Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4G
СофтверИнструкцииVoWiFi и VoLTE: што се тие и како да ги овозможите

VoWiFi и VoLTE: што се тие и како да ги овозможите

-

Што се VoWiFi и VoLTE? Како да овозможите гласовни повици преку Wi-Fi и LTE на паметен телефон? Кои уреди ја поддржуваат оваа функција? За сето ова во нашата статија.

Денес е тешко да се замисли животот без паметен телефон. Не е ни чудо, јас самиот често проверувам пораки или е-пошта на овој начин. За многу корисници на Интернет, паметните телефони станаа незаменливи, па затоа е многу важно да можат да ги користат без ограничувања и одложувања.

VoLTE_VoWiFi

За жал, тоа не е секогаш можно, само поради недостаток на покриеност. За среќа, мобилните мрежни оператори најдоа начин да го решат овој проблем. Станува збор за технологија VoWiFi (Wi-Fi Calling), односно гласовни повици преку Wi-Fi мрежа. За жал, во Украина, Wi-Fi Повикувањето моментално е достапно само во lifecell Украина. Сигурен сум дека и другите мобилни оператори ќе ја додадат оваа најсовремена технологија во својот пакет на услуги. Затоа, ајде да ја запознаеме технологијата VoWiFi (Повикување преку Wi-Fi) подетално.

Прочитајте исто така: Технолошки прогнози за 2023 година: што да очекуваме?

Повикување преку Wi-Fi: што е тоа

VoWiFi (Повикување преку Wi-Fi) е технологија која ви овозможува да остварувате повици, да испраќате и примате SMS и MMS пораки дури и во отсуство на покриеност на мобилната мрежа, без оглед на вашата локација или оператор. Сепак, користи Wi-Fi мрежа, како што сугерира името.

VoWiFi

Ова значи дека со овозможено VoWiFi на вашиот телефон, можете да остварувате повици без да се грижите за покриеноста. Се што ви треба е домашен рутер со пристап до интернет. Важно е вашиот соговорник да не мора да ја користи истата опција. Доволно е примачот на повикот да има пристап до GSM мрежата или да користи VoLTE. Преку Wi-Fi мрежата, не само што можете да остварувате повици, туку и да испраќате SMS и MMS.

Исто така, вреди да се напомене дека оваа услуга работи ширум светот, а вашиот примач не мора да ја користи за да се случи врската.

Исто така интересно:

Предности на користење на повици преку Wi-Fi

Технологијата VoWiFi (Повикување преку Wi-Fi) им нуди на украинските корисници неколку предности, од кои главни се:

 • можност за говорни повици на места каде што нема покриеност на која било украинска мобилна мрежа
 • подобрување на квалитетот на повиците на места со слаба покриеност или внатре во згради кои го попречуваат ширењето на брановите - HD Voice е овозможен за повици во Wi-Fi Calling;
 • намалување на трошоците за меѓународни разговори поради отсуство на такси за поврзување.

Користењето на таков комуникациски систем има уште неколку предности, бидејќи пребарувањето на број е побрзо, освен тоа, не треба да барате место со најдобра покриеност за да остварите квалитетен повик. VoWiFi ви овозможува да избегнете бучава и пречки, а разговорот е многу попријатен.

VoWiFi

Кој има корист од VoWiFi? Пред сè, луѓето кои живеат далеку од зградите и постојано се надвор од зоната на покриеност, но во исто време имаат пристап до стабилен интернет (преку оптички влакна или сателит). Ова важи и за луѓето кои работат во продавници, магацини и подруми, каде телефонските разговори понекогаш се практично невозможни.

VoWiFi

Вреди да се обрне внимание на последната точка. Користењето Wi-Fi Calling значи дека меѓународните повици се наплаќаат како во мрежата на вашиот мобилен оператор. Кога се јавувате од Германија или Франција до Украина, трошокот за поврзување ќе биде ист како и за локален повик во Украина. Кога се јавувате од Германија или Франција во Шведска, цената ќе биде иста како и во случај на повик од Украина до Шведска.

Исто така интересно:

Колку чини Повикувањето преку Wi-Fi?

Корисниците ја користат оваа функција бесплатно (без такса за активација). Цените на повиците зависат од тарифниот план – со неограничената опција, сите внатрешни разговори се бесплатни. Меѓународните повици, како што веќе спомнав, се наплаќаат од мрежата на вашиот мобилен оператор.

VoWiFi

Како што споменавме претходно, со Повикувањето преку Wi-Fi исто така можете да испраќате и примате СМС ширум светот, без оглед на мрежата на која имате SIM картичка или претплата.

Како да овозможите VoWiFi (повикување преку Wi-Fi)

Сега кога знаете што е VoWiFi и кога може да ви се најде, време е за неколку практични совети. Постојат два неопходни барања за остварување повици преку Wi-Fi. Пред сè, вашиот паметен телефон мора да биде опремен со опција за разговор преку Wi-Fi. Повеќето уреди произведени денес го немаат овој проблем. Од искуство знаеме дека дури и паметните телефони стари неколку години ја имаат оваа опција во менито. Второ, неопходно е присуство на ваков тип на услуга во понудата на вашиот мобилен оператор. Речиси сите водечки играчи на пазарот веќе обезбедуваат и Wi-Fi Calling и VoLTE. Во многу случаи, услугата се обезбедува и се активира автоматски. Проверете ја веб-локацијата на вашиот оператор за целосни детали за тоа како да овозможите повици преку Wi-Fi, како и список на поддржани уреди.

VoWiFi

Подолу ќе ви покажеме како да ја овозможите оваа функција на вашиот паметен телефон во неколку чекори. Имајте на ум дека преклопувањето на системот за делот за поставки на уредите со Android може да биде малку различно на различни паметни телефони, така што процесот на активирање ќе биде различен во зависност од паметниот телефон.

Повикување преку Wi-Fi за iOS

Што ви е потребно за да користите VoWiFi на iPhone? Следете ги инструкциите подолу.

 1. Ако ја немате најновата верзија на iOS, тогаш ажурирајте го вашиот паметен телефон со одење на Поставки - општо - Овој уред.
 2. Откако ќе заврши процесот на ажурирање, внесете го делот за да овозможите Повикување преку Wi-Fi Поставки.
 3. Скролувајте малку надолу и внесете Телефон.
 4. На јазичето Предизвици ќе најдете опција Повици преку Wi-Fi. Вклучете го и готово!

Повикување преку Wi-Fi за Android

Работењето VoWiFi на Android не е толку тешко. Ги направив сите поставки и тестирања на паметен телефон Samsung Galaxy S22 Ултра. Се разбира, прво проверете дали вашиот уред е ажуриран на најновата верзија. Потоа направете го следново:

 1. Отворете го Поставки.
 2. Одете во делот Поврзување.
 3. И само вклучете го Повици преку Wi-Fi.
 4. Во паметните телефони на други производители, понекогаш треба да одите до Мрежа и Интернет і СИМ картичка и мобилна мрежа, каде во табот Телефонски повици да избереш Повици преку Wi-Fi.

Сега можете да остварувате повици со помош на технологијата VoWiFi (Повикување преку Wi-Fi).

Кои паметни телефони поддржуваат повици преку Wi-Fi

Вреди да се запамети дека технологијата Wi-Fi Calling не работи на сите уреди, иако ги има се помалку и помалку. VoWiFi работи совршено на повеќето iPhone-и и сите паметни телефони со Android објавени од 2019 година.

VoWiFi

Сепак, секогаш е добра идеја однапред да го проверите вашиот модел во списокот на операторот од кој имате SIM картичка. Значи, кои телефони поддржуваат повици преку Wi-Fi? Знаеме дека следните уреди дефинитивно ја поддржуваат оваа технологија (ќе ја прошириме и надополнуваме листата):

 • Apple – iPhone SE 2020, iPhone X, iPhone 11, iPhone 12, iPhone 13, iPhone 14.
 • Huawei – Mate 20 lite, Mate 40 Pro 5G, Nova 8i, Nova 9, P Smart 2021, P30 lite, P30 Pro.
 • LG -К10, кадифе.
 • Моторола – Moto G60s, Edge 20 Pro 5G, Moto G100, Edge 30 Pro.
 • OPPO – A15s, A16, A53, Reno5 Z, Reno 6 Pro, Reno 7 lite 5G.
 • Samsung – Galaxy A52, Galaxy S20 FE, Galaxy Xcover 5, Galaxy S22, Galaxy Fold4, Флип4.
 • Xiaomi – 11 Lite 5G, Mi 10T, Redmi 10, Redmi 9C, Redmi Note 11.
 • Realme – 8, 9, 9 Pro, C35, GT Master Edition 5G.
 • VIVO – V21, X60, Y21s, Y33S, Y72.
 • OnePlus – 8T, 9 Pro, 10, Nord 2.

Ќе ни биде мило ако додадете на нашата листа на паметни телефони во кои технологијата VoWiFi е достапна во коментарите.

Прочитајте исто така:

Лични впечатоци од повиците преку Wi-Fi

Решив да ја испробам најсовремената технологија Wi-Fi Calling за себе. Сепак, наидов на некои проблеми. Го имав потребниот паметен телефон, тоа е Samsung Galaxy S22 Ultra, но имаше проблеми со операторот. Долги години сум претплатник на Kyivstar на договор, но мојот мобилен оператор сè уште не ми дозволува да користам VoWiFi.

Затоа, решив да ја тестирам оваа функција со единствениот оператор во Украина што ја поддржува оваа технологија, lifecell. Се разбира, беше неопходно да се купи SIM картичка на овој оператор, но бев премногу мрзлив да одам или да возам некаде. За среќа, живееме во свет со висока технологија каде сè е можно.

VoWiFi

Денес, повеќето модерни паметни телефони ја поддржуваат функцијата eSIM. Проверив дали има опција за поврзување од далечина. И јас бев пријатно изненаден кога ја посетив веб-страницата на операторот. Буквално за 20 минути, не само што независно го избрав саканиот број, ја поврзав eSIM, ја платив и ја поврзав потребната тарифа, туку веќе можев да користам повици преку Wi-Fi. Тоа е, не треба да одите никаде, да поврзете нешто. Треба само да имате SIM-картичка lifecell (или да поврзете eSIM од далечина како јас), да вклучите Wi-Fi и да вклучите Wi-Fi Calling. Сега ќе можете да повикувате дури и кога самата мобилна мрежа е недостапна.

Бев пријатно изненаден од квалитетот на Wi-Fi повиците. Практично нема поплаки: квалитетот на звукот и врската е одличен, соговорникот се слуша совршено, нема празнини.

VoLTE: што е тоа?

LTE (Long-Term Evolution) е стандард за безжичен пренос на податоци во мобилната телефонија од четвртата генерација (4G), кој е познат уште од 2008 година, дури и од 3G мрежата.

VoLTE, пак, е кратенка за „Глас преку LTE“ (што лабаво се преведува како „глас преку LTE“) е модерна технологија која ви овозможува да остварувате гласовни повици користејќи ја LTE мрежата, што е одлична вест за корисниците, дури и ако се земе предвид дека 3G мрежите се сметаат за застарени.

VoLTE

Вреди да се напомене дека повиците на VoLTE не трошат мобилни податоци, така што не се наплаќаат, а исклучувањето на мобилните податоци не влијае на услугите на VoLTE. Ова ќе ви овозможи да останете во контакт со светот кога сте надвор од земјата, на пример, ако треба да го ограничите преносот на податоци на минимум поради такси.

Брзината на Интернет не се намалува за време на VoLTE повиците. Претходно, паметниот телефон се префрли од мрежата LTE на 3G мрежата кога, на пример, преземаше датотеки за време на гласовен повик. Ова предизвика пад на брзината на преземање податоци, што беше многу досадно за корисниците на долг рок. Сега, во такви ситуации, паметните телефони секогаш остануваат во областа на LTE покриеност.

Исто така интересно:

Предности на VoLTE

Како прво, ова е стандард кој обезбедува многу подобар квалитет на звукот за време на разговорот, гласот на соговорникот е појасен, бучавата во позадината е намалена. Тоа значи и побрзо поврзување со друг претплатник, што е намалено од неколку секунди, во случај на постари мрежи, на околу 1 секунда кога се користи LTE.

Друга, можеби уште поважна, предност е користењето на сигналот од 800 MHz, кој подобро продира во зградите, што овозможува многу постабилен разговор во просториите каде што претходно бил прекинат.

VoLTE

VoLTE, исто така, овозможува истовремено да се зборува и да се користи брз мобилен интернет, што е невозможно со претходните стандарди за мобилни мрежи, кога паметниот телефон, префрлајќи се на помал опсег, ја ограничи брзината и квалитетот на интернет-врската.

Дали е достапен VoLTE во Украина?

VoLTE технологијата постои во Украина веќе неколку години. Треба да се напомене дека овој стандард сè уште не е достапен за секого одеднаш, но постепено се шири, а денес го нудат сите главни оператори на нашата земја.

VoLTE

Сепак, вреди да се провери во кои понуди одреден оператор ја има воведено оваа услуга, бидејќи иако VoLTE е веќе комуникациски стандард, тој не функционира во сите. Сè уште ја немам поврзано оваа функција, иако мојата Samsung Galaxy S22 Ultra поддржува VoLTE.

Прочитајте исто така:

Кои барања треба да ги исполнува вашиот паметен телефон за да ја активира услугата VoLTE

Пред сè, мора да имате паметен телефон што работи во опсегот 4G/LTE. Сите понови модели ја имаат оваа опција, проблемот е можеби само кај старите издадени пред 2012 година, но такви уреди е речиси невозможно да се најдат на пазарот.

За да добиете можност да ги користите предностите на технологијата, треба да бидете сигурни дека:

 • вашиот паметен телефон поддржува VoLTE во мрежата на вашиот мобилен оператор (во Украина, сите три оператори веќе воведоа VoLTE)
 • имате USIM картичка која поддржува 4G
 • користите 4G интернет и сте во областа на мрежна покриеност
 • овозможете пренос на гласовни повици преку LTE во поставките на паметниот телефон.

VoLTE

Доколку претплатникот ги исполнува сите наведени барања, потребно е да почекате SMS потврда од операторот за успешно активирање на VoLTE за вашиот број.

Патем, листата на паметни телефони кои поддржуваат VoLTE можете да ја најдете на веб-страницата на вашиот мобилен оператор.

Исто така интересно:

Дали VoLTE е револуција?

Несомнено, на ова прашање можеме да одговориме потврдно. Голем број на предности на VoLTE конекцијата се непобитни, а во исто време, практично нема никакви недостатоци на овој комуникациски стандард.

Иако 3G мрежата се уште е во употреба, таа изгледа многу ограничена од денешен аспект, што е забележано од мобилните оператори. Во многу земји, тој е напуштен, постепено исклучувајќи ги предавателите. Особено што новата гама 5G веќе влегува во светот на мобилните комуникации.

Ова е револуција и еволуција во исто време, бидејќи техничкиот напредок во областа на мобилната комуникација постојано се случува. Дополнително, достапноста на VoLTE за клиентите ја промовира конкуренцијата меѓу операторите: кога први ја воведоа оваа услуга, другите мораа да го сторат истото за да не останат зад себе.

VoLTE

Така, сега знаете што се VoWiFi и VoLTE. Треба да се напомене дека ова се сосема различни технологии, и покрај сличноста во имињата. Да, и двете ви дозволуваат да остварувате гласовни повици, но тоа се случува поинаку, има доста нијанси.

За VoLTE, потребна ни е SIM картичка во паметниот телефон, а за гласовни повици преку Wi-Fi, дури и не е потребно да се вметне SIM картичка. Удобно е да ги имате и двете технологии за да останете поврзани во секое време и во различни околности.

Прочитајте исто така: 

Ако сакате да и помогнете на Украина во борбата против руските окупатори, најдобар начин да го направите тоа е да донирате за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Yuri Svitlyk
Yuri Svitlyk
Синот на Карпатите, непризнаен математички гениј, „адвокат“ на Мајкрософт, практичен алтруист, левичар

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

8 коментари
Поновите
Постарите Најпопуларен
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега