDAC на пример. Во последните верзии на Android, кодеците што не се поддржани од вашиот Bluetooth уред се сиви. Во некои постари верзии на софтверот, можете да изберете кој било кодек, но нема да биде важно дали вашите слушалки не го поддржуваат овој кодек. На пример, ако паметниот телефон поддржува aptX Adaptive, а слушалките се само SBC, тогаш преносот на аудио на aptX нема да „полета“ и ќе се одвива во компресирана SBC.

Вреди да се разбере дека некои паметни телефони автоматски го избираат најдобриот достапен кодек за слушалки, а некои стандардно го користат основниот SBC. Во вториот случај, тоа значи дека можеби не го користите целиот потенцијал на слушалките, добивате слаб звук и доцнење. Затоа, кога купувате нов пар слушалки или звучници, проверете дали се користи најдобриот можен кодек.

Прочитајте исто така:

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи, најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Претплатете се на нашите страници во Twitter тоа Facebook.

Eugenia Faber
Eugenia Faber
Љубител на гаџети со искуство. Верувам дека кафето, мачките и квалитетниот филм се соодветни под никакви околности. Почесен (или не толку) вешт во сектата DIY, одмарајќи со четка и пиштол за лепак во моите раце.

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега