СофтверФирмвери и школкиПреглед на EMUI 10 - школки Huawei за паметни телефони базирани на Android 10

Преглед на EMUI 10 - скинови Huawei за паметни телефони базирани на Android 10

-

Можеби изгледа дека прегледот EMUI 10 Почнувам од далеку, но „кој знае, ќе разбере“. Бизнис со паметни телефони на компанијата Huawei сега е во тешка ситуација. Поради американските санкции, кинескиот производител не може да ги сертифицира услугите на Google за своите нови паметни телефони. Тешко е да се каже дали конфликтот ќе се реши во блиска иднина. Во секој случај, Huawei активно подготвува резервна платформа - работи на развој неодамна претставениот Harmony OS и развива свои мобилни услуги.

Прочитајте исто така: ОДБЕГНЕТЕ ПАНИКА! Паметни телефони Huawei нема да умре, а еве зошто

Судбината на користење Андроид на идните уреди Huawei а Хонор е, отворено кажано, духовна. Сепак, компанијата, која долги години инвестираше огромни ресурси и средства во развојот на екосистемот, продолжува со развојот на фирмверот EMUI 10 базирани Андроид 10. Патем, сите претходно објавени паметни телефони Huawei, не влијае на проблемите поврзани со санкциите. Покрај тоа, смешно е што оваа ситуација несвесно го забрза објавувањето на новата верзија на EMUI 10 за сегашните уреди.

Прочитајте исто така: „Моите деца претпочитаат iPhone. Извадоци од долго интервју со основачот Huawei

Кои паметни телефони ќе добијат EMUI 10

Huawei планира да започне со објавување на ажурирањето на годишнината во блиска иднина. Први на листата се актуелните предводници, како на пр Huawei P30 Pro і Mate 20 Pro а до средината на следната година, производителот ќе заврши со испраќање ажурирања за сите уреди, вклучувајќи ги минатогодишните предводници, телефоните со среден буџет и многу паметни телефони Honor.

Преглед на EMUI 10 - школки Huawei за паметни телефони базирани на Android 10

Целосниот список на уреди што ќе добијат EMUI 10 (заедно со линкови до нашите прегледи, доколку се достапни):

Јас сум на бета тестирање EMUI 10 на Huawei P30 Pro веќе скоро месец и половина. За тоа време, доволно добро го проучував новиот фирмвер за детално да ве запознаам со неговите главни карактеристики. Да одиме!

Идеологијата на EMUI 10

За време на презентацијата EMUI 10 во август во Dongguan (Кина) и подоцна на изложбата IFA 2019 во Берлин, беа забележани главните точки што ги инспирираа дизајнерите при креирањето на EMUI 10.

Прочитајте исто така: ИФА 2019: Вести Huawei - извештај од штандот на компанијата

Првиот е таканаречениот „стил на списанија“, кој вклучува големи наслови, зголемени фонтови, контролни елементи и растојанијата меѓу нив, јасна решетка за локацијата на објектите и, воопшто, леснотијата на интерфејсот.

EMUI 10

Втората карактеристика на EMUI 10 е „палетата на бои Моранди“, именувана по италијанскиот уметник Џорџо Моранди. Во неговата работа преовладувале пастелни тонови кои во интерфејсот се користеле како помошни, заедно со традиционалните за Huawei сини, бели и црни бои.

EMUI 10

Покрај тоа, EMUI 10 поддржува прикажување на икони од трети страни со помош на адаптивна маска Huawei, обезбедувајќи конзистентен стил на прикажување. Во исто време, се користи принципот на "златен сооднос".

EMUI 10

EMUI 10 десктоп

Главната карактеристика на новата работна површина во EMUI 10 е зголемената скала на прикажување на елементите. Стандардно, се користи мрежа од икони 4x6. И самите етикети се малку зголемени во големина. Сепак, шемата може да се смени во 5x5 или 5x6. За да го направите ова, треба да направите икона на работната површина и да отидете во Поставки / Изглед на работната површина. Има и заклучување на стилот за да се спречат случајни промени, автоматско порамнување и да се овозможи/оневозможи најлевиот екран што прикажува содржина на Google Feed.

Значајни промени влијаеа на втората тема на работната површина со посебно мени на апликации. Да ве потсетам дека стандардно EMUI ја користи работната површина на која се поставени сите кратенки и виџети. Сепак, во системските поставки, можно е да се активира алтернативна тема на работната површина со посебно мени за апликации, традиционално за системот Андроид. Така, претходно, пристапот до менито на апликацијата се вршеше со помош на архаично посветено копче во долниот панел за кратенки. EMUI 10 се ослободи од копчињата и сега е заменет со гест од дното кон врвот на работната површина. Таквиот гест долго време се користи во чист Андроид.

Во менито на сите апликации, иконите се наредени 4 по ред, не е можно да се смени оваа мрежа. Исто така, не е можно да се оневозможи горниот ред на икони на препорачаните апликации, кои се всушност најновите лансирани апликации. Менито користи вертикално лизгање, кратенките на апликациите се подредени по азбучен ред. На десната страна е панел за брзо пребарување на програми со првата буква. За да се префрлате помеѓу кирилица и латиница, кликнете на последната буква во случај на кирилица и првата буква во случај на латиница. Малку збунувачки, но брзо се навикнувате. Дополнително, од самиот врв на менито има интерактивна лента за пребарување за сите инсталирани апликации.

Преглед на EMUI 10 - школки Huawei за паметни телефони базирани на Android 10

 

Всушност, ми се чини дека е полесно веднаш да се користи глобалното пребарување, кое се повикува од работната површина со лизгање надолу. Почнувате да го внесувате името на потребната апликација или ставка за поставки, добивате интерактивен излез што се рафинира со внесувањето на секоја следна буква и можете да извршите брзо стартување. Покрај тоа, настаните од календарот, контактите и другите системски елементи веднаш се нудат за брз пристап до нив.

Завеса за пораки

Најпријатните промени, според мене, се случија во завесата за пораки. Стана проѕирен, уредните картички за пораки со заоблени агли се јасно одделени една од друга. Алтернативно, пораките може да се отворат со влечење надолу или кликнување на стрелката надесно. Во проширените пораки, можете да извршите одредени дејства, на пример, да напишете брз одговор во гласникот, да ја означите пораката како прочитана или да ја избришете. Во картичката Play Music се појави лизгач за лизгање низ тековната песна.

Ако има многу пораки во завесата и тие не се вклопуваат на екранот без лизгање, тогаш картичките под областа за преглед едноставно се групирани во посебен панел со икони.

EMUI 10

Областа на прекинувачи доби тркалезни икони. Како и досега, стандардно е видлив само горниот ред. Сите икони може да се отворат со влечење на панелот надолу. Со кликнување на времето од самиот врв се стартува апликацијата будилник, а на датумот и денот во неделата - календарот. Но, само кога панелот со прекинувачи е срушен, што е малку чудно. Кога ќе кликнете на моливот, ќе се отвори прозорец за поставување на локацијата на иконите на прекинувачот, а со кликнување на менувачот ќе ве однесе до менито за поставки.

Во принцип, завесата стана повеќе естетска, функционална, информативна и поудобна за употреба. Тест!

Мени за поставки

Всушност, овде дизајнерите го задржуваат општиот тренд во дизајнот на интерфејсот EMUI 10 – неговата леснотија. Вовлекувањата меѓу редовите станаа поголеми, фонтот малку се зголеми.

Како и на многу други места, можете да го видите трикот, каде што полето за наслов на врвот стана поголемо во висина, а неговиот фонт исто така е зголемен. Но, при лизгање надолу, полето и насловот стануваат помали. Да, веќе видовме нешто слично во школка Samsung Еден интерфејс. Но Huawei не почна да го истегнува полето за наслов на половина од екранот, оправдувајќи го со практичноста да се користи со една рака.

Темна тема

Опцијата за интерфејс во темни бои, исто така, е сериозно напумпана. Патем, неговото вклучување е преместено од менито „Батерија“ во „Екран и осветленост“. Покрај тоа, можете да го преместите копчето за брзо вклучување на темната тема во областа на прекинувачите во лентата за известувања.

Темната тема сега е подлабоко интегрирана во системот. Нејзиното активирање автоматски го менува интерфејсот на сите вградени апликации Huawei и многу програми од трети страни во темен режим. На пример, Google Keep, Chrome, Gmail, Instagram. И виџетите на работната површина, исто така, се префрлаат на нивните темни верзии кога е можно.

Претходно, во EMUI 9, картичките за известување во темната тема останаа светли, што изгледаше прилично чудно. Но, сега завесите се ставени во целосен ред во темниот режим. Покрај тоа, изгледа многу кул, според мое мислење.

Анимации и транзиции во EMUI 10

Во принцип, секогаш морав да кивам на секакви трикови во форма на анимации. Но, во EMUI 10, дизајнерите и програмерите успеаја да ме закачат дури и мене. Однесувањето на елементите и менувањето на прозорците изгледа доста импресивно. Кога ќе кликнете на иконата на работната површина, се чини дека е длабоко притиснато на екранот, симулирајќи еластичност, а потоа се проширува во прозорецот на програмата. Спротивно на тоа, кога излегувате од програмата на работната површина, нејзиниот прозорец се распаѓа во кратенка.

Патем, мазноста на анимациите во EMUI 10 е исто така подобрена поради фактот што на нив се додадени дополнителни рамки. Во принцип, системот се чувствува побрзо. Благодарение на подобрената интелигентна распределба на ресурси, подобрениот одговор на интерфејсот и намалените доцнења.

EMUI 9 наспроти EMUI 10

Камера

Не се појавија нови функции и функции во камерата. Но, и интерфејсот е сериозно изменет. Сите елементи на интерфејсот на камерата станаа малку поголеми.

EMUI 10 следи три главни принципи за да обезбеди најдобар баланс помеѓу функционалноста и естетиката: едноставен, јасен и динамичен. Кога корисникот се движи за да прилагоди параметар, промената на вредноста се прикажува со голем фонт во центарот на екранот во форма на големи совети за алатки, а другите визуелни елементи на интерфејсот едноставно исчезнуваат некое време. Со приоретизирање на активностите на корисникот, системот ги минимизира одвлекувањата, а со тоа ја зголемува визуелната перцепција.

Можете да зумирате додека снимате и со методот на стискање за зумирање и со користење на специјален лизгач или со кликнување на главните вредности на лизгачот - x1, x5, x10, широк агол до x0,5.

Прочитајте исто така: Како паметни телефони Huawei (и не само) може да го убие пазарот на дигитални фотоапарати

Резултати

Генерално EMUI 10 не му носи на корисникот никакви радикални функционални иновации. Некои ставки од менито за поставки се преместени на пологични локации. Но, генерално, освен промена на „моторот“ (верзија на Android), ова е чисто визуелно ажурирање. И мене лично ми се допаѓа. Интерфејсот почна да изгледа релевантен и помодерен. Посебно ми се допаѓа новата сенка за известувања. Па, апликацијата за камера стана поудобна и појасна. Можеби до моментот на глобално ослободување, Huawei ќе додаде некои нови функции во новата верзија на школка.

EMUI 10

Но, во моментов има и некои недоследности во „десетката“. На пример, зошто иконите во завесата и менито за поставки станаа тркалезни, но на работната површина тие се сè уште квадратни со заоблени агли? Можеби нова тема со тркалезни икони ќе биде готова пред официјалното објавување, во спротивно ќе биде некако нелогично.

EMUI 10

Сепак, јас лично лесно го решив овој „проблем“ со помош на тема, и неочекувано - го инсталирав од официјалната продавница. Претходно во статии за користење на теми во EMUI, тоа го кажав во официјалната продавница за теми од Huawei присутна е само кинеска игра. Но, и овде, гледам, ситуацијата е малку променета на подобро - се појавија навистина добри стилски теми.

EMUI 10

Можеби EMUI 10 ќе биде последната верзија на школка Huawei базиран на Android OS. Или можеби не. Не сакам да „ванга“. Несомнено, ова е најдобрата имплементација на интерфејсот за паметни телефони од кинески производител денес.

Vladyslav Surkov
Vladyslav Surkov
Ко-основач Root Nation. Уредник, извршен директор. Мразам етикети и не обожавам брендови. Само квалитетот и функционалноста на гаџетот се важни!
Други статии
Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Популарно сега