СофтверФирмвери и школкиEMUI Desktop vs Samsung DeX. Која школка е поудобна и пофункционална?

EMUI Desktop vs Samsung DeX. Која школка е поудобна и пофункционална?

-

Прашањето за претворање на џебен уред, односно паметен телефон, во компјутер е долгогодишен сон на сите гикови. Особено ако се земе предвид дека паметните телефони растат гигабајти и гигахерци побрзо од скапаниот трупец во близина на мочуриште - мов. И, воопшто, сонот одамна е остварен. И не, не зборувам за Project Linda на Razer. Станува збор за решенија од индустриски гиганти - Huawei EMUI Desktop и Samsung DEX. И за тоа која школка е подобра.

EMUI Desktop vs Samsung DeX. Која школка е поудобна и пофункционална?

Под подобро, мислам колку е близок режимот на работната површина на паметниот телефон до обичен компјутер. Колку е погодно да се работи, колку функции се достапни. Па, колку помалку можни грешки, толку подобро. Ќе ја тестирам оваа функција користејќи адаптер Cablexpert A-CM-VGA3in1-01, VGA кабел, како и тастатура и глушец Logitech K120 ASUS TUF M5.

емуи десктоп наспроти samsung DEX
Поставување на првиот тест, со „воздух“ глушец

Поврзување на паметниот телефон со мониторот

Се разбира, можете едноставно да користите кабел што одговара на вашиот паметен телефон и монитор. На пример - Type-C / Type-C, Type-C / DP или Type-C / HDMI. Но, никогаш не барав лесни начини!

Cablexpert A-CM-VGA3in1-01, или како што ќе го наречам во иднина, Cablexpert 3 во 1, е адаптер од VGA на USB Type-C, со дополнителни USB Type-A 2.0 и USB Type-C влезови. Последните две се користат за поврзување на центарот и напојувањето, соодветно. И да, знам дека USB Type-A верзијата е наведена како 3.0 на страницата за опис, а водичот е сино, а не црно. Но не, има USB 2.0, само четири контакти, а не девет.

Samsung DeX наспроти EMUI работна површина

Адаптерот е едноставно поврзан - едниот крај е вметнат во паметниот телефон, другиот - во мониторот / ТВ / проекторот. Се разбира, во VGA аналогниот видео конектор. И не, нема да работи во HDMI преку адаптери. Во случај на поврзување паметни телефони со тип-C кои не поддржуваат десктоп режим, како на пр Samsung Galaxy A30, само сликата од самиот паметен телефон ќе се емитува на екранот.

EMUI Desktop vs Samsung DeX. Која школка е поудобна и пофункционална?

Еден вид жичен Miracast, да. Паметните телефони/таблети со поддршка за десктоп режим или ќе се користат како подлоги за допир кога ќе се поврзат или ќе бидат целосно бесплатни за употреба. Ова може да се вклучи во лентата за известување на уредите - во секој случај, внатре Huawei можете да ги префрлите и подлогата за допир и режимот на работа од работната површина на едноставно клонирање на екранот на паметниот телефон на мониторот.

Samsung DeX наспроти EMUI работна површина

Споредба: EMUI Desktop vs Samsung DEX

Па, сега - до најинтересните. EMUI Desktop vs Samsung Декс, да. Двата режима автоматски се вклучуваат кога паметните телефони се поврзани на мониторот. И двете имаат интерфејс што е можно поблиску до компјутер. На дното е лентата со задачи, долу лево е аналогот на копчето „Start“, во долниот десен дел е лентата за известувања.

EMUI работна површина
EMUI работна површина

Разликите започнуваат на контролната табла - во EMUI Desktop има само неколку индикатори, вклучувајќи полнење, гласност, статус на полнење, време и три функционални копчиња, како на паметен телефон - назад, мултитаскинг и дома.

У Samsung Ситуацијата со DeX е малку подобра. Или уште полошо, тоа е како што им се допаѓа на сите. Во проширената состојба, бројот на индикатори е поголем отколку во Huawei, речиси три пати. Порано кога тестирав Samsung DeX вклучен Galaxy Note9, интерфејсот изгледаше поинаку. Во една линија беа статусот на USB, вклучувањето на списокот со Bluetooth, и префрлањето на режимот на цртање, иконата за заклучување и скриншот... И што е убаво, сето тоа можеше да се склопи во покомпактна форма.

Samsung DEX
Samsung DEX

Моментално тестирам DeX на Galaxy Tab S5e, а интерфејсот изгледа малку поинаков. Една долга линија се претвори во три кратки - пораки, брзи поставки и дополнителни опции. Тие ги обезбедуваат сите потребни информации, а податочните области сега не се правоаголни, туку заоблени, во стилот на OneUI. Во исто време, повеќето од елементите на интерфејсот останаа недопрени. За да ја отворите помошта за кратенката, треба да отидете до опциите на тастатурата со десен клик на нејзината икона во долниот десен агол, да изберете физичка тастатура и да отидете до соодветната ставка од менито, „Комбинации на тастатура“.

Samsung DEX
Samsung DEX

Веднаш ќе забележам две точки кои ќе играат клучна улога во иднина. Во EMUI Desktop, во лентата за известувања има индикатор за тастатура, откако ќе кликнете на кој можете да го изберете саканиот ... Па, од оние што се инсталирани на паметниот телефон. ВО Samsung Таква икона има и DeX, а покрај неа има и икона за помош на која можете да ги видите сите комбинации на копчиња доколку се користи тастатурата.

EMUI работна површина
EMUI работна површина

Збирот на апликации на работната површина е значително различен во режимите. EMUI Desktop има малку повеќе од десетина од нив, и сите тие се наоѓаат како икони долж левата страна на работната површина. Вообичаениот сет - Датотеки, Хром, бележник, галерија, YouTube, пристап до Google Drive / Gmail / Play Music, Maps. Па, има и пребарување на Google.

Останатите програми се скриени под копчето Win и ги вклучуваат сите програми од трети страни што се наоѓаат на паметниот телефон. Гласници, игри, апликации. Сепак, нема две работи и тоа ме загрижи. Нема ставка со поставки и нема Google Play. Исто така, не е можно да се влечат програмите на работната површина, но можно е воопшто да се додадат таму - со десен клик на глувчето или допирање на панелот за допир со два прста.

EMUI работна површина
EMUI работна површина

DeX, за разлика од EMUI, има само три програми на работната површина, а сите останати се скриени на дното лево. Интерфејсот таму повеќе личи на паметен телефон, но естетски попријатен и попознат. DeX има и ставка со поставки и Google Play. Пребарувањето за достапни апликации, патем, е достапно и во DeX и во EMUI Desktop. Во второто, едноставно е незабележливо.

Samsung DEX
Samsung DEX

Убаво е и што по инсталирањето на апликациите од Google Play тие автоматски се појавуваат на работната површина. И преку контекстното мени, можете да ги избришете или едноставно да ја отстраните кратенката. Покрај тоа, некои од чиповите на контекстното мени се единствени - на пример, во YouTube можно е директно да се стартува плејлиста преку ова мени и да се отворат шаблони во Google Docs. Ова не е достапно ниту во Windows, извинете.

Samsung DEX
Samsung DEX

Сосема е очигледно дека кога користиме EMUI Desktop сме ограничени исклучиво на претходно инсталирани апликации на паметниот телефон. Се разбира, можете да инсталирате апликации директно од вашиот паметен телефон додека користите десктоп режим и тие автоматски ќе се појават во списокот со апликации. Но, ова е застој на општиот интерфејс на режимот на работната површина, бидејќи треба да земете паметен телефон - кој обично треба да лежи и да не зуи.

Samsung DeX ви овозможува да инсталирате апликации не само од Google Play, туку и од Samsung Продавница. Покрај тоа, вториот исто така ќе биде оптимизиран за користење на DeX. Ваквите програми се катастрофално малку, но постојат, а меѓу нив има дури и игри. Microsoft Word / Excel / PowerPoint, Adobe Lightroom / Photoshop Mix, Vainglory, Lineage 2 Revolution, Bombsquad, Gardenscapes и триесетина други.

Samsung DEX
Samsung DEX

Незгодно е што не можете да ги инсталирате директно од страницата со список, мора да одите на Google Play, но сепак е многу убаво. И списокот не е мал, повторно, можете да работите со него ох толку густо.

Samsung DEX
Samsung DEX

EMUI Desktop го нема тој луксуз. Оптимизирањето на програмите на Android за големи димензии на екранот е сè што има корисникот. Ова не е секогаш лоша работа, а комерцијалните програми од Google, на пример, изгледаат необично на голем екран после компјутер, но тие се доста погодни.

Поставување текст

Но, еве уште еден пример. Google Docs - програмата каде што пишувам текстови е многу поедноставена, а нема ни вертикално лизгање на тркалото на глувчето. Само штипнете / повлечете нагоре. Размерот воопшто не се менува. И нема вдлабнатини на рабовите, па ако има дополнителни елементи на интерфејсот подолу, тие ќе го покријат текстот.

EMUI работна површина
EMUI работна површина

Во однос на истите овие елементи одоздола. Ова, според мое мислење, е главната маана на EMUI Desktop. Овој режим нема упатство за употреба, помошта се прикажува еднаш или воопшто, нема инструкции на Интернет. Некои кратенки на тастатурата се преземени од Windows, вклучувајќи Alt + Tab и Alt + F4, но некои се едноставно неактивни. Ниту Win + M ниту Shift + Alt не функционираат, ова укажува на проблем со банално пишување текст.

EMUI работна површина
EMUI работна површина

Првично, со помош на самиот режим, јазикот на тастатурата се менува со притискање на Win + space. Ова е незгодно затоа што ја повикува фиоката за апликации, а исто така и затоа што овој метод не работи за префрлување јазици, ги менува тастатурите. Овој материјал го пишувам по втор пат - и прв пат, користејќи го Huawei Mate 20 Pro, сè уште не разбрав како да го префрлам јазикот со стандардни средства.

Морав тривијално да ја инсталирам апликацијата од трета страна Бесплатна физичка тастатура и да ја поврзам вистинската физичка тастатура. И само тогаш добив можност да го префрлам јазикот на внесување користејќи ја вообичаената комбинација Shift + Alt? Дали спомнав дека не постои начин да се пишува без физичка тастатура? Или ако има, не сум нашол таков начин.

EMUI работна површина
EMUI работна површина

И ова е проблемот со EMUI Desktop. Со своето визуелно и естетско задоволство повеќе е играчка и забава отколку навистина корисна алатка, поради затвореноста и неочигледноста. Дури и баналната чувствителност на курсорот не може да се промени. И ако е можно, тогаш немам идеја како точно да го направам тоа - нема опција "Settings".

Исто така, не се сеќавам точно, но ми се чини дека кога работам со Huawei Mate 20 Pro во десктоп режим има забрзување на курсорот што не се исклучува. Ако е така, тогаш по ѓаволите, не знам што друго да кажам. Го спроведувам второто тестирање на работната површина на EMUI Huawei P20, и нема проблеми со курсорот.

EMUI работна површина
EMUI работна површина

З Samsung Сè е многу полесно со DeX. Прво, запомнете дека обрнував внимание на иконата „Помош“ во лентата за известувања. Значи, сите комбинации се на дланка, а функционираат како часовник. Има ставка со поставки, чувствителноста на курсорот може да се прилагоди без посебни проблеми. Но... за Mate 20 Pro, не бев во право. Забрзувањето на курсорот не се исклучува, се покажа дека е точно Samsung DeX. Може да се минимизира со намалување на чувствителноста во поставките, но во најмала рака е диво и чудно.

Да, на страната на Корејците, не е сè толку слатко како што изгледа. Кратенките не може да се конфигурираат, јазикот се менува со Shift + празно место. Само за да разберете, можам да ја кликнам оваа комбинација по случаен избор додека пишувам. И притискам толку често што кога се обидував да ја напишам оваа реченица, се префрли ДВАпати.

Samsung DEX
Samsung DEX

Во исто време, ако Huawei беше неопходно да се инсталира тастатура од трета страна за барем да напишете нешто, основниот сет е возможен во DeX, но бесплатната физичка тастатура едноставно не може да се користи - таа не е активирана во опциите за избор на тастатура.

Во принцип, двете решенија морам да ги наречам несовршени во работните задачи. Samsung DeX изгледа подобро, но потребно е малку да се навикне, а на EMUI Desktop му треба ремонт на интерфејсот за да се подобри јасноста на корисничкото искуство.

Работете со апликации

І Samsung Dex и EMUI Desktop може да извршуваат игри со Android. Но оптимизацијата овде е на ниво „некако ќе биде, некако ќе излезе“. Односно, ако имате среќа, можете да играте, ако не, нема да можете да играте поради сосема случајни причини. Некоја игра виси на почетниот екран, друга не започнува воопшто, а третата не сака да пристапи до серверот на Google Play Games и така чека засекогаш и се затвора.

EMUI работна површина
EMUI работна површина

И тука не станува збор ни за моќта на паметниот телефон. Angry Birds се првите, да, на Huawei P20 виси по првиот контакт на птицата со пречка. Покомплексните игри, како што е зомби стрелецот Окупација, воопшто не работат со глувчето и тастатурата. Кога се обидов да го стартувам Modern Combat 5, добив порака дека програмата работи само на екранот на допир. Но, Cut The Rope се игра доста весело и добро.

EMUI работна површина
EMUI работна површина

Стрелецот на Critical Force ми покажа порака дека ако тастатурата не работи во режимот DeX, секогаш можете да го вклучите режимот за емитување - во него работат и глувчето и тастатурата, но апликациите ќе бидат поподготвени да ги прифатат. И да, тоа е добар совет, но јас сум заинтересиран само за DeX во моментов.

Samsung DEX
Samsung DEX

Во врска со работата со неколку прозорци - тука се школки и Huawei, и Samsung подеднакво бескорисни. За разлика од компјутерот, прозорците не се отвораат на цел екран ако ги влечете во која било насока до крај. Можете да ја промените големината на прозорците, можете да креирате повеќе прозорци со влечење. Ако ви требаат неколку прозорци, намалете ги на стандардна големина и ставете ги еден до друг. Но, ниту големините на прозорците не се менуваат произволно, тие се или во однапред одреден прозорец или на целиот екран.

EMUI работна површина
EMUI работна површина

Единствениот плус што ќе го дадам Huawei во овој поглед, EMUI Desktop скоро секогаш прво ги отвора апликациите на цел екран, вклучително и играчките. Samsung DeX е само во мал прозорец и ќе имате многу среќа ако можете да ја промените големината на тој прозорец.

Меѓутоа, во Huawei имаше проблеми со кратенките поради физичката тастатура. На пример, на Alt-Tab, истовремено реагираа и режимот на работната површина и паметниот телефон. И нема да работи да го блокира второто за да не го одвлекува вниманието - бидејќи оваа акција ја блокира и работната површина. Една убава работа е што сите отворени прозорци на работната површина се зачувуваат по исклучувањето на паметниот телефон од адаптерот, барем до рестартирањето.

Samsung DEX
Samsung DEX

У Samsung немаше таков проблем - можете безбедно да го заклучите таблетот и да продолжите да работите во режим на работна површина. Покрај тоа, дури и користењето на таблетот како панел на допир се покажа како значително поудобно. Не поради големината, овде се е јасно, поголема површина е подобра. Не, панелот едноставно може да се сврти за 90 степени и попогодно е да се постави таблетот. Со оглед на цврстината на кабелот Cablexpert, ова е многу голем плус.

П.С Решив, ако веќе има можност, да ја споредам брзината на жичната интернет конекција за двата паметни телефони. Имаше среќа што имаше Viewcon USB хаб со USB - RJ45 адаптер. Резултатот е подолу.

Висовски

Веднаш станува јасно дека Samsung пумпа DeX 5 години. Во моментов, тој е далеку од идеален, но многу добра верзија на десктоп режимот, кој на многу начини може да го замени стариот канцелариски компјутер со некој Celeron. Всушност, Microsoft Office е достапен на него, а исто така и бесплатно.

За жал, истото не може да се каже за EMUI Desktop. Бидејќи е многу повеќе естетски, бидејќи е многу поблиску во визуелниот дизајн до компјутер отколку до Android, едноставно не е доволно да се замени компјутерот, дури и најстариот. А причината за сето ова не е функционалноста, туку корисничкиот интерфејс, неговата ограничена интуитивност и намалените можности. Ниту една школка не го достигнува Windows 10 во однос на употребливоста, но јас лично гледам дека јазот постепено се затвора.

Дали ја користевте оваа или онаа школка? Како се чувствуваш? Напиши во коментари! Можете да гласате и подолу.

EMUI Desktop vs Samsung DEX

Прикажи резултати

Се вчитува... Се вчитува...
Denis Zaychenko
Denis Zaychenko
Пишувам многу, понекогаш на деловен план. Ме интересираат компјутерски, а понекогаш и мобилни игри, како и конструкции за компјутери. Скоро естет, повеќе сакам да фалам отколку да критикувам.
Други статии
Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Популарно сега