Мото Еџ 30 Нео
realme 10 4G
СофтверИнструкцииКако да го користите режимот на портрет во FaceTime на iPhone и iPad

Како да го користите режимот на портрет во FaceTime на iPhone и iPad

-

Ако имате iOS 15 или понова верзија, можете да користите режим на портрет кога зборувате на FaceTime. Режимот на портрет го подобрува осветлувањето, ги измазнува карактеристиките на лицето и генерално ви помага да изгледате подобро и посветло, а исто така може да ја замагли позадината.

Многумина од нас долго време користат видео повици за да останат во контакт со пријателите и семејството. iPhone нуди удобна и популарна функција „видео разговор“ - FaceTime. Почнувајќи со iOS 15, вие сте исто така можете да користите FaceTime на други уреди, не само од Apple, користејќи веб-врска.

FaceTime

Дали некогаш сте се нашле во ситуација кога не сакате другите луѓе да видат што има зад вас за време на видео повик? Во iOS 15, стана возможно да се користи режимот на портрет за време на повик FaceTime, што ви овозможува да ја замаглите позадината за време на разговор. Работи и во други апликации за видео повици како Skype или Google Meet.

Кои уреди можат да користат режим на портрет FaceTime?

Пред да се обидете да го користите режимот на портрет за замаглување на заднината за време на повиците со FaceTime, треба да знаете дека оваа функција е достапна само на одредени модели на уреди. Функцијата Режим на портрет на FaceTime моментално е достапна iPhone і iPad со A12 Bionic процесори или повисоки. Но, не грижете се, тоа е многу долга листа! Еве ги сите модели на iPhone и iPad што можат да користат режим на портрет во FaceTime:

iPhone-от:

Слободно може да се претпостави дека претстојниот iPhone 14 ќе дозволи и користење на режимот на портрет во FaceTime и други видео повици.

Како да го користите режимот на портрет во FaceTime на iPhone и iPad

iPad:

Сега, без дополнително одложување, еве како да го користите режимот на портрет во FaceTime на iPhone и iPad.

Како да го активирате режимот на портрет за време на повик FaceTime

 1. Стартувајте го FaceTime на вашиот iPhone или iPad.
 2. Остварете повик FaceTime до кој било од вашите контакти.
 3. Кликнете на гледање на вашето видео во долниот десен агол. Ова ќе го зголеми и ќе ви ги покаже сите достапни опции.
 4. Кликнете на копчето Режим на портрет (иконата за малиот човек) во горниот лев агол.

Всушност, тоа е сè што треба да знаете за тоа како да го користите режимот на портрет во FaceTime на iPhone и iPad. Со вклучен режим на портрет, сè што стои зад вас ќе биде заматено за време на повик FaceTime, така што другите нема да можат да ја видат вашата соба, фотографиите на ѕидот или други лични предмети. Дури и преполната просторија изгледа подобро ако се измие за да се создаде мека и пријатна позадина. Еве една споредба:

Како да го користите Контролниот центар за да го префрлите режимот на портрет FaceTime

Друг начин за пристап до прекинувачот за режим на портрет е да го користите Контролниот центар.

 1. Стартувајте го FaceTime на вашиот iPhone или iPad.
 2. Остварете повик FaceTime до кој било од вашите контакти.
 3. Овозможи Контролен центар:
  • На уред со Face ID или без копче Home, повлечете надолу од горниот десен агол на екранот.
  • На уред со Touch ID со копче Home, повлечете нагоре од центарот на долниот дел на екранот.
  • Во горниот лев агол на Контролниот центар, ќе ја видите опцијата „Видео ефект“.
 4. Допрете или притиснете и задржете го видеото за да го проширите менито.
 5. Вклучете го прекинувачот за режим на портрет на ON.

Режимот на портрет ќе работи со која било апликација за видео повици

Како што веќе споменавме, ако не користите FaceTime, во iOS 15 и iPadOS 15 функцијата на режимот на портрет не е ограничена само на ѕвончето „Apple“. Опцијата можете да ја користите во други програми како на пр Skype, Зум, Google Meet, WhatsApp и други. Можеби ќе треба да го користите Контролниот центар за да се префрлите во режим на портрет ако апликацијата нема копче за активирање повик.

Како да го користите режимот на портрет во FaceTime на iPhone и iPad

Прочитајте исто така:

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи. Најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Претплатете се на нашите страници во Twitter і Facebook.

Olga Akukina
Olga Akukina
ИТ новинар и уредник со повеќе од 15 години искуство. Особено ме интересира темата за паметни телефони и други гаџети, ги тестирам сите најнови иновации, сакам да пробувам нови работи и да го споделам моето искуство.

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега