Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4 G
StattiFilma dhe serialeKërpudha nga The Last of Us ekziston vërtet: Cilat janë shanset për t'u shndërruar në...

Kërpudha nga The Last of Us ekziston vërtet: Cilat janë shanset për t'u kthyer në një mumje?

-

Kërpudha nga Fundit i Nesh, i cili në fakt quhet Cordyceps, është me të vërtetë një organizëm i gjallë që mund të kthejë krijesa të caktuara në zombie. Të intriguar? Më pas lexoni.

Kërpudha parazitare nga seria Fundit i Nesh ekziston realisht. Për ata që nuk e dinë, ky është seriali popullor HBO i bazuar në lojën me të njëjtin emër. Loja, nga ana tjetër, kombinon zhanret e mbijetesës dhe aksionit dhe është zhvilluar nga studioja Naughty Dog. U shpall zyrtarisht në fund të vitit 2011.

Fundit i Nesh

Vetë seriali filloi në janar 2023, por tashmë ka fituar një popullaritet të paparë. Ndoshta edhe, para së gjithash, falë kësaj kërpudhe parazitare që i kthen njerëzit në zombie. Ishte episodi i dytë i The Last of Us që na dha mundësinë të shikonim më nga afër se si duken njerëzit e infektuar me këtë kërpudhat. Kërcënimi ndihet i vërtetë, ose të paktën kështu e portretizon emisioni. Për fat të mirë, realiteti është më pak i tmerrshëm. Ju paralajmërojmë se teksti i mëposhtëm përmban spoilerë rreth komplotit të The Last of Us.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i laptopit të lojërave Acer Predator Helios 300 (2022) - tërheq gjithçka!

Kur filloi shpërthimi në The Last of Us?

Në seri, epidemia fillon 10 vjet më herët se në lojë, përkatësisht, më 26 shtator 2003. Infeksionet kërpudhore masive kanë pasoja të rënda për njerëzimin, sepse në një kohë mjaft të shkurtër një person humbet plotësisht kontrollin mbi trurin e tij.

Si e dalloni një infeksion Cordyceps përveç shenjës së dukshme të pickimit? Simptomat tipike përfshijnë kollën, rënkimin e paqartë, spazma të pakontrollueshme të muskujve dhe ndryshime të papritura të humorit. Është e rëndësishme të theksohet se shkalla e përparimit të infeksionit varet nga vendi i infeksionit fillestar.

Fundit i Nesh

Nëse heroi kafshohet në fytyrë, do të duhen jo më shumë se 15 minuta për të humbur kontrollin e mendjes. Mendja transformohet për kohën më të gjatë pasi është kafshuar në këmbë ose në këmbë. Në këtë rast, paraziti mund të zërë rrënjë deri në 24 orë. Sigurisht, nuk ka shërim për infeksionin dhe është më mirë të shpëtoni veten dhe të tjerët nga dhimbja duke vrarë veten përpara se të ndodhë humbja e kontrollit të mendjes.

Lexoni gjithashtu: Emërtoji Legion: Luaj për argëtim

Infeksioni në The Last of Us - llojet dhe metodat e mbrojtjes

Para së gjithash, rekomandohet të mbani mjete të mprehta dhe armë zjarri. Krahasuar me lojën e vitit 2013, ka një gjë që ndryshon në seri. Cordyceps nuk përhap spore në ajër, kështu që nuk shkakton infeksion. Falë kësaj, kur kalojnë nën tokë, heronjtë nuk mbajnë maska ​​​​mbrojtëse.

Fundit i Nesh

Sidoqoftë, duhet të kihet parasysh se infeksioni me kërpudhat e kordicepsit ka deri në katër faza, të cilat përfundimisht çojnë në vdekjen e bartësit të infeksionit. Deri më tani në serial, ne kemi parë vetëm vrapues. Në fazën e parë, paraziti kërkon ushqim, kështu që e detyron viktimën të vrapojë për mish dhe të infektojë njerëz të tjerë. I infektuari është jashtëzakonisht i shpejtë, por tashmë është i shtangur, kështu që është më e lehtë për t'u vrarë.

Një fazë më e vështirë janë përgjumjet. Këtu po flasim për veprime tashmë më të synuara, kur bartësit e kërpudhave bëhen aktive dhe - pra emri - qëndrojnë në pritë për një viktimë të mundshme, duke e pritur atë.

Faza e tretë, klikuesit, është më ikonike. Koka e personit të infektuar është plotësisht e mbuluar me rritje të shëmtuara. Në të njëjtën kohë, personi i infektuar humbet shikimin dhe kalon në tingull. Ky është gjithashtu një shans i shkëlqyer për heronjtë, sepse është shumë më e lehtë të mposhtni një armik të tillë nga prapa. Për fat të keq, ata janë gjithashtu më rezistent ndaj dëmtimeve dhe më të etur për gjak se llojet e mëparshme të të infektuarve.

Para se viktima të vdesë, ajo mund të kthehet në një ënjtje të fortë. Kërpudhat e parazitëve ndërtojnë një armaturë të madhe mbi trupin e të infektuarit, të cilin nikoqiri mund ta shqyejë dhe ta hedhë mbi armiqtë si bomba. Askush nuk dëshiron ta takojë, sepse është pothuajse vdekje e sigurt për një person të dobët, të pambrojtur.

Fundit i Nesh

E gjithë kjo ndodh në serial, por a është vërtet Cordyceps një kërcënim për njerëzimin? A do të bëhen profetike komploti i lojës dhe seriali? Jam i sigurt se shumë adhurues të teorive të konspiracionit dhe rrezikut të plotë për njerëzimin janë tashmë të frikësuar, ata tashmë kanë gjetur një kërpudha parazitare që mund të na shkatërrojë. Ka disa të vërteta në këtë, por duhet t'i zhgënjejë dhe t'i shqetësojë këta njerëz. Vendosa ta studioj këtë kërpudha në më shumë detaje dhe të zbuloj gjithçka rreth saj.

Gjithashtu interesante:

Çfarë është Cordyceps dhe si sulmon?

Nëse shikoni rregullisht serialin The Last of Us ose keni luajtur tashmë një lojë nga Naughty Dog, e dini me siguri që njerëzit kthehen në zombie si rezultat i infeksionit me kërpudhat Cordyceps. Edhe pse vetë emri "zombie" nuk është plotësisht i përshtatshëm, por për hir të thjeshtësisë, mund të flasim për të infektuarit kështu. Varësisht se kur ka ndodhur infeksioni, rrjedha e sëmundjes është e ndryshme, por efekti është pothuajse gjithmonë i njëjtë - pacienti bëhet vdekjeprurës. Krijuesit e lojës u frymëzuan nga vetitë e një kërpudhe të vërtetë që ekziston në natyrë. Cordyceps u shfaq në një nga programet e National Geographic, dhe në fakt, gëlltitja e tij mund të shkaktojë një gjendje të ngjashme me mumje.

Një milingonë e sulmuar nga Cordyceps ngadalë humbet kontrollin e trupit të saj dhe kërpudhat e përdorin atë për të përhapur më tej infeksionin. Në këtë mënyrë, koloni të tëra milingonash mund të vdesin, dhe zhvilluesit e lojës rikrijuan këtë proces natyror. Në lojë dhe seri, kjo kërpudhat parazitare është gjithashtu e aftë të infektojë njerëzit. Në serinë e parë të serisë, ne mund të shohim madje një bisedë midis shkencëtarëve që diskutojnë këtë temë shumë përpara epidemisë globale, dhe në serinë e dytë shikojmë fillimin e saj. Megjithatë, a ka vërtet njerëzimi nga çfarë të frikësohet? Mos u shqetësoni, njerëzimi është i sigurt.

Fundit i Nesh

Cordycipitaceae është një grup i madh kërpudhash që janë përshtatur me lloje të caktuara insektesh në procesin e evolucionit. Ophiocordyceps unilateralis, më i famshmi, sulmon vetëm dy lloje të milingonave Camponotus dhe "i kthen ato në zombie". Ka edhe linja të tjera filogjenetike që parazitojnë milingonat e tjera. Ata të gjithë specializohen në një host të caktuar, kështu që është e vështirë të imagjinohet se ndonjë prej tyre sulmon një njeri.

A është e mundur të infektoheni me kërpudhat?

Duhet pranuar se krijuesit e lojës dhe serialit iu qasen temës së infeksionit fungal pak më ndryshe. Në seri, ju mund të infektoheni nga një pickim ose kontakt me gjakun e një personi të infektuar. Në serial u shfaq edhe e ashtuquajtura “puthja e vdekjes”, e cila tashmë është kontakt shumë i ngushtë me të infektuarit. Trupi i njeriut tashmë përmban lloje të ndryshme të kërpudhave, ose më mirë, qelizat e tyre. Megjithatë, ne nuk duhet të kemi frikë nga epidemitë si ato që shihen në The Last of Us. Fakti është se kjo është vetëm një fantazi e krijuesve, e cila, megjithëse ka një bazë të natyrshme, do të kishte nevojë për një evolucion të fortë për të ekzistuar realisht.

Fundit i Nesh

Ka kërpudha që mund të vrasin njerëzit, si Candida auris, e cila është rezistente ndaj antibiotikëve dhe ilaçeve antifungale dhe çon në pasoja të tmerrshme. Një person mund ta marrë këtë infeksion përmes pajisjeve mjekësore të dezinfektuara keq, domethënë ne mund ta kapim atë në spitale dhe infeksioni është plotësisht i pashërueshëm. Në shumë institucione anembanë botës, veçanërisht në njësitë e kujdesit intensiv, është kërpudhat që ndonjëherë çon në vdekjen e pacientëve. Sidoqoftë, në asnjë mënyrë nuk do t'i kthejë njerëzit në zombie.

Sidoqoftë, ekziston një grup tjetër i kërpudhave të ngjashme, më pak të avancuara në aspektin evolucionar, Entomophthorales - insektomorfë, njëri prej përfaqësuesve të të cilëve është i aftë të infektojë njerëzit. Mos u shqetësoni: jo në mënyrën se si mendojmë, por mund të jetë edhe e pakëndshme. Në fund të pemës së tyre filogjenetike (domethënë pema familjare evolucionare, si të thuash) është Conidiobolus coronatus, i cili mund të infektojë njerëzit. Megjithatë, kjo nuk ndikon në sjelljen e saj, por prek vetëm indet nënlëkurore, duke shkaktuar një sëmundje të pakëndshme. Megjithatë, rreziku i infektimit është jashtëzakonisht i vogël: do të na duhej të fluturonim në Afrikë dhe të futeshim në një pellg sporesh me një këmbë të lënduar.

Po, është e mundur të kesh frikë se disa lloje kërpudhash do të evoluojnë në të ardhmen dhe do të bëhen kërcënim për njerëzimin, por skenari i një epidemie globale në nivelin e The Last of Us, për fat të mirë, është trillim dhe do të mbetet i tillë. Ndoshta

Gjithashtu interesante:

Yuri Svitlyk
Yuri Svitlyk
Djali i maleve Karpate, një gjeni matematikor i panjohur, një "avokat i Microsoft", një altruist praktik, një i majtë

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

1 Koment
Më të rejat
Më të vjetrit Më popullorja
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Popullore tani