Root NationStattiteknologjitë

teknologjitë

Cili është ndryshimi midis OneWeb dhe Starlink?

Duket sikur kemi një rivalitet të ashpër midis OneWeb dhe Starlink për mbulimin global të internetit. Le të zbulojmë se cili është ndryshimi midis këtyre dy projekteve. Konkurrenca për të siguruar globale...

Çfarë është AMD Expo? Në shembullin e Kingston Fury Beast DDR5

Ne nuk kishim materiale shpjeguese për një kohë të gjatë - mirë, me përjashtim të DDR5, i cili supozohej të dilte kohët e fundit. Por ka një arsye. AMD përveç...

10 zbulime që vërtetojnë të drejtën e Ajnshtajnit për universin. Dhe 1, që e mohon

Fizikani legjendar Albert Einstein ishte një mendimtar që ishte përpara kohës së tij. I lindur më 14 mars 1879, Ajnshtajni erdhi në botën ku planeti xhuxh Plutoni ende...

FAQ RN: Ne shpjegojmë fibra optike, Toslink, S/PDIF, CableExpert dhe më shumë

Ata prej jush që kanë montuar një kompjuter ose të paktën një herë kanë parë panelin e pasmë të lidhësve në një motherboard moderne, do të mbani mend lidhësin e çuditshëm drejtkëndor të shënuar...

Sulmet më të famshme të hakerëve për të cilët po fliste e gjithë bota

Hakerimi është bërë një pjesë integrale e epokës së internetit. E gjithë bota shpesh flet për ngjarje të tilla. Ne gjithashtu do të flasim për të sot. Bota varet nga teknologjitë moderne,...

Rrjeti global: Si është i organizuar interneti dhe lidhja e operatorëve

Në pamje të parë, gjithçka që ju nevojitet për të hyrë në internet është energjia elektrike, një kompjuter i lidhur në rrjet dhe disa klikime të mausit. Për konsumatorin fundor, gjithçka është e njëjtë...

Zgjedhja e një laptopi: çfarë duhet t'i kushtoni vëmendje para së gjithash

Le të flasim për shembullin e një anijeje pothuajse të cilësisë së mirë ASUS ROG Strix G15 2019, pse procesori ka ndikimin më të madh në të gjithë komponentët e sistemit dhe...

Pse anijet kozmike janë të pajisura me procesorë të shekullit të 20-të

Është e habitshme, por anijet moderne kozmike janë të pajisura me procesorë të vjetëruar që janë zhvilluar në shekullin e 20-të. Në këtë artikull do t'ju tregojmë se cila është arsyeja e kësaj gjendje...

Gjithçka rreth llojit të ruajtjes UFS 4.0: sa është më i mirë se versionet e mëparshme

Kujtesa është, në fakt, heroi i pakënduar i performancës së çdo smartphone. Nëse nuk e dini pse është kështu, teksti i mëposhtëm do t'u përgjigjet disa pyetjeve....

Mapping Magic: Si funksionon vërtet LIDAR në Fshesë me korrent robotik?

Vetëm imagjinoni, moti është i lagësht jashtë, të ftuarit erdhën tek ju dhe e ndoqën në korridor - tani mbetjet e tokës dhe rërës do të përhapen shpejt në të gjithë vendin ...

10 teknologji nga të cilat kishim frikë, por sot i përdorim çdo ditë

Njerëzimi gjithmonë përpiqet për diçka të re, kështu që teknologjitë e reja shfaqen vazhdimisht në jetën tonë. Por jo të gjithë dhe jo gjithmonë e kuptojnë se për çfarë janë...

Çfarë është një deepfake, sa i rrezikshëm është dhe si ta njohim atë

Sot do të flasim për deepfake, i cili tashmë është bërë i përhapur dhe një fenomen mjaft i zakonshëm. Falë kësaj teknologjie, manipulimi i informacionit ka arritur një nivel të ri. A e keni parë se si...

Pse një mision hapësinor nuk mund të fluturojë në asnjë moment: Çfarë është një dritare lëshimi?

Pse anija kozmike nuk mund të lëshohet në asnjë moment? Çfarë është një platformë lëshimi? Ju do të mësoni për të gjitha këto nga artikulli ynë. Misioni Artemis...

Zgjerimi i RAM-it në një smartphone: çfarë është dhe si funksionon

Sot, ka gjithnjë e më shumë modele të smartfonëve Android që kanë funksionin e zgjerimit të RAM-it. Kryesisht, kjo është prerogativa e pajisjeve të lira dhe me buxhet të mesëm që kanë një vëllim të vogël ...

7 teknologjitë e së ardhmes që do të shfaqen në smartfonë shumë shpejt

Telefonat inteligjentë të rinj dalin çdo vit, por sa inovativë janë? Në përgjithësi, ata përdorin teknologji të njohura për shumicën e përdoruesve, të cilat përditësohen dhe paraqiten si diçka e jashtëzakonshme....

Inovacionet teknologjike të Kupës së Botës FIFA 2022 në Katar

Kupa e Botës FIFA 2022 në Katar paraqiti shumë risi teknologjike që rritën përvojën e futbollit dhe ndihmuan...

Gjithçka rreth Wi-Fi 6E: avantazhet, telefonat inteligjentë dhe kompjuterët e pajtueshëm

Edhe pse tregu ende po përpiqet të miratojë standardin Wi-Fi 6, prodhuesit tashmë kanë filluar të ofrojnë pajisje të pajtueshme me standardin më të fundit Wi-Fi 6E. Sot do të analizojmë...

Artemis I: Gjithçka që duhet të dini për misionin historik të NASA-s në Hënë

Më 16 nëntor 2022, më në fund u bë nisja e shumëpritur e raketës Space Launch System (SLS) me anijen kozmike Orion drejt Hënës si pjesë e misionit Artemis I. Kjo...

Bateria në një smartphone: mite dhe realitet

Sot do të diskutojmë mitet e njohura rreth baterisë në një smartphone që mund të gjeni në internet dhe të tregoni të gjithë të vërtetën për pajisjet moderne. Rreth baterive...

Misionet hapësinore me njerëz: Pse është ende problem kthimi në tokë?

Ne gjithmonë presim me padurim misionet e drejtuara në hapësirë, por sot do të flasim përse kthimi i ekuipazheve në Tokë është ende…

Gjithçka rreth Neuralink: fillimi i një manie kiberpunk?

Neuralink është, nga njëra anë, një projekt tepër revolucionar dhe emocionues, dhe nga ana tjetër, është arsyeja e një morie të tërë frikash që (për fat të keq) duket se janë...

A do të bëhemi të gjithë hologramë? Zhvillimi i holografisë nga teoria në praktikë

Kanë kaluar më shumë se 100 vjet që kur u formuluan për herë të parë bazat teorike të holografisë, dhe ne ende i lidhim hologramet kryesisht me ngjitëse në...

Teleskopi Hapësinor James Webb: 10 objektiva për të vëzhguar

NASA planifikon të publikojë imazhet e para të marra nga teleskopi hapësinor James Webb (JWST) më 12 korrik 2022. Ata do të shënojnë fillimin e epokës së ardhshme në astronomi, pasi Webb...

Si e rivendosa veshjen me prekje të butë në shtëpi

Kush kishte/ka telefona të vjetër me një shtresë të butë me prekje - dijeni që me kalimin e kohës, nëse pajisja qëndron e shtrirë për një kohë të gjatë dhe nuk përdoret, veshja bëhet ngjitëse dhe...

AI për të vetmuarit: Si po ndihmon Replika miliona njerëz që nuk kanë me kë të flasin

Viti 2022 nuk ka gjasa të shoqërohet me ndonjë gjë të mirë në vendin tonë. Ky është një vit humbjesh, zhgënjimesh dhe bombash. Familje të shkatërruara, të dashur të vdekur, një ndjenjë pasigurie dhe frike për...

Çfarë është një "sistemi i zgjuar i ftohjes" dhe si ndikon ai në performancën e laptopëve të lojrave

Personat e guximshëm AAA e dinë saktësisht se sa i fuqishëm duhet të jetë hekuri për të marrë përvojën më të mirë të lojërave. Dhe a e dinë të gjithë pse dhe saktësisht si...