Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4 G
StattiNjë përzgjedhje e pajisjeveÇfarë t'i dhuroni një fansi për Vitin e Ri ASUS

Çfarë t'i dhuroni një fansi për Vitin e Ri ASUS

-

Në një kompani tajvaneze ASUS shumë fansa, sepse është një Klondike e vërtetë jo vetëm për lojtarët, por edhe për të gjithë: punonjës zyre, përfaqësues të profesioneve krijuese dhe thjesht ata që i duan pajisjet me cilësi të lartë dhe funksionale për jetën. Ndaj sot, në vazhdim të zgjedhjeve tona të Vitit të Ri, do të flasim me çfarë mund të surprizoni veten për Vitin e Ri ASUS- një tifoz

Çfarë t'i dhuroni një fansi për Vitin e Ri ASUS

Lexoni gjithashtu:

smartphone

edhe pse ASUS i njohur më shumë si prodhues i kompjuterëve, pajisjeve periferike, pajisjeve të rrjetit etj., kompania prodhon edhe smartfonë. Kur bëhet fjalë për telefonat inteligjentë, logjika e markës është e thjeshtë – ne ose lëshojmë më të mirën ose asgjë. Pra në arsenal ASUS ekzistojnë ekskluzivisht zgjidhje të mira, të mprehura për lojëra dhe "universale".

Një smartphone i lojrave nga seria ROG mund të mos jetë i përshtatshëm për të gjithë (ka një dizajn më agresiv dhe funksionaliteti është i tepërt për jo-lojtarët), kështu që ju sugjerojmë t'i kushtoni vëmendje flamurit të zoti të vitit 2022 - ASUS Zenfone 9.

ASUS Zenfone 9

Është një smartphone kompakt 5,9 inç i mundësuar nga Snapdragon 8+ Gen 1 me grafikë Adreno 730, 8 ose 16 GB RAM dhe 128 ose 256 GB memorie. Ka një ekran Super AMOLED me një rezolucion prej 2400×1080, një densitet piksel prej 446 ppi, HDR10+ dhe një shpejtësi rifreskimi prej 120 Hz. Dhe smartphone ka një dizajn interesant, disa zgjidhje ngjyrash dhe nivel mbrojtjeje IP68.

Kamera kryesore e dyfishtë përbëhet nga një modul kryesor 50 MP (me OIS) dhe një me kënd të gjerë 12 MP. Kamera e përparme është ishullore dhe ka një rezolucion prej 12 MP. Ndërfaqet përfshijnë Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2, NFC, GPS, si dhe USB-C për karikim dhe një fole kufjesh. Skaneri i gjurmëve të gishtave është i vendosur në anë dhe ofrohet gjithashtu tingull stereo. Bateria në ASUS Zenfone 9 me 4300 mAh, ka mbështetje për karikim të shpejtë prej 30 W. Bleni një anije nga ASUS mundeni nga 721 dollarë.

fletore shënimesh

Një laptop është ndoshta një dhuratë më e pritur për të ASUS- tifoz, sepse në këtë segment kompania është një nga liderët e tregut dhe ofron shumë opsione për çdo skenar përdorimi. Këtu mund të zgjidhni një pajisje për çdo nevojë: një laptop bazë për punë dhe studim, një ultrabook imazhi, një pajisje të avancuar për dizajnerët, një stacion lojrash... Zgjedhja është e pafund, por ne ofrojmë një "mesatarja e artë" - ASUS Vivolibri S 15 OLED K3502ZA.

ASUS Vivolibri S 15 OLED K3502ZA

Ky është një laptop i rangut të mesëm me një dizajn të rregullt me ​​një matricë të ndritshme FullHD OLED 15 inç dhe një mbushje të balancuar mirë. Laptopët e serisë punojnë në bazë të procesorëve Intel Core i5 dhe i7 të gjeneratës së 12-të, kanë grafikë të integruar, nga 8 deri në 16 GB RAM dhe SSD deri në 1 TB.

Seria ASUS Vivolibri S 15 ka mbështetje për Wi-Fi 6E dhe Thunderbolt 4, një skaner të gjurmëve të gishtave të vendosur në butonin e energjisë, tingull të shkëlqyer nga Harman Kardon, ndriçim të tastierës dhe mbrojtje antibakteriale ASUS Gardë antibakteriale. Ky është një opsion i shkëlqyeshëm për punë dhe kohë të lirë, i cili do të kushtojë nga 978 dollarë.

Lexoni gjithashtu:

Pajisja hibride

Nga shumë marka të tjera ASUS dallohet për faktin se vazhdon të kërkojë zgjidhje jo standarde për çështjet në dukje të zakonshme. Po, përveç laptopëve dhe kompjuterëve klasikë në rreshta ASUS ka pajisje interesante dhe të papritura, ndër të cilat nuk mund të mos vihet re një PC tabletë ASUS ROG Flow Z13. Një "bishë" e vërtetë fshihet në një kuti të vogël tableti - me një kartë video të fuqishme dhe performancë të konsiderueshme.

ASUS ROG Flow Z13

Pajisja funksionon me një Intel Core i14 7th Geni me 12 bërthama me grafikë të dyfishtë (grafikë Intel Iris Xe të integruar dhe NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti 4 GB GDDR6 diskrete), 16 GB RAM LPDDR5 dhe një SSD 512 GB. Përveç grafikës tashmë të avancuar, ROG Flow Z13 është i pajtueshëm me kartën grafike të jashtme XG Mobile 2022 me Radeon RX 6850M XT, e cila do të tërheqë çdo lojë AAA në 4K.

Ekrani i tabletit është 13,4 inç me prekje IPS 1920×1200 me një shpejtësi rifreskimi prej 120 Hz. Ndërfaqet përfshijnë Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2, një lexues kartash dhe shumë lidhës për lidhjen e pajisjeve të jashtme, duke përfshirë Thunderbolt 4. Mund të lidhni 2 monitorë me pajisjen në të njëjtën kohë. Ka një skaner të gjurmëve të gishtërinjve, një palë altoparlantë me Dolby Atmos, ndriçim RGB dhe karikim të shpejtë, i cili ju lejon të karikoni baterinë me 56 Wh në orë. Çmimi i kërkuar i një "përbindëshi" të tillë celular është nga 1684 dollarë.

Kufje

Një kufje me cilësi të lartë është një ide e shkëlqyer dhuratë për një njohës të zërit të mirë. Pavarësisht nga fakti se shumica e kufjeve ASUS pozicionuar si lojëra, ato janë gjithashtu të shkëlqyera për çdo gjë: muzikë, filma, podkaste dhe më shumë.

Asus ROG Strix Go 2.4

ASUS ROG Strix Go 2.4 është një kufje me madhësi të plotë me një lloj lidhjeje të kombinuar: me kabllo dhe duke përdorur një kanal radioje. Radiatorët dinamikë 40 mm me një rezistencë prej 32 Ohms dhe një gamë frekuence nga 20 në 20 Hz janë përgjegjës për cilësinë e zërit. Dizajni i palosshëm, mundësia e shkëputjes së mikrofonit dhe kutia e plotë ju lejojnë ta merrni me lehtësi kufjet kudo me vete. Përveç kompjuterëve dhe laptopëve, kufjet janë të pajtueshme me pajisjet mobile, PlayStation 000 dhe Nintendo Switch. Bateria ROG Strix Go 4 mund të zgjasë deri në 2.4 orë, dhe ato kushtojnë nga 25 dollarë.

Lexoni gjithashtu:

Monitor

Monitorët në ASUS ka edhe per cdo nevoje. Ka modele klasike zyre, modele lojrash me një ritëm të rritur rifreskimi, zgjidhje dizajni me kalibrim të ngjyrave në fabrikë dhe certifikim të avancuar dhe opsione portative. Ne sugjerojmë t'i kushtojmë vëmendje një modeli interesant celular nga linja ROG Strix.

ASUS ROG Strix XG16AHPE

ASUS ROG Strix XG16AHPE është një monitor portativ 15,6 inç me korniza të hollë dhe një bateri të integruar që ju lejon të punoni në mënyrë autonome deri në 3 orë. Pajisja peshon vetëm 900 g. Ajo përmban një matricë IPS Full HD me një shtresë kundër shkëlqimit, një kohë përgjigjeje prej 3 ms, një shpejtësi kuadri prej 144 Hz dhe kënde shikimi vertikale dhe horizontale prej 178°. Shkëlqimi është në nivelin e 300 nits, dhe riprodhimi i ngjyrave mbulon hapësirën Rec.709/sRGB me 100%. Portat përfshijnë dy USB C (DisplayPort Alt Mode), HDMI dhe një fole kufjesh, altoparlantë të integruar dhe mbështetje për Flicker-Free dhe NVIDIA G-Sync. Mund të blini një monitor portativ nga 442 dollarë.

Tastierë

Periferia është një tjetër forcë e markës tajvaneze. Edhe pse në mesin e pajisjeve ASUS ju mund të gjeni zgjidhje të lira zyrash, kompania është e famshme kryesisht për pajisjet e avancuara të lojërave. Megjithatë, ju mund t'i përdorni ato jo vetëm për lojëra, por edhe për punë, për shembull.

ASUS ROG Falchion

ASUS ROG Falchion është një tastierë lojërash mekanike ultra kompakte (65%) në një kuti Skeleton që mund të lidhet nëpërmjet një teli ose nëpërmjet një ndërfaqeje 2,4 GHz. Me një lidhje wireless, sigurohen deri në 450 orë funksionim me një karikim të vetëm.

Tastiera ka lëvizje të lartë të tasteve dhe këtu përdoren çelsat Cherry MX Red. ROG Falchion është i pajisur me ndriçim RGB Aura Sync me cilësime fleksibël përmes mjetit të pronarit, modalitetit të lojës dhe memorjes së integruar për regjistrimin e makrove. Karakteristika e modelit ishte një panel me prekje me butona funksionalë të vendosur në anën e pajisjes, i cili mund të personalizohet. Ajo kushton ASUS ROG Falchion nga 158 dollarë.

Lexoni gjithashtu:

Arushja Teddy

Mund ta plotësoni tastierën me një maus nga e njëjta linjë. Megjithatë, është një opsion i mirë si një dhuratë e pavarur.

ASUS ROG Gladius III

ASUS ROG Gladius III është një maus lojrash me tela PixArt PAW3370 me një rezolucion prej 19 - 000 dpi. Ai përfshin 26 butona ROG Micro Switches me një burim prej 000 milionë aktivizimesh dhe ndriçim RGB Aura Sync me 6 zona. Modeli mori një dizajn asimetrik ergonomik për një kapje optimale me dorën e djathtë dhe një shpejtësi maksimale prej 70 ips. Gjatësia e kabllit është 3 m, teli është i gërshetuar me ROG Paracord për të përmirësuar rezistencën ndaj konsumit. Ne shitje ASUS ROG Gladius III nga 79 dollarë.

router

Duke vazhduar temën e pajisjeve të lojrave, nuk mund të mos flasim për ruterat që do të ofrojnë një lidhje të qëndrueshme dhe të besueshme gjatë seancave të lojrave.

ASUS ROG Strix GS-AX5400

ASUS ROG Strix GS-AX5400 është një bukuri me 4 antena me ndriçim RGB ASUS Aura në trup. Është me bandë të dyfishtë (2,4 GHz + 5 GHz) dhe mbështet standardin Wi-Fi 6. Brenda është një procesor me 3 bërthama me një frekuencë maksimale të orës 1,5 GHz, 512 MB RAM dhe 256 MB memorie të jashtme.

Ekziston një port Gigabit Ethernet WAN dhe katër porte LAN gigabit, njëra prej të cilave mund të kalohet në modalitetin WAN për të shpërndarë ngarkesën e rrjetit duke përdorur teknologjinë Dual WAN. Funksioni Gear Accelerator ju lejon të rrisni përparësinë e pajisjeve individuale. Karakteristikat shtesë përfshijnë mbështetjen për MU-MIMO, asistentin e zërit Amazon Alexa, modalitetin urë dhe MESH, rezervimin e kanalit. ROG Strix GS-AX5400 do të kushtojë 224 dollarë.

Lexoni gjithashtu:

Karrige për lojëra

Qershia mbi tortë për një lojtar të vërtetë do të jetë një karrige e rehatshme në të cilën mund të kaloni kohë të qetë duke luajtur lojëra dhe të mos ankoheni për dhimbjen e shpinës.

Asus Bërthama e qerreve ROG

Karrige për lojëra ASUS ROG Chariot Core ka një kornizë metalike dhe është projektuar për një ngarkesë deri në 120 kg. Për mbështetje optimale, karrigia është e rregullueshme në katër drejtime (rrotullim, lartësi, gjatësi dhe gjerësi), ka mbështetje mesit dhe jastëkë të lëvizshëm. Mund të rregulloni lartësinë e mbështetëses së kokës, shkallën e ngurtësisë së lëkundjes dhe pjerrësinë e të gjithë karriges, ndërsa mbështetësja mund të rrotullohet me 165°. Dhe prapa në anën e pasme ka një rrip pëlhure në të cilën mund të rregulloni aksesorët. ROG Chariot Core është në shitje nga 511 dollarë.

Projektor

Në fund, le të largohemi nga pajisjet dhe aksesorët e lojërave. Një person që nuk është gamer, por i pëlqen hobi të ndryshëm, mund të befasohet nga një projektor i mirë portativ që mund të merret me vete kudo ose të përdoret thjesht në shtëpi në vend të një televizori.

Asus ZenBeam Latte L1

Projektor kompakt ASUS ZenBeam Latte L1 mori një matricë DLP me rezolucion Full HD dhe mbështetje për formatet 16:9, 16:10 dhe 4:3. Falë madhësisë së tij të vogël dhe peshës modeste prej 590 g, ai mund të mbahet lehtësisht në një çantë ose çantë shpine si një altoparlant Bluetooth.

Drita e pasme LED me një shkëlqim prej 300 lm është projektuar për 30 orë riprodhimi. Distanca e projeksionit është nga 000 m deri në 0,8 m, dhe funksioni auto-keystone ju lejon të rregulloni imazhin deri në 3,2° vertikalisht.

Projektori është i pajisur me module Bluetooth 4.2 dhe Wi-Fi 4, mbështet Miracast, ka HDMI dhe fole kufjesh. Për tingullin është përgjegjës një palë altoparlantësh me cilësime nga Harman Kardon. Pajisja mund të funksionojë si nga rrjeti elektrik ashtu edhe nga bateria (deri në 3 orë), dhe gjithashtu mund të kryejë funksionin e një Power Bank për karikimin e telefonave inteligjentë ose pajisje të tjera. Mund të blihet nga 451 dollarë.

Në fakt, ka opsione që mund t'ju befasojnë ASUS- Tifozët, shumë dhe ata do të pëlqejnë jo vetëm lojtarët me përvojë. Shumica prej tyre janë dhurata të shtrenjta, por padyshim që ia vlejnë. Dhe çfarë do të bënit për të bërë të lumtur një fans? ASUS?

Lexoni gjithashtu:

Nëse dëshironi të ndihmoni Ukrainën të luftojë pushtuesit rusë, mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Eugenia Faber
Eugenia Faber
Adhurues i veglave me përvojë. Besoj se kafeja, macet dhe një film cilësor janë të përshtatshme në çdo rrethanë. I nderuar (ose jo aq) i aftë i sektit DIY, duke pushuar me një furçë dhe një pistoletë ngjitëse në duar.

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Popullore tani