Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4G
СофтверИнструкцииКако да избегнете хакирање на сметката Facebook?

Како да избегнете хакирање на сметката Facebook?

-

Вашата сметка на Facebook скрши? Денес ќе ви кажеме како да го избегнете ова и што да направите ако некој ја хакира вашата сметка на оваа социјална мрежа.

Според нарачана студија Facebook, 78% од корисниците стравуваат дека нивната сметка на социјалните мрежи ќе биде хакирана и сакаат да ја зајакнат својата дигитална безбедност.

Facebook

Хакирање сметка Facebook - ова сценарио звучи како најлош кошмар, особено за луѓето кои се многу активни на социјалните мрежи, комуницираат на Месengи прикачи стотици фотографии на нивната сметка. За жал, ваквите случаи стануваат се почести.

Прочитајте исто така: Што знае Google за нас? Како да го проверите и да го исклучите следењето

Facebook е атрактивна цел за сајбер-криминалците

Зошто хакирање? Facebook дали е честа цел за хакерите? Ова главно се должи на големиот број чувствителни податоци собрани во профилите на повеќето од нас. Совладување на сметката Facebook им дава можност на сајбер-криминалците да украдат лични податоци на една личност и да ја користат снимката за ширење на заразени врски, малициозен софтвер и друго.

Facebook

Хакирање сметка Facebook исто така, обично значи дека хакер добива пристап до вашите приватни разговори Messengер. Оттука, исто така, често испраќаат пораки со барање да се префрлат средства, да следат линк, да користат приватна комуникација за закани и уцени.

Значи, што да направите за да избегнете хакирање на вашата сметка Facebook? Како да се справите со тоа и што да направите ако се случи?

Пред сè, проверете дали вашата лозинка е безбедна

Да се ​​има вистинска лозинка е клучот за да останете безбедни на интернет. Ова се однесува не само Facebook, како и други сајтови, социјални мрежи итн. Силната лозинка треба да се состои од што е можно подолго низа знаци кои не формираат логички фрази.

Facebook

Сите лозинки што содржат, на пример, вашето име, името на вашата омилена храна или имињата на вашите миленици обично лесно се пробиваат. Колку е покомплицирана низата што ја смислувате или компјутерот ќе ви ја генерира, толку подобро.

Прочитајте исто така:

Чувајте ја вашата лозинка на безбедно место

Треба да се разбере дека тетратка, тетратка или парчиња хартија расфрлани на масата не се безбедно место за складирање лозинки. Сите физички места каде што ги чуваме лозинките може да се изгубат во најнеочекуван момент, или во најлош случај, да завршат во рацете на некој кој ќе ги користи овие детали за да се најави на вашата сметка и да пристапи до вашите приватни разговори. Особено ако работите во канцеларија или често посетувате, на пример, кафулиња и други јавни места.

Малку побезбедно, но сепак не најдобро место за запишување лозинки се белешките на вашиот телефон. Во време кога повеќето паметни телефони имаат отклучување лице, отпечаток од прст или PIN, ова место е релативно безбедно.

Facebook

Најразумно решение е да се складираат податоците за најавување во специјални менаџери за лозинки. Ова се апликации за паметен телефон (има дури и за компјутер) во кои сигурно се складирани сите лозинки и најавувања потребни за овластување на Интернет. Овие програми се дизајнирани на таков начин што при најавување, самиот уред добива лозинка која се чува на безбедно место.

Прилично е опасно да ги чувате сите лозинки во вашиот прелистувач. Секој може да им пристапи ако добие пристап до вашата е-пошта, како што е Gmail.

Исто така интересно:

Користете различни лозинки за сите ваши ресурси

Еден од начините за спречување на хакирањето Facebook - користете многу различни лозинки. И покрај фактот што сопствениците на социјалните платформи и веб-страниците на Интернет гарантираат 100% безбедност на собраните податоци, често слушаме за случаи на протекување податоци, како резултат на што базата на податоци со лозинки што ги користат корисниците е слободно достапна.

Facebook

За да се заштитите, користете различни лозинки за да се најавите на различни ресурси и социјални мрежи. Поставете една лозинка за Facebook, друг за Нетфликс и друг за Gmail. Благодарение на ова, ако една од нив протече, другите лозинки ќе бидат целосно безбедни. Ова е важно бидејќи често им олеснуваме на криминалците.

Прочитајте исто така: Како да го забрзате Google Chrome

Најавете се од непознати уреди Facebook

Мислите дека можете да се најавите на вашата сметка само од вашиот паметен телефон, а можеби и од вашиот лаптоп? Проверете го во поставките Facebook.

Можете да го направите ова директно во апликацијата од вашиот паметен телефон Facebook. За да го направите ова, одете до апликацијата на мобилен уред, кликнете на трите цртички на десната страна. Оди до Поставки и приватност, каде што е отворено Поставки Најдете го делот овде Лозинка и безбедност, во која ќе видите Активни сесии и уредите со кои тие настанале. Ако еден од уредите не е ваш, тогаш кликнете на него. Ќе се отвори Потврда за најавување, каде што само кликнете Излези. Сесијата од овој уред ќе биде затворена. Можеби токму од овој уред напаѓачите сакале да ви наштетат.

Истото може да се направи од прелистувачот на лаптопот. Треба да кликнете со десното копче на вашиот профил, ќе се отвори мени, каде што можете да изберете ставка Поставки и приватност. Одете на повторно поставувања, на левата страна изберете Безбедност и овластување, каде што ќе видите Активни сесии. Како и во мобилната верзија, едноставно не го оставајте вашиот уред.

Често може да испадне дека претходно сте се најавиле од непознат уред (на пример, компјутер на работа, универзитет или паметен телефон на пријател), а податоците за најавување или сесијата на него се сè уште активни.

Во таква ситуација, тешко е да се зборува за хакирање, бидејќи пристапот до сметката всушност е даден доброволно - но важно е да се следат сите активни најавувања на Facebook од различни уреди. Исто така, вреди од време на време систематски и превентивно да се „излегува“ од секој уред. Ова ќе ве принуди повторно да се најавите, но вреди да одвоите неколку минути за да се уверите дека вашата сметка е безбедна.

Прочитајте исто така: Зошто Марк Цукерберг е подобар од Iron Man?

Почесто менувајте ја лозинката Facebook

Вклучена е редовна промена на лозинката Facebook (како и на други платформи) е клучот за одржување на вашиот профил безбеден и спречување на несакани прекршувања на вашата лична евиденција.

За да ги промените деталите за најава што биле користени досега, едноставно одете до поставките во апликацијата Facebook. Сето ова може да се најде во истиот дел Лозинка и безбедност, ако е внесено од паметен телефон или Безбедност и овластување, ако работите од компјутер или лаптоп. Следниот чекор е да изберете опција Промени го пасвордот.

Facebook ќе побара од вас да го дадете оној што се користи моментално и да внесете нов. Запомнете ја безбедноста и бидете внимателни кога креирате нова лозинка!

Прочитајте исто така:

Вклучете ги известувањата за најавување Facebook

Ова е друга поставка Facebook, што треба да биде овозможено за да се избегне хакирање на сметката Facebook. Само по себе, ова не е заштита што ќе спречи иден хакер да упадне во системот, но ќе ве извести дека некој се најавил на вашата сметка, или преку е-пошта или со известување на екранот на вашиот паметен телефон.

Facebook

За да овозможите известувања за најавување, одете во поставките за безбедност и најавување исто како што би ја смениле лозинката. Овде ќе го најдете јазичето Добивајте известувања за сомнителни најавувања. Откако ќе ја внесете оваа опција, изберете како точно сакате да добивате известувања.

Можеби воопшто нема да го забележите хакирањето Facebook

Хакирање Facebook не мора да значи дека напаѓачот веднаш ќе го искористи вашиот профил за да шири несакана содржина. Ова ефикасно значи дека некој што не треба да има пристап до вашата сметка се најавил на вашата сметка. Ова лице може да ја следи само вашата активност на интернет и да ги чита вашите разговори за Messengе, но нема да прави ништо друго. Но, со текот на времето, напаѓачот може да преземе целосна контрола врз вашата сметка Facebook и пишувајте објави, ширете лажни вести или пораки во ваше име.

Facebook

Во таква ситуација, тешко е да се забележи хакирање, бидејќи ништо сомнително не се случува во профилот, па затоа вреди да се заштитите и систематски да се одјавите од активните сесии и да ја ажурирате лозинката.

Прочитајте исто така:

Што значи хакирање? Facebook?

Сепак, постојат ситуации кога се хакира Facebook може да се забележи веднаш по влегувањето во оваа социјална мрежа. Ова најчесто се означува со:

  • сомнителна активност на вашиот профил (на пример, страници што не ги знаете и никогаш не сте ги прочитале, или следење луѓе што не ги познавате);
  • објавување содржина на таблата што не е ваша;
  • одговори на содржини објавени од други (коментари, „сподели“, лајкови), публикации што не ве интересираат;
  • избришете ги избраните разговори во Messenger (или нивните фрагменти) - така што тие не се и на телефонот и на компјутерот;
  • во разговорите на Месengима пораки што не ви припаѓаат (на пример, барање за пренос на пари, код од СМС од некако сомнителна страница, линкови до овие страници, понекогаш дури и непристојни фотографии и видеа итн.).

Што да направите ако некој ја хакира вашата сметка Facebook

Било која од овие ситуации треба да ве натера да се сомневате дека некој можеби ја хакирал вашата сметка Facebook. Штом забележите некоја сомнителна активност, веднаш одјавете се од секој уред и сменете ја лозинката. Ова треба да се направи што е можно поскоро, за напаѓачите да имаат малку време да променат нешто во поставките и да ја започнат својата „активност“.

Исто така, вреди да им напишете на вашите најблиски, со кои одржувате чести контакти, дека вашата сметка е хакирана. Ова мора да се направи за тие во никој случај да не ги следат врските што беа дистрибуирани преку вашиот профил на форумот или во Месenger.

Facebook

Хакирање на Facebook може да се спречи, а ако се случи, не е сè изгубено. Со сметка поврзана со телефонски број, можете да се одјавите од сите сесии за неколку минути и да поставите нова силна лозинка.

Исто така, ќе биде неопходно да се прегледа целата активност на вашиот профил и, доколку е потребно, да се извести заедницата (објава на ѕид) за потенцијална закана што произлегува од кликнување на која било врска објавена на вашиот профил.

Facebook

Но, најважно е да запомните дека вашата безбедност зависи само од вас, затоа бидете внимателни и внимателни! Тогаш ниту еден натрапник не може да ви наштети. Чувајте се!

Прочитајте исто така: 

Ако сакате да и помогнете на Украина во борбата против руските окупатори, најдобар начин да го направите тоа е да донирате за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Yuri Svitlyk
Yuri Svitlyk
Синот на Карпатите, непризнаен математички гениј, „адвокат“ на Мајкрософт, практичен алтруист, левичар

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега