Motoçikletë Edge 30 Neo
realme 10 4 G
StattiAnalizaDitari i një plaku të mërzitur: Samsung Galaxy S23

Ditari i një plaku të mërzitur: Samsung Galaxy S23

-

I dashur ditar, dua të ankohem tek ju. Fillova të kuptoj se jetoj në kohë të papritura interesante. Aq sa në një moment gjithçka e rëndësishme këtu dhe tani... do të mbetet vetëm një kujtim i këndshëm në mes të teprimit teknologjik. Jam i zhgënjyer me linjën e telefonave inteligjentë Galaxy S23, por në të njëjtën kohë jam i emocionuar për ta.

Nëse e prisnit premierën e sotme pa pritshmëri të veçanta, patjetër që nuk do të zhgënjeheni. Sidoqoftë, nëse do të shpresonit që rrjedhjet do të ishin të paplota për momentin, kështu qoftë Samsung dicka na befason atehere...nuk kam lajm te mire per ty. Seria Galaxy S23 është publikuar dhe është vërtet e vështirë për mua të kuptoj se si ta mbaj vëmendjen tuaj gjatë leximit të këtij teksti.

Epo, ka tre telefona inteligjentë, gjë që ishte e qartë që në fillim: Galaxy S23, Galaxy S23 Plus dhe Galaxy S23 Ultra. Dy të parat, më në fund, nuk ndryshojnë në pamje nga përfaqësuesi më i madh i linjës, por unë nuk e konsideroj këtë një avantazh të madh. Ndoshta ato janë më minimaliste, por më pëlqeu ishulli i kamerave që mbivendosnin skajet (si në Galaxy S21 Ultra ) (në fakt, më erdhi keq për mungesën e tij në Galaxy S22 Ultra).

Galaxy S23

Le ta pranojmë, megjithatë, unë do të jetoj me dizajnin - nuk është i shëmtuar, dhe kjo është gjëja më e rëndësishme. Ngjyrat janë gjithashtu mjaft interesante, megjithëse jo shumë ekspresive. Ne kemi në dispozicion opsionet e mëposhtme: të zezë, livando, jeshile dhe krem, nga të cilat personalisht zgjedh të fundit. Ai më tërhoqi vëmendjen më së shumti. Më e rëndësishmja, secili prej telefonave inteligjentë do të jetë i disponueshëm në secilën prej ngjyrave të përmendura, gjë që nuk ishte e dukshme më parë.

Gjithashtu interesante: Raport nga prezantimi Samsung Galaxy S23, S23 Plus dhe S23 Ultra

Çfarë ka ndryshuar në krahasim me gjeneratën e mëparshme?

Le të fillojmë me karakteristikat e përbashkëta për të tre modelet. Së pari, procesori ka ndryshuar - tani kemi të bëjmë me Snapdragon 8 Gen 2 për Galaxy në vend të Exynos, të cilit shumica prej jush me siguri do t'i thonë lamtumirë pa shumë keqardhje. Në mënyrë të pashmangshme, telefonat inteligjentë gjithashtu funksionojnë në bazë të një sistemi operativ më të ri - Android 13 me një version të ri të guaskës - One UI 5.1.

Galaxy S23

Ndryshimi më i dukshëm është rezolucioni i kamerës së përparme – në rastin e Galaxy S23 dhe Galaxy S23 Plus kemi një kërcim nga 10 MP në 12 MP, ndërsa në Galaxy S23 Ultra një degradim nga 40 MP në 12 MP.

Ndryshimet kanë të bëjnë edhe me aspekte që janë më pak të dukshme në shikim të parë. Në vend të memories UFS 3.1, kemi UFS 4.0, megjithëse këtu vlen të kujtojmë se kjo vlen për të gjitha variantet, përveç Galaxy S23 bazë, ku 128 GB. Samsung nuk lëshon memorie UFS 4.0 në versionin 128 GB. Mund të themi patjetër se këtu kemi të bëjmë me UFS 3.1 të vjetër. Për më tepër, standardet e RAM-it kanë ndryshuar - nga DDR5 në DDR5X, si dhe ndriçimi i ekranit në Galaxy S23 - këtu kemi të bëjmë me 1200 nits (si në Galaxy S23+) kundrejt 900 nits në Galaxy S22.

Galaxy S23

Dhe kjo është pothuajse e gjitha, nëse flasim për ndryshimet në secilin përfaqësues të serisë Galaxy S23. Më shumë ndryshime (edhe pse për fat të keq jo shumë më tepër) duhen vërejtur kur fokusohemi drejtpërdrejt në modele individuale. Lista e ndryshimeve nuk është aspak e gjatë.

Çfarë ka ndryshuar në modelet bazë, d.m.th Galaxy S23 dhe Galaxy S23 +, në krahasim me gjeneratën e mëparshme? Dizajni i mësipërm, si dhe kapaciteti i baterisë, përkatësisht, është 3900 mAh (kundrejt 3700 mAh) dhe 4700 mAh (kundrejt 4500 mAh). Dhe kjo eshte e gjitha.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi dhe përvoja: A ia vlen të blesh? Samsung Galaxy S22 Plus në 2023?

Tani le t'i hedhim një sy Galaxy S23 Ultra

Nëse do të isha shumë i zemëruar, do t'ju pyesja një gjëegjëzë si "tregoni pesë dallime". Megjithatë, nuk do t'ju mërzis, sepse me siguri do ta shikoni foton aq gjatë sa për të vënë në dukje dallimet.

Fakti është se do ta keni shumë të lehtë të gënjeni miqtë tuaj se keni një Galaxy S23 Ultra duke treguar një Galaxy S22 Ultra. Të gjitha sepse në shikim të parë ata nuk janë shumë të ndryshëm nga njëri-tjetri. Këto janë detaje që vështirë të shihen. Nëse shikoni nga afër, mund të vini re një pamje paksa të ndryshme të thjerrëzave të kamerës dhe… një ekran pak më të rrafshuar dhe skajet e sheshta.

Dhe kjo është një gjë e vogël që, ndryshe nga pamja, më kënaq. Nëse e keni përdorur Galaxy S22 Ultra për një kohë, si unë, do të ndjeni menjëherë ndryshimin që bëjnë skajet e sheshta. Thjesht kapja është më e rehatshme dhe kjo është e vërtetë. Këtu nuk ka asnjë filozofi të madhe, nuk ka përparim këtu, por ju duhet të falënderoni Samsung, që duke qenë se ajo tashmë ka bërë përpjekje për të bërë ndryshimet, ato kanë kuptim. Vlen të shtohet se Galaxy S23 Ultra mbrohet nga Gorilla Glass Victus 2 - para dhe mbrapa, dhe skajet janë prej alumini.

Galaxy S23

Risia është kamera kryesore me rezolucion 200 MP (f/1.7), ekzistenca e së cilës dihet prej kohësh në Galaxy S23 Ultra të ri. Dhe është kamera që duhet të mbrojë arsyen e ekzistencës së Galaxy S23 Ultra. Fjalë të forta, e di, por e pranoj Samsung duhet të ketë një ACE të fortë në mëngë duke e përmirësuar flamurin e tij pothuajse simbolikisht dhe duke e vlerësuar atë shumë më të lartë se Galaxy S22 Ultra.

Po këto foto? Si gjithmone, Samsung premton shumë. Ato duhet të jenë edhe më të mira se ato të gjeneratës së mëparshme të flamurit - ato duhet të karakterizohen kryesisht nga më shumë detaje, një gamë më e madhe tonesh, performancë më e mirë HDR dhe thellësi më e madhe e kornizës.

Për më tepër, pritet të përmirësohen fotot e natës, të cilat supozohet se shkaktojnë kënaqësi - po flasim për foto nga kamerat e pasme dhe të përparme. Përfshirë faktin që fokusi duhet të funksionojë më shpejt dhe më saktë. Ndryshimet janë të dukshme edhe në cilësinë e videos - si për shkak të përpunimit të ndryshëm të regjistrimeve ashtu edhe për shkak të përmirësimit të stabilizimit të imazhit. Sasia e zhurmës duhet të reduktohet qartë dhe mprehtësia e imazhit të rritet, dhe ky është një premtim i rëndësishëm.
Ndër risitë, vlen të përmendet edhe modaliteti 50 MP në modalitetin Expert RAW (Galaxy S22 Ultra kishte 12 MP) dhe mbështetjen për kamerën e përparme, si dhe një modalitet të dedikuar të astrofotografisë.

Epo, ndoshta pritjet e mia do të realizohen. Por unë do t'ju tregoj për këtë pas testimit të detajuar të Galaxy S23 Ultra.

Galaxy S23

Kësaj radhe Samsung vendosi të mos u japë kufje apo orë inteligjente falas blerësve të parë të smartfonëve të rinj. Ose ndoshta është më mirë, sepse jo të gjithë kanë nevojë për aksesorë shtesë, të cilët shpesh shkojnë më pas në portalet e njoftimeve me çmim të reduktuar.

Epo, këtu kemi të bëjmë me kotele të nxehta. Ndoshta të shijshme, sepse modelet e mëparshme ishin të shkëlqyera, por shpresoj se do të jenë vërtet të shijshme, pasi janë shumë të shtrenjta. Shpresoj ta kontrolloj së shpejti për ju. Ndërkohë, më tregoni se çfarë mendoni për produktet e reja në komente Samsung. Edhe pse mendoj se e di…

Lexoni gjithashtu: Rishikimi Samsung Galaxy S22 Ultra: smartphone më i mirë Android?

Çmimet në dyqane

Yuri Svitlyk
Yuri Svitlyk
Djali i maleve Karpate, një gjeni matematikor i panjohur, një "avokat i Microsoft", një altruist praktik, një i majtë

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

8 Comments
Më të rejat
Më të vjetrit Më popullorja
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Popullore tani