Root NationNoviceIT noviceUkrajinci so postali svetovni prvaki v raketnem modelarstvu

Ukrajinci so postali svetovni prvaki v raketnem modelarstvu

-

29. avgusta se je v Lvovu končalo svetovno prvenstvo v raketnem modelskem športu. Ukrajinska ekipa je osvojila 12 medalj in v skupnem seštevku medalj prehitela države, kot sta ZDA in Kitajska.

Raketno modelarstvo

Uspešna so tekmovanja raketnega modelarstva

V konkurenci odraslih ekip so Ukrajinci prejeli naslov absolutnega svetovnega prvaka. Na drugem mestu je bila ekipa Bolgarije, tretja pa ekipa ZDA. V ekipnem delu je ukrajinska reprezentanca osvojila 3 zlate in 1 srebrno medaljo. V posamični konkurenci so trije ukrajinski športniki osvojili srebro, dva - bron. Naši tekmovalci so osvojili nagrade v petih različnih razredih raket.

Mladinska reprezentanca Ukrajine se je odlično odrezala v razredu S9A (za čas letenja z rotorjem). V njem si je prislužila 1 zlato medaljo ekipno ter 1 zlato in 1 bronasto medaljo posamično. S tem je osvojila četrto mesto v absolutni razvrstitvi, najboljše mlajše reprezentance pa so bile selekcije Slovaške, Poljske in Kitajske.

Ukrajinci so bili uspešni tudi v dodatnem tekmovalnem razredu S2/P – simulaciji poleta rakete z krhkim tovorom na krovu, ki mora ostati nedotaknjen. Tu je mladinska reprezentanca zasedla prvo skupno ekipno mesto in prvo mesto v posamični konkurenci. Odrasla ekipa je osvojila ekipno drugo mesto in bronasto medaljo v posamični konkurenci. Razred S2/P je bil v tekmovalni program uveden na predlog ameriške delegacije. Ukrajinski športniki so se ga udeležili prvič. Zmagovalci so med seboj izžrebali poseben nagradni sklad v višini 4000 evrov.

»Naši atleti so kot aktualni evropski prvaki dobro nastopili. Odrasla reprezentanca je pokazala stabilen rezultat, mladinci so imeli težje. Toda tudi tokrat se je ekipa v skupnem seštevku uspela uvrstiti med najboljše tri in prehitela celo velikane, kot sta ZDA in Kitajska,« je povedal Boris Olifirov, komentator svetovnega prvenstva v raketnem modelskem športu, večkratni nagrajenec Ukrajinsko in svetovno prvenstvo.

Poleg uradnih tekmovanj je v okviru prvenstva potekala Copters Race, razstava robotov in drugih tehnoloških dosežkov Noosphere Engineering School. Gledalci so se udeležili mojstrskih tečajev gradnje in izstrelitve raket, slikanja medenjakov in druge zabave za vso družino. Za internetne gledalce je deloval popoln video prenos, rezultati tekmovanja pa so bili skoraj takoj na voljo v posebnem spletnem sistemu Cup Navigator, razvitem v Ukrajini.

Modelarstvo je načrtovanje in izstrelitev vesoljskih modelov. Uradno se je začelo leta 1962, ko je Mednarodna letalska zveza (FAI) priznala raketno modelarstvo kot tehnični šport. Prvo svetovno prvenstvo je bilo leta 1972 v Jugoslaviji.

»Tako kot na lanskem evropskem prvenstvu smo tudi letos dobili največ pozitivnih povratnih informacij o organizaciji tekmovanja od predstavnikov FAI in športnikov iz različnih držav. Veseli nas, da je uspelo na prireditev privabiti toliko gledalcev, predvsem otrok. Verjamemo, da bodo športni spektakel in zmage naših športnikov vzbudili njihovo zanimanje za tehnične specialnosti in pozitivno vplivali na razvoj nove inženirske generacije naše države,« je komentiral Mykhailo Ryabokon, direktor World Model Rocket Sports. Direktor prvenstva in inovacij Noosphere.

Ukrajina je leta 2014 od FAI dobila pravico do gostiteljice svetovnega prvenstva vesoljskih modelov. Potekal je od 23. do 30. avgusta 2016 v vasi Velikiy Doroshiv blizu Lvova in je zbral okoli 300 športnikov iz 19 držav ter več tisoč gledalcev.