Мото Еџ 30 Нео
realme 10 4G
СофтверИнструкцииКако да инсталирате бесплатни HEVC кодеци на Windows 11 (за видео H.265)

Како да инсталирате бесплатни HEVC кодеци на Windows 11 (за видео H.265)

-

Денес ќе ви кажеме како да инсталирате бесплатни кодеци HEVC на Windows 11 (за видео H.265) директно од продавницата на Microsoft.

Откако ќе го стартувате компјутерот за прв пат, искусен корисник инсталира сè што е потребно, врши ажурирања, периодично тестира дали сè работи. Обичен корисник го стартува компјутерот и ништо друго не го интересира. Потоа сака да почне да прави нешто и ете - Windows стандардно нема достапни кодеци. Но, Мајкрософт има своја продавница, па ви нуди да ги купите.

Кодирањето на видео со висока ефикасност, вообичаено наречено HEVC или H.265, во моментов е стандард за видео компресија. Треба да се напомене дека повеќето нови содржини сега се кодирани со помош на HEVC. Windows 11 поддржува видео-датотеки кодирани со користење на видео кодирање со висока ефикасност (HEVC), познато и како видео H.265. Сепак, Microsoft наплаќа за своите официјални кодеци и не ги вклучува во Windows 11. Но, постои начин да ги добиете бесплатно без да ја дадете вашата кредитна картичка или да потрошите 0,99 долари. Да, сумата е мала, но зошто да трошите пари кога можете да добиете кодеци официјално и бесплатно. За овој метод ќе зборуваме во нашата статија.

Прочитајте исто така: Како да го оневозможите SuperFetch во Windows 10/11?

Што е HEVC и зошто е потребно?

Но, прво, да го разгледаме подетално високо ефикасното HEVC видео кодирање и да дознаеме дали ви треба овој кодек.

HEVC е алгоритам за компресија на видео. Потребни се големи некомпресирани (или минимално компресирани) видео датотеки и ги прави многу помали со мала загуба во квалитетот.

Кодек HEVC

Компресирањето на видео датотеки им овозможува на услугите за стриминг како Netflix или Hulu да ви испраќаат видеа без да ја прекинат вашата интернет конекција и да го задржат оригиналниот формат на датотека. Покрај тоа, HEVC се користи за компресирање на огромните датотеки што се користат во процесот на уредување на филмот до големина што лесно може да се вклопи на еден Blu-Ray диск.

Потребни се кодеци за стриминг медиуми. Без кодеци, не можете да репродуцирате видеа на вашиот уред, што исто така ја ограничува вашата способност сами да уредувате или снимате во одредени формати. На пример, нема да можете да снимате со веб-камера или да репродуцирате преземени или примени медиумски датотеки на уред без кодеци.

Кодек HEVC

Овие кодеци ќе ви овозможат да гледате филмови на вашиот компјутер, но им се потребни само на програми како што е видео плеерот Microsoft Movies&TV вклучен во Windows 10/11 и други програми на Windows кои користат вградени кодеци на Windows.

На пример, популарниот видео плеер од трета страна VLC има свои вградени кодеци. За да репродуцирате HEVC (H.265) филмови во VLC, само инсталирајте VLC и отворете го и готово.

Ќе ви требаат кодеци за да добиете вградена поддршка. Тие не се вклучени во најновите верзии на Windows 11, но мора да се инсталираат од продавницата на Microsoft. Овие кодеци се потребни и за HEVC (H.265) кодирање на видео во апликации кои користат системски кодови на Windows 11.

Прочитајте исто така: Виндоус 11 е официјално претставен: Сè што треба да знаете

Како да инсталирате кодеци бесплатно?

Постојат два различни пакети со кодек достапни во продавницата. И двете се идентични, но едниот чини 0,99 долари, а другиот е бесплатен. Ако пребарувате за HEVC во продавницата на Microsoft, ќе го видите пакетот за наставка за видео HEVC за 0,99 долари.

Сепак, ако некогаш сте се обиделе да отворите видео-датотека кодирана со HVEC во Windows 11 користејќи една од вградените програми, веројатно сте добиле корисен скокачки прозорец кој ви кажува да платите 99 центи за да ги инсталирате HEVC кодеците . Оваа такса веројатно ги одразува трошоците за лиценцирање на кодеците на Microsoft.

Кодек HEVC

Сепак, можете да го добиете и бесплатниот пакет HEVC Video Extensions From Device Manufacturer од продавницата на Microsoft. За да го најдете во продавницата, копирајте го и залепете го следниов текст: ms-windows-store://pdp/?ProductId=9n4wgh0z6vhq во лентата за адреси на веб-прелистувачот и притиснете Enter.

Може да добиете порака со предупредување дека врската ќе се отвори преку програма на вашиот компјутер. Не грижете се, ова е токму она што ви треба.

Кодек HEVC

Дозволете го тоа, а потоа ќе видите отворена страница на Microsoft Store за апликација наречена „HEVC Video Extensions from Device Manufacturer“. Кликнете на копчето "Инсталирај" и почекајте програмата да се преземе и инсталира.

Ако сè уште не сте ги инсталирале кодеците, копчето за инсталирање ќе биде местото каде што е копчето Отвори.

Кодек HEVC

Обидете се повторно да ја отворите вашата видео датотека. Ако сè работи правилно, треба да игра добро во која било програма што стандардно доаѓа со Windows 11. Обидете се да го рестартирате компјутерот ако не работи веднаш.

Мајкрософт може да го оневозможи овој метод во иднина. Го тестирав и можам да потврдам дека работи во август 2022 година, но ако го користите овој водич подоцна и врската не работи или HEVC кодеците не работат правилно, веројатно не е вистинската работа да се направи . Запомнете, секогаш можете да користите програма како VLC што доаѓа стандардно со HEVC кодеци.

VCC (H.266), наследникот на HEVC, исто така е формализиран веќе неколку години, па веројатно е дека наскоро ќе видиме повеќе содржини кодирани со овој стандард, особено кога содржината 8K почнува да се пробива во мејнстримот. Структурата за лиценцирање и авторски права на VCC беше дизајнирана да биде помала мака од онаа на HEVC, така што има причина да се надеваме дека нема постојано да користиме решенија.

Продавницата на Microsoft автоматски ќе инсталира безбедносни надградби за овие кодеци исто како што инсталира ажурирања за други пакети апликации. Затоа, треба да го користите овој метод само еднаш. Уживајте!

Прочитајте исто така: 

Исто така запомнете, ако сакате да и помогнете на Украина во борбата против руските окупатори, најдобар начин да го направите тоа е да донирате за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Yuri Svitlyk
Yuri Svitlyk
Синот на Карпатите, непризнаен математички гениј, „адвокат“ на Мајкрософт, практичен алтруист, левичар

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега