StattiAnalizaApple Vision Pro është pajisja më revolucionare që nga iPhone. Por ka një nuancë...

Apple Vision Pro është pajisja më revolucionare që nga iPhone. Por ka një nuancë ©

-

Apple Vision Pro është emri i syzeve të para VR/AR Apple, të cilat u prezantuan në konferencë WWDC 2023. A është ky revolucioni që kemi pritur?

Apple VisionPro

Mendova për një kohë të gjatë nëse do ta shkruaj këtë material. Unë hezitova, debatova me veten (po, ndonjëherë kjo ndodh), u përpoqa të kuptoja dhe analizoja atë që zhvilluesit na treguan dje në konferencën WWDC 2023 Apple. Kam një përshtypje të përzier për atë që pashë. Duket se të gjithë e prisnin këtë, të gjithë ishin gati që do të përpiqeshin të na befasonin me diçka, për të na bindur për korrektësinë e vendimeve të tyre. Por a ia doli? Apple? Këtu ka shumë nuanca. Për gjithçka me radhë.

Lexoni gjithashtu: Robotët e së ardhmes: a do të ketë inteligjencë artificiale një trup?

Disa fjalë për vetë konferencën WWDC 2023

Apple na ka mësuar prej kohësh me prezantimet e saj pothuajse perfekte. Këtu gjithçka është menduar, gjithçka vizualizohet, gjithçka bëhet ashtu siç duam ta shohim ne, gazetarët, ekspertët dhe përdoruesit e zakonshëm. Do të ketë një kulm për të gjithë, të gjithë do të marrin efektin e tyre WoW.

WWDC 2023

Dje ishte njësoj, asgjë e re. Gjatë gjithë mbrëmjes ata u përpoqën të na tregonin se çfarë donin Apple kupton se ku duhet të shkojë bota e laptopëve (megjithatë, kalimi në procesorë të pronarit M2 është një lëvizje e fortë), si duhet të zhvillohet sistemi celular (ekziston një Siri i përditësuar, NameDrop, siguria e shtuar dhe një libër kontakti i personalizuar, si dhe një modaliteti i ri i quajtur "Waiting" (Gatishmëri), i cili shfaq kohën, miniaplikacionet dhe informacione të tjera të dobishme kur telefoni inteligjent është në pozicion horizontal), funksione të reja për tabletët (miniaplikacionet interaktive, aplikacioni Health, cilësimet e ekranit të kyçjes dhe mbështetje për skedarët PDF ), macOS Sonoma i ri (me miniaplikacione të përmirësuara, një mënyrë loje, e cila tashmë është e çuditshme, por kjo është ajo që është, dhe funksione të reja për video-konferenca). Ne nuk harruam për OS për orë watchOS 10 me miniaplikacione dhe aplikacione të përditësuara për orët inteligjente Apple Shikoni, madje edhe tvOS 17 mori përmirësime të ndryshme.

Por e gjithë kjo nuk dukej as si një evolucion, por një riparim kozmetik i të gjithë OS nga Cupertino. Për të qenë i sinqertë, thuajse u dremita me këtë lajm, sepse u lodha shumë duke lavdëruar vazhdimisht diçka që konkurrentët e kanë tashmë, ose që nuk i duhet askujt dhe kështu ka qenë prej vitesh. Po, e kuptoj që konkurrentët janë të njëjtë dhe askush nuk është pa mëkat. Prandaj u mërzita.

WWDC 2023

Gjëja më interesante na priste në fund. Nuk mbaj mend një zhurmë të tillë, në 10 vitet e fundit kaq saktë, që ekspertët dhe gazetarët të prisnin kaq shumë diçka të re nga Apple.

Sot do të përpiqem të pozicionohem si gazetar dhe si përdorues mesatar. Prandaj, do të ketë analitikë dhe përshtypje personale nga Apple VisionPro.

Gjithashtu interesante: Apple prezantoi kompjuterin e parë hapësinor Vision Pro

Apple tregoi të ardhmen Është e bukur, por në të njëjtën kohë e tmerrshme

I paralajmëroj të gjithë të mos nënvlerësojnë atë Apple u shfaq sot me Vision Pro. Është e lehtë të talleni me ta, duke i krahasuar me syzet e zhytjes ose skive, ose me faktin që ka një kabllo baterie të varur diku atje.

Apple VisionPro

Apple sot hapi derën për të ardhmen jo aq të informatikës apo argëtimit, por të një mënyre të re jetese në përgjithësi. Një jetë që kombinon online dhe offline. E kemi përjetuar tashmë gjatë Covid-19.

Nëse vendosni të pozicionoheni në këtë mënyrë, do të bëni të njëjtin gabim që bënë shumë kur u lëshua iPhone i parë, apo edhe Mac-i i parë ose iPod. Këto janë produkte që kanë ndryshuar jo vetëm industrinë e teknologjisë, por edhe vetëm jetën në Tokë, duke përfshirë kulturën, ndërveprimin social dhe punën. Në atë kohë, ata gjithashtu u talleshin - se ishin të shtrenjta, se ekzistonte një mënyrë e re e futjes së të dhënave për të cilat askush nuk dinte, etj.

Nuk kam dyshim se e njëjta gjë do të ndodhë me syzet Vision Pro AR/VR të prezantuara sot. Ata do të tallin nga shumica e komentuesve online, si dhe nga konkurrentët në treg, por ata do të ndryshojnë botën. Edhe pse unë gjithashtu mendoj se rruga drejt kësaj do të jetë më e gjatë se në rastin e iPhone, i cili ndryshoi botën në 5-6 vjet që nga lëshimi i tij.

Apple VisionPro

Ishte iPhone ai që krijoi një lloj interneti krejtësisht të ri, i cili u quajt celular. Kjo ka sjellë në një ekonomi të re celulare. Ai ndryshoi llojin e ndërveprimit njerëzor (për mirë ose për keq), e zhvendosi kompjuterin nga një çantë shpine në një xhep pantallonash.

Apple Vision Pro është vizioni i parë i një lloji të ri kompjuterik të bazuar në integrimin me trupin e njeriut, i cili në letër, pas fushës së marketingut, duket se duhet të ndodhë.

Kjo do të jetë një vazhdimësi e asaj që Apple ofron sot Dhe nëse deri më tani i konsideronim shërbimet e Cupertino-s si një shtesë për iPhone ose Mac, sot shohim se ato janë vërtet baza e suksesit të mundshëm të Vision Pro. Ja ku argëtimi, ndërveprimi social nëpërmjet internetit dhe, ndoshta, pjesërisht puna (këtu kam më shumë dyshime) do të arrijnë një nivel të ri falë tyre.

Apple VisionPro

Tse Apple në të mirën e tij - përfaqëson një produkt që nuk ndryshon nga aftësitë e produkteve konkurruese, por në versionin e tij kompakt i ka tejkaluar ato. Si në aspektin e fokusimit në atë që është e rëndësishme dhe integrimit me të gjithë ekosistemin e produkteve dhe shërbimeve Apple.

Apple nuk ofron më shumë se të tjerët. Ndoshta, edhe HoloLens i Microsoft-it dukej më spektakolar në njëfarë kuptimi (formati i syzeve gjysmë të hapura), por askush tjetër përveç Apple, nuk tregoi një vizion kaq konciz, holistik të një produkti që ndërthur hekurin me softuerin dhe shërbimet, krijon vërtet një efekt WoW.

Sidoqoftë, disa herë gjatë prezantimit të Vision Pro, ishte e vështirë t'i rezistonim përshtypjes se po shikonim një episod tjetër të serialit fantastiko-shkencor Black Mirror. Vizioni i së ardhmes së kompjuterit, integrimi i jetës me internetin mund të jetë i tmerrshëm, sidomos për ata që nuk merren çdo ditë me risitë teknologjike. E kuptoj plotësisht frikën nga izolimi dixhital, zhytja totale në një botë virtuale, tjetërsimi i mëtejshëm ose thjesht një botë artificiale e krijuar nga marketingu. Unë jam i magjepsur nga Vision Pro dhe i frikësuar në të njëjtën kohë.

Apple VisionPro

Apple kaloi pak kohë duke shpjeguar dhe treguar se si funksionon në praktikë lloji i ri i ndërveprimit me "kompjuterin hapësinor" Vision Pro. Është një lloj i ri i futjes së të dhënave bazuar në një kombinim të lëvizjeve të duarve, syve dhe zërit. Duhej shfaqur, shpjeguar dhe paraqitur në formën e një demonstrate të drejtpërdrejtë.

Ju kujtohet prezantimi i famshëm i iPhone-it të parë? Steve Jobs prezantoi se si funksionon teknologjia multitouch. Sot na duket qesharake, por kur Jobs shpjegoi në detaje funksionimin e multitouch-it, hap pas hapi, ishte shumë mbresëlënëse. Kjo nuk mjaftoi sot. Steve Jobs ndoshta thjesht mungonte.

Lexoni gjithashtu: 7 Përdorimet më interesante të ChatGPT

Ju e thoni atë Apple A do ta ndryshojë botën Vision Pro?

E thashë edhe unë... Tetë vjet më parë. Aplikacionet klasike për PC dhe pajisje celulare do të plotësohen me aplikacione të dedikuara për këtë pajisje. Lojëra virtuale emocionuese, programe argëtuese që transportojnë përdoruesit në parqet argëtuese dixhitale, apo edhe në një kinema të madhe virtuale... A nuk tingëllon mirë? tingujt Dhe ju siguroj se bën një përshtypje edhe më të madhe live. Pothuajse të rrëzon nga këmbët. Si e di unë këtë? Sepse e kam testuar tashmë. Tetë vjet më parë pa përdorur një makinë kohe.

Syzet e realitetit të përzier do të ndryshojnë botën. Ky është fundi i celularit. Më tingëllon e dhimbshme sepse më kujton gabimin tim budalla. Asnjë nga këto Apple paraqitur sot, nuk ishte e re për mua. Por po e ekzagjeroj pak. Për shembull, sistemi i tingullit rrethues në Vision Pro është diçka që nuk e kemi parë askund tjetër. Dhe gjithashtu mundësinë e regjistrimit të videove tredimensionale. Ndoshta janë këto detaje që do të përcaktojnë suksesin e këtyre syzeve, sepse të gjitha të tjerat... Tashmë ka ndodhur. Dhe po, gjithashtu në një formë kaq të avancuar dhe mbresëlënëse.

Microsoft Hololens

Syzet HoloLens të Microsoft u prezantuan në mesin e dekadës së fundit dhe unë isha një nga gazetarët e paktë në Ukrainë që i mbaja ato. Demonstrata ishte tronditëse. HoloLens interpreton në mënyrë të përsosur mjedisin, duke mbivendosur në mënyrë të përsosur hologramet virtuale në botën reale. Ato ju lejojnë të ekzekutoni aplikacione klasike në hapësirën e realitetit të shtuar dhe të rregulloni lirshëm dritaret e tyre. Ata krijojnë një përvojë gjithëpërfshirëse të realitetit të shtuar, duke u integruar në mënyrë të përsosur me mjedisin.

Pse një telefon, kur i gjithë informacioni mund të jetë pikërisht para syve tuaj? Navigimi GPS, mesazhet me tekst, vajzat dhe djemtë e Tinder, fletët e Excel-it ose transmetimi i një ndeshje futbolli - një përdorues i HoloLens mund t'i shohë të gjitha para syve të tij. Dhe manipuloni përmbajtjen që shihni me gjeste intuitive të gishtave. Tingëllon e njohur?

Apple VisionPro

Apple Vision Pro, ndërkohë, duket të jetë më i avancuar se HoloLens 2. Ata duket se kanë një ekran shumë më të mirë, një sistem audio pakrahasueshëm më të mirë dhe një procesor shumë më të shpejtë, duke lejuar lojëra dhe aplikacione më interesante. Por çfarë Apple përmirësohet në krahasim me konkurrencën, nuk ishte problemi më i madh.

Kur provova HoloLens për herë të parë, padyshim kuptova se pajisja në këtë formë nuk kishte asnjë shans për sukses të zakonshëm. Është shumë e madhe që dikush të dëshirojë ta mbajë në hundë për periudha të gjata kohore, përdorimi afatgjatë nuk është një opsion. Dhe është jashtëzakonisht e shtrenjtë, gjë që minimizon disponueshmërinë e saj reale. Megjithatë, unë insistova se kjo ishte ende një ndryshim në balancën e fuqisë dhe konkurrentët kishin diçka për t'u frikësuar. Këto ishin kohët e zhvillimit dinamik të tregut të elektronikës celulare dhe supozova se Microsoft do t'i zgjidhte problemet e mësipërme në dy ose tre vjet. Ai HoloLens së shpejti do të jetë i lehtë, i rehatshëm, i aftë për t'u përdorur për të paktën disa orë në një kohë dhe do të jetë brenda mundësive të një konsumatori pak më të pasur. E kisha tmerrësisht gabim dhe HoloLens përfundoi si një pajisje për një grup shumë të ngushtë profesionistësh.

Apple VisionPro

Apple Vision Pro ndihet më i rehatshëm dhe më i lehtë se HoloLens, por jo mjaftueshëm për të inkurajuar përdorimin më të gjatë. Gjithsesi, është e pamundur t'i vishni ato për një kohë të gjatë, sepse ato shkarkohen shpejt. Dhe e gjithë pajisja kushton shumë para.

Vision Pro është harduer Apple. Përvoja shumëvjeçare profesionale sugjeron që të mos nënvlerësohen produktet e reja nga kjo kompani. Madje po sugjeroj që e kam gabim dhe se ky do të jetë një tjetër sukses gjigant për shqetësimin e Kupertinos. Megjithatë, e pranoj se nuk shoh asnjë arsye pse këto syze të bëhen të suksesshme. Ata nuk kanë zgjidhur asnjë problem që do të shkaktonte shqetësim të madh te konkurrentët. A do të ketë një logo? Apple dhe mjafton një harduer më i mirë për të ndryshuar tregun? Kam dyshime të mëdha.

Lexoni gjithashtu: Meta zbuloi kufjet e realitetit të përzier Quest 3 përpara debutimit të saj në VR Apple

Apple A është Vision Pro për beqarët?

Pjesa e dytë e imja është i njëjti përdorues mesatar që ishte shumë skeptik përpara konferencës. Vitet kalojnë, teknologjia përmirësohet dhe VR ende nuk mund ta gjejë vendin e saj nën diell përgjithmonë, duke mbetur një mrekulli për geeks.

Lojërat VR nuk janë asgjë e re. Të shikosh filma me syze të tilla nuk është as për t'u habitur. Nuk më bënë përshtypje këto detaje që shfaqnin aftësitë e Vision Pro. Por kur Apple demonstrova se si syzet e realitetit të përzier mund të shtojnë përvojën tuaj në një Mac, fillova të recitoj numrin e kartës time të kreditit në kokën time.

Do të doja të provoja një punë të tillë. Do të kisha para syve programet më të rëndësishme. Duke e kthyer kokën majtas, do të shikoja statistikat, në të djathtë do të kisha të hapura të dhënat e nevojshme dhe para syve të mi Telegram, Facebook, email dhe mjete të tjera. Unë sinqerisht ëndërrova.

Apple VisionPro

Në mendjen time pashë tashmë një tavolinë të pastër pa monitor. Ndoshta gjithçka që do të duhet është blerja dhe vendosja e një MacBook në desktop dhe një Vision Pro në hundë. Unë pothuajse kam qenë tek ata. Peshku gëlltiti grepin.

Edhe pse thashethemet treguan për një çmim mbi 3000 dollarë, unë isha mjaft naivisht duke vënë bast për një çmim më të ulët përfundimtar. Zemra ime donte të shihja 1499 dollarë në ekran, kjo është një dëshirë e mirë nga ana ime, jo parashikim. Në fund, gabova, dhe shumë. Çmimi zyrtar Apple Vision Pro është vetëm një shifër e ndryshme nga ajo që doja të shihja. Sa keq që ky është i pari nga katër. 3499 USD. Fillova menjëherë të konvertohem në hryvnia dhe kuptova që 140 mijë janë shumë, shumë për mua, për shkak të luftës, për shkak të familjes.

Apple VisionPro

Megjithatë, në Apple mos mendoni se çmimi është i paarsyeshëm i lartë. Prandaj, nuk është për t'u habitur që fillimisht syzet mrekulli do të jenë të disponueshme vetëm në SHBA. Edhe pse në këtë fazë unë u largova nga blerja në radhë të parë nga ajo që ajo tregoi Apple.

Një pikturë që përshkruan njerëz që ecin nëpër shtëpi dhe zyrë të veshur me një helmetë të çuditshme të dalë. Njerëz të ulur të shkëputur nga bota në divan, të zhytur në… Safari. Njerëz të zhytur në fotografi që janë projektuar në një kovë mbi kokat e tyre. Zombët memecë ulen në divan dhe lëvizin në internet.

Apple VisionPro

Kjo foto është e tmerrshme. Drejtpërsëdrejti nga "Pasqyra e zezë". Një gjë vërtet e keqe. Nëse kjo është e ardhmja, atëherë (fut meme këtu) nuk dua të jetoj më në këtë planet.

Unë kam një familje, ata më duan, unë i dua. Nuk mund ta imagjinoj një situatë kur të vendos syze të tilla në hundë dhe të shoh ndonjë film apo të shfletoj internetin në to, duke humbur pamjen time njerëzore dhe kontaktin e plotë me mjedisin.

Një situatë në të cilën dikush vesh Apple Vision Pro për shikimin e Internetit - dhe foto të tilla u shfaqën sot Apple - për mendimin tim, nuk duhet të ndodhë në një familje që funksionon normalisht. Kjo tashmë është një lloj distopie. Nuk do të doja që djali apo vajza ime të më shihnin në një gjendje të tillë dehjeje nga VR.

Për kë është kjo teknologji? Për beqarët? Vizitoni faqen e produktit Vision Pro në faqen e SHBA Apple. Ka vetëm njerëz të vetmuar. Shikoni videon më poshtë. Njerëzit e vetmuar jetojnë në apartamente boshe dhe shohin njerëz të tjerë vetëm përmes FaceTime.

Nuk mendoj se mund të përdor VR dhe AR nga Apple, nëse anëtarët e tjerë të familjes sime do të ishin në shtëpi. Nuk do të doja të shkëputesha prej tyre me teknologjinë.

Edhe tani që po shkruaj këtë, po përdor teknologjinë. Unë jam ulur në divan me Lenovo Legion 5i në gjunjë. Erdhi gruaja ime, ngrita sytë, e përqafova, e putha në faqe dhe ajo fluturoi në një dhomë tjetër. Nëse do ta shkruaja këtë tekst në Vizion Pro, gruaja ime do të kthehej në dhomë me fytyrë të fryrë, sepse unë do ta godisja me syze ndërsa përpiqesha ta përqafoja dhe ta puthja.

Apple VisionPro

Peshku e pështyu grepin. Në mënyrë që unë të dëshiroj të blej Vision Pro, Apple ose duhet të zvogëlojë në mënyrë drastike madhësinë e harduerit ose të prezantojë veçori të reja të performancës që bota nuk i ka parë kurrë dhe nuk mund t'i imagjinojë tani, atëherë ndoshta do të shpenzoja paratë e mia. Nëse ka ndonjë gjë, do t'i përdorja pothuajse ekskluzivisht për punë.

Lexoni gjithashtu:

Ky eshte vetem fillimi

Duhet pranuar se syzet Apple Vision Pro do të jetë shumë i avancuar teknologjikisht. Nuk ka të bëjë vetëm me sistemin operativ të përmirësuar, por edhe me vetë harduerin. Së pari, çdo lente do të ketë 23 milionë pikselë, që do të thotë se i gjithë imazhi do të jetë më i detajuar se ajo që shihni në një ekran TV 4K. Prodhuesi siguron se ka menduar edhe për njerëzit që mbajnë syze me recetë - ata do të mund t'i përdorin këto syze me sukses. Kjo ka të bëjë pikërisht me mua.

Një zgjidhje interesante është gjithashtu vendosja e baterisë jashtë syzeve - për shembull, ajo mund të fshihet në një xhep. Kjo ju lejon të minimizoni ngarkesën në kokë. Edhe pse vendimi është mjaft i çuditshëm, për mendimin tim. Performanca adekuate do të sigurohet nga procesorët M2 dhe R1, dhe orientimi hapësinor do të sigurohet nga një grup i disa kamerave dhe LiDAR.

Apple VisionPro

Unë gjithashtu nuk kam asnjë dyshim se Vision Pro në fund të fundit do të krijojë një treg të ri të madh që do të na çojë në një epokë krejtësisht të re të informatikës. Korporata Apple ajo di si ta bëjë këtë dhe e ka vërtetuar tashmë shumë herë. Ndoshta do të jetë versioni i 3-të ose i 5-të i Vision Pro, kur pajisja do të heqë qafe syzet mbrojtëse tepër të mëdha dhe atë kabllo të çuditshme të baterisë. Megjithatë, nuk kam asnjë dyshim se diku, ndoshta pas një dekade, ky lloj produkti mund të zhvendosë pjesërisht telefonat inteligjentë nga pozicioni i pajisjes kompjuterike më të rëndësishme në botë.

Apple VisionPro

Është gjithashtu e mundur që projekti Vision Pro të dështojë, dhe Apple, si Microsoft, do të hedhin shumë para në kosh. Në përgjithësi, një histori e çuditshme. Ndërsa konkurrentët Microsoft, Amazon, Alphabet investojnë në zhvillimin e algoritmeve të AI, sepse këto janë investime afatgjata në ekonomi, Apple për disa arsye shkon në realitetin VR/AR. Ose dinë diçka, ose po përpiqen të jetojnë në botën e tyre imagjinare.

Koha do të tregojë se kush kishte të drejtë, dhe ne patjetër do të tregojmë për gjithçka në faqen tonë të internetit.

Lexoni gjithashtu:

Yuri Svitlyk
Yuri Svitlyk
Djali i maleve Karpate, një gjeni matematikor i panjohur, një "avokat i Microsoft", një altruist praktik, një i majtë
Artikuj të tjerë
Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet
Popullore tani