Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4 G

Statti

Krijimi i AI: Kush po udhëheq garën?

Kohët e fundit, inteligjenca artificiale është quajtur bomba e re atomike e shekullit të XNUMX-të. Le të zbulojmë se kush po kryeson në këtë garë. Krijimi i bombës së parë atomike ndryshoi pamjen e botës. Kjo...

5 arsye për të blerë iPhone 14 Pro

Apple iPhone është një smartphone që tejkalon çdo pritshmëri. Sidomos kur bëhet fjalë për modelet kryesore të gjeneratës së katërmbëdhjetë me funksionalitet maksimal. Kanë shumë përparësi,...

Armët e fitores së Ukrainës: Rishikimi i sistemit të mbrojtjes ajrore Patriot

Siç e dini, Shtetet e Bashkuara planifikonin të dërgonin baterinë e parë të sistemit të mbrojtjes ajrore Patriot në Ukrainë në fillim të vitit 2023. Dhe sot ministri i Kombëtar...

Chieftec & Chieftronic: TOP-5 pajisjet kompjuterike

Chieftec është një prodhues gjermano-tajvanez i komponentëve kompjuterikë me një histori 25-vjeçare. Zonat kryesore janë kutitë, furnizimet me energji elektrike dhe tifozët. Produktet e lojtarëve vendosen në një nën-markë të veçantë...

Keni nevojë për një antivirus të palës së tretë për Windows 11?

Windows 11 tashmë ka një program antivirus të Microsoft Defender, ai është mjaft funksional. A ia vlen të kërkoni një zgjidhje tjetër në këtë rast? Le ta kuptojmë. Sa të rrezikshme janë...

Marka amerikane AZZA: kuti elegante, ftohës dhe furnizime me energji elektrike për PC

Shumë prodhues të mëdhenj të kutive kompjuterike kanë një ose dy modele me pamje të pazakontë. Por ka një markë ku pothuajse çdo rast është unik, jo...

Pse anijet kozmike janë të pajisura me procesorë të shekullit të 20-të

Është e habitshme, por anijet moderne kozmike janë të pajisura me procesorë të vjetëruar që janë zhvilluar në shekullin e 20-të. Në këtë artikull do t'ju tregojmë se cila është arsyeja e kësaj gjendje...

Gjithçka rreth llojit të ruajtjes UFS 4.0: sa është më i mirë se versionet e mëparshme

Kujtesa është, në fakt, heroi i pakënduar i performancës së çdo smartphone. Nëse nuk e dini pse është kështu, teksti i mëposhtëm do t'u përgjigjet disa pyetjeve....

Armët e fitores së Ukrainës: sistemet e artilerisë kundërajrore Skynex nga Rheinmetall

Së fundmi u bë e ditur se koncerni i njohur gjerman Rheinmetall do të prodhojë dy komplekse të reja artilerie kundërajrore Skynex për Ukrainën. Kjo ngjarje e rëndësishme është raportuar nga botimi gjerman Handelsblatt...

Mapping Magic: Si funksionon vërtet LIDAR në Fshesë me korrent robotik?

Vetëm imagjinoni, moti është i lagësht jashtë, të ftuarit erdhën tek ju dhe e ndoqën në korridor - tani mbetjet e tokës dhe rërës do të përhapen shpejt në të gjithë vendin ...

Si të zgjidhni orën e duhur sipas madhësisë

Një orë dore është një aksesor praktik dhe i dobishëm në çdo kohë. Modelet analoge janë zhvendosur në kategorinë e atributeve elegant që theksojnë individualitetin e pronarit të tyre. Detyrat funksionale...

10 teknologji nga të cilat kishim frikë, por sot i përdorim çdo ditë

Njerëzimi gjithmonë përpiqet për diçka të re, kështu që teknologjitë e reja shfaqen vazhdimisht në jetën tonë. Por jo të gjithë dhe jo gjithmonë e kuptojnë se për çfarë janë...

Çfarë është një deepfake, sa i rrezikshëm është dhe si ta njohim atë

Sot do të flasim për deepfake, i cili tashmë është bërë i përhapur dhe një fenomen mjaft i zakonshëm. Falë kësaj teknologjie, manipulimi i informacionit ka arritur një nivel të ri. A e keni parë se si...

A humbet vërtet AMD Ryzen 7000 ndaj Intel-it modern të gjeneratës së 13-të?

Unë mund ta quaj lehtësisht gjeneratën aktuale të procesorëve të desktopit 5 gigahertz. Për sa i përket Intel, kjo ishte relativisht e rëndësishme edhe në gjeneratat e kaluara, por tani falë...

Pse një mision hapësinor nuk mund të fluturojë në asnjë moment: Çfarë është një dritare lëshimi?

Pse anija kozmike nuk mund të lëshohet në asnjë moment? Çfarë është një platformë lëshimi? Ju do të mësoni për të gjitha këto nga artikulli ynë. Misioni Artemis...

Armët e fitores së Ukrainës: UAV taktik i zbulimit JUMP 20 VTOL

Paketa e re e ndihmës për Ukrainën nga SHBA-ja përfshinte një UAV më të fundit shumë interesant zbulues JUMP 20 VTOL. Çfarë dihet për këtë dron? Çfarë është interesante për UAV-in JUMP...

Ditari i një plaku të mërzitur: Xiaomi 13 dhe 13 Pro

I dashur ditar, dua të ankohem tek ju. Fillova të kuptoj se jetoj në kohë të papritura interesante. Aq sa në një moment gjithçka është aktuale këtu dhe tani ... do të mbetet ...

Arma e fitores së Ukrainës: Iris-T SLM - një sistem modern i mbrojtjes ajrore nga Gjermania

Ukraina ka marrë tashmë disa sisteme të fuqishme raketore anti-ajrore Iris-T SLM. Këto armë tashmë po ndihmojnë për të mbrojtur qytetet e paepur të Ukrainës nga sulmet me raketa të armikut. Sot bëhet fjalë për...

Zgjerimi i RAM-it në një smartphone: çfarë është dhe si funksionon

Sot, ka gjithnjë e më shumë modele të smartfonëve Android që kanë funksionin e zgjerimit të RAM-it. Kryesisht, kjo është prerogativa e pajisjeve të lira dhe me buxhet të mesëm që kanë një vëllim të vogël ...

Windows 12: si është, çfarë të presësh dhe çfarë të kesh frikë

Windows 12, sistemi i ri operativ nga Microsoft, u bë i njohur së fundmi, por tashmë ka shkaktuar shumë përfolje dhe polemika. Sot do të provojmë gjithçka...

Ditari i një plaku të mërzitur: Starship

I dashur ditar, dua të ankohem tek ju. Fillova të kuptoj se jetoj në kohë të papritura interesante. Aq sa në një moment gjithçka është aktuale këtu dhe tani ... do të mbetet ...

Armët e fitores së Ukrainës: Rishikimi i tankut Leopard 2

Më në fund pritëm! Polonia i dorëzoi Ukrainës tanket e para të betejës Leopard 2. Sot do të flasim për këtë tank modern. Lajmi se më në fund do të vijnë në Ukrainë...

Android në kamerat video të Hikvision: veçoritë, avantazhet dhe disavantazhet

Hikvision është një markë që prodhuesit e tjerë duhet të imitojnë. Në të njëjtën kohë, ata vazhdimisht përmirësojnë produktet e tyre dhe nuk ndalen në nivelin e arritur....

Armët e fitores ukrainase: helikopteri me shumë qëllime UH-60 / S-70A Black Hawk

U bë e ditur se mbrojtësit tanë tashmë po përdorin helikopterin legjendar shumëfunksional UH-60 / S-70A Black Hawk. Le ta njohim më në detaje. Thonë se më e mira do të thotë...

Ditari i një plaku të mërzitur: The Last of Us

I dashur ditar, dua të ankohem tek ju. Fillova të kuptoj se jetoj në kohë të papritura interesante. Aq sa në një moment gjithçka është aktuale këtu dhe tani ... do të mbetet ...

TOP-5 veglat e lojërave Lorgar

Lorgar është një markë aksesorësh për lojtarë kërkues që vlerësojnë funksionalitetin dhe cilësinë. Ato janë të dizajnuara për komoditetin e përdoruesve gjatë lojërave online, transmetimeve emocionale ose të përditshme...