StattiAnalizaDitari i një plaku të mërzitur: Xiaomi 13 dhe 13 Pro

Ditari i një plaku të mërzitur: Xiaomi 13 dhe 13 Pro

-

I dashur ditar, dua të ankohem tek ju. Fillova të kuptoj se jetoj në kohë të papritura interesante. Aq sa në një moment gjithçka e rëndësishme këtu dhe tani... do të mbetet vetëm një kujtim i këndshëm në mes të teprimit teknologjik. jam i zhgënjyer Xiaomi 13, por në të njëjtën kohë e admiroj.

Sot dua të flas për një ngjarje tronditëse në botën e telefonave inteligjentë. Dua të them çmime të çmendura për flamurët e rinj Xiaomi 13 і Xiaomi 13 Pro. Po, e kuptoj që çmimet e smartfonëve janë rritur ndjeshëm tani. Tani, jo vetëm iPhone-ët janë bërë të shtrenjtë dhe kjo nuk është as për t'u habitur. Për flamurët Samsung, OPPO, VIVO dhe fatkeqësisht Xiaomi gjithashtu do të duhet të paguajë një shumë të madhe parash. A do të kalojë ky numër në Ukrainë?

Xiaomi 13

mbi te gjitha. Ky nuk është një tekst se çfarë është një smartphone Xiaomi 13 ose 13 Pro. Ne flasim për të gjitha këto në burimin tonë në artikuj të veçantë. Përshtypjet tona të para për përdorimin e modelit do t'i kemi më vonë, natyrisht, nëse marrim smartfonë për testim. Por kjo është tekst, por fakte të thata.

Në çdo rast, Xiaomi për herë të parë na jep një smartphone pa asnjë kompromis, të paktën në letër. Me standard të papërshkueshëm nga uji të certifikuar me IP 68, karikim induktiv, grup lentesh flagship, procesor më të fundit, memorie më të shpejtë. Por kushton para të çmendura. Domethënë, 51 UAH për modelin më të "avancuar" Pro. A do të ketë klientë që do të paguajnë kaq shumë për një smartphone Xiaomi?

Lexoni gjithashtu: Ditari i një plaku të mërzitur: Elon Musk

Askush nuk përmend më flamurët e lirë

Per krahasim. Mund ta blejmë iPhone 14 Pro (prestigj) pak më lirë, për të njëjtat para është identik Samsung Galaxy S23+, dhe pasi të shtojmë 6 UAH, do të marrim Samsung Galaxy S23 Ultra me aftësitë e tij të jashtëzakonshme fotografike. Nuk po flas për vitin e kaluar Samsung Galaxy S22 Ultra, madje edhe fantastik Samsung Galaxy Fold4 nuk është shumë më e shtrenjtë. Xiaomi 13 Pro nuk është më një propozim fitimprurës, kështu që humbet, të paktën në Ukrainë, asetin dhe avantazhin kryesor ndaj konkurrentëve.

Xiaomi 13

Kur prillin e kaluar me rastin e debutimit të serialit Xiaomi 12, pyeta miqtë dhe lexuesit se sa jeni të gatshëm të shpenzoni për një smartphone të kësaj marke, kufiri doli të ishte 25 UAH. Model Xiaomi 12 Pro më pas u vlerësua në 39 UAH. Dhe tani Xiaomi 12 Pro kushton 12 UAH më shumë.

A kanë ndryshuar pikëpamjet tuaja që atëherë? Jam i sigurt se shumë prej lexuesve, madje edhe mbështetës Xiaomi ata do të thonë jo. Por nëse e kam gabim, më tregoni në komente. Vetëm ji i sjellshëm, të lutem.

Lexoni gjithashtu: Ditari i një plaku të mërzitur: Samsung Galaxy S23 

Që shkakton çmime të larta

Sigurisht, situata në botë ka ndryshuar disi, por jo për mirë. Lufta në Ukrainë vazhdon dhe nuk ka asnjë tregues se ajo do të përfundojë së shpejti. Atmosfera rreth Tajvanit është ende e tensionuar. Dhe pikërisht aty ndodhen fabrikat TSMC, të cilat prodhojnë përpunuesit më modernë në botë, për të cilët Kina mund të ëndërrojë vetëm deri më tani. Herët a vonë ata do ta zotërojnë këtë teknologji, por tani për tani SHBA-të po bëjnë gjithçka për ta mbajtur atë të lirë për aq kohë sa të jetë e mundur. Çmimet për komponentët dhe transportin po rriten, njerëzit janë gjithnjë e më pak të gatshëm të blejnë pajisje të reja. E gjithë kjo ndikon në çmimet përfundimtare, të cilat po rriten me ritme alarmante.

Xiaomi 13

Situata me Xiaomi në Ukrainë, është edhe më e vështirë, pasi pajisjet e saj arritën tek ne shumë kohë përpara shfaqjes zyrtare të kompanisë në vendin tonë. Këta ishin smartfonët tanë të preferuar me vlerën më të mirë, madje sensacionale për paratë. Të paktën në krahasim me telefonat e kompanive të njohura në atë kohë: HTC, LG ose Samsung. Falë importeve private dhe entuziastëve që modifikojnë softuerin, ne mund të shijonim elektronikë të shkëlqyer për pak para. Me disa të meta, por nuk kishte rëndësi. Mbaj mend se si edhe kolegët e mi iu përgjigjën të gjitha kritikave të mia në funksionimin e telefonave inteligjentë Xiaomi gjithmonë i kushtoi vëmendje çmimit.

Prandaj, kur kompania Xiaomi më në fund erdhi në vendin tonë, ajo nuk hyri në tokë të virgjër, por në një treg të zhvilluar mirë me njohje të lartë të markës. Nga njëra anë, ishte një lehtësim në fillimin e veprimeve të saj në Ukrainë. Por nga ana tjetër, ajo i imponoi disa detyrime. Sepse ishte e nevojshme që të paktën të përpiqeshin të bindnin ukrainasit se çfarë lloj pajisjesh Xiaomi ia vlen të paguhet çmimi zyrtar, më shumë se më parë.

Gjithashtu interesante:

Xiaomi kundër përdoruesve? Kush do te fitoje...

Prandaj, situata aktuale duket disi e çuditshme. Ne kemi dy botë - udhëheqjen kineze Xiaomi, e cila beson se telefonat inteligjentë në Ukrainë duhet të shiten mirë me çmime të ngjashme me ato në Evropë. Dhe ata pothuajse nuk janë të befasuar. Dhe klientët që hapin sytë kur shohin çmimin prej 51 UAH për modelin më të fundit Xiaomi 13 Pro

Sigurisht që kompania disi ia del, sepse në portofolin e saj ka produkte POCO dhe Redmi, të cilat janë të pozicionuara më poshtë, me çmime ende të përballueshme. Shifrat e shitjeve janë të grumbulluara së bashku, kështu që nuk ka gjasa të dimë se sa telefona inteligjentë të shtrenjtë të Serisë 13 janë shitur. Por diçka më thotë se koha e këtij modeli do të vijë për rreth një vit. Sot Xiaomi 12 mund të blihet për 20 UAH, 000 muaj më parë smartphone debutoi për 12 UAH. Xiaomi 12 Pro është gjithashtu dukshëm më i lirë tani. Dikush do të thotë çfarë për telefonat inteligjentë Xiaomi gjithmonë kështu, por nuk jam plotësisht i sigurt se nga 52 UAH. çmimi do të bjerë dukshëm më i ulët. Edhe pse koha do ta tregojë.

Xiaomi 12

A është e mundur të ndihmohen ata që duan të blejnë diçka Xiaomi 13 Pro? Dikush do të thotë se kjo është një pyetje e çuditshme dhe një fans do të blejë ende një smartphone flamur. Sigurisht, por nuk do të dëmtonte t'i mbështeste pajisjet shumë më gjatë. Kjo është kompania Samsung do të lëshojë 4 përditësime kryesore të sistemit dhe 5 vjet arna sigurie. OnePlus ndoqi të njëjtën rrugë - modeli OnePlus 11 është mbështetur për të njëjtën kohë. Fatkeqësisht, nuk ka asnjë informacion se çfarë Xiaomi ndjek shembullin dhe aktualisht kemi informacion për 3 përditësime. Mund të themi me siguri se "vetëm tre", sepse kjo nuk mjafton, duke marrë parasysh çmimin e flamurit.

Lexoni gjithashtu: 7 Përdorimet më interesante të ChatGPT

Marketingu në shpëtim

Ndoshta çelësi i suksesit do të jetë bashkëpunimi me Leica. Seria 13 është telefoni i parë inteligjent me optikë nga kjo kompani, i disponueshëm jashtë Kinës. Një herë në rastin e Huawei marrëdhëniet janë zhvilluar, le të shohim se si do të jetë me Xiaomi. Megjithatë, ende nuk jam i bindur se kjo do të ndihmojë në shitjen e telefonave inteligjentë Xiaomi për para kaq të çmendura.

Xiaomi 13

Për më tepër, dyqanet në Ukrainë nuk kryejnë asnjë aktivitet marketingu. Ata vendosin në heshtje çmimet për smartphone dhe kaq. Për çfarë shpresojnë? Si do të përpiqen të promovojnë flamurët? Pyetje, pyetje, pyetje... Dhe kam frikë se vitin tjetër, në debutim Xiaomi 14, do të shkruaj një tekst tjetër. Rreth modelit Xiaomi 14 Pro ose Ultra, për 60 UAH ose 000 UAH.

Gjithashtu interesante: Ditari i një plaku të mërzitur: Çfarë ka të keqe Facebook

Apo ndoshta nuk u intereson?

Por ndoshta kompania pushoi së qeni kaq e interesuar për Evropën? Situata ndërkombëtare është e nxehtë dhe e paparashikueshme. Dhe tregu kinez është i madh, i sigurt dhe në rastin e Xiaomi ka ende vend për rritje - prodhuesi është vetëm në vendin e 5-të. Pra, mund të ndodhë që prodhuesi e vendosi kryqin në heshtje në raftin e sipërm në tregun tonë. Do të prodhojë smartfonë të shtrenjtë sepse është i nevojshëm, por nuk do të llogarisë në shitjet rekord të tyre. Të ardhurat do të sigurohen nga marka të tjera dhe pajisje të tjera.

Xiaomi 13

Gjëja më e keqe për të gjithë këtë është se telefonat inteligjentë Xiaomi 13 dhe 13 Pro kanë gjithçka për të qenë pajisje shumë të suksesshme. Thjesht pak përdorues dinë për të.

Çmimet në dyqane

Lexoni gjithashtu: 

Yuri Svitlyk
Yuri Svitlyk
Djali i maleve Karpate, një gjeni matematikor i panjohur, një "avokat i Microsoft", një altruist praktik, një i majtë

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

4 Comments
Më të rejat
Më të vjetrit Më popullorja
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet
Sashko Ferrari
Sashko Ferrari
3 muaj më parë

Askujt nuk i duhet për 52 kositës... Teneqe! Pixel 7 Pro është më i lirë

Vladyslav Surkov
Admin
Vladyslav Surkov
3 muaj më parë

Dëshironi anije të lira? Po ata jane! Seria realme GT për shembull :) OnePlus nuk janë ende shumë të shtrenjta (relativisht).

Vladyslav Surkov
Admin
Vladyslav Surkov
3 muaj më parë
Përgjigju  Yuri Svitlyk

А Xiaomi edhe çfarë?! Jo Kina? :))
OPPO, OnePlus, Realme. E gjithë kjo është në thelb një zyrë. Një hekur dhe një guaskë. Ngjyra OS = Oxygen OS = Realme UI. Prandaj, cilësia e produktit është e njëjtë, sepse gjithçka prodhohet në të njëjtën fabrikë.
Aty do ta shtojmë Vivo (edhe pse kanë zhvillimin e tyre). Në fund të fundit, të gjithë i përkasin korporatës BBK.

Popullore tani