Мото Еџ 30 Нео
realme 10 4G
СофтверИнструкцииКако да користите FaceTime на Android и Windows

Како да користите FaceTime на Android и Windows

-

Сите го знаеме тоа Apple создаде и поддржува корисна алатка која ви овозможува да комуницирате онлајн со луѓе од различни делови на светот. FaceTime често е главното средство за комуникација на сопствениците iPhone і iPad. Постои концепт дека iOS системот е затворен „клан“ само за себе. Делумно е така. Сепак, пред околу една година, компанијата „јаболко“ дозволи да се поврзе на ист разговор од различни уреди, вклучително и Android и Windows

FaceTime

Денес ќе споделиме со вас лајф хак кој ќе ви помогне да се поврзете со разговор во FaceTime не само од iPad, iPhone и MacBook, туку и од паметни телефони со Android и лаптопи со Windows. Забележете дека не зборуваме за поединечни програми, треба да се поврзете со разговорот преку прелистувач користејќи специјална врска. Во исто време, не е можно целосно да се користи програмата, односно да се регистрирате и повикате некого. Но, можете да се придружите на групни или индивидуални разговори започнати од корисници Apple- уреди. Веќе нешто!

FaceTime

Со помош на врска до FaceTime, секој може да се приклучи на разговорот, и од кој било уред, користејќи обичен интернет прелистувач.

Прочитајте исто така: Како да го продолжите животниот век на батеријата на iPhone?

Што ви е потребно за да се поврзете со повик FaceTime од Android или Windows

 • Гаџет базиран на Android OS или лаптоп/таблет со Windows
 • Најновата верзија на прелистувачите на Google Chrome или Microsoft Edge
 • Стабилен сигнал за Wi-Fi или мобилен интернет.

Погоре се официјалните информации од Apple. Иако, во пракса, корисниците велат дека можете да се вклучите во разговор FaceTime со Linux, како и со Chrome OS.

Покрај тоа, можете да креирате врска за поврзување со FaceTime од Android или Windows на уреди со iOS 15 и MacOS 12 Monterey.

FaceTime

Исто така интересно: Како да користите графички контроли на почетниот екран на iPhone

Како можам да се приклучам на повик FaceTime преку прелистувач на Android или Windows?

 1. Кога ќе ја добиете врската за повикот, отворете ја.
 2. Внесете го вашето име и потоа „Продолжи“. Ако претходно не сте дале согласност на уредот да ги користи микрофонот и камерата, тогаш најверојатно ќе биде побарано да дадете согласност.
 3. Кликнете на „Приклучи се“. Следно, треба да почекате додека лицето што го започнало повикот не ви дозволи да се поврзете. Тоа е тоа - ти си во муабетот!
 4. Доколку е потребно, кликнете Излез за да го напуштите повикот.

FaceTime

Кои функции се достапни кога користите FaceTime преку прелистувач?

Преку прелистувачот на Android и Windows достапни се практично истите можности како и во официјалната апликација FaceTime. Но, нема опција за користење SharePlay и споделување на екранот, како и разни филтри и емотикони. Главни функции:

 • камерата вклучено/исклучено — икона за камерата
 • микрофон вклучен/исклучен - икона за микрофон
 • режим на цел екран – икона со стрелки насочени во различни насоки
 • префрлување од предната камера на главната - икона за камера со кружни стрелки.

FaceTime

Исто така интересно: Инструкции: Како да префрлите фотографии од Mac на iPhone

Погледнете ги учесниците во разговорот во форма на мрежа

Исто така, постои опција за прегледување на учесниците во разговорот во форма на мрежа. Во овој случај, сите учесници се прикажуваат како плочки за време на разговор со FaceTime. Плочката на учесникот кој моментално зборува автоматски се истакнува, така што не е тешко да се открие кој зборува моментално.

FaceTime

За да ја овозможите мрежата, изберете го списокот со членови и допрете го копчето за поставки (со три точки), потоа допрете ја иконата за мрежа (4 квадрати). За да ја исклучите функцијата, повторно притиснете го ова копче.

Како да креирате врска за повици FaceTime за вашите пријатели на Android или Windows

Како што споменавме, за ова е потребен iPad или iPhone со iOS 15, како и лаптоп со macOS 12 Monterey.

Постапка за мобилен уред (iPhone, iPad, iPod Touch):

 1. Отворете FaceTime и изберете Креирај врска.
 2. Допрете „Додај име“, внесете го името на состанокот (не е потребно, но ќе ви биде попогодно подоцна кога ја проучувате историјата на повици и за вашите гости).
 3. Изберете го контактот на кој сакате да му ја испратите врската или копирајте го преку менито „Сподели“ и испратете го на кој било пригоден начин.

Исто така интересно: Како да уредувате видеа на iPhone и iPad

Еве како да креирате врска до разговор FaceTime на лаптоп macOS:

 1. Отворете ја апликацијата FaceTime на Mac со MacOS Monterey и изберете Креирај врска.
 2. Копирајте ја врската и испратете ја на кој му треба.
 3. Откако ќе се создаде, врската ќе се појави во страничната лента на FaceTime во делот Претстојни.
 4. Кога ќе бидете подготвени да разговарате, кликнете двапати на врската FaceTime во страничната лента или кликнете на копчето FaceTime до неа. Потоа кликнете на „Поврзи“.
 5. Кога поканетите корисници ќе се приклучат на вашиот разговор, ќе добиете порака за потврдување или одбивање на барањата.
 6. Можете да отстраните кој било од поканетите учесници од повикот со притискање на копчето за бришење (со крст), но само во рок од 30 секунди од придружувањето.

Facetime андроид прозорци

Во апликацијата Календар може да се креира и врска до повик FaceTime за корисници на Windows и Android. Кога додавате нов настан, во овој случај, треба да кликнете на копчето FaceTime веднаш до менито „Додај локација или видео повик“. На овој начин, поканетите корисници ќе знаат точно кога сакате да разговарате со нив.

Facetime андроид прозорци

Како да отстраните врска до повик FaceTime

За да отстраните врска до повик, во списокот со разговори, допрете ја иконата „Информации“ (со буквата „i“), потоа изберете „Отстрани врска“. Сите корисници кои ќе изберат да ја користат врската по отстранувањето ќе добијат известување дека пристапот е на чекање. Вие, пак, нема да добивате известувања дека некој се поврзува со далечински разговор.

Facetime андроид прозорци

Како што можете да видите, FaceTime е многу корисен во буквално и фигуративно „поврзување“ на различни корисници со една врска. Се разбира, и конкурентите можат да го направат тоа - Skype, Зумирање итн. Меѓутоа, ако вие или вашите пријатели сте тврдокорни фанови на Apple кои сè уште повремено сакаат да се поврзат со луѓе кои претпочитаат други платформи, сè е можно!

Facetime андроид прозорци

Прочитајте исто така:

Ако сакате да и помогнете на Украина во борбата против руските окупатори, најдобар начин да го направите тоа е да донирате за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега