StattiAnalizaParashikimet teknologjike për vitin 2023: çfarë të presim?

Parashikimet teknologjike për vitin 2023: çfarë të presim?

-

Vendosëm të reflektojmë mbi atë që e pret botën e teknologjisë në vitin 2023 dhe të bëjmë disa parashikime interesante.

Po, e kuptoj që të bësh ndonjë parashikim në kohën tonë është një punë shumë e pafalshme. Unë gjithashtu e kuptoj që ka mjaft luftë dhe probleme në vend tani. Por unë nuk jam ekspert ushtarak dhe nuk do të bëj parashikime për armiqësi apo diçka të tillë. Doja të ndaja me ju vizionin tim për botën e teknologjisë për vitin 2023. Unë dua të shikoj në të ardhmen, të bëj parashikime, të ndaj mendimet e mia për zhvillimin e mëtejshëm të botës së teknologjisë.

Predictions

Sigurisht, unë nuk jam një orakull, dhe disa nga parashikimet e mia do t'ju duken banale, dhe disa - joreale, por mbase diçka do të bëhet e vërtetë. Të gjithë kanë dëgjuar thënien "Nëse doni ta bëni Zotin të qeshë, tregojini atij për planet tuaja". Rezultatet do t'i shohim në fund të vitit 2023. Pra, më lejoni të filloj.

Teknologjitë celulare

Për shumicën e përdoruesve mesatarë, një smartphone është bërë një pajisje pothuajse jetike. Kjo u ndje veçanërisht nga banorët e Ukrainës gjatë luftës. Smartphone është kthyer në një lloj kompjuteri në xhep, i cili ju lejon të merrni shpejt informacionin e nevojshëm, të bëni menjëherë foto dhe video, të përdorni programe dhe aplikacione që jo vetëm ju ndihmojnë të ndiheni rehat në situatat e jetës, por ndonjëherë ju shpëtojnë jetë.

Por bota e teknologjisë celulare është aktualisht në një ndalesë. Të gjithë telefonat inteligjentë duken pothuajse njësoj - drejtkëndësha të zinj me disa kamera në anën e pasme. Ndonjëherë është e mërzitshme të shikosh gjithë këtë. Mbulesat mbrojtëse fshehin plotësisht logot e prodhuesve dhe nuk e kuptoni se çfarë smartphone ka bashkëbiseduesi juaj ose një kalimtar në rrugë.

Bota e aplikacioneve celulare gjithashtu dukej se rrinte në ajër. Praktikisht nuk ka risi, madje lojërat celulare lëshohen shumë pak. Teknologjitë për transmetimin e mesazheve dhe thirrjeve zanore janë krijuar prej kohësh. Ardhja e 5G nuk ndryshoi asgjë, por, përkundrazi, shkaktoi më shumë ankesa dhe protesta. Po, teknologjitë e reja si 5G, Wi-Fi 6, 6E dhe 7 do të marrin vazhdimin e tyre logjik, por nuk do të marrin shpërndarje globale. Shumica e përdoruesve nuk u intereson. Ky trend do të vazhdojë edhe në vitin 2023.

Predictions

A duhet të presim për 5G në Ukrainë këtë vit? Besoj se gjithçka do të varet nga ngjarjet në front dhe sukseset e Forcave të Armatosura. Deri më tani, ofruesit tanë po përpiqen të mbajnë të paktën disa lidhje gjatë ndërprerjeve të energjisë. Atyre u mungojnë burimet dhe koha për të vendosur 5G.

Sigurisht, duhet t'i kushtoni vëmendje telefonave inteligjentë të palosshëm. Po shkruaj këtë tekst në Samsung Galaxy Fold3. Po, unë jam një nga ata që i pëlqejnë shumë smartfonët e tillë, por nuk jemi shumë. Tregu i smartfonëve të palosshëm duket se po shkon në qarqe. Ndonjëherë duket se edhe Samsung nuk është plotësisht i sigurt nëse ai ka nevojë për serialin Fold dhe Flip. Kjo bëhet e qartë nëse krahasoni seritë 3 dhe 4 të këtyre pajisjeve. Dallimi është minimal. Po, janë bashkuar edhe prodhuesit kinezë. Vlen të përmenden pajisje interesante OPPO, vivo, unike Huawei Mate xs dhe Pocket S, por ata nuk bënë absolutisht asgjë në tregun e smartfonëve. Këto pajisje mbeten ende të veçanta, jo për të gjithë.

Predictions

Cili është problemi? Disa ekspertë dhe kolegë të mi pohojnë se kjo situatë do të vazhdojë deri në hyrjen në këtë segment të tregut GoogleApple. Ka disa të vërteta në këtë, sigurisht, por jo plotësisht. Telefonat inteligjentë Google Pixel treguan se ndonjëherë zotërimi i Alphabet nuk e kupton pse i duhen pajisje celulare. Në lidhje me Apple, atëherë situata këtu është ndryshe. Ata nuk janë ende të bindur se dikush ka nevojë për pajisje të palosshme. Apo ndoshta ata thjesht u vonuan në këtë treg. Është e nevojshme të prezantohet diçka interesante, ndryshe nga të gjithë të tjerët, në mënyrë që fansat të ndjejnë sërish efektin wow. Për disa arsye, jam i sigurt se do të shohim patjetër një Google Pixel të palosshëm këtë vit, por këtu Apple mund të na befasojë dhe të paraqesë një kompleks iPad, e cila mund të jetë një zgjidhje interesante.

Gjithashtu interesante:

Laptopë apo PC?

Duke vazhduar temën e një tableti të palosshëm, jam i sigurt se ky faktor formë do të jetë shumë interesant për prodhuesit e laptopëve. Të gjithë kemi parë një pajisje interesante nga ASUS – ZenBook Fold 17 OLED. Është një lloj tableti, laptopi dhe PC desktopi në një. Një zgjidhje shumë origjinale që mund të ketë vazhdimin e saj.

Sepse bota e laptopëve dhe PC-ve është edhe më konservatore në krahasim me telefonat inteligjentë. Këtu ka një botë të veçantë, ku risitë më të fundit shpesh bashkëjetojnë me korniza të trasha të ekranit, një sasi të vogël RAM dhe madje edhe mungesën e një OS në ditët e sotme. Unë jam tashmë i heshtur për botën e kompjuterëve desktop. Ndonjëherë mund të shihni diçka atje që është madje e pamundur të imagjinohet.

Predictions

Po, prodhuesit ofrojnë diçka të re, lëshojnë laptopë të rinj, shfaqen monoblloqe, procesorë super të fuqishëm dhe karta video, por e gjithë kjo është më shumë si një trazirë në një kodër milingonash. Shumica e përdoruesve nuk janë të interesuar për këtë, sepse ata duan një të mirë një laptop, dhe më e rëndësishmja - të lira. Të gjitha. Pjesa tjetër nuk është interesante.

Predictions

Edhe pse ka një prirje të mirë që më pëlqen shumë. Dhe përsëri kompania ishte një novator Apple. Ajo ka promovuar të reja për të dytin vit radhazi MacBook në çipat e tyre ARM. Një ide shumë interesante që do të vazhdojë edhe këtë vit. Për më tepër, jam i sigurt se më në fund do të shohim laptopë me Windows 11 në procesorët ARM, të cilët do të jenë një përparim në këtë segment të botës së teknologjisë. Por unë kam vetëm një pyetje - a është Microsoft gati për këtë me Windows-in e tij?

Lexoni gjithashtu:

Kohë të vështira për Apple

Vendosa të shkruaj veçmas Apple. Po, dikush do të thotë që unë jam një urrejtës i njohur i kësaj kompanie, por nuk do ta bëj këtë tani.

Për Apple Viti 2023 mund të bëhet vendimtar, sepse "ose është mjeshtër ose iku". Një rënie në vlerën e aksioneve që rezulton në një humbje Apple gati një trilion dollarë, dëshmon se ata janë shumë të varur nga furnizimi i produkteve të tyre nga fabrikat kineze. U fol dhe ende flitet shumë se korporata dëshiron të zhvendosë pjesën më të madhe të prodhimit jashtë Kinës, por ky është një proces i vështirë dhe i gjatë. Ne kemi nevojë për kohë, para, pajisje të reja prodhimi dhe iPhone, iPad, MacBook nevojiten këtu dhe tani. Kompania po humb fitime dhe problemet në fabrika nuk po pakësohen dhe nuk do të mbarojnë së shpejti.

Predictions

Nuk më pëlqejnë produktet Apple, por më vjen mirë që ekzistojnë. Do të doja të kishte më shumë konkurrencë sesa thjesht Android dhe iOS. Kjo situatë mund të ndryshojë. Një OS i ri smartphone? Oh jo. Kjo definitivisht nuk do të ndodhë në vitin 2023.

Apple ka shfaqur gjithmonë privatësinë, sigurinë dhe kontrollin e saj mbi atë që ka në telefonat inteligjentë, tabletët dhe laptopët e saj, por kjo mund të marrë fund, duke u dashur përfundimisht të bëjë disa lëshime dhe të lejojë dyqane të palëve të treta në pajisjet e saj. Shfuqizimi Apple ndalimet nga ndryshimi i shfletuesit të paracaktuar ndoshta do të çonin në një monopol të Chrome, gjë që do të ishte e trishtueshme. Dhe hapja e dyqaneve alternative të aplikacioneve mund t'i bëjë konsumatorët më pak të mbrojtur. Por kjo është një konkurrencë e nevojshme që do të detyrojë Apple përmirësojnë produktet e tyre.

Ndoshta gjithçka do të përfundojë me kaq Apple dorëzohet në USB-C. Por unë jam i sigurt se ata do të gjejnë një mënyrë për ta bërë atë jashtë kutisë.

Predictions

Ndër risitë, jam në pritje të paraqitjes së syzeve VR. A do të zëvendësojnë iPhone? Ndoshta, por jo menjëherë. Fillimisht, këto dy produkte do të integrohen shumë ngushtë me njëri-tjetrin, si çdo produkt tjetër Apple. Më vonë, kompania do të përpiqet të vendosë tonin në këtë segment të tregut.

Unë do të kënaq një nga kolegët e mi - nuk do të ketë ende ekran me prekje në MacBook në 2023.

Gjithashtu interesante:

Rrjete sociale

2022 mund të quhet me besim viti i uljeve dhe ngritjeve rrjete sociale. Sa ankesa keni ju dhe unë kam lexuar se si Facebook bllokon postime të ndryshme nga ukrainasit, gjoja duke mbrojtur komunitetin nga postimet fyese, sa mosmarrëveshje kishte në Twitter nën postet e Elon Musk. E gjithë kjo është bërë pjesë e jetës sonë. Tani rrjetet sociale luajnë një rol të madh në jetën e njerëzimit.

Për dikë Facebook është bërë e nevojshme në të njëjtin nivel me kafenë e mëngjesit, të rinjtë nuk mund ta imagjinojnë jetën pa të Instagram ose TikTok, dikush merr informacion vetëm nga Twitter (përshëndetje për shefin tim). Ai bëri një zbulim të veçantë vitin e kaluar Telegram me kanalet dhe grupet tuaja. Këta të fundit ndonjëherë jepnin informacione të rëndësishme për situatën në qytete dhe fshatra, në një kohë kur lajme merrnim vetëm nga fqinjët në shtëpi apo në rrethin e qytetit.

Nuk ishte pa skandale. Seriali "Ilon Musk dhe Twitter” ishte jo më pak emocionuese se “Dragon House”. Në vitin e ardhshëm sigurisht që na pret një vazhdim.

Predictions

A do të rrëzohen mediat sociale? A do të zgjedhin përdoruesit nga Facebook chi Twitter? Jo dhe jo përsëri. Po, do të ketë shumë mosmarrëveshje dhe akuza, si dhe skandale të profilit të lartë, për shembull, në lidhje me Twitter dhe përmbajtjen e tij. Por asnjëri prej tyre nuk do të shkojë askund. Mastodon dhe Pixelfed nuk do të jenë zëvendësuesit e tyre të plotë.

Disa probleme do të lindin në TikTok. Për disa arsye, pak njerëz i kushtuan vëmendje, por në fund të vitit të kaluar, një projekt-ligj u prezantua në Kongresin e SHBA për të ndaluar TikTok. Sërish spiunazh, sërish Kinë. Kjo mund të godasë rëndë këtë rrjet social me rrënjë kineze. Dikush do të thotë se asgjë e tillë nuk do të ndodhë, por mbani mend Huawei dhe sanksione që gati shkatërruan biznesin celular të kësaj kompanie kineze. Po, ndoshta rasti këtu është disi ndryshe, por parakushtet janë aty.

Lexoni gjithashtu:

Askush nuk kujdeset për Metaverse

Nga njëra anë, jam i emocionuar për përmirësimet VR dhe AR që do të përjetoni me kufjet më të fundit Oculus Quest 2 të Meta. Shumica e ekspertëve janë të habitur se sa larg kemi arritur në avancimin e realitetit të përzier.

Por lajmi i mirë (dhe i keq) për Meta është se askush nuk kujdeset për Metaverse. Me fjalë të tjera, Metaverse është një qendër tregtare "e vdekur". Nuk ka njeri atje. Është si kur vini në ndonjë ngjarje të madhe dhe shihni njerëz që janë të zhgënjyer dhe thonë: "A është kjo e gjitha?". Në atë botë virtuale, nuk ka pothuajse asnjë fare, dhe as asgjë interesante, përveç se ka defekte të shumta grafike.

Predictions

Zuckerberg u përqendrua në komunikim, sepse kufjet janë krijuar ekskluzivisht për këtë. Por njerëzit që pëlqejnë të komunikojnë kanë dy mundësi: të shkojnë diku për t'u argëtuar, të bisedojnë me miqtë diku në një kafene ose diku tjetër, ose të vendosin një kufje me mbështetje zanore dhe t'i bërtasin njëri-tjetrit ndërsa luajnë në tastierë. Përveç kësaj, kufjet VR janë të rënda, të nxehta dhe të pakëndshme dhe kërkojnë karikim të baterisë.

Sinqerisht mendoj se mbajtja e takimeve serioze të biznesit në Metaverse është gjëja më budallaqe që kam parë ndonjëherë. Shikoni filma VR? Është më e lirë të blesh një projektor të vogël. Lojërat janë të mira, por grafika në tastierë është më e mirë.

Parashikimet metaverse

Në 2023, asgjë nuk do të ndodhë përsëri. Do të flitet shumë, ndoshta edhe një kufje e re Oculus Quest, dhe kaq. Oh, do të ketë shumë fjalime të tjera plot pasion nga Mark Zuckerberg me deklarata ambicioze dhe një ftesë në Metaverse që askush nuk e dëshiron.

Gjithashtu interesante:

Drejtues adaptive të inteligjencës artificiale

Kete vit Inteligjence artificiale ka bërë përparime të rëndësishme, veçanërisht me ChatGPT, një chatbot i fuqishëm i AI nga OpenAI që vetëcensuron dhe gjeneron tekst sipas kërkesës së përdoruesit.

Gjithmonë e kam menduar AI si një teknologji strategjike, por këtë vit do të shohim një prirje të re - sistemet adaptive të AI që rikualifikojnë vazhdimisht modulet e tyre të inteligjencës. Këto module mund të mësojnë në kohën e ekzekutimit dhe mjediset e zhvillimit të aplikacioneve bazuar në të dhëna të reja, në mënyrë që ato të përshtaten shpejt me situatat e paparashikuara të botës reale.

Parashikimet teknologjike për vitin 2023: çfarë të presim?

Programet e AI përdorin reagime në kohë reale për të mbajtur njohuritë dhe aftësitë e tyre të përditësuara dhe për të rregulluar qëllimet e tyre.

Kështu që unë mund të shoh se si dikush do të punësojë reporterin e parë të inteligjencës artificiale jo vetëm për të përgatitur ide bazuar në këshilla, por për të dërguar pyetje, për të marrë përgjigje dhe për të shkruar histori origjinale për mediat. AI së shpejti do të shkruajë lajmin. Në vitin 2023 do të bëhet edhe prodhimi i parë i një shfaqjeje të shkruar nga inteligjenca artificiale. Një këngë e shkruar, kompozuar dhe realizuar nga inteligjenca artificiale do të hyjë në top 100.

Muzetë e mëdhenj të artit do të mbajnë ekspozita të artit të krijuar nga inteligjenca artificiale, dhe disa do të shfaqin vepra të krijuara nga kompjuteri pranë mjeshtrave. Dhe në një moment, askush nuk do të jetë në gjendje t'i dallojë ato. Janë teknologjitë me AI gjeneruese që do të bëhen novator. Ata do të bëhen shpejt një mjet kyç për kompanitë dhe agjencitë e reklamave për të zbatuar një përvojë të personalizuar të klientit në një shkallë masive.

Gjithashtu interesante:

A do të bëhet e zakonshme braktisja e teknologjisë?

Dikush do të thotë se autorit e ka humbur plotësisht mendjen, se po flet, por për disa arsye jam i sigurt se gjithnjë e më shumë njerëz do të gjejnë mënyra për të minimizuar përdorimin e teknologjisë. Braktisja e mediave sociale, heqja e altoparlantëve inteligjentë, reduktimi i përdorimit të smartfonëve do të jetë një moment kulturor. Do të bëhet modë të përdorni më pak rrjete sociale dhe telefona inteligjentë, dhe më shumë për të komunikuar drejtpërdrejt, për të shkuar në kafene, për të shëtitur në parqe, etj. Duket fantastike, por historia nuk e mban mend kështu.

Predictions

Siç thashë, e gjithë kjo nuk është gjë tjetër veçse këndvështrimi im subjektiv për atë që do të ndodhë në të ardhmen në botën e teknologjisë. Mund të kem gabim për disa ose të gjitha këto gjëra. Por këtë do ta mësojmë vetëm pas një viti.

Lexoni gjithashtu: 

Nëse dëshironi të ndihmoni Ukrainën të luftojë pushtuesit rusë, mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Yuri Svitlyk
Yuri Svitlyk
Djali i maleve Karpate, një gjeni matematikor i panjohur, një "avokat i Microsoft", një altruist praktik, një i majtë

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Popullore tani