Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4 G
StattiFilma dhe serialeAvatar: Rishikimi i fundit Airbender 3D IMAX - Është koha për t'u larguar...

Avatar: The Last Airbender 3D IMAX Review - Është koha të largohemi nga ky planet

-

Më kujtohet ende se si shkova për të parë Avatarin e parë. Isha shumë më i ri dhe kinemaja botërore nuk është shumë e ngjashme me sot. Kjo ishte një kohë përpara ardhjes së librave komik dhe filmat me fitimet më të larta ishin Harry Potter and the Half-Blood Prince, Transformers: Revenge of the Fallen dhe 2012. Është si filma aksion pa shumë pretendime artistike, por filma aksion të një natyre tjetër – ndonjëherë më serioze, më të errët dhe me regji nga regjisorë që nuk e ndjenin nevojën për t’u futur shaka në gojë personazheve të tyre çdo pak minuta. Ata nuk ishin domosdoshmërisht filmat më të mirë, por padyshim ishin të ndryshëm. Mund të them të njëjtën gjë për Avatarin e ri: The Last Airbender: është ndryshe nga asgjë tjetër. Ndërsa ne po ushqeheshim me ushqimin ekuivalent të ushqimit të shpejtë nga bota e kinemasë, James Cameron po shkruante dhe rishkruante skenarin e opusit të tij, duke pritur me durim momentin kur teknologjia do të rritej në nivelin e ambicieve të tij. Dhe kështu ndodhi.

"Avatar: Rruga e Ujit"

Publikimi i "Avatar" është padyshim një ngjarje epokale. A është shaka të presësh trembëdhjetë vjet për vazhdimin! Sa shpesh ndodh kjo, edhe pas suksesit të arratisur të një ekskluziviteti të ri? Gjatë kësaj kohe, ne ishim paksa të llastuar me pikëpamje alternative për botën e re. Kishte libra, dhe videolojëra, madje edhe një shfaqje Cirque du Soleil të quajtur Toruk First Flight, të cilën pata fatin ta shoh.

Me fjalë të tjera, pritjet - zhurma, nëse doni - ishte e madhe. Nuk është një detyrë e lehtë të pështysh një film që e ktheu përmbys botën e filmave të suksesshëm. Pothuajse e pamundur – pyesni George Lucas. Filmi i parë u vlerësua për foton e tij, për përdorimin revolucionar të teknologjisë së re të imazhit 3D dhe për riprodhimin e thjeshtë të një bote aliene. Çfarë solli vazhdimi? Epo… pothuajse e njëjta gjë.

Mirë, jo në të vërtetë: një version eksperimental i filmit me një shpejtësi të ndryshueshme të kuadrove u shfaq në disa kinema. Në disa momente është më e lartë se sa jemi mësuar (kujtoni "Hobbit"), dhe në disa të tjera është tradicionale. Tingëllon interesante, por teknologjia ka marrë vlerësime të përziera, kështu që unë ju këshilloj të zgjidhni shfaqjen në IMAX 3D nëse është e mundur.

Lexoni gjithashtu: Half a Man for a Dog: Rishikimi i filmit "Finch"

"Avatar: Rruga e Ujit"

Përkundër faktit se nuk mund të befasosh askënd me filmat 3D - në kohën që ka kaluar që nga debutimi i origjinalit, një industri e tërë ka pasur kohë të shfaqet dhe të vdesë - Avatari ende qëndron në sfondin e alternativave. Vetë Cameron pranoi se kolegët e tij dhe studiot kryesore të filmit humbën shansin për të nisur një epokë të re të kinemasë zhytëse për shkak të koprracisë, duke preferuar pothuajse gjithmonë konvertimin e lirë të një imazhi dydimensional në tredimensionale gjatë postproduksionit. "Avatar" nuk është i tillë, dhe çdo kornizë në të është e autorit. Nuk është për t'u habitur që para fillimit të filmit, vetë demiurgu u shfaq në ekranin e madh dhe falënderoi publikun që erdhi për të parë filmin e tij ashtu siç kishte menduar. Regjisori tashmë i vjetër do të tmerrohej nëse do ta dinte se sa reklama për shërbimet e transmetimit na ishin shfaqur para fillimit të shfaqjes.

“Shpëtoni kinemanë”, siç do të na thoshte. Unë, dashuria e të cilit për kinematë është zhdukur prej kohësh me ardhjen e televizorëve 65 inç dhe filmave UHD, nuk po tërhiqem për shpëtimtarin, por edhe më duhet të pranoj se të shikosh "The Waterway" në shtëpi nuk ka kuptim, sado i madh. televizori është, apo edhe cilësia e mirë, ju keni një projektor Shumicën e herëve shprehja “shihe në IMAX ose mos e shiko fare” është një ekzagjerim, por jo në këtë rast. Nga fillimi në fund, "Avatar" është një atraksion ku e gjithë vëmendja i kushtohet figurës dhe zërit. Janë të gjitha të njëjtat oh dhe aah nga efektet 2009D si në XNUMX, dhe i njëjti emocion nga skenat e mëdha të dhunës dhe sytë e rrotulluar nga dialogët budallenj. Dhe ky është një përfundim ironik, sepse vetë Cameron ka kritikuar vazhdimisht filmat komik për skenarët e tyre tepër të thjeshtë dhe të parëndësishëm, por ai na paraqiti edhe një herë me zuzar dhe heronj krejtësisht banalë pa asnjë grimcë logjike në veprimet e tyre. Dhe nëse teknikisht ky film është kokë e shpatull mbi të gjithë të tjerët, skenari vështirë se është më i lartë se çdo film tjetër popullor.

"Avatar: Rruga e Ujit"

Siç mund ta thoni, unë mund të përshëndes vetëm arritjet teknologjike të filmit. Ky është një rikthim i pabesueshëm tek Pandora, e cila është bërë edhe më e bukur që atëherë. Kjo është shfaqja e dytë e personazheve të vjetër, disa prej të cilëve duhet të kishin vdekur. Gjithçka është si më parë: shigjetat fluturojnë nga ekrani drejt audiencës, uji vërshon dhe çdo grimcë pluhuri është në vendin e vet.

Problemi kryesor i filmit është gjatësia e tij. Avatari: The Last Airbender fillon rreth tre orë plus, dhe kjo është tre orë, shumica e të cilave i dedikohet xhirimeve tallëse në një hënë të largët. Cameron duket se është më i interesuar për jetën e balenave të detit dhe bimëve mahnitëse sesa për motivimet e personazheve njerëzore, të cilët kanë marrë edhe një herë pozicionet e tyre të zakonshme banale. I keqi është në vend, heroi është në vend. Filmi kalon nëpër të gjitha klishetë që mund t'i bie në dorë, këtë herë duke përsëritur pjesërisht jo historinë klasike të Pocahontas, por krijimet e veta - në veçanti, ka shumë elementë të Titanikut. Filmi i parë u kritikua edhe për skenarin, por edhe aty motivimi i personazheve më dukej më i menduar, ndonëse vështirë se origjinal.

Në vazhdim, Jake Sully, i cili vazhdon të luhet nga Sam Worthington i rreptë, largohet nga fisi Omaticaya dhe vendos të arratiset nga tokësorët e kthyer, radhët e të cilëve u largua vullnetarisht. Me të janë djemtë Netejami dhe Lo'ak dhe vajzat Tuktirei dhe Kiri. Nuk do të hyj në detajet e Santa Barbara Pandoran, por mund të jeni i sigurt se pjesa më e madhe e tre orëve i kushtohet përvojave të tyre familjare, sesa shpërthimeve apo luftimeve që dikush do të shpresonte. Në fakt nuk e kam problem të eksploroj çdo personazh në thellësi, por në këtë rast, Cameron nuk arriti të krijojë personazhe interesantë. Komploti i filmit të parë ishte shumë i thjeshtë, por funksionoi për të. Ka kaq shumë krijesa me lëkurë blu me emra të vështirë për t'u mbajtur mend që luftojnë për kohën e ekranit, saqë në një moment thjesht lodhesh. Nuk është e tepruar të thuhet se çmimin e simpatisë së audiencës do ta fitojë sërish balena, e cila jo vetëm mori prapaskenat e saj tragjike me rikthim, por edhe rreshta me titra.

Lexoni gjithashtu: Graviteti i shkallës botërore. Rishikimi i serialit "Invasion"

"Avatar: Rruga e Ujit"

Pavarësisht se është pjesa e dytë, Avatar: The Last Airbender ndihet si një prequel. Duket se regjisori ka në plan të tregojë historinë e brezave të ndryshëm të njerëzve dhe Na'vi. Pasi na prezantoi me personazhet e rinj kryesorë, ai po përgatitet për pjesën e tretë, ndoshta më të madhe. Personazhet e rinj nuk më lanë mbresa, por e pranoj që ka shumë potencial për një vazhdim interesant. Edhe zuzarët krejtësisht të sheshtë papritmas ndezën fytyra të reja, kështu që ndoshta magjistari kanadez do të na befasojë më shumë.

Вердикт

Cili është rezultati? Unë jam i detyruar të konkludoj se nuk ishte e mundur të përsëritej efekti i filmit të parë. Gjithçka është më mirë - fotografi, grafika, aksion - por është ende një vazhdim i një ideje tashmë të njohur. Por "Avatar: Rruga e Ujit" — jo mënyra më e keqe për të kaluar tre orë. Është një tërheqje e pabesueshme për të parë në ekranin e madh dhe një shembull se si duhet të duken grafika moderne kompjuterike kur ato nuk nxitohen. Në një botë që dëshironi të largoheni sa më shpejt që të jetë e mundur, thjesht nuk mund të humbisni mundësinë për t'u zhytur me kokë në hapësirat oqeanike të Pandorës.

Nëse dëshironi të ndihmoni Ukrainën të luftojë pushtuesit rusë, mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

RISHIKON VLERËSIMET

që hedh
8
Aktrimi
8
Soundtrack
6
Skenar
6
Seriali vizual
10
Cili është rezultati? Unë jam i detyruar të konkludoj se nuk ishte e mundur të përsëritej efekti i filmit të parë. Gjithçka është më mirë - fotografi, grafika, aksion - por është ende një vazhdim i një ideje tashmë të njohur. Por Avatar: The Last Airbender nuk është mënyra më e keqe për të kaluar tre orë. Është një tërheqje e pabesueshme për të parë në ekranin e madh dhe një shembull se si duhet të duken grafika moderne kompjuterike kur ato nuk nxitohen. Në një botë që dëshironi të largoheni sa më shpejt të jetë e mundur, thjesht nuk mund të humbisni mundësinë për t'u zhytur me kokë në hapësirat oqeanike të Pandorës.

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Popullore tani

Cili është rezultati? Unë jam i detyruar të konkludoj se nuk ishte e mundur të përsëritej efekti i filmit të parë. Gjithçka është më mirë - fotografi, grafika, aksion - por është ende një vazhdim i një ideje tashmë të njohur. Por Avatar: The Last Airbender nuk është mënyra më e keqe për të kaluar tre orë. Është një tërheqje e pabesueshme për të parë në ekranin e madh dhe një shembull se si duhet të duken grafika moderne kompjuterike kur ato nuk nxitohen. Në një botë që dëshironi të largoheni sa më shpejt të jetë e mundur, thjesht nuk mund të humbisni mundësinë për t'u zhytur me kokë në hapësirat oqeanike të Pandorës.Avatar: The Last Airbender 3D IMAX Review - Është koha të largohemi nga ky planet