StattiLibra dhe komikePa një mace, libri nuk është i njëjtë: 9 mace imagjinare që qëndrojnë në...

Libri nuk është i njëjtë pa një mace: 9 mace imagjinare që mbeten në zemër... dhe 1 e vërtetë

-

Macet dhe librat. Libra dhe mace. Është një kombinim i përsosur sa një hamburger dhe patate të skuqura, si Joe Biden, dhe një autorizim për t'i dhënë Ukrainës F-16, si unë dhe Chris Evans. Ndoshta i romantizoj kaq shumë macet, sepse nuk i kisha dhe nuk i kam, por nëse imagjinoni në kokën tuaj një foto të rehatisë sferike në vakum, atëherë diku patjetër do të dalë bishti i një maceje.

Libri nuk është i njëjtë pa macen
Zhuzha i pëlqen librat për macet

Macet bëjnë gjithçka më mirë, përfshirë librat. Nuk është çudi që ato përdoren kaq shpesh si asistentë, miq ose thjesht për atmosferë. Unë nuk jam një super njohës i maceve në letërsi (ajo që lexoj në përgjithësi diskutohet më mirë me një psikoterapist dhe tregohet në kukulla), por edhe prejardhja ime ishte e mjaftueshme për të krijuar një përzgjedhje të vogël Libra, ku macet u treguan me shkëlqim.

Libri nuk është i njëjtë pa macen
Macet janë gjithashtu të njohura me letërsinë

Do të them menjëherë - përzgjedhja është sa më subjektive dhe bazohet vetëm në preferencat e mia letrare (të paktën ato që nuk kam turp t'u tregoj njerëzve) dhe kujtesën time jo shumë të mirë. Sepse jam i sigurt që kur të publikohet ky tekst, do të kujtoj edhe 2-3 opsione të tjera. Nga rruga, mos ngurroni të shkruani në komente se cilat mace të tjera duhet të përfshihen në këtë listë.

Crookedfoot nga seria e librave Boy-Who-Lived (megjithë përpjekjet më të mira të Dumbledore)

Çdo student në Hogwarts mund të sjellë një buf, një mace ose një bretkocë nëse dëshiron. Është një gjë e mirë që Hermiona zgjodhi Crookedpaw si macen e saj (ose është ai i saj). Për shkak se ishte Crookpaw ai që la të kuptohet se Ron kishte Scabbers, si të thuash, me një surprizë, ishte ai që vodhi fjalëkalimet për Sirius për të hyrë në kullën Gryffindor dhe i ndihmoi Harry-n dhe Hermione-n të kalonin nëpër Pemën e Shelgut.

Libri nuk është i njëjtë pa një mace: 9 mace imagjinare që mbeten në zemër... dhe 1 e vërtetë

Me pak fjalë, një djalë i pashëm, jo ​​një mace. Edhe pse ai nuk është saktësisht një mace. Halla Roe tha se ai ishte gjysëm i shkathët dhe magozoologu Newt Scamander i përshkroi ata si krijesa inteligjente që do të bënin mace të bukura shtëpiake nëse do t'u pëlqente një magjistar ose shtrigë.

Phil nga Abby Waxman's Book Life of Nina Gill

Nina Gill introverte punon në një librari, i pëlqen librat dhe kuizet, koka e saj është plot me fakte dhe jeta e saj diktohet nga një ditar. Nëse mendoni se kjo është disi e trishtueshme, atëherë jo, ajo është e kënaqur me gjithçka, sepse ajo ka edhe një mace, Phil.

Libri nuk është i njëjtë pa një mace: 9 mace imagjinare që mbeten në zemër... dhe 1 e vërtetë

Ai është i pashëm, kap krimbat në mënyrë që gruaja të ketë diçka për të "ngrënë" pas një dite pune, është e gatshme të dëgjojë dhe të mbështesë në heshtje dhe di të shikojë me gjykim, gjë që vërehet jo vetëm nga Nina. Dhe ai patjetër do ta ndihmojë njeriun e tij të përballojë ndryshimet që po ndodhin në jetën e tij. Edhe nëse vetë Nina i reziston.

Kapiteni Kalyuzhnyk dhe z. Dobryk nga seria e Jay Kristoff "Kronikat e pa natës"

Kjo është një fantazi e errët, kështu që vështirë se mund të prisni histori të mira dhe të ndritshme për macet. Për shembull, kapiteni i vogël trim Puddle në fakt u sakrifikua për të shpëtuar dashnoren e tij 10-vjeçare Mia, kështu që ai vlen të përmendet, ndonëse atij iu dha jo shumë "kohë faqesh". Por zoti Dobryk është tashmë një personazh i plotë në formën e një mace, e cila në fakt është edhe më pak mace se Husky.

Asnjëherë natë

Ai ka një personazh që manifestohet qartë përmes gjuhës (për këtë, falënderim i veçantë jo vetëm për autorin, por edhe për përkthyesin), ai e ndihmon Mian të arratiset, frenon disa impulse, është gjithmonë pranë, flet dhe bën shaka. Dhe pas këtyre shakave apo edhe sarkazmës fshihet natyra e tij e fuqishme.

Glen nga Eleanor Oliphant's All Right nga Gail Honeyman

Pidhi i zi Glen shfaqet në libër diku më afër fundit, por ajo ka një rol shumë të rëndësishëm. Me Eleanor Oliphant, pavarësisht emrit, gjithçka nuk është në rregull sa të jetë e mundur, gjë që nuk është për t'u habitur në situatën e saj, por Glen karakteristik dhe madje paksa mendjemprehtë është bërë përgjegjësi për gruan, një shoqëruese e mrekullueshme, një krijesë që ka nevojë kujdesin, mbështetjen psikologjike dhe një pjesë të "vendit të saj të lumtur" të kushtëzuar.

Libri nuk është i njëjtë pa macen
Wanda i zgjedh librat me kujdes

Dhe megjithëse ajo, si çdo mace, jeton si vetëm, është ende e dukshme se sa shumë e ndihmon prania e saj Eleanor.

Bob nga libri i James Bowen "Një mace rruge me emrin Bob" (megjithëse ka një seri të tërë të tyre)

Këtu, çuditërisht, edhe macja Bob i shpëton jetën një personi. Por, ndryshe nga Eleanor Oliphant, ky person është mjaft real. "Një mace rruge me emrin Bob" është një histori biografike për një muzikant rruge me varësi nga droga, James Bowen, i cili një ditë nuk mundi të kalonte një mace endacak me një plagë në putrat e tij. James shpenzon paratë e tij të fundit për trajtimin e shokut me katër këmbë dhe nevojave të ndryshme të maces, dhe jeta e tij në njëfarë kuptimi merr… um… kuptim.

Një mace rruge me emrin Bob

Bob me flokë të kuq e shoqëroi James në vendet ku ai luante kitarë dhe prania e tij tërhoqi një audiencë më të gjerë. Për shkak të problemeve të mundshme me policinë, James ndryshoi pak drejtimin e punës së tij, por Bob qëndroi me të. Njerëzit filluan të postojnë video të këtij çifti në rrjetet sociale dhe i bënë të famshëm të dy.

Ndoshta, pa një mace, James do të kishte mbetur një muzikant rrugësh me një varësi, por çfarë të mendosh për këtë - tani jeta e tij është bërë shumë më e mirë, dhe ai ia ka borxh Bobit. Një mace tjetër heroike.

Tigri nga libri i Sosuke Natsukawa "Macja që shpëtoi libra"

Libri fillon mjaft dramatikisht, por ne e dimë që do të ketë një mace më pas dhe ai patjetër do ta bëjë atmosferën pak më të ngrohtë. Kështu doli. Kur nxënësi i shkollës së mesme Rintaro Natsuki u detyrua të mbyllte dyqanin e librave të dorës së dytë të gjyshit të tij, një mace flokëkuqe, Tiger, erdhi tek ai.

Libri nuk është i njëjtë pa macen
Vegas po ruan serinë Witcher sepse është një thesar

Ai mund të flasë dhe i kërkon Rintaros që ta ndihmojë në një mision të rëndësishëm - të shpëtojë libra nga njerëzit që nuk i vlerësojnë ato. Dhe shpëtojeni veten tani. Epo, siç pyet ai - ndonjëherë ai nuk lë pothuajse asnjë zgjidhje dhe fsheh detajet. Kështu që përpara heronjve presin aventura të çuditshme, shumë morale dhe akoma më shumë biseda për librat.

Pete nga libri i Robert Heinlein The Door to Summer

Udhëtimi në kohë, tradhtia, intriga, ngrirja kriogjenike dhe, natyrisht, një mace janë në këtë roman të mrekullueshëm fantashkencë (i cili, për fat të keq, nuk është përkthyer në gjuhën ukrainase). Petronius Arbiter, ose thjesht Pete, është pothuajse një nga personazhet kryesore, sepse për inxhinierin e robotikës ai është edhe një mace me gëzof, një mik me të cilin mund të flasësh, madje edhe një shok pijanec (fjalë për fjalë).

Dera në Verë

Në një moment kritik për Danielin, Pete përpiqet ta shpëtojë dhe kjo skenë duket sikur duhej të ishte filmuar. Kështu, kur Danieli përpiqet të rregullojë disi gabimet e së shkuarës dhe të rregullojë të ardhmen, ai nuk harron macen që i ka qenë gjithmonë pranë.

Murlik nga libri i Neil Gaiman "Coraline"

Kjo përrallë me elemente tmerri tregon për aventurat e Karolinës në "një botë tjetër", ku ka prindër të tjerë, në pamje të parë më të dashur, fqinjë të çuditshëm dhe krijesa të ndryshme rrëqethëse. Dhe në përgjithësi, njerëzit atje kanë butona në vend të syve, dhe kjo nuk e bëri askënd më të bukur. Për të dalë nga “bota tjetër” duhet një ndihmës apo një udhërrëfyes dhe këtë rol e merr macja e zezë e Murlykut (edhe pse vetë thotë se macet nuk kanë emra, sepse nuk kanë nevojë për to).

Libri nuk është i njëjtë pa macen
"Coraline" i mërzitur nuk e shqetëson gjumin e Wandës

Ai vjen në shpëtim në momentet kryesore, ndihmon Coraline të shpëtojë veten dhe në përgjithësi vepron si një partnere e mirë.

Cat Chewy nga Marvel Comics (nga Brian Reed dhe Roberto de la Torre)

Ju mund të mos i keni lexuar komiket ku shfaqet Chewie (po, ai u emërua pas Chewbacca nga Star Wars), por ai shfaqet në filmin Captain Marvel me pseudonimin Goose. Ky burrë i pashëm me flokë të kuqe ngriti nivelin e bukurisë në kornizë, madje edhe Nick Fury i rreptë nuk mund t'i rezistonte.

Libri nuk është i njëjtë pa macen
Zhuzha nuk mund të vendosë se çfarë i pëlqen më shumë - komike Marvel apo DC

Por të gjithë të tjerët rrinin sa më larg tij, sepse e dinin që ai nuk ishte thjesht një mace, por një pjesëtar i racës së flerkenit, dhe ai trajtohej vërtet më mirë me respekt, me pëshpëritje. Në një kohë kur Nick nuk priste asgjë prej tij, tentakulat e Flerken ndihmuan të mposhtnin disa armiq. Ai gjithashtu mbajti Tesseract, dhe për shkak të tij, Fury mbante një qorr në njërin sy. Kështu, mbushja nuk përputhet sa më shumë me pamjen.

Chi nga Chi i Konami Kanata. Jeta e nje mace"

Nëse tashmë ekziston një libër komik, pse të mos përmendni mangën. Sidomos pasi ka një histori qesharake për macen Chi, e cila doli për një shëtitje dhe humbi. Edhe pse djali i Yoheit e shpëtoi, Chi ende dëshiron të gjejë shtëpinë e tij. Megjithatë, është shumë e vështirë të kërkosh kur në rrugë ka qen të këqij, dhe në një shtëpi të re të tërhiqet një tas me qumësht, këpucët që kërkojnë të përtypen, letra që shushuriten, si dhe lojërat me topa.

Shtëpia e Dashurisë së Chi

Por etja për njohuri të Chi ende nuk mund të shuhet, kështu që ka 12 vëllime aventurash (në përkthimin ukrainas, duket se ka 7, por kjo nuk është e saktë).

Jashtë listës

Kisha nga libri Pet Graveyard nga Stephen King.

Çfarë po bën ai këtu? Sepse gjithçka filloi me këtë mace. Ose nga një burrë që vendosi disi se varrosja e një mace në një varrezë të vjetër vendase amerikane, veçanërisht kur një fantazmë i tha qartë të mos e bënte, ishte një ide e mirë.

PS Faleminderit Klubit të Librit Dnipro për ndihmën me fotot.

Lexoni gjithashtu:

Svitlana Anisimova
Svitlana Anisimova
Fanatik i zyrës, lexues i çmendur, adhurues i Universit Kinematik Marvel. Unë jam 80% fajtor kënaqësi.
Artikuj të tjerë
Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

4 Comments
Më të rejat
Më të vjetrit Më popullorja
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet
Julia Alexandrova
Redaktori
Julia Alexandrova
3 muaj më parë

Klasa, lista ime "duhet_lexuar" u plotësua me emra të rinj sot)

Julia Alexandrova
Redaktori
Julia Alexandrova
3 muaj më parë

dhe "Coraline in the World of Nightmares" të vitit 2009 - bazuar në këtë libër? Sepse më pëlqeu shumë kjo karikaturë)

Popullore tani