Root NationNovinkyIT novinkyUkrajinci sa stali majstrami sveta v raketovom modelingu

Ukrajinci sa stali majstrami sveta v raketovom modelingu

-

29. augusta sa vo Ľvove skončili Majstrovstvá sveta v modelových raketových športoch. Ukrajinský tím získal 12 medailí a v celkovej medailovej bilancii predbehol také krajiny ako USA a Čínu.

Raketové modelovanie

Súťaže v raketovom modelingu sú úspešné

V súťaži družstiev dospelých získali Ukrajinci titul absolútneho majstra sveta. Na druhom mieste skončilo družstvo Bulharska, tretie bolo družstvo USA. V súťaži družstiev získali ukrajinskí reprezentanti 3 zlaté a 1 striebornú medailu. V súťaži jednotlivcov získali traja ukrajinskí športovci striebro, dvaja bronz. Naši športovci vyhrali ceny v piatich rôznych triedach rakiet.

Juniorská reprezentácia Ukrajiny si v triede S9A (po dobu letu s rotorom) počínala výborne. V ňom získala 1 zlatú medailu v tímovej disciplíne a 1 zlatú a 1 bronzovú medailu v individuálnej disciplíne. To jej vynieslo štvrté miesto v absolútnom poradí a najlepšími juniorskými reprezentáciami boli tímy Slovenska, Poľska a Číny.

Ukrajinci boli úspešní aj v doplnkovej súťažnej triede S2/P – simulácia letu rakety s krehkým nákladom na palube, ktorý musí zostať neporušený. Tu obsadila juniorská reprezentácia prvé celkové tímové miesto a prvé miesto v súťaži jednotlivcov. Družstvo dospelých získalo celkovo druhé tímové miesto a bronzovú medailu v jednotlivcoch. Trieda S2/P bola zaradená do programu súťaže na návrh americkej delegácie. Ukrajinskí športovci sa ho zúčastnili po prvý raz. Víťazi si medzi sebou vyžrebovali špeciálny cenový fond vo výške 4000 XNUMX eur.

„Naši športovci ako aktuálni majstri Európy predviedli dobrý výkon. Reprezentácia dospelých predviedla stabilný výsledok, juniori to mali ťažšie. Ale aj tentoraz sa v celkovom poradí tímu podarilo dostať sa do prvej trojky a obísť aj takých gigantov ako USA a Čínu,“ povedal Boris Olifirov, komentátor World Model Rocket Sports Championship, niekoľkonásobný víťaz súťaže. majstrovstvách sveta a Ukrajiny.

Okrem oficiálnych súťaží sa v rámci šampionátu konal Copters Race, výstava robotov a ďalších technologických noviniek Noosphere Engineering School. Diváci sa zúčastnili majstrovských kurzov stavania a odpaľovania rakiet, maľovania perníkov a inej zábavy pre celú rodinu. Internetovým divákom fungovalo plnohodnotné videovysielanie a výsledky súťaže boli takmer okamžite dostupné v špeciálnom online systéme Cup Navigator vyvinutom na Ukrajine.

Modelová raketa je navrhovanie a spúšťanie vesmírnych modelov. Oficiálne sa to začalo v roku 1962, keď Medzinárodná letecká federácia (FAI) uznala raketové modelárstvo za technický šport. Prvé majstrovstvá sveta sa konali v roku 1972 v Juhoslávii.

„Rovnako ako na minuloročné majstrovstvá Európy sme na organizáciu súťaže dostali najpozitívnejšiu spätnú väzbu od predstaviteľov FAI a športovcov z rôznych krajín. Sme radi, že sa podarilo na podujatie prilákať toľko divákov, najmä detí. Veríme, že športová podívaná a víťazstvá našich športovcov vzbudia u nich záujem o technické špeciality a priaznivo ovplyvnia vývoj novej inžinierskej generácie našej krajiny,“ povedal riaditeľ World Model Rocket Sports Mykhailo Ryabokon. Riaditeľ majstrovstiev a inovácií Noosphere.

Ukrajina získala právo usporiadať majstrovstvá sveta vesmírnych modelov od FAI v roku 2014. Uskutočnil sa od 23. do 30. augusta 2016 v obci Velikiy Doroshiv pri Ľvove a zišlo sa na ňom približne 300 športovcov z 19 krajín, ako aj niekoľko tisíc divákov.