Motoçikletë Edge 30 Neo
realme 10 4 G
Stattiteknologjitë10 teknologji nga të cilat kishim frikë, por sot i përdorim çdo ditë

10 teknologji nga të cilat kishim frikë, por sot i përdorim çdo ditë

-

Njerëzimi gjithmonë përpiqet për diçka të re, kështu që teknologjitë e reja shfaqen vazhdimisht në jetën tonë. Por jo të gjithë dhe jo gjithmonë e kuptojnë se për çfarë janë krijuar dhe si funksionojnë, kështu që disa njerëz i trajtojnë risitë moderne me pak frikë. Sot do të flasim për 10 teknologji nga të cilat kishim frikë, por sot i përdorim çdo ditë.

Sa herë që shfaqet një teknologji e re, ka njerëz që fillojnë të tërheqin në imagjinatën e tyre pasojat e tmerrshme që mund të çojë përdorimi i tyre, ndoshta diku në nivelin e gjeneve, në nënkorteksin e trurit. Ndonjëherë fobi të tilla duken absurde dhe qesharake. Për mirë ose për keq, teknologjitë dhe pajisjet e reja po ndryshojnë vazhdimisht jetën tonë.

Në çdo rast, nuk kemi pse të shkojmë larg - përhapja e makinave autonome, inteligjenca artificiale, robotët - kemi frikë se ata do të dalin jashtë kontrollit dhe do të fillojnë të shkatërrojnë njerëzimin. Në të njëjtën mënyrë, njerëzit ende kanë frikë nga standardi i ri i komunikimit 5G, madje ekziston një teori e tërë konspirative që është krijuar për të kontrolluar mendjet tona. Dhe kështu me radhë, e kështu me radhë.

Ndërkohë historia tregon se ka shumë teknologji moderne për të cilat fillimisht ishim skeptikë, por në fund rezultoi se nuk kishte asgjë për t'u frikësuar dhe tani ato janë bërë pjesë e pandashme e jetës sonë. Pra, le të kujtojmë se çfarë folëm për celularët e parë, internetin, Wi-Fi, komunikimin celular, smartfonët e parë, etj.

Lexoni gjithashtu: Cilat kufje Lenovo të zgjidhni

Telefonat celular

Duket qesharake tani, por shumica e njerëzve kishin frikë nga celularët e parë. Kishte legjenda për dëmshmërinë e tyre, disa prej tyre madje ekzistojnë edhe sot e kësaj dite. Unë njoh njerëz që ende flasin për një lloj rrezatimi që mund të ndikojë në trurin tonë ose të nënshtrojë vullnetin tonë. Disa ende thonë se nuk duhet ta vendosni telefonin inteligjent në vesh, sepse ai mund t'ju djegë trurin, kështu që thuhet se nuk duhet ta mbani celularin pranë veshit, veçanërisht kur telefononi një numër ose dëgjoni tonet e para të thirrjes. Kjo mund të dëmtojë shëndetin tuaj.

Technologies

Kishte dhe ka plot mite të tilla. Por tani fëmijët, të rriturit dhe të moshuarit kanë celularë. Është e pamundur të imagjinohet jeta moderne pa një telefon.

Lexoni gjithashtu: 

internet

Shfaqja e internetit globale gjithashtu i trembi njerëzit mjaft, dhe shumë nuk besuan në suksesin e kësaj "ndërmarrjeje qesharake". Në shpërndarjen e gjerë të internetit nuk besonte as themeluesi i Microsoft-it, Bill Gates, i cili besonte se njerëzimi ende nuk ishte pjekur për të realizuar mundësitë e rrjetit global.

Ju kujtohet kur u lidhëm për herë të parë në rrjet? Dhe kjo është një "rrëshqitje" karakteristike e modemit gjatë lidhjes... dhe frika se nëse e përdorim për një kohë të gjatë, viruset do të futen në kompjuterin tonë. Epo, viruset thjesht prisnin të hidheshin në kompjuterin tonë dhe ta digjnin atë sa më shpejt që të ishte e mundur. Dhe në përgjithësi, ky Interneti juaj është qesharak!

Technologies

Po, tani duket qesharake dhe e çuditshme. Ne thjesht nuk mund ta imagjinojmë një minutë të jetës sonë pa rrjetin global. Interneti na jep mundësinë të punojmë, të mësojmë, të komunikojmë, duke qenë në cepa të ndryshme të planetit, për të marrë informacion nga kudo. Interneti është bërë një domosdoshmëri për njerëzimin modern.

Monitoruesit

Le të jemi të sinqertë - monitorët CRT janë dukur gjithmonë të tmerrshëm. Këta dollapë të çuditshëm e të trashë, që zinin shumë hapësirë ​​në tavolinë, kishin një ngjyrë të tmerrshme të zezë dhe gri, që dridheshin vazhdimisht, shiritat në ekran shiheshin lehtësisht me sy të lirë. Ne ishim vazhdimisht të frikësuar se ato janë të dëmshme për shkak të rrezatimit, sepse kanceri është i mundur, etj. Nuk është çudi që shqetësoheshim për shëndetin tonë kur duhej t'i shikonim për një kohë të gjatë. Në mesin e viteve 2000, kishte frikë të përhapur se rrezatimi nga monitorët me një tub me rreze elektronike mund të shkaktojë edhe aborte te gratë shtatzëna. Kishte dhe ka disa të vërteta në këtë, por monitorët modernë janë krejtësisht të ndryshëm.

Technologies

Fakti është se teknologjitë e monitorëve janë zhvilluar dhe ndryshuar në mënyrë dinamike nga viti në vit, prodhuesit vazhdimisht janë përpjekur t'i bëjnë ato sa më të padëmshme për trupin e njeriut, dhe tani kjo është me të vërtetë e vërtetë në monitorët me panele LCD dhe OLED. Por nuk do të jetë një ekzagjerim nëse them se ishin monitorët e KRRT-së që çuan në përkeqësimin e shikimit të shumë njerëzve të brezit tim.

Wi-Fi

Frika vdekjeprurëse nga Wi-Fi ka të njëjtat rrënjë si frika e monitorëve të CRT: rrezatimi i padukshëm që disa njerëz besojnë se ka pasoja të tmerrshme, si "elektrosndjeshmëria" dhe kanceri. Kishte shumë tituj të tmerrshëm për rrezikun e mundshëm që shfaqen vazhdimisht në gazeta Wi-Fi. Të gjithë kanë dëgjuar për kapakët prej petë, të cilat supozohet se mbrojnë njerëzit nga rrezatimi i dëmshëm. Kjo vërtet u riprodhua në shtyp, gjoja e konfirmuar nga disa "shkencëtarë". Por deri më sot, nuk ka asnjë provë të besueshme për ndonjë efekt të dëmshëm të teknologjisë wireless të çfarëdo lloji. Kur filloi të përdoret kjo teknologji, u desh shumë kohë që njerëzit të binden për padëmshmërinë e saj.

Technologies

Por të gjitha këto mite pa kuptim nuk e penguan komunikimin me valë që të bëhej një gjë e përditshme për ne. Në ditët e sotme, një ruter Wi-Fi mund të gjendet pothuajse në çdo shtëpi, nuk ka rëndësi nëse është një metropol modern apo një fshat i largët diku në Karpate.

Lexoni gjithashtu: Lenovo YOGA AIO 7 27ACH7 rishikim gjithëpërfshirës: zgjidhje për punë dhe kohë të lirë

Zhvillimi i teknologjive audio

Radio, kaseta, CD, Napster, më në fund, shërbime muzikore streaming. Kur teknologjia audio ndryshon, nga disa gjithmonë lajmërohet si "fundi i muzikës siç e njohim ne". Ndërkohë, nëse shikojmë këtë listë, thjesht do të shohim shumë mënyra të ndryshme për të dëgjuar. Vinyl është ende gjallë, kasetat janë kthyer në vokal dhe dikush ende blen CD për të mbështetur artistët e tyre të preferuar. Pra, siç mund ta shihni, muzika është e përjetshme.

Technologies

Ne ishim të frikësuar në rininë tonë se do të shurdhim nga kufjet, do të na mbingarkohet truri, se mund të shkaktojë lloj-lloj sëmundjesh. Por asgjë e tillë nuk ndodhi, përkundrazi, teknologjitë audio vazhdojnë të zhvillohen, dhe tregu i kufjeve po rritet vazhdimisht. Dikush dëgjon muzikë nga pllaka vinyl, dhe dikush e preferon atë Spotify, YouTube Muzikë chi Apple Muzikë. Secili bën zgjedhjen e tij.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i laptopit të lojërave Acer Predator Helios 300 (2022) - tërheq gjithçka!

Rrjeti celular

Komunikimet celulare, veçanërisht kullat celulare, kanë qenë gjithmonë shkak për ankth, mite, tmerre të shpikura. Kishte shumë legjenda për rrezatimin e tyre. Ndonjëherë ato shkaktojnë kancer, ndonjëherë mund t'i bëjnë burrat dhe gratë sterile, pastaj sinjali mund ta kthejë një person në një mumje. Ajo që ata thjesht nuk dolën me. Nuk po flas për teori konspirative, duket se korporatat e mëdha, falë komunikimit celular, duan të na kontrollojnë, dëgjojnë dhe ndjekin të gjithëve. Kishte shumë mite dhe trillime.

Technologies

Por ne ende thërrasim miq, të afërm dhe kolegë nga celularët, nuk po flas për internetin celular, i cili na lejon të komunikojmë në chat, të marrim informacionin e nevojshëm, kudo që jemi. Komunikimi celular u bë një shpëtim i vërtetë për shumë njerëz gjatë ngjarjeve të luftës në Ukrainë.

Lexoni gjithashtu: 

5G

Rrjeti 5G meriton përmendje të veçantë, dëmshmëria e të cilit është debatuar për më shumë se dy vjet. Skema e mosmarrëveshjeve të tilla është klasike. Kundërshtarët e rrjetit të ri 5G po përpiqen të na dëshmojnë se nuk ka nevojë të përditësojmë rrjetin, sepse pse na duhet një standard i ri nëse i vjetri i kënaq të gjithë. Ekziston edhe një teori konspirative, ata thonë se kompanitë duan fitime të tepërta dhe kërkojnë të kontrollojnë të gjithë popullsinë e Tokës. Disa madje kanë përmendur se kullat 5G lëshojnë mikrovalë në të njëjtën frekuencë si mikrovalët. E cila është e vërtetë, por këto mikrovalë janë të shpërndara dhe të padëmshme, sepse u krijuan standarde të reja të rrezatimit për të parandaluar efektet e dëmshme në trupin e njeriut. Dhe përdorimi i këtyre teknologjive që nga vitet 1980 të shekullit të kaluar dëshmuan qartë se ato nuk paraqesin kërcënim për njerëzit.

Technologies

Dhe kështu me radhë e kështu me radhë, por tani nëse jetoni në një qytet të madh evropian, duhet të merreni me 5G pothuajse gjatë gjithë kohës. Gjithashtu është planifikuar të vendoset në Ukrainë në të ardhmen e afërt. Shumë telefona inteligjentë modernë, edhe në segmentin e buxhetit, kanë marrë tashmë mbështetje 5G.

Lexoni gjithashtu: "Neptunët" goditën kryqëzuesin "Moska": Gjithçka rreth këtyre raketave të lundrimit kundër anijeve

Lojra kompjuterike

Edhe 15-20 vjet më parë, adhuruesit e lojërave kompjuterike duhej të fshiheshin nëpër qoshe dhe ishte turp të pranoje se u pëlqen të luajnë. Sa shumë negativitet kemi dëgjuar dhe lexuar për lojtarët! Disa “ekspertë” pohuan se janë lojërat kompjuterike ato që janë përgjegjëse për faktin se adoleshentët shëndoshen, bëhen të ulur dhe sëmuren. Gjithashtu u theksua se lojërat janë vrasës të aftësive sociale, se janë ndihma stërvitore për vrasës masive. Më absurdet ishin mitet se lojërat e kapin aq shumë imagjinatën tonë, sa lojtarët do të harrojnë si të riprodhohen, dhe burrat në përgjithësi do të vdesin gradualisht...

Technologies

Megjithatë, sot është edhe në modë të jesh një person i IT dhe një gamer. Në dyqanet e veshjeve të zinxhirit të njohur, mund të gjeni rroba, për shembull, nga marka të tilla si PlayStation ose Fortnite. Dhe njerëzve u pëlqen të veshin bluza me emrat e lojërave të njohura. Dhe është shumë mirë! Gjëja më e rëndësishme është se me kalimin e kohës imazhi stereotipik i lojtarëve ka ndryshuar, e vërteta doli të ishte krejtësisht ndryshe. Të gjithë e panë që lojtarët janë njerëz mjaft të arsimuar që thjesht duan të kalojnë kohën e lirë në këtë mënyrë, ose të fitojnë në këtë mënyrë. Ata thjesht duan të luajnë lojëra kompjuterike. Jemi edhe ti dhe unë!

Lexoni gjithashtu: 

Shpërndarja dixhitale

Çfarë? Të shpenzosh para për skedarë, lojëra dhe filma kur mund t'i shkarkoj falas nga torrentët? Kjo është mënyra se si shumica e përdoruesve e zgjidhën këtë problem. Popullariteti i torrenteve është rritur, por situata ka ndryshuar në mënyrë dramatike me kalimin e kohës.

Technologies

Rezulton se shpërndarja dixhitale mund të jetë një mënyrë mjaft e përshtatshme për të blerë filmin ose lojën tuaj të preferuar. Është bërë pjesë e jetës sonë dhe blerja e CD-ve dhe, veçanërisht, e lojërave në një medium fizik tashmë ka zënë vend të dytë. Sidomos në kompjuterët kompjuterikë ku disqet përdoren gjithnjë e më pak dhe lojërat peshojnë aq shumë sa instalimi i tyre nga media të shumta ka të ngjarë të zgjasë më shumë sesa shkarkimi i një loje nga biblioteka juaj në Avull, Origjinë abo Dyqani Epic Games. Dhe shumica e mbështetësve të kësaj metode do t'ju vërtetojnë se është më e përshtatshme të paguani për blerjen në internet, sepse nuk do të duhet të prisni një kohë të gjatë për korrierin me lojën tuaj të preferuar. Është mjaft e thjeshtë pas pagesës të shkarkoni lojën origjinale në diskun e kompjuterit ose laptopit tuaj.

Gjithashtu interesante: 

Telefonat inteligjentë

Për shumicën e rinisë së sotme смартфон është një dukuri e zakonshme. A ju kujtohet kur u shfaq iPhone i parë, ku kishte vetëm një buton kryesor, dhe pjesa tjetër duhej të bëhej në ekranin me prekje? Ishte e çuditshme. Shumica prej nesh nuk i besuan kësaj ideje, duke e quajtur atë utopike.

Technologies

Dhe tani, kur merrni një telefon me butona, ndonjëherë nuk dini çfarë të bëni me të, ku të shtypni. Telefonat inteligjentë modernë janë bërë mini-kompjuterë të vërtetë në xhepin e secilit prej nesh. Falë Internetit celular, kjo pajisje është në gjendje jo vetëm të na ofrojë informacione, por edhe të bëjë foto të mrekullueshme, të shkrep video prekëse, për t'i shpërndarë më pas në Instagram, Facebook, TIK Tok. Njerëzimi madje ka rënë në njëfarë varësie nga telefonat inteligjentë. Ngrihemi në mëngjes dhe shikojmë menjëherë telefonin tonë të mençur për të lexuar lajmet, mesazhet nga miqtë dhe familja. Çuditërisht, ajo që kishim frikë, përkundrazi, na e bëri jetën më të lehtë.

Lexoni gjithashtu: Çfarë duhet t'i kushtoni vëmendje kur zgjidhni një smartphone të ri?

Ndoshta pas një kohe, robotët, makinat autonome, inteligjenca artificiale, realiteti virtual dhe i shtuar dhe ndoshta teknologjitë aliene do të bëhen të zakonshme, njësoj si ajo për të cilën folëm në këtë artikull. Por kjo do të jetë një histori krejtësisht tjetër, një botë tjetër...

Nëse dëshironi të ndihmoni Ukrainën të luftojë pushtuesit rusë, mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Yuri Svitlyk
Yuri Svitlyk
Djali i maleve Karpate, një gjeni matematikor i panjohur, një "avokat i Microsoft", një altruist praktik, një i majtë

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Popullore tani