Мото Еџ 30 Нео
realme 10 4G
СофтверИнструкцииКако да инсталирате Steam на Chromebook: чекор-по-чекор водич

Како да инсталирате Steam на Chromebook: чекор-по-чекор водич

-

Chromebook тешко да се разгледа од гледна точка на уред за игри. Сепак, конзолите, гејмерските компјутери или лаптопите се покажуваат подобро во ова. Но, како што се испостави, неколку модели на Chromebook ви дозволуваат да преземате и инсталирате игри од Steam и да играте со контролер надвор од кутијата.

Сепак, важно е да се разбере дека инсталирањето игри од Steam директно на Chromebook е достапно само за одредени модели: со процесори Intel i5 или i7 од 11-та генерација, Intel Iris Xe графика и 8 GB RAM минимум. Ако моделот на вашиот лаптоп со оперативен систем на Google е послаб, можете да ја извршите услугата од друг компјутер на локалната мрежа, доколку е потребно. Или префрлете се на облак игри.

Steam на Chromebook

Колекцијата на игри за Chromebook засега е ограничена, но ќе се прошири со текот на времето. Сепак, списокот сè уште вклучува некои класици, како што се „The Witcher 3", Текен 7, Последици 4 или „Полуживот 2“, па сепак е добра опција за оние кои немаат конзола за игри или компјутер. Нудиме водич чекор-по-чекор кој ќе ви помогне да инсталирате Steam на вашиот Chromebook, да поврзете контролери за игри или да поставите пренос од друг уред за играње.

Прочитајте исто така:

Како да инсталирате Steam на Chromebook

Steam на Chromebook

Денес, само неколку лаптопи со оперативниот систем од Google се доволно моќни да ја поддржат услугата Steam. Во моментот на пишување, листата на модели компатибилни со Steam изгледа вака така (важно: конфигурациите на овие уреди со i3 процесор или 4 GB RAM не се поддржани):

 1. Acer хромирана книга 514
 2. Acer хромирана книга 515
 3. Acer Chromebook Spin 713
 4. ASUS Chromebook Flip CX5
 5. ASUS Chromebook CX9
 6. HP Pro c640 G2 Chromebook
 7. Леново 5i Chromebook

Ако сте среќен сопственик на еден од горенаведените модели, продолжете со инсталирање на продавницата за игри. Пред сè, треба да отидете на каналот на програмери (не на режимот на програмери, туку на каналот). Ова може да го направите со одење до поставките, а потоа во делот За ChromeOS → Дополнителни детали → Промени канал (За ChromeOS → Дополнителни детали → Промени канал).

После тоа, ги извршуваме следните дејства:

 • Внесете ја командата „chrome://flags“ во лентата за пребарување во прелистувачот
 • Во новиот прозорец, внесете „borealis“ во лентата за пребарување, пронајдете го во списокот и префрлете го во режим „овозможено“
 • Рестартирајте го Chromebook со кликнување на „Рестартирај“ во прозорецот подолу
 • Отворете го прозорецот на системскиот терминал со притискање на Ctrl+Alt+T

Пад на Chrome OS

 • Ја внесуваме командата „insert_coin volteer-JOlkth573FBLGa“ во терминалот и притискаме Enter, по што го започнуваме процесот на инсталација на Steam

Инсталирање Steam на Chromebook

Како да го активирате Steam Remote Play од вашиот компјутер

Можете да проследувате игри на Steam на кој било Chromebook од компјутер за игри што е поврзан на истата безжична мрежа. Поврзувањето се состои од два чекори: поставување на Steam Link на Chromebook и овозможување на опцијата Remote Play во менито Steam Settings на компјутерот од кој ќе се пренесува играта.

Далечинско играње со пареа

За да го поставите режимот за далечинско играње во Steam на вашиот уред за играње, направете го следново:

 • Од главниот екран на Steam, без да бидеме во режим на голема слика (режим на голема слика), го нарекуваме паѓачкото мени „Steam“ во горниот лев дел од екранот
 • Кликнете на „Поставки“ во опаѓачкото мени
 • Во следното мени, проверете „Овозможи далечинска репродукција“

Далечинско играње со пареа

Прочитајте исто така:

Како да поставите Steam Link на Chromebook

Steam Link на Chromebook

Ајде да одиме на Steam Link директно на Chromebook. Прво, треба да бидете сигурни дека Google Play Store е овозможена на вашиот уред. За да го направите ова, одете во Поставки → Апликации → Google Play (Поставки → Апликации → Google Play) и вклучете го. Во Google Play, пребаруваме и инсталираме Steam Link преку пребарувањето.

Steam Link на Chromebook

После тоа, поврзете го Chromebook со компјутерот за игри. Сè додека двата уреди се поврзани на иста мрежа, можете да го изберете вашиот компјутер од листата на достапни уреди. Можеби ќе треба да внесете PIN на помоќен уред за да го отклучите преносот на играта помеѓу два компјутера. Екранот ќе го прикаже статусот на секој од вашите уреди, вклучувајќи го компјутерот домаќин, поврзаниот контролер и безжичната мрежна врска. Оттука можете да проследувате и да играте игри на Steam од далечина.

Како да поврзете контролер со Chromebook

Поврзете го контролорот со Chromebook

Поврзувањето на контролорот со Chromebook е прашање на минути. Можете да го поврзете користејќи USB-кабел или да направите безжична врска преку Bluetooth. Секој модерен контролер за игри со Bluetooth модул има различни методи за вклучување на режимот за спарување. Контролерите на Xbox имаат копче за активирање Bluetooth на горниот дел, додека сопствениците на DualSense, на пример, треба истовремено да ги држат копчињата Capture и Home додека ЛЕД-то не трепка црвено.

Откако контролорот е во режим на спарување, тој ќе биде видлив во списокот со достапни уреди со Bluetooth. Го поврзуваме преку менито Bluetooth на Chromebook и се уверуваме дека уредите се спарени. Steam Link исто така треба да го препознае поврзаниот контролер, по што можете да продолжите да ги конфигурирате контролите и да ги калибрирате копчињата на контролерот.

Прочитајте исто така:

Кои проблеми може да се појават со Chromebook Steam и како да ги поправите

Во минатото, Steam Link „фаќаше“ со матна слика, со визуелни артефакти и други „добри“. Дури и ако користите мрежа која е добро опремена за стриминг игри (како Xbox Cloud Gaming), не можете да бидете безбедни од ова. Valve има развиено многу за оваа намена прирачници, што ќе ви помогне да ги решите сите проблеми со пренос на слики.

Поставки за Steam на Chromebook

Сепак, вреди да се напомене дека речиси повеќето проблеми се јавуваат поради квалитетот на мрежата и индивидуалните поставки стриминг. Што се однесува до личните поставки, во менито за поставки за стриминг, можете да го намалите квалитетот на видеото кога врската е слаба. Во овој случај, патем, најдобро е да го инсталирате Chromebook што е можно поблиску до компјутерот за игри. Или, ако нема проблеми со поврзувањето, можете да го префрлите видео преносот на висок квалитет (во режимот Прекрасен) за да го намалите степенот на зрнест. Покрај тоа, можете да го ограничите пропусниот опсег и стапката на слики или да овозможите хардверско декодирање и да добиете попријатна слика.

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи. Најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Прочитајте исто така:

Eugenia Faber
Eugenia Faber
Љубител на гаџети со искуство. Верувам дека кафето, мачките и квалитетниот филм се соодветни под никакви околности. Почесен (или не толку) вешт во сектата DIY, одмарајќи со четка и пиштол за лепак во моите раце.

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега