Motoçikletë Edge 30 Neo
realme 10 4 G
StattiNjë përzgjedhje e pajisjeveTOP 10 minjtë me valë për punë, verë 2022

TOP 10 minjtë me valë për punë, verë 2022

-

Miu me valë prej kohësh ka pushuar së qeni një haraç për modën me sensorë mediokër dhe ergonomi të dyshimtë. Modelet moderne Wireless duken të lezetshme dhe të rregullta, janë të lehta për t'u përdorur, ergonomikë dhe të pajisur me shumë veçori të dobishme për punë. Sensorët e tyre nuk janë inferiorë ndaj modeleve të lojrave, dhe ndonjëherë edhe i tejkalojnë ato.

TOP 10 minjtë me valë për punë, verë 2022

Ne kemi mbledhur minjtë më të mirë, sipas mendimit tonë, me valë për punë. Shpresojmë se kjo do t'ju ndihmojë të bëni zgjedhjen e duhur dhe të mos e tejkaloni buxhetin tuaj të planifikuar.

Lexoni gjithashtu:

ASUS Pa tel ROG Strix Impact II

ASUS Pa tel ROG Strix Impact II

ASUS Pa tel ROG Strix Impact II — një maus lojrash me valë, por modeli është gjithashtu i shkëlqyeshëm për punë, pasi ka një dizajn të rregullt me ​​një dritë minimale të pasme që mund të fiket. Modeli mori një trup dhe një madhësi optimale që është e përshtatshme për pothuajse çdo kapje.

ASUS ROG Strix Impact II Wireless është i pajisur me një sensor optik me një rezolucion prej 400-16000 DPI. Ka disa butona anësor dhe çelsat kryesore Omron janë jashtëzakonisht të qëndrueshme. Lidhja me një PC ose laptop bëhet nëpërmjet një teli ose një dongle USB. Fuqia vjen nga bateria e integruar. Ata e kërkojnë modelin nga 81 dollarë.

Logitech G Pro Wireless

Logitech G Pro Wireless

Logitech G Pro Wireless gjithashtu i përket kategorisë së lojërave, por ai shkëlqen në punë falë peshës së tij të lehtë (80 g) dhe sensorit Hero me precizion të lartë me një rezolucion 100-25600 DPI. Me të, ju mund të luani diçka serioze, për shembull, në një revole në internet, të punoni me grafikë ose në një redaktues video, i cili gjithashtu kërkon saktësi të madhe optike.

Logitech G Pro Wireless ka katër butona anësore që mund të zëvendësohen me priza nëse dëshironi. Mausi është i pajisur me një tregues DPI dhe nivelin e baterisë, si dhe memorie të integruar. Dizajni i modelit është i përshtatshëm për kapje të ndryshme, dhe një karikim i baterisë është i mjaftueshëm për 60 orë funksionim pa ndriçim dhe për 48 orë funksionim me ndriçim. Lidhja me një kompjuter ose laptop mund të bëhet nëpërmjet një kablloje ose nëpërmjet një moduli radio. Mausi shitet me çmimin 100 dollarë.

Lexoni gjithashtu:

Logitech MX-Master 3

Logitech MX-Master 3

Logitech MX-Master 3 - një nga minjtë pa tel më të njohur dhe më të përshtatshëm për të punuar me tekste, grafikë, përpunim video, modelim 3D dhe të tjera të ngjashme. Është i rëndë (141 g), por pesha kompensohet nga një dizajn ergonomik dhe një mbështetëse gishti. Rezolucioni i sensorit të miut është 200-4000 DPI, hapi është 50.

Logitech MX Master 3 funksionon me tel dhe pa përdorur një modul radio pronësor ose Bluetooth. Jetëgjatësia e deklaruar e baterisë është deri në 70 ditë. Ka karikim të shpejtë nëpërmjet portës USB C. Mausi mbështet kontrollin e gjesteve, lidhet njëkohësisht me tre pajisje të ndryshme dhe punon pa probleme me to, edhe nëse janë platforma të ndryshme. Për shembull, Mac OS dhe Windows. Modeli ka një rrotë anësore shtesë dhe butona ndihmës. E gjithë kjo mund të ricaktohet dhe përshtatet për nevoja të ndryshme në shumë programe përmes softuerit të pronarit. Logitech MX Master 3 kërkon 95 dollarë.

Razer Pro Kliko

 

Razer Pro Kliko

Razer Pro Click pozicionohet si një konkurrent më elegant i Logitech MX Master 3. Ai gjithashtu ka një mbështetëse gishti dhe vetë dizajni është ergonomik dhe i rehatshëm për punë afatgjatë. Modeli nuk ka një rrotë të dytë, por ka butona kontrolli shtesë.

Razer Pro Click mori një sensor optik të ndjeshëm ndaj Razer 5G me një rezolucion prej 16000 DPI. Çelësat janë mekanikë dhe teli është i lëvizshëm. Lidhja bëhet nëpërmjet Bluetooth ose nëpërmjet një marrësi USB. Mausi me valë funksionon me një karikim të vetëm deri në 17 ditë dhe shitet me një çmim prej 83 dollarë.

Lexoni gjithashtu: 

Apple Magic Mouse 3

Apple Magic Mouse 3

Apple Magic Mouse 3 duket elegant dhe i thjeshtë, ndërsa është kompakt dhe i krijuar për punë. Mausi ka një panel me prekje me mbështetje me shumë prekje në vend të butonave dhe bateria e integruar është e mjaftueshme për një muaj funksionim autonom. Ofrohen mbështetje për gjeste dhe opsione të ndryshme për kontroll më të saktë, duke përfshirë zmadhimin, ndërrimin e shpejtë ndërmjet programeve etj.

Apple Magic Mouse 3 funksionon vetëm me Mac OS dhe nuk mund të përdoret gjatë karikimit. Lidhja bëhet me Bluetooth. Mausi me prekje pa tel fillon nga 97 dollarë.

Besoni miun me valë të avancuar Evo-RX

Besoni miun me valë të avancuar Evo-RX

Miu Wireless i avancuar i Trust Evo-RX kopjon nga jashtë modelet Logitech, por kushton disa herë më lirë. Me një çmim prej 25 dollarë, përdoruesi do të marrë një dizajn të pastër ergonomik me një mbështetëse gishti, pesë çelësa, dy rrota rrotullimi dhe një sensor të ndjeshëm me një rezolucion prej 1000-3000 DPI.

Miu me valë Trust Evo-RX Advanced funksionon deri në një muaj me një karikim të vetëm dhe lidhet nëpërmjet një moduli radioje ose nëpërmjet Bluetooth. Ekziston një tregues i përshtatshëm për rastin. Mausi me valë mund të punojë njëkohësisht me tre pajisje dhe të kalojë shpejt ndërmjet tyre.

Lexoni gjithashtu:

Xiaomi Mi Mouse Lite

Xiaomi Mi Mouse Lite

Xiaomi Mi Mouse Lite është një maus me valë asketike dhe buxhetore për punë. Modeli është optik, dhe rezolucioni i sensorit është vetëm një - 1200 DPI. Është i përshtatshëm për të punuar me një zgjidhje të tillë, sepse është një tregues mesatar që i përshtatet shumicës. Por nuk është i përshtatshëm për lojëra, nëse dëshironi të relaksoheni gjatë pushimeve nga puna. Të paktën për revole dhe projekte dinamike me siguri.

Xiaomi Mi Mouse Lite lidhet nëpërmjet një moduli radioje dhe peshon vetëm 60 g. Dizajni simetrik lejon që ai të përdoret me lehtësi si nën dorën e djathtë ashtu edhe nën dorën e majtë. Koha e deklaruar e punës nga dy bateri AA është një vit. Ata kërkojnë një mi nga 9 dollarë.

SteelSeries Rival 3 Wireless

SteelSeries Rival 3 Wireless

SteelSeries Rival 3 Wireless është gjithashtu një maus lojrash, por është i lirë, dizajni i tij është modest dhe ndriçimi i timonit mund të fiket nëse dëshironi. Modeli është i përshtatshëm për punë, rri rehat në dorë, mund të përdoret me kapje të ndryshme dhe nuk i lodh duart.

SteelSeries Rival 3 Wireless është i pajisur me pesë butona dhe një sensor të ndjeshëm TrueMove Air me një rezolucion prej 100-18000 DPI. Çelësat janë mekanikë dhe burimi i tyre i deklaruar është 60 milionë klikime. Lidhet nëpërmjet një moduli radioje ose Bluetooth 5.0 BLE me efikasitet energjie. Mausi me valë funksionon me një ose dy bateri AAA. Në rastin e parë, ata premtojnë 200 orë, dhe në të dytën - 400 orë. SteelSeries Rival 3 Wireless shitet me pakicë për 60 dollarë.

Lexoni gjithashtu:

Maus Bluetooth HP Z5000

Maus Bluetooth HP Z5000

Mausi me valë miniaturë dhe i lehtë (44 gram) HP Z5000 Bluetooth Mouse është një asistent i shkëlqyer pune. Është i zoti në dizajn dhe ka një formë simetrike. Rezolucioni i sensorit optik është 1200 DPI. Modeli është i lidhur duke përdorur Bluetooth, dhe burimi i butonave është krijuar për 20 milion aktivizime. Ata e kërkojnë atë nga 27 dollarë.

Rapoo M300 Silent

Rapoo M300 Silent

Mausi pa tel ergonomik Rapoo M300 Silent duket i pastër dhe është i mprehur për përdorim universal. Modeli ka pesë butona dhe një sensor optik me një rezolucion prej 1600 DPI.

Rapoo M300 Silent lidhet me pajisjet nëpërmjet versionit Bluetooth 3.0 dhe 4.0, si dhe nëpërmjet një kanali radio 2,4 Hz duke përdorur një dongle USB. Miu mund të lidhet me tre pajisje në të njëjtën kohë. Mund të jetë si një PC ashtu edhe një laptop, si dhe një smartphone, tablet ose TV. Modeli mundësohet nga dy bateri AA, të cilat duhet të jenë të mjaftueshme për nëntë muaj punë. Ata e kërkojnë modelin nga 17 dollarë.

Duke gjykuar nga lart, në treg nuk mungojnë minjtë me valë për punë. Për këto qëllime, të dy modelet me fokus të ngushtë dhe minjtë për lojtarë me një çmim të lirë, një minimum ndriçimi dhe një dizajn asketik janë të përshtatshëm. Nëse dëshironi një maus me valë për punë, mund të shpenzoni njëqind ose dy dollarë, ose mund të investoni në një shumë më pak se 20 dollarë.

Me çfarë lloj muskuli po punoni? Preferoni me tela apo wireless? Në komente, ndani mendimet, përvojat dhe modelet e bukura që nuk hynë në përzgjedhjen tonë.

Lexoni gjithashtu:

Ju mund ta ndihmoni Ukrainën të luftojë kundër pushtuesve rusë, mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni fonde për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Abonohuni në faqet tona në Twitter që Facebook.

Pavel Chyikin
Pavel Chyikin
Unë shkruaj dhe lexoj shumë. Ndonjëherë luaj, shikoj filma dhe seriale, kështu që shkruaj edhe për të. Unë e dua gruan, djalin dhe ushqimin e mirë.

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Popullore tani