Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4G
СофтверИнструкцииКако да решите проблеми со FaceTime на iPhone и iPad

Како да решите проблеми со FaceTime на iPhone и iPad

-

Имате проблеми со FaceTime? Еве неколку совети за тоа што да правите и како да ги поправите грешките.

FaceTime

FaceTime е лесна за употреба алатка за видео повици од уред до уред Apple, а кога работи како што треба, се е едноставно супер. Сепак, како и со секој софтвер, некои луѓе може да имаат проблеми. Но, не грижете се: составивме неколку основни совети кои ќе ви помогнат да ги решите сите проблеми со кои може да наидете додека го користите.

Еве како да решите проблеми со FaceTime на iPhone или iPad.

Прочитајте исто така: Лично искуство: Како се префрлив на iPhone после 5 години на Андроид

Како да го вклучите и исклучите FaceTime во Поставки

Има една стара поговорка меѓу информатичарите дека повеќето проблеми може да се решат со едноставно исклучување и повторно вклучување на проблематичниот уред. Ова навистина помага во некои случаи да се реши проблемот. Првото нешто што треба да направите е да се обидете да ја исклучите и повторно да ја вклучите апликацијата. Еве како да го направите тоа.

  1. Отворете ги поставките на вашиот iPhone или iPad.
  2. Скролувајте надолу и допрете FaceTime.
  1. Допрете го „прекинувачот“ до FaceTime за да ја „исклучите“ апликацијата. Почекај минута.
  2. Допрете го прекинувачот повторно за повторно да го вклучите. Почекајте FaceTime повторно да се активира.

Прочитајте исто така: Инструкции: Како да префрлите фотографии од Mac на iPhone

Како да ги ресетирате мрежните поставки

Можно е неправилното работење на FaceTime да биде резултат на проблеми со мрежните поставки.

  1. Отворете ги поставките на вашиот iPhone или iPad.
  2. Кликнете на „Општо“.

FaceTime

  1. Скролувајте надолу и допрете „Ресетирање“.
  2. Кликнете на „Ресетирање на мрежните поставки“. Можеби ќе биде побарано да внесете лозинка за потврда.

Ресетирајте ги мрежните поставки на iPhone

Следно, препорачуваме да се обидете да го рестартирате уредот како што е опишано подолу пред да го извршите ова ресетирање.

Прочитајте исто така: Инструкции: Како да додадете нов јазик во Mac OS?

Како „ефикасно“ да го рестартирате iPhone или iPad

Ако вклучувањето и исклучувањето на FaceTime не функционира, а ресетирањето на мрежните поставки не функционира, можеби ќе треба принудно да го рестартирате вашиот iPhone.

Постојат различни начини да се направи оваа операција. Зошто? Тие се разликуваат во зависност од тоа кој модел на iPhone го имате, затоа прочитајте ги сите потребни чекори оваа инструкција на веб-страницата Apple.

Како да решите проблеми со FaceTime на iPhone и iPad

Можете да комуницирате на FaceTime со сите без исклучок!

FaceTime е пригоден начин за контакт со семејството и пријателите (и тие не мора нужно да бидат сопственици на „овошна“ опрема, Windows и Android исто така ќе одговара), особено кога не можете лично да се сретнете со нив поради оддалеченост или други проблеми. Кога FaceTime работи, ја чувствувате магијата на XNUMX-от век, но понекогаш таа магија може да има потреба од малку дотерување.

Facetime андроид

Ако сте ги следеле сите препораки во овој водич за решавање проблеми на FaceTime и сè уште имате проблеми, можеби е време да контактирате Apple. Се однесува на услуги за поддршка, за да дознаете зошто ниту еден од горенаведените методи не функционира, може да има посериозен проблем што влијае на врската FaceTime.

Прочитајте исто така:

Ако сакате да и помогнете на Украина во борбата против руските окупатори, најдобар начин да го направите тоа е да донирате за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега