Root NationȘtiriștiri ITUcrainenii au devenit campioni mondiali la modelarea rachetelor

Ucrainenii au devenit campioni mondiali la modelarea rachetelor

-

Pe 29 august, la Lviv s-a încheiat Campionatul Mondial de Sporturi de Modele Rachete. Echipa ucraineană a câștigat 12 medalii și în totalul medaliilor a depășit țări precum SUA și China.

Modelare rachetă

Competițiile de modelare cu rachete au succes

În competiția echipelor de adulți, ucrainenii au primit titlul de campion mondial absolut. Pe locul doi s-a clasat echipa Bulgariei, pe locul trei cea a SUA. La proba pe echipe, naționala Ucrainei a câștigat 3 medalii de aur și 1 de argint. În competiția individuală, trei sportivi ucraineni au câștigat argint, doi - bronz. Sportivii noștri au câștigat premii în cinci clase diferite de rachete.

Echipa națională de juniori a Ucrainei a evoluat excelent în clasa S9A (pe durata zborului cu rotor). În cadrul acestuia, ea a câștigat 1 medalie de aur la proba pe echipe, precum și 1 medalie de aur și 1 de bronz la proba individuală. Aceasta i-a oferit locul patru în clasamentul absolut, iar cele mai bune echipe naționale de juniori au fost echipele Slovaciei, Poloniei și Chinei.

Ucrainenii au avut succes și în clasa suplimentară de competiție S2/P – simularea zborului unei rachete cu o marfă fragilă la bord, care trebuie să rămână intactă. Aici, naționala de juniori a ocupat primul loc la general pe echipă și primul loc în competiția individuală. Echipa de adulți a câștigat al doilea loc la general pe echipă și o medalie de bronz la proba individuală. Clasa S2/P a fost introdusă în programul competiției la propunerea delegației americane. Sportivii ucraineni au participat pentru prima dată la ea. Câștigătorii au extras între ei un fond special de premii de 4000 de euro.

„Aleții noștri, în calitate de actuali campioni europeni, au evoluat bine. Naționala de adulți a arătat un rezultat stabil, juniorii au avut o perioadă mai dificilă. Dar și de această dată, în clasamentul general, echipa a reușit să intre în primii trei, ocolind chiar și giganți precum SUA și China”, a declarat Borys Olifirov, comentator al Campionatului Mondial de Sporturi cu Rachete, multiplu câștigător al Ucrainei. și campionatele mondiale.

Pe lângă competițiile oficiale, în cadrul Campionatului a avut loc Cursa Copters, o expoziție de roboți și alte dezvoltări tehnologice ale Școlii de Inginerie Noosphere. Spectatorii au participat la cursuri de master despre construirea și lansarea de rachete, pictura de turtă dulce și alte divertisment pentru întreaga familie. O transmisie video cu drepturi depline a funcționat pentru telespectatorii de pe internet, iar rezultatele competiției au fost disponibile aproape imediat în sistemul special online Cup Navigator dezvoltat în Ucraina.

Modelul de rachete este proiectarea și lansarea de modele spațiale. A început oficial în 1962, când Federația Internațională de Aviație (FAI) a recunoscut modelarea rachetelor ca sport tehnic. Primul Campionat Mondial a avut loc în 1972 în Iugoslavia.

„La fel ca și Campionatul European de anul trecut, am primit cele mai pozitive feedback-uri despre organizarea competiției din partea reprezentanților FAI și a sportivilor din diferite țări. Ne bucurăm că a fost posibil să atragem atât de mulți spectatori la eveniment, în special copii. Credem că spectacolul sportului și victoriile sportivilor noștri le vor stârni interesul pentru specialitățile tehnice și vor avea un impact pozitiv asupra dezvoltării noii generații de inginerie a țării noastre”, a comentat Mykhailo Ryabokon, directorul World Model Rocket Sports. Director de campionat și inovație al Noosphere.

Ucraina a primit dreptul de a găzdui Campionatul Mondial de Modele Spațiale de la FAI în 2014. S-a desfășurat în perioada 23-30 august 2016 în satul Velikiy Doroshiv de lângă Lviv și a adunat aproximativ 300 de sportivi din 19 țări, precum și câteva mii de spectatori.