Stattiinternet“Reddit po vdes”: Çfarë po ndodh me rrjetin social dhe pse po protestojnë përdoruesit?

“Reddit po vdes”: Çfarë po ndodh me rrjetin social dhe pse po protestojnë përdoruesit?

-

Disa vjet më parë, unë shkrova një postim voluminoz në faqe material, kushtuar Reddit (nga rruga, këtu tonë të shtunë). Që nga ai moment, faqja, dikur pak e njohur në qarqet tona, pushoi së dukej si diçka margjinale dhe mori mijëra përdorues të rinj nga Ukraina. Por ajo që dikur ishte një bastion i lirisë nga censura kohët e fundit ka shkaktuar gjithnjë e më shumë ankesa nga veteranët si unë. Një seri vendimesh të pasuksesshme, duke filluar me ridizajnimet dhe duke përfunduar me përpjekjet për të imituar konkurrentët e tyre, nga të cilat përdoruesit u larguan që në fillim, çuan në faktin se shumë ose ndaluan përdorimin e rrjetit ose gjetën mënyra për të injoruar risitë. Për besimtarët e vjetër ekziston një version fosil me një dizajn klasik, dhe për njerëzit zgjedhës - qindra aplikacione jozyrtare, pa shumë probleme të klientit kryesor. Por ngjarjet e fundit na kanë bërë të kuptojmë se së shpejti të gjitha këto aplikacione mund të ndalojnë së punuari. Në fakt, historia përsëritet Twitter, por këtë herë përdoruesit janë gati të bashkohen dhe të mbrojnë të drejtat e tyre.

Cfare ndodhi?

Reddit i është referuar gjithmonë vetes si "faqja kryesore e internetit" dhe ka ofruar akses të papenguar në përmbajtjen e tij përmes disa klientëve të njohur të palëve të treta si Reddit is Fun, A.polja dhe Boost. Por këtë pranverë, përfaqësuesit rrjet social njoftoi se ata planifikojnë të ndryshojnë API-në e përdorur nga këto aplikacione dhe të fillojnë fitimin e parave. Kjo do të thoshte se ditët e aksesit falas në platformë kishin mbaruar.

Aplikacionet e njohura kanë bërë deklarata, por krijuesi A ka qenë gjithmonë në ballëpollo Christian Selig, i cili përshkroi në mënyrë të qartë dhe transparente gjithçka që ndodhi prapa skenave në komunitetin e tij. Ai ishte i pari që dha alarmin, duke shpjeguar se rregullat e reja do të çonin në zhdukjen e klientëve pa pagesë. Në fillim, toni ishte i qetë dhe i matur: ishte e qartë se mendërisht Kristiani ishte përgatitur për këtë për një kohë të gjatë. Apolja, si shumë klientë të tjerë, iu ofrua për vite të tëra për të përdorur aplikacionin falas, i cili ndërpreu të gjitha reklamat nga faqja, ju lejoi të modifikoni burimin tuaj, të krijoni filtra etj.

Apolja ne veprim

Në fjalimin e tij të parë drejtuar përdoruesve, ai foli se si Reddit filloi një dialog me zhvilluesit. Sipas tij, gjithçka ishte shumë kompetente: dialogu u zhvillua në mënyrë dypalëshe dhe, me sa duket, planet e kompanisë ishin transparente. Ishte koha për të kaluar në një model të ri fitimi parash dhe detaje të ndryshimeve të ardhshme. Ishte një lajm i keq, por Reddit mund të punohej; e vetmja gjë që sinqerisht nuk i përshtatej askujt ishin kufizimet e reja të API, të cilat, për shembull, kërcënonin të privonin plotësisht klientët e palëve të treta nga aksesi në përmbajtjen NSFW (materiali 18+). Duke pasur parasysh se kështu nuk u shënua vetëm erotika e kushtëzuar, por edhe spoilera e shumë përmbajtje të tjera, vendimi ishte skandaloz dhe i ngjante shantazhit. Por nuk kishte asgjë për të bërë.

Lexoni gjithashtu: Libri nuk është i njëjtë pa një mace: 9 mace imagjinare që mbeten në zemër... dhe 1 e vërtetë

Prit, çfarë nuk shkon me klientin zyrtar?

Para se të kalojmë në diskutimin e dramës aktuale, ia vlen të shpjegohet se çfarë nuk shkon me aplikacionin zyrtar që miliona përdorues refuzojnë kategorikisht ta përdorin. Këtu situata shpjegohet lehtësisht duke krahasuar me Twitter - atje autokrati Elon Musk bëri të njëjtën gjë, duke vrarë në çast klientë të njohur si Tweetbot, Twitterfik etj. Përpara se të kuptonin se çfarë kishte ndodhur, përdoruesit ose u dorëzuan në heshtje ndaj situatës ose u larguan nga platforma dhe kaluan në Mastodon (dhe këtu është një shans i pacipë për t'ju kujtuar të vizitoni faqe).

Prej kohësh ka qenë zakon mes fansave të Reddit që të urrejnë klientin zyrtar. Nuk lejon personalizimin: nuk mund të personalizoni fontet, temat e ngjyrave, kontrollet, etj. Ka një ndërfaqe të rrëmujshme që është e vështirë për t'u kuptuar dhe nuk mund ta quash as të shpejtë. Ai mbledh në mënyrë aktive të dhëna specifike të përdoruesit për reklamat e synuara. Luajtësi i integruar i videos shpesh mezi funksionon dhe, më e rëndësishmja, është e pamundur të çaktivizosh reklamat. Në sfondin e tij, shumica e aplikacioneve të palëve të treta duken jashtëzakonisht të dobishme: Slide ofron një modalitet me shumë kolona për iPad, Apollo punon shumë shpejt, heq reklamat dhe ju lejon të personalizoni aplikacionin.

Versioni i vjetër i Reddit është ende në funksion

Dhe më e rëndësishmja, përdoruesit janë ankuar vazhdimisht se klienti zyrtar nuk punon me lexuesit e ekranit, gjë që i pengon njerëzit me shikim të dobët të përdorin faqen.

“Unë e urrej navigimin në Reddit, si në aplikacionin celular ashtu edhe në uebsajt. Ai kthehet nga një grumbullues lidhjesh teksti në një klon Instagram. Gjithashtu nuk më interesojnë shumë bisedat, shpërblimet dhe bilbilat e tjera.

Unë përdor old.reddit.com në PC, Relay në Android dhe Apolja në iPhone sepse më lejon të përdor Reddit si dikur." - një përdorues i pakënaqur

Pra, çfarë i bëri përdoruesit të hynin në grevë?

Më XNUMX qershor, Christopher Selig u bëri thirrje përsëri përdoruesve të tij, të cilët tashmë kishin dhënë dorëheqjen për zhdukjen e shpejtë të versionit falas të A.polja. Shumica ranë dakord që ju mund të paguani për një gjë të mirë. Por realiteti doli të ishte shumë më keq nga sa mendonin zhvilluesit, dhe këtë herë nuk bëhej fjalë për një dialog transparent - Selig dha alarmin dhe praktikisht njoftoi mbylljen e shpejtë të aplikacionit, të cilin ai e shkroi vetë dhe që u bë burimi i vetëm të të ardhurave.

Rrëshqitje

“50 milionë kërkesa kapin vlerën e 12 dollarëve, që është shumë më tepër se sa mund ta kisha imagjinuar ndonjëherë.

Muajin e kaluar Apolloja bëri 7 miliardë kërkesa, që ishte rreth 1,7 milionë dollarë në muaj, ose 20 milionë dollarë në vit. Edhe nëse mbaja vetëm klientët e abonimit, përdoruesi mesatar është Apollo përdor 344 kërkesa në ditë, të cilat do të kushtonin 2,50 dollarë në muaj, më shumë se dyfishi i kostos aktuale të abonimit, kështu që unë do të isha në të kuqe çdo muaj.

Jam thellësisht i zhgënjyer me këtë çmim. Reddit këmbënguli që çmimi do të ishte A) i arsyeshëm dhe i bazuar në realitet, dhe B) ata nuk do të përsërisnin gabimet Twitter. Kërkesat Twitter u talleshin publikisht nga të gjithë (42 dollarë për 000 milionë cicërima). Reddit do të kushtojë 50 dollarë për 12 milionë klikime). Për referencë, unë paguaj Imgur 000 dollarë për të njëjtat 50 milionë thirrje API.

Sa i përket çmimit, pavarësisht pretendimeve se do të ishte i arsyeshëm, gjërat rezultuan të mos ishin krejtësisht të gabuara. Dy vjet më parë, ata raportonin 100 milionë dollarë të ardhura në tremujor, dhe në tremujorin e tyre më të mirë ishin 200 milionë dollarë. Me atë numër përdoruesish aktivë (430 milionë në muaj) dhe rreth 50 milionë dollarë të ardhura nga Reddit Premium, të ardhurat vjetore janë 550-600 milionë dollarë. Nëse e ndajmë këtë shumë me numrin e përdoruesve, secili sjell rreth 1,40 dollarë në vit ose 0,12 dollarë në muaj. Në përgjithësi, këto shifra janë në përputhje me vlerësimet e industrisë.

Per njepolPërdoruesi mesatar përdor 344 kërkesa në ditë, ose 10,6 mijë në muaj. Me çmimin e propozuar të API-së, përdoruesi mesatar është Apolloja do të kushtojë 2,50 dollarë, që është 20 herë më e lartë se vlerësimi bujar i asaj që çdo përdorues sjell në Reddit në të ardhura.

Megjithëse Reddit ishte miqësor dhe gjithmonë i hapur për dialog, të gjitha dhjetëra telefonatat e mia nuk çuan në asgjë, edhe pse gjithçka dukej se po shkonte mirë. Ju e kuptoni që unë nuk kam para të tilla ose nuk di si të tërheq shuma të tilla nga karta ime e kreditit. E pyeta reddit nëse janë fleksibël në lidhje me këtë çmim apo jo dhe ata thanë që me sa kuptojnë jo, është një vendim përfundimtar. Epo, unë mund të shpjegoj rezultatet e bisedës sonë."

Adresa e sinqertë e Selig drejtuar përdoruesve të tij shkaktoi një reagim zinxhir: së shpejti fjalët e tij u përsëritën në çdo subreddit. Përdoruesit ishin kategorikë në gjykimin e tyre: nëse i hiqni klientët tanë të dashur, ne do të largohemi. Dhe nuk është e rëndësishme të shkosh askund. Eshtë e panevojshme të thuhet se disa klientë tashmë kanë pushuar së punuari dhe krijuesit e tyre kanë njoftuar largimin e tyre. Kështu që ndodhi me klientin e mundshëm ReSurfer.

Është e qartë se këtu pakica me zë të lartë u deklarua edhe një herë me zë të plotë. Reddit e kupton këtë dhe nuk ka shumë frikë nga veprimet publike. Ata përfundimisht ankuan dhe u ndalën kur ndodhi ridizajnimi. Kështu do të jetë edhe këtu.

Çfarë do të ndodhë?

Pak ditë më parë nisën subreddit-et e para deklaroj për grevën e planifikuar. Më 12 qershor, shumë subreddit do të ndalojnë përditësimin në shenjë proteste ndaj politikës së faqes. Disa do të kthehen pas 48 orësh: të tjerët kurrë nëse çështja nuk zgjidhet siç duhet, pasi shumë moderatorë thjesht refuzojnë të pranojnë grupin e kufizuar të mjeteve të klientit zyrtar.

Reagimi ndaj vendimit të Reddit shkaktoi negativitet të kuptueshëm. Përdoruesit dhe zhvilluesit besojnë se shuma që Reddit planifikon të paguajë për përdorimin e API-së është e tepërt. Përveç kësaj, Reddit tha se po kufizon aksesin në përmbajtjen NSFW. Është e vështirë të thuhet se çfarë lloj “censurimi” do të ndodhë më pas.

App Store dhe lista e aplikacioneve

Me sa duket, Reddit dëshiron të shtrydh aplikacionet e palëve të treta duke i detyruar përdoruesit të paguajnë një shumë të konsiderueshme për akses të pjesshëm në të dhëna. Migrimi i detyruar te klienti zyrtar mund të rezultojë në rritjen e grumbullimit të të dhënave të përdoruesit. Nuk ka alternativa - as një analog të vetëm YouTube Faqja Premium nuk ofron.

Aktualisht, njëqind subreddit premtojnë të marrin pjesë në fushatë. Një listë jo e plotë mund të gjendet në lidhje.

A do të çojë në ndonjë gjë ky lloj shantazhi nga përdoruesit? Është e vështirë të thuhet. Reddit ka bërë lëshime në të kaluarën përballë reagimeve agresive nga përdoruesit, kjo është arsyeja pse versioni i vjetër i faqes ekziston ende. Çfarë do të ndodhë tani... është e vështirë të thuhet.

Lexoni gjithashtu:

Artikuj të tjerë
Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet
Popullore tani