Motoçikletë Edge 30 Neo
realme 10 4 G
StattiAnaliza7 Përdorimet më interesante të ChatGPT

7 Përdorimet më interesante të ChatGPT

-

Kohët e fundit, ChatGPT është bërë jashtëzakonisht popullor. Ky chatbot i pabesueshëm i inteligjencës artificiale është bërë një zbulim i vërtetë në botën e teknologjisë.

Nuk mbaj mend një zhurmë të tillë, duket që nga shpërthimi i popullaritetit të kriptomonedhës, dhe ndoshta edhe që nga debutimi i iPhone-it të parë. ChatGPT ka vetëm 2 muaj në treg dhe tashmë ka shkaktuar kaos dhe trazira në pjesën më të madhe të tregut të teknologjisë së konsumit.

7 Përdorimet më interesante të ChatGPT

Është e vështirë të besohet se versioni i përditësuar i chatbot-it të OpenAI debutoi vetëm më 30 nëntor 2022. Brenda 2 muajsh, ChatGPT jo vetëm që ndryshoi botën e biznesit online, por pothuajse shkatërroi edhe themelet e botës së edukimit dhe argëtimit.

Lexoni gjithashtu: Ditari i një plaku të mërzitur: Inteligjenca Artificiale

Faktet më të rëndësishme në lidhje me debutimin e ChatGPT

ChatGPT është një model gjuhe i trajnuar duke përdorur një teknikë të mësimit të makinës të quajtur Përforcimi i Mësimit nga Human Feedback (RLHF) që mund të drejtojë dialog, t'u përgjigjet pyetjeve vijuese, të njohë gabimet, të sfidojë supozimet e rreme dhe të refuzojë kërkesat e papërshtatshme. ChatGPT është trajnuar mbi shembuj të bisedave ndërpersonale, gjë që ndihmon për ta bërë dialogun më të natyrshëm.

Chatbot i ri ChatGPT nga OpenAI pushtoi internetin dhe tregoi se sa emocionuese mund të jetë një bisedë me inteligjencën artificiale. Megjithatë, pavarësisht aftësive të tij mbresëlënëse, ai ende prodhon shumë gabime, të cilat mund të qetësojnë ata që kanë frikë se inteligjenca artificiale do të marrë përsipër fillimisht punën tonë dhe më pas gjithë jetën tonë.

ChatGPT-OpenAI

Javët e fundit, pamjet e bisedave me ChatGPT, modeli më i fundit i inteligjencës artificiale i zhvilluar nga firma kërkimore OpenAI, janë bërë virale në mediat sociale. ChatGPT i është kërkuar të tregojë një shaka, të shkruajë një episod për një seri televizive, një ese provimi për një nxënës të klasës së tetë, apo edhe të modifikojë kodin e kompjuterit.

Më shumë se një milion njerëz filluan të flasin me padurim me inteligjencën artificiale, dhe megjithëse jo gjithmonë morën përgjigje të kënaqshme, domethënëse, ChatGPT doli të ishte një shkrimtar mjaft i mirë, si dhe një bashkëbisedues interesant që di t'i përgjigjet një pyetjeje të vështirë. dhe thuaj një shaka. Me përditësimet e fundit të softuerëve të tjerë OpenAI, DALL-E, i cili përdoret për të krijuar grafika, dhe Lens AI, një platformë që krijon portrete dixhitale, ka shenja që AI mund të konkurrojë me aftësitë njerëzore. Të paktën në disa zona.

Vetëm 3 javë pas debutimit të ChatGPT, Google aktivizoi modalitetin "butoni i kuq i krizës". Drejtori aktual i përgjithshëm i kompanisë, Sundar Pichai, kërkoi një takim urgjent me krijuesit e motorit të kërkimit Google - Larry Page dhe Sergey Brin. Pichai ka frikë se mjeti i inteligjencës artificiale OpenAI është në gjendje të krijojë një kërcënim real për hegjemoninë e Google në tregun e kërkimit.

Sidomos pasi ChatGPT është një mjet shumë më i gjithanshëm se motorët e kërkimit në Internet. Po, ai mund të krijojë postime në rrjetet sociale, të shkruajë skenarë seriale, receta për pjata vegjetariane, muzikë, apo edhe predikime për priftërinjtë.

ChatGPT-OpenAI

Krijuesit e ChataGPT kanë bashkëpunuar me Microsoft për një kohë të gjatë. Ishte kompania e drejtuar nga Satya Nadella që investoi një miliardë dollarë në OpenAI në 2019. Në janar të këtij viti, Microsoft premtoi të japë një tjetër... 10 miliardë dollarë për zhvillimin e ChataGPT. Inteligjenca artificiale pritet të vijë në shfletuesin Bing në mars. Një tërmet i fuqishëm po shpërthen në tregun e internetit. Pozicioni i Google Chrome është lëkundur dhe është nën kërcënim serioz. E gjithë kjo kthehet në një luftë korporatash, botëkuptimesh, ekosistemesh etj.

ChatGPT ka fituar një popullaritet të jashtëzakonshëm në mesin e përdoruesve të zakonshëm. Si më parë Midjourney, që është një zbulim i madh kur bëhet fjalë për përdorimin e inteligjencës artificiale nga njerëzit "të rregullt". Në fund të fundit, ne të gjithë shohim potencialin e aplikacioneve të bazuara në AI dhe rezultatet e mahnitshme që mund të arrihen me të. Sigurisht, dihet që AI nuk "krijon" diçka nga asgjëja, programi mëson nga bazat e të dhënave të mëdha të lëndëve të para. Kjo nga ana tjetër do të thotë se, si me Midjourney, përdorimi i ChatGPT në shkollë për shembull nuk është vetëm mashtrim, por ka shumë të ngjarë plagjiaturë e pavetëdijshme. Prandaj, megjithëse ju sugjerojmë të provoni aftësitë e chatGPT, është më mirë të mos përdorni performancën e tij.

Le të zbulojmë se çfarë saktësisht mund të bëjë ChatGPT? Le të përpiqemi të kuptojmë se në cilat sfera të veprimtarisë ai tashmë është bërë mjaft i avancuar, i lezetshëm dhe i suksesshëm.

Gjithashtu interesante: Jo gjithçka që ne e quajmë AI është në të vërtetë inteligjencë artificiale. Ja çfarë duhet të dini

Shkrimi i veprave dhe eseve shkollore

ChatGPT po shkatërron themelet e arsimit të përgjithshëm. Rezulton se mjeti AI bën një punë të shkëlqyer jo vetëm me detyrat e shtëpisë, por edhe me provimet, shkrimet, madje edhe me tezat e mëdha përfundimtare.

Aftësi të tilla të ChatGPT janë provuar jashtëzakonisht të njohura në shkolla dhe universitete, ku studentët kanë filluar ta përdorin atë në masë. ChatGPT mund të kombinojë njohuri nga shumë burime dhe ta paraqesë atë në një formë koherente, duke ruajtur sekuencën e shkaqeve dhe efekteve. Dhe kjo do të thotë që mësuesit zakonisht nuk janë në gjendje të hamendësojnë nëse teksti është krijuar nga një student apo një makinë. Krijuesit e mjetit premtuan të ndihmojnë institucionet të zbulojnë mashtrime të tilla, por në të njëjtën kohë, askush nuk mund të garantojë efektivitetin 100 për qind të kësaj metode.

ChatGPT-OpenAI

Problemi është aq serioz sa që në vazhdën e zbulimit të potencialit të chatbot-it për të ndihmuar studentët, Nju Jorku vendosi të bllokojë aksesin në ChataGPT në të gjitha pajisjet dhe rrjetet në pronësi të shkollave publike të qytetit. Që nga 4 janari, si nxënësit ashtu edhe mësuesit nuk kanë mundur të lidhen me domenin chat.openai.com në shkolla, ku blloku nuk mbulon vetëm pajisjet e shkollës, por edhe rrjetet. Që atëherë, media ka raportuar çdo ditë për bllokime të ngjashme në shumë shkolla, dhe jo vetëm në SHBA.

Megjithatë, duke pasur parasysh faktin se mjafton një celular i thjeshtë për të përdorur të gjitha aftësitë e këtij boti, këto ndalime janë simbolike. Kushdo që dëshiron, do të vazhdojë të përdorë bot. Bllokimi i një mundësie të tillë është i vështirë, në mos i pamundur.

Ka ardhur deri në pikën që krijuesit e ChataGPT po paralajmërojnë shkollat ​​kundër ndalimit të chatbots në një panik. CEO i OpenAI pohon se mjete të tilla mund të jenë një ndihmë e dobishme për të mësuar. Ai madje sugjeron përdorimin e ChataGPT si një mësues që mund të shpjegojë pyetje specifike me të cilat një student mund të ketë probleme. Sipas mendimit të tij, këto përparësi lënë në hije problemin e studentit që nuk krijon në mënyrë të pavarur detyrat e shtëpisë me shkrim, gjë që ChatGPT mund ta bëjë në vend të kësaj.

Një gjë mund të thuhet me siguri - ka një bujë të madhe në sistemin arsimor.

Gjithashtu interesante: Adobe Stock do të shesë vepra të krijuara nga inteligjenca artificiale

Krijimi i përmbajtjes në gjuhë të huaj

Ka situata kur na duhet të përkthejmë ndonjë dokument apo test, një pjesë të tekstit në gjuhë të huaja. Është mirë nëse ju ose një nga miqtë tuaj i njeh këto gjuhë në mënyrë perfekte, por nuk është gjithmonë kështu. Dihet se mësimi i gjuhëve të huaja kërkon shumë përpjekje dhe jo të gjithë kanë nevojë për të.

Në këtë rast, keni nevojë për një përkthyes të kualifikuar që do të bëjë përkthimin që ju nevojitet, mundësisht me pagesë. Një situatë e tillë mund të përsëritet vazhdimisht, dhe ndonjëherë është e vështirë të zgjidhet këtu dhe menjëherë. Por ka një rrugëdalje.

ChatGPT-OpenAI

Në fund të fundit, nëse duam të krijojmë një shënim të shkurtër në disa gjuhë, mund të përdorim me siguri ChatGPT, i cili jo vetëm që do të krijojë, por edhe do ta përkthejë mesazhin në disa gjuhë. Kjo është vërtet fantastike. I gjithë procesi i përfundimit të detyrës në ChatGPT do të marrë pak kohë. Sigurisht, nuk është pa gabime, por ia vlen.

Gjithashtu interesante: Windows 12: Ja çfarë do të ofrojë sistemi operativ i ardhshëm i Microsoft

Shkrimi i teksteve

Procesi krijues ndonjëherë është i vështirë, siç mund ta konfirmoj nga përvoja ime. Ndonjëherë thjesht nuk ka frymëzim për të shkruar tekste, dhe nëse ka, ndonjëherë është e vështirë të gjesh fjalët. Këtu mund të ndihmojë ChatGPT, i cili është në gjendje jo vetëm të shkruajë një tekst për një temë të caktuar, por edhe të aranzhojë një këngë në një stil të caktuar muzikor.

Së fundmi, interneti u trondit nga lajmi se ChatGPT shkroi një këngë në stilin e Nick Cave. Ishte një histori mjaft interesante. Një fans i grupit rock Nick Cave and the Bad Seeds gjeneroi tekste për disa këngë në stilin e grupit duke përdorur chatbotin ChatGPT. Ai i dërgoi tekstin e përfunduar frontmanit Nick Cave për të vlerësuar krijimin e një rrjeti nervor. Këngëtarja falënderoi fansin për vëmendjen e tij, por kritikoi vetë idenë e krijimit të këngëve duke përdorur algoritme të inteligjencës artificiale.

"ChatGPT mund të shkruajë një fjalim, një ese, një predikim ose një nekrologji, por nuk është në gjendje të krijojë një këngë të vërtetë. Ndoshta më vonë algoritmi do të ketë sukses dhe këto këngë do të jenë të padallueshme nga ato origjinale, por megjithatë atë do të jetë një kopje, një lloj parodie.

Këngët lindin nga vuajtja, ato bazohen në luftën komplekse të brendshme krijuese të një personi, por me sa di unë, algoritmet nuk janë të afta të ndjejnë. Të dhënat nuk prekenNick Cave iu përgjigj fanses.

ChatGPT-OpenAI

Në përgjithësi jam dakord me të. Një algoritëm nuk mund të shkruajë një këngë në të njëjtin nivel me një person, sepse për këtë ju duhet të keni ndjenja dhe përvojë personale. ChatGPT është ende në fazat e hershme të zhvillimit, por pa marrë parasysh se çfarë, thelbi do të mbetet gjithmonë i njëjtë - chatbots do të jenë në gjendje vetëm të parodizojnë dhe kopjojnë njerëzit, por jo të krijojnë diçka unike.

Mund të shihet teksti i plotë i këngës, i cili është krijuar nga rrjeti nervor Online Nick Cave.

Imitim i një bisede me një person specifik

ChatGPT ka aftësinë për t'iu përgjigjur telefonatave dhe për të zhvilluar biseda ashtu siç duam. Kjo do të thotë se ai mund të shpjegojë një pyetje të caktuar sikur, për shembull, po flet me një fëmijë, ose mund të imitojë njerëz të caktuar, figura historike etj.

Kjo veçori e dobishme do të tërheqë nxënësit e shkollës ose studentët. Imagjinoni. Ligji i gravitetit universal do t'i shpjegohet fëmijës suaj jo nga një mësues i mërzitshëm i fizikës, por nga vetë Isaac Newton, ose më mirë imituesi i zërit të tij.

ChatGPT-OpenAI

Unë do të dëgjoja prezantimin e iPhone 15 me zërin e Steve Jobs dhe për lëshimin e mjetit lëshues SpaceX Starship le të më thotë Elon Musk. Më pëlqen shumë kjo perspektivë.

Gjithashtu interesante: Ditari i një Geek të Vjetër Grumpy: Windows Mixed Reality

Shkrimi i emaileve phishing

Kudo dhe kurdo që shfaqet një mjet i ri, do të ketë kriminelë që duan ta përdorin atë për qëllimet e tyre. Aftësitë e programit ju lejojnë të krijoni histori bindëse në çdo gjuhë, kështu që natyrisht u shfaqën shpejt njerëz që përdorin këtë mjet për të krijuar sulme phishing, lajme të rreme dhe përhapur dezinformata.

Ekspertët tashmë po paralajmërojnë se rusët duan të përdorin Chat GPT për qëllime kriminale. Analistët Kërkimi i Pikave të Kontrollit zbuloi forume nëntokësore të kriminelëve kibernetikë rusë që diskutonin strategjitë për përdorimin e rrezikshëm të GPT. Ato nuk janë të disponueshme për publikun e gjerë, por me njohuritë e duhura, nuk ka probleme me anashkalimin e sigurisë dhe gjeofencing.

ChatGPT-OpenAI

Ekspertët shprehin shqetësimin për përdorimin kriminal të AI. Sipas Check Point Research, rusët mund ta përdorin atë për të krijuar përmbajtje të rreme dhe për të krijuar fushata phishing. Dhe ata kanë prova për këtë.

Chat GPT është një mjet i shkëlqyeshëm për kriminelët kibernetikë rusë që nuk flasin anglisht. Falë përkthimeve të shpejta të krijuara nga inteligjenca artificiale, ata mund të krijojnë emaile të besueshme phishing. Dhe ky është vetëm fillimi.

Lexoni gjithashtu: Hakerët rusë po përpiqen të përdorin ChatGPT për krimet kibernetike

Shpjegimi i çështjeve komplekse

Një nga veçoritë unike të ChatGPT është aftësia e tij për të sintetizuar tema komplekse dhe për t'i shpjeguar ato në një mënyrë të thjeshtë dhe logjike. Kjo veçori e bën ChatGPT një mjet të shkëlqyer mësimi pasi redukton ndjeshëm kohën që duhet për të hyrë në informacionin kryesor.

Një mjet nga një central elektrik i inteligjencës artificiale i quajtur OpenAI ju lejon të futni pyetje në çdo gjuhë në të cilën chatbot-i jep përgjigje bisedore, nëse disi dredhi. Bot kujton dialogun tuaj dhe përdor pyetjet dhe përgjigjet e mëparshme për të formuar përgjigjet e tij të ardhshme. Përgjigjet, natyrisht, bazohen në sasinë e madhe të informacionit në internet.

ChatGPT-OpenAI

Mjeti duket të jetë mjaft i ditur në fushat ku ka të dhëna të mira bazë nga të cilat mund të mësojë. Ai nuk është ende i gjithëdijshëm dhe mjaft inteligjent për të zëvendësuar të gjithë njerëzit, por ai mund të jetë krijues dhe përgjigjet e tij mund të tingëllojnë mjaft autoritare.

Shkrimi i kodit kompjuterik

Siç doli, ChatGPT gjithashtu ju lejon të krijoni programe kompjuterike. Sigurisht, doli shumë shpejt se është e mundur të krijohen programe me qëllim të keq në këtë mënyrë, gjë që ndoshta nuk është për t'u habitur. Megjithatë, siç rezulton, mund të krijoni edhe programe më komplekse, por me… rezultate të ndryshme.

Forumet e hakerëve kanë raportuar përpjekjet e para të suksesshme për të krijuar mjete hakerimi duke përdorur ChatGPT.

ChatGPT-OpenAI

Për shembull, një nga programet është shkruar në gjuhën Python dhe nëse ekzekutohet siç duhet, mund të shndërrohet shpejt në një "ransomware". Programi mund të enkriptojë të gjithë skedarët në kompjuterin e viktimës dhe të kërkojë një tarifë deshifrimi.

Një shembull tjetër - një haker më i avancuar postoi në një forum në darknet një shembull të kodit të shkruar nga ChatGPT që bën një shkarkim të fshehur në serverin e klientit. Duke u lidhur në mënyrë diskrete me serverin, krimineli kibernetik ka akses të plotë në të dhënat e viktimës.

Por kjo nuk është e gjitha. Specialistët nga Kërkimi i Pikave të Kontrollit arriti të përdorte ChatGPT për të marrë një grup të tërë mjetesh: skriptet e skanimit të porteve, aksesin në Reverse Shell dhe madje edhe aftësinë për të përpiluar kodin në një ekzekutues të Windows.

Inteligjenca artificiale po ndryshon pothuajse gjithçka

Është e vështirë të gjesh ndonjë aspekt të mendjes njerëzore që nuk është prekur nga aftësitë mahnitëse të ChataGPT.

OpenAI shkruan rezyme të shkëlqyera për aplikantët për punë. ChatGPT krijon receta të shkëlqyera bazuar në përbërësit e ushqimit që kemi në shtëpi. AI gjithashtu krijon strategji të shkëlqyera investimi bazuar në statusin e përdoruesit dhe strukturën e pasurisë.

ChatGPT madje kaloi provimin mjekësor në SHBA. Studiuesit e Axios që kryen eksperimentin raportojnë se përgjigjet e dhëna nga algoritmi ishin të qëndrueshme, të plota dhe gjithëpërfshirëse. ChatGPT është e lehtë kaloi provimin në një nga shkollat ​​e biznesit në SHBA. Jam i sigurt se do të ketë më shumë histori të tilla në të ardhmen.

OpenAI po transformon gjithashtu industrinë e gazetarisë. Një nga shërbimet më të njohura të mediave të reja amerikane - Buzzfeed - ka njoftuar se do të përdorë ChataGPT për të krijuar kuize dhe disa përmbajtje gazetareske. Pas shpalljes, çmimi në bursë i kompanisë mediatike që publikon Buzzfeed u rrit me 62%.

Për kujtesë, ChatGPT është vetëm 2 muajsh. Është e vështirë të imagjinohet se çfarë aftësish do të ketë, të themi, në 2 vjet.

A na pret një revolucion? Artistët protestojnë, mësuesit dhe profesorët ankohen dhe frikësohen në të njëjtën kohë, këshilltarët e investimeve qajnë, por ata nuk do të mund të ndalojnë zhvillimin e AI në formën e ChatGPT. Në treg mund të ndjeni pritjen e trazirave të fuqishme, ndryshime që mund të prekin absolutisht çdo aspekt të botës online. Diçka e ngjashme me atë që ndodhi pas lançimit të iPhone, por është ende larg nga shpërthimi i popullaritetit të Internetit celular dhe aplikacioneve celulare. Na presin kohë shumë interesante, të ngarkuara. Le të shpresojmë se ky nuk është versioni i tmerrshëm i SkyNet, por diçka që do të ndihmojë njerëzimin të zhvillohet, të mësojë dhe të mësojë për botën.

Gjithashtu interesante:

Yuri Svitlyk
Yuri Svitlyk
Djali i maleve Karpate, një gjeni matematikor i panjohur, një "avokat i Microsoft", një altruist praktik, një i majtë

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Popullore tani