Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4 G
StattiNjë përzgjedhje e pajisjeveTOP-10 laptopët më autonomë në Windows

TOP-10 laptopët më autonomë në Windows

-

Në kushtet e furnizimit me energji të paqëndrueshme, autonomia e çdo pajisjeje bëhet edhe më e rëndësishme. Dhe sot, për shumë njerëz, koha e punës pa u lidhur me një prizë është një nga parametrat më të rëndësishëm kur zgjedh një vegël të re. Për ata që kërkojnë një të mirë një laptop me autonomi të mirë, ne kemi mbledhur dhjetë modele, sipas mendimit tonë, të denja në kategori të ndryshme çmimesh dhe me qëllime të ndryshme.

Laptopi më autonom në Windows

Për lehtësi, ne i kemi renditur laptopët sipas jetëgjatësisë së baterisë të deklaruar nga prodhuesi, nga më i madhi tek më i vogli. Duhet të merret parasysh se autonomia aktuale do të varet nga ngarkesa dhe skenari i përdorimit.

Lexoni gjithashtu:

Lenovo Yoga 7 14

Lenovo Yoga 7 14

Lenovo Yoga 7 14 është lideri absolut i përzgjedhjes sonë - laptopi mund të punojë deri në 20,4 orë me një karikim të vetëm. Bateria këtu është 71 W⋅h, dhe fuqia e karikimit është 65 W, e cila do t'ju lejojë të punoni deri në 3 orë në gjysmë ore karikim. Lenovo Yoga 7 14 është një pajisje transformuese që mund të rrotullohet 360° dhe ka një ekran IPS Full HD 14 inç të ndjeshëm ndaj prekjes me një sensor drite dhe mbështetje për majë shkruese, si dhe HDR10 dhe Dolby Vision.

Një laptop nga Lenovo i bazuar në Ryzen 5 ose Ryzen 7 me grafikë të integruar AMD Radeon po funksionon. RAM LPDDR4X ka 16 GB, dhe SSD mund të jetë 512 GB ose 1 TB. Yoga 7 ka module Wi-Fi 6 dhe Bluetooth 5.0, një skaner të gjurmëve të gishtërinjve, një modul sigurie TPM dhe një trup alumini. Altoparlantët stereo me Dolby Atmos janë përgjegjës për cilësinë e zërit. Tastiera me prekje në laptop është prej qelqi, dhe ka gjithashtu një dritë të pasme të tastierës. Lenovo Yoga 7 14 në shitje nga 1016 dollarë.

ASUS Zenbook S 13 OLED (UM5302)

ASUS Zenbook S 13 OLED (UM5302)

"Silver" shkon në një ultrabook ASUS Zenbook S 13 OLED me një tregues autonomie prej 19 orësh. Bateria në laptop është 67 W⋅h, dhe fuqia e karikimit prej 65 W ju lejon të ngarkoni 60% në 49 minuta. Kjo është një pajisje imazhi, trupi i së cilës është prej alumini dhe aliazh magnezi, ka mbrojtje sipas standardit MIL-STD-810 dhe peshon vetëm 1 kg. Një bonus i këndshëm - laptopi ka mbrojtje antibakteriale ASUS Gardë antibakteriale. Zenbook S 13 përdor një matricë OLED me prekje 13,3 inç me rezolucion 2880×1800, mbulim 3% DCI-P100, çertifikata Pantone dhe TÜV Rheinland, mbështetje për HDR10, Dolby Vision dhe një majë shkruese.

Brenda është një procesor i serisë Ryzen 6000, një kartë video e integruar AMD Radeon, deri në 16 GB RAM LPDDR5 dhe një SSD deri në 1 TB. Altoparlantët me cilësimet Harman Kardon dhe mbështetje Dolby Atmos janë instaluar në anët. Tastiera këtu është me dritë prapa, ka një skaner të gjurmëve të gishtërinjve të kombinuar me butonin e energjisë dhe tastiera me prekje ka një NumberPad të integruar me prekje. Ajo kushton ASUS Zenbook S 13 OLED nga 1290 dollarë.

Lexoni gjithashtu:

Lojërat Lenovo IdeaPad 3 16ARH7

Lojërat Lenovo IdeaPad 3 16ARH7

"Bronzi" i nderuar në përzgjedhjen tonë shkon për lojën e freskët Lenovo IdeaPad Gaming 3 16ARH7, i cili siguron deri në 17,7 orë funksionim pa prizë. Kapaciteti i baterisë këtu është 71 W⋅h, fuqia e njësisë së furnizimit me energji është deri në 170 W, dhe karikimi i shpejtë do t'ju lejojë të keni 15 orë punë në 2 minuta. Laptopi ka një matricë IPS 16 inç me një rezolucion prej 2560×1600, një shpejtësi rifreskimi prej 165 Hz dhe mbulim 100% të hapësirës sRGB.

Kutia përmban një procesor nga seria AMD 6000 dhe grafikë diskrete deri në RTX 3050 Ti. RAM-i këtu është DDR5 për 16 GB, dhe disku i gjendjes së ngurtë mund të jetë deri në 1 TB. Modulet me valë përfshijnë Wi-Fi 6 dhe Bluetooth 5.1, ndriçimin e bardhë të tastierës dhe tingullin stereo. Mund të blini një laptop nga 984 dollarë.

Acer Aspire 5 A515-47

Acer Aspire 5 A515-47

Acer Aspire 5 A515-47 është një laptop i lirë që mund të zgjasë deri në 14 orë me një karikim të vetëm. Bateria këtu është 50 W⋅h, por karikimi i shpejtë nuk deklarohet. Ekrani në laptop është 15,6 inç IPS me rezolucion Full HD dhe raport pamjeje 16:9. Skaneri i gjurmëve të gishtërinjve, kyçja Kensington dhe moduli i sigurisë TPM janë përgjegjës për sigurinë e të dhënave.

Brenda - Ryzen 5 ose 7 dhe grafikë të integruar AMD Radeon, deri në 16 GB RAM (e zgjerueshme deri në 32 GB në disa versione) dhe SSD deri në 512 GB. Ndërfaqet me valë përbëhen nga Wi-Fi 6 dhe Bluetooth 5.2, ka tingull stereo dhe një dritë të pasme të tastierës. Ajo kushton Acer Aspire 5 A515-47 nga 653 dollarë

Lexoni gjithashtu:

Xiaomi Mi Notebook Pro 15

Xiaomi Mi Notebook Pro 15

Laptopi do të sigurojë deri në 13 orë jetëgjatësi të baterisë Xiaomi – Mi Notebook Pro 15. Ka një bateri prej 66 W⋅h dhe ka një karikues të shpejtë që do ta karikojë pajisjen deri në 35% në 50 minuta. Laptopi mori një ekran OLED 15,6 inç me rezolucion 3456×2160 me DisplayHDR 500 True Black dhe HDR10, si dhe mbulimin e hapësirave me ngjyra sRGB, Adobe RGB dhe DCI-P3 me 100%, dhe NTSC me 97%.

Skaneri i gjurmëve të gishtërinjve është i integruar në butonin e energjisë, ka një dritë të pasme të tastierës dhe tingull stereo. Mi Notebook Pro 15 mundësohet nga procesorë Intel deri në gjeneratën e 7-të Core i11 me një kartë video diskrete GeForce MX450, ka 16 GB RAM dhe një SSD 512 GB. Wi-Fi 6 dhe Bluetooth 5.1 janë në vend, ka Thunderbolt 4, dhe trupi i pajisjes është prej alumini. Blej një laptop Xiaomi mundeni nga 1000 dollarë.

realme Libri Prime 14

realme Libri Prime 14 I5

Me një bateri prej 54 W⋅h realme Book Prime 14 punon deri në 12 orë. Furnizimi me energji këtu është 65 W, dhe mbështetja për karikim të shpejtë ju lejon të karikoni deri në 50% në gjysmë ore. Laptopi i lehtë dhe i hollë për punë dhe kohë të lirë ka një trup metalik dhe një matricë IPS 14 inç me rezolucion 2K (2160×1440). Tingulli i mirë sigurohet nga një palë altoparlantësh nga Harman dhe DTS.

Brenda është një Intel Core i5 i gjeneratës së 11-të (deri në 4,5 GHz) me grafikë të integruar Intel Iris Xe, deri në 16 GB RAM dhe një SSD 512 GB. Ofrohen Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, sensori i gjurmëve të gishtave të integruar në butonin e energjisë, Thunderbolt 4 dhe ndriçimi i rregullueshëm i tastierës. Versioni më i ri realme Book Prime 14 me 8 GB RAM mund të blihet nga 750 dollarë.

Lexoni gjithashtu:

ASUS Vivolibri S 15 OLED (K3502)

ASUS Vivolibri S 15 OLED (K3502)

Një bateri 70 Wh ofron ASUS Vivolibri S 15 OLED deri në 10 orë jetëgjatësi baterie. Fuqia e karikimit është 90 W dhe mbështetet gjithashtu karikimi i shpejtë. Laptopi mori një ekran të ndritshëm OLED 15,6 inç me një rezolucion deri në 2,8K, një ritëm rifreskimi deri në 120 Hz, certifikatë DisplayHDR 600 True Black, Pantone dhe TÜV Rheinland.

Altoparlantët këtu janë stereo nga Harman Kardon dhe DTS, ka një skaner të gjurmëve të gishtërinjve dhe, natyrisht, një dritë prapa tastierës. Punimet ASUS Vivolibri S 15 OLED në procesorë Intel deri në Core i7 të gjeneratës së 12-të me Intel Iris Graphics të integruar, ka deri në 16 GB RAM dhe SSD deri në 1 TB. Ofrohen Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.0, një palë Thunderbolt 4 për lidhjen e ekraneve 8K dhe me mbështetje për karikim. Blini një laptop ASUS Vivolibri S 15 OLED është në dispozicion nga 892 dollarë.

ASUS Zenbook Pro 14 Duo OLED (UX8402)

një laptop ASUS Zenbook Pro 14 Duo OLED (UX8402)

Tregon një rezultat pak më të ulët në krahasim me modelin e mëparshëm ASUS Zenbook Pro 14 Duo OLED - deri në 9,5 orë. Bateria këtu është 76 Wh, dhe karikuesi ka një fuqi prej 180 W. Ky laptop me dy ekrane u drejtohet kryesisht artistëve dhe atyre që punojnë me përmbajtje, kështu që ka mundësi për t'u përshtatur. Ekrani kryesor është një panel OLED 2,8K në 14,5 inç, 120 Hz, i certifikuar nga Pantone, VESA DisplayHDR True Black 500, TÜV Rheinland dhe Dolby Vision, i dyti është një ekran 12,7 inç IPS ScreenPad Plus me rezolucion 2880 × 864 . Të dy ekranet janë të ndjeshëm ndaj prekjes dhe mbështesin funksionimin me majë shkruese, dhe ScreenPad mund të veprojë si një shirit veglash për shumë aplikacione grafike, video ose audio.

Laptopi është i pajisur me një procesor Intel Core deri në i9 të gjeneratës së 12-të, një kartë video deri në GeForce RTX 3050 Ti për laptopë, deri në 32 GB RAM dhe një SSD me një kapacitet deri në 2 TB. Skaneri i gjurmëve të gishtave dhe i fytyrës janë përgjegjës për sigurinë. Ka Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2, një palë Thunderbolt 4, altoparlantë stereo Harman Kardon me Dolby Atmos dhe një përforcues. Trupi kombinon aliazh alumini dhe magnezi, dhe gjithashtu ka mbrojtje sipas standardit MIL-STD-810. ASUS Zenbook Pro 14 Duo OLED u bë zgjidhja më e shtrenjtë në TOP-in tonë, sepse u drejtohet profesionistëve dhe kushton nga 1875 dollarë.

Lexoni gjithashtu:

Prologix M15-720

laptop Prologix M15-720

Bateria Prologix M15-720 ka një kapacitet deri në 57 Wh dhe siguron funksionim autonom të laptopit deri në 8 orë, e cila, nga rruga, është një ditë e plotë pune. Fuqia e karikimit është 65 W dhe do të duhen më pak se 0 orë për të ngarkuar baterinë nga 80% në 2%. Ekrani këtu është një IPS 15,6 inç me një shtresë mat dhe një rezolucion prej 1920×1080. Ofrohen modulet Wi-Fi 5 dhe Bluetooth 5.0, kyçja kensington, ndriçimi i tastierës.

Laptopi bazohet në Intel Core deri në i5 të gjeneratës së 10-të me grafikë të integruar Intel HD, ka deri në 16 GB RAM (e zgjerueshme deri në 32 GB) dhe deri në 512 GB SSD. Modeli është i përshtatshëm për veshjen e përditshme, punën, studimin dhe kohën e lirë. Çmimi për Prologix M15-720 fillon nga 433 dollarë, duke e bërë atë më të përballueshëm në përzgjedhjen tonë.

Huawei MateBook D16

një laptop Huawei MateBook D16

Me një bateri 60 W⋅h, Huawei MateBook D16 siguron autonomi në nivelin e 7 orësh. Karikuesi këtu është gjithashtu në 65 W dhe ka një karikim të shpejtë, me të cilin laptopi mund të karikohet deri në 50% në 30 minuta. Ekrani këtu është një IPS 16-inç me një rezolucion prej 1920×1200, një raport pamjeje prej 16:10, 60 Hz dhe certifikim TÜV Rheinland. Skaneri i gjurmëve të gishtërinjve është i kombinuar me butonin e ndezjes, dhe trupi është prej alumini.

Modeli i paraqitur në procesorë Intel deri në Core i7 të gjeneratës së 12-të me Intel Iris Graphics të integruar, RAM deri në 16 GB dhe SSD prej 512 GB. Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1, tingull stereo, ndriçimi i tastierës - gjithçka është në vend. Blej Huawei MateBook D 16 është në dispozicion nga 712 dollarë.

Vlerësimi i performancës së modelit

Por nëse jeni duke kërkuar për një zgjidhje të ekuilibruar që do të marrë parasysh jo vetëm autonominë, por edhe performancën, ne ju ofrojmë modelet e përshkruara më sipër, të renditura nga opsionet më të fuqishme tek ato më të thjeshta:

  1. ASUS Zenbook Pro 14 Duo OLED (UX8402)
  2. Lojërat Lenovo IdeaPad 3 16ARH7
  3. Xiaomi Mi Notebook Pro 15
  4. Huawei MateBook D16
  5. ASUS Vivolibri S 15 OLED (K3502)
  6. ASUS Zenbook S 13 OLED (UM5302)
  7. Acer Aspire 5 A515-47
  8. Lenovo Yoga 7 14
  9. realme Libri Prime 14
  10. Prologix M15-720

Dhe a ju mjafton “pavarësia nga priza” e laptopit tuaj? A dini ndonjë pajisje të mirë Windows me jetëgjatësi të mirë të baterisë që dëshironi të shtoni në përzgjedhjen tonë? Si gjithmonë, presim mendimin tuaj në komente.

Lexoni gjithashtu:

Eugenia Faber
Eugenia Faber
Adhurues i veglave me përvojë. Besoj se kafeja, macet dhe një film cilësor janë të përshtatshme në çdo rrethanë. I nderuar (ose jo aq) i aftë i sektit DIY, duke pushuar me një furçë dhe një pistoletë ngjitëse në duar.

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

1 Koment
Më të rejat
Më të vjetrit Më popullorja
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Popullore tani