StattiAnalizaKrijimi i AI: Kush po udhëheq garën?

Krijimi i AI: Kush po udhëheq garën?

-

Kohët e fundit, inteligjenca artificiale është quajtur bomba e re atomike e shekullit të XNUMX-të. Le të zbulojmë se kush po kryeson në këtë garë.

Krijimi i bombës së parë atomike ndryshoi pamjen e botës. Kjo armë e fuqishme është kthyer në garantues të sigurisë për shtetet që e posedojnë, dhe njëkohësisht faktor që ruan paqen relative mes shteteve më të mëdha. Megjithatë, është shfaqur një faktor tjetër që mund të funksionojë në një mënyrë krejtësisht të ndryshme. Modelet më të avancuara të inteligjencës artificiale do t'u japin pronarëve të tyre një avantazh të madh ushtarak, ekonomik dhe teknologjik. Në fund të fundit, teknologjitë, të cilat tashmë po ndryshojnë fytyrën e shumë sektorëve të ekonomisë, mund të bëhen mjeti kryesor i ndikimit të fuqive botërore në të ardhmen. Kushdo që kontrollon modelet më të avancuara të inteligjencës artificiale do të ketë një avantazh të madh në shumë fusha.

AI

Jam i sigurt se shumica prej jush i kanë bërë shpesh vetes pyetjen: "Kush po zhvillon aktualisht AI më shpejt?"

Lexoni gjithashtu: 7 Përdorimet më interesante të ChatGPT

AI do të vendosë se cila kompani do të bëhet e re Apple

Edhe një inteligjencë artificiale e dobët që nuk ka vetëdije dhe kryen vetëm detyra të përcaktuara rreptësisht mund të japë një avantazh të madh ushtarak, ekonomik ose teknologjik. Ai do të jetë në gjendje të menaxhojë ekonominë më mirë se një ushtri me ekonomistët më të mirë, të analizojë inteligjencën më mirë se CIA dhe të planifikojë operacione ushtarake në mënyrë më efektive se komandantët më të mirë. Kjo do të thotë, zhvillimi i inteligjencës artificiale do të ndikojë ndjeshëm në efikasitetin e aktiviteteve të njerëzve. Shumica e ekspertëve dhe gazetarëve theksojnë se gara e AI do të përcaktojë gjithashtu se kush do të zërë vendin e Google, Amazon dhe Apple në vitin 2030.

AI

Por më e rëndësishmja, vendet që mbeten prapa në adoptimin e algoritmeve të AI do të shohin që pjesa e tyre të reduktohet ndjeshëm në shumë industri, nga financat tek prodhimi dhe miniera. Nga ana tjetër, vendet që nuk investojnë mjaftueshëm në kërkimin dhe zhvillimin e inteligjencës artificiale, veçanërisht për qëllime ushtarake, e ekspozojnë sigurinë e tyre kombëtare ndaj rreziqeve serioze.

Lexoni gjithashtu: Hakerët rusë po përpiqen të përdorin ChatGPT për krimet kibernetike

Perplasja e Titaneve

Nuk është çudi që dy fuqitë më të mëdha në botë po shpenzojnë shuma të mëdha parash për zhvillimin e AI. Të gjithë e dinë se humbja e kësaj gare mund të jetë shumë e shtrenjtë. Udhëheqësit në zhvillimin e inteligjencës artificiale janë, natyrisht, SHBA dhe Kina. Por cili prej tyre ka shanset më të mëdha për të fituar? Përgjigja për këtë pyetje nuk është e thjeshtë.

AI

Në vitin 2019, Qendra për Inovacionin e të Dhënave publikoi një raport, në të cilën ai krahasoi potencialin e SHBA-së, Kinës dhe Bashkimit Evropian në fushën e inteligjencës artificiale. U analizuan kategori të tilla si njerëzit, kërkimi, zhvillimi, zbatimi, pajisjet dhe të dhënat. Shtetet e Bashkuara fituan kampionatin. Amerikanët kishin më shumë shkencëtarë, kryen më shumë kërkime, publikuan më shumë punime shkencore dhe kishin pajisjet më moderne. Pothuajse në të gjitha këto kategori, Bashkimi Evropian zuri vendin e dytë. Në çfarë është Kina më e mira? Studiuesit thonë se në sasinë e të dhënave dhe ritmin e zbatimit të inteligjencës artificiale, kompanitë nga Perandoria Qiellore nuk kanë asnjë të barabartë.

Gjithashtu interesante: Adobe Stock do të shesë vepra të krijuara nga inteligjenca artificiale

SHBA mbetet lider

Shtetet e Bashkuara kanë qenë lider në zhvillimin e inteligjencës artificiale për shumë vite. Shumë faktorë kontribuojnë në këtë. Ata tërheqin studiuesit më të talentuar nga e gjithë bota, kompanitë amerikane investojnë më së shumti në zhvillimin e kësaj teknologjie. Në vitin 2012, Google fitoi një ankand të organizuar nga shkencëtari britanik Geoffrey Ginton. Ai konsiderohet si babai i mësimit të makinerive, mbi bazën e të cilit aktualisht po krijohen modele moderne të inteligjencës artificiale. Dhe subjekti i këtij ankandi... ishte vetë Geoffrey Ginton. Kompania amerikane pagoi 44 milionë dollarë për të punësuar këtë shkencëtar dhe dy ndihmësit e tij. Ankandi mund të kishte zgjatur shumë më gjatë, sepse kinezi Baidu ofronte shuma më të mëdha, por britanikët nuk pranuan të shkonin për të punuar në Lindjen e Mesme.

AI

I njëjti Google dy vjet më vonë bleu gjithashtu kompaninë britanike DeepMind, pas krijimit të AplhaGo AI, e cila për herë të parë ishte në gjendje të mundte një lojtar profesionist Go. Një tjetër kompani amerikane OpenAI ofron inovacionin e saj Biseda GPT, e cila tani po fiton me shpejtësi popullaritet. Microsoft së fundmi ka investuar 10 miliardë dollarë në zhvillimin e tij të mëtejshëm, me të cilin dëshiron t'i japë fund periudhës së dominimit të motorit të kërkimit Google në internet.

Amerikanët janë gjithashtu udhëheqës në prodhimin e pajisjeve të nevojshme për funksionimin e modeleve të inteligjencës artificiale. Janë kompanitë amerikane që krijojnë përpunuesit dhe kartat video më moderne dhe zotërojnë një pjesë të konsiderueshme të teknologjive të nevojshme për prodhimin e gjysmëpërçuesve. Inteligjenca artificiale është një nga arsyet pse presidenti Joe Biden po përpiqet me çdo kusht të ngadalësojë zhvillimin e kompanive kineze të çipave.

Lexoni gjithashtu: Kam testuar dhe intervistuar chatbot-in e Bing

Dragoi kinez bëhet më i fortë falë qytetarëve të tij

Megjithëse Shtetet e Bashkuara janë lider në zhvillimin e inteligjencës artificiale, avantazhi nuk është ende absolut. Kina ka shumë hile në mëngë. Së pari, është vendi i dytë më i populluar në botë me mbi një miliard qytetarë. Kjo ka një rëndësi të madhe, pasi të dhënat janë një nga burimet më të rëndësishme për zhvillimin e modeleve moderne të inteligjencës artificiale. Kina jo vetëm që ka një numër të madh njerëzish, por gjithashtu mbledh më shumë informacion rreth tyre.

Në vendet perëndimore, privatësia e qytetarëve ka vuajtur shumë vitet e fundit dhe shumë njerëz nuk janë dakord me mbikëqyrjen e tepruar. Ky nuk është një problem në Kinë. Ekziston një pëlqim më i madh publik për mbledhjen e të dhënave, kështu që është shumë më e lehtë për një qeveri totalitare të imponojë metoda jopopullore pune mbi popullatën. Në Perandorinë Qiellore, për shembull, prej vitesh funksionon një sistem besimi social, i cili shton ose heq pikë për sjellje të mira ose të këqija dhe më pas, bazuar në këto pika, është e mundur të kufizohet aksesi i qytetarëve në disa shërbime.

AI

Përveç kësaj, Kina është shumë më e shpejtë në zbatimin e zgjidhjeve të reja që lidhen me inteligjencën artificiale. Konkurrenca në tregun kinez është aq e fortë sa kompanitë duhet të veprojnë shumë shpejt për të qëndruar përpara konkurrencës. Dhe qytetarët, nga ana tjetër, i perceptojnë zgjidhjet e reja shumë më shpejt. Në Kinë, pothuajse të gjithë paguajnë me aplikacionin celular WeChat, madje edhe tualetet publike që përdorin njohjen e fytyrës nuk janë më të rralla. Dhe në disa vende, ende nuk është e mundur të paguash me kartë pagese kudo, për të mos përmendur pagesat pa kontakt.

Kina po arrin shumë shpejt me SHBA-në edhe në kategori të tjera. Raporti i përmendur është bërë shumë kohë më parë, në vitin 2019. Raportet e fundit tregojnë se Kina tashmë ka kaluar amerikanët në numrin e punimeve shkencore të botuara mbi inteligjencën artificiale. Në vitin 2022, kinezët botuan tre herë më shumë punime shkencore sesa SHBA. Në shumicën botimet e cituara Kina ka dy herë më shumë materiale për zhvillimin dhe zbatimin e algoritmeve të inteligjencës artificiale.

Gjithashtu interesante: Jo gjithçka që ne e quajmë AI është në të vërtetë inteligjencë artificiale. Ja çfarë duhet të dini

Specialistët e shquar mund të shpëtojnë Evropën

Në këtë tekst u përqendruam kryesisht në Kinë dhe SHBA, por duhet mbajtur mend se shanset për Bashkimin Evropian ende nuk janë humbur. Ekspertët besojnë se Evropës i mungojnë pajisjet, një grup i plotë të dhënash dhe investime të mëdha. Përveç kësaj, ka pak më pak specialistë të kësaj fushe në Evropë sesa në SHBA. Ekziston edhe një nuancë tjetër e pakëndshme.

AI

Shpesh amerikanët thjesht blejnë kompani evropiane dhe tërheqin studiues evropianë në universitetet e tyre. Bashkimi Evropian ka nevojë për një bashkëpunim më të gjerë ndërmjet kompanive, një politikë të përbashkët për menaxhimin e të dhënave, rritjen e investimeve dhe vendosjen e qëllimeve të përbashkëta në fushën e kërkimit të algoritmit të inteligjencës artificiale.

Lexoni gjithashtu: Ditari i një plaku të mërzitur: Inteligjenca Artificiale

Të gjithë mund të fitojnë dhe të humbasin

Gara për të krijuar inteligjencën artificiale më të avancuar dhe më efikase sapo ka filluar dhe rezultati i saj mund të formësojë rendin global për dekadat e ardhshme. Në të njëjtën kohë, vlen të kujtohet se në disa zona nuk është një lojë me shumë zero.

Në zhvillimin e inteligjencës artificiale janë angazhuar edhe vende të tjera, kryesisht në universitete, duke ndihmuar kështu të gjithë ekosistemin e inteligjencës artificiale. Shumë përparime në inteligjencën artificiale, si ato që lidhen me kujdesin shëndetësor, mjedisin, arsimin, mund të përfitojnë të gjitha vendet. Ndoshta liderët në këtë fushë do të përfitojnë më së shumti nga zhvillimi i inteligjencës artificiale, por zhvillimi i saj mund të kontribuojë në përmirësimin e kushteve të jetesës në mbarë botën, nevojiten vetëm vendimet e duhura. Fatkeqësisht, falë inteligjencës artificiale, ne gjithashtu mund të gjejmë veten në një botë plot kaos dhe akoma më shumë pabarazi. Të tilla janë kohët dhe sfidat.

Gjithashtu interesante: 

Yuri Svitlyk
Yuri Svitlyk
Djali i maleve Karpate, një gjeni matematikor i panjohur, një "avokat i Microsoft", një altruist praktik, një i majtë

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Popullore tani