StattiNjë përzgjedhje e pajisjeveTOP-10 laptopë buxhetorë, verë 2022

TOP-10 laptopë buxhetorë, verë 2022

-

buxhetore një laptop - një opsion i shkëlqyeshëm për ata që nuk kanë nevojë për performancë ultra të lartë, dizajn ultra të modës ose këmbanat dhe bilbilat e lojtarëve. Laptopë të tillë zakonisht zgjidhen për studime, procese pune në zyrë ose thjesht për kohë të lirë - për të parë një film, për të shfletuar ose për të biseduar në rrjetet sociale. Pra, audienca e synuar për laptopët e lirë është mjaft e madhe. Ne kemi zgjedhur dhjetë, sipas mendimit tonë, modelet më të suksesshme të laptopëve, blerja e të cilëve nuk do t'ju godasë xhepin.

TOP-10 laptopë buxhetorë

Lexoni gjithashtu:

Lenovo V14 G2 ITL (82KAS03800)

Lenovo V14 G2 ITL (82KAS03800)

Lenovo V14 G2 ITL (82KAS03800) i përket ultrabook-ve të përballueshëm. Laptopi ka një dizajn të sofistikuar dhe është i përsosur për të punuar në zyrë. Kapaku mund të hapet 180° dhe pajisja 14 inç peshon 1,6 kg.

Përdor një matricë TN+film me një rezolucion prej 1920×1080, një raport pamjeje prej 16:9 dhe një shkëlqim prej 250 cd/m.2. Veshja e ekranit është kundër shkëlqimit, dhe ekziston gjithashtu një certifikatë TÜV Rheinland që konfirmon nivelin e sigurt të rrezatimit blu dhe frekuencën e dridhjes.

Lenovo V14 G2 ITL funksionon në bazë të një Core i2 me 3 bërthama të gjeneratës së 11-të me një frekuencë ore prej 3 GHz, dhe karta video, natyrisht, është e integruar - UHD Graphics Xe G4 48EUs. Ofrohen 4 GB RAM (DDR8), por është e mundur të rritet në 12 GB. Ka një SSD 2 GB M.128, por ka edhe një ndarje shtesë 2,5". Vjen me një laptop me Windows 10 Home. Portet përfshijnë HDMI, USB 2.0, USB 3.2 gen1, USB C 3.2 gen1 dhe RJ-45, ndërsa lidhja me valë përmban Wi-Fi 5 dhe Bluetooth 5.0. Bateria me një kapacitet prej 38 W/h ju lejon të punoni me një karikim deri në 6 orë, dhe karikimi i shpejtë ju lejon të merrni 80% të karikimit në një orë. Tastiera është e mbrojtur nga lagështia. Lenovo V14 G2 ITL (82KAS03800) kushton tani nga 562 dollarë.

Lenovo IdeaPad 3 15IML05 (81WB011MRA)

Lenovo IdeaPad 3 15IML05 (81WB011MRA)

Një tjetër përfaqësues Lenovo në përzgjedhjen tonë – IdeaPad 3 15IML05 (81WB011MRA). Duke filluar nga 470 dollarë, modeli 15,6 inç i vitit 2022 ka një dizajn mjaft klasik për të gjitha qëllimet dhe është i përshtatshëm si për zyrën e shtëpisë ashtu edhe për vendin e punës. Matrica këtu është gjithashtu Full HD TN+film me një shtresë kundër shkëlqimit dhe një raport pamjeje 16:9, dhe tastiera, duke marrë parasysh diagonalen, tashmë përmban një bllok Num.

Laptopi funksionon në një Pentium Comet Lake me 2 bërthama të gjeneratës së 10-të me një frekuencë ore prej 2,4 GHz, dhe karta video këtu është diskrete - NVIDIA GeForce MX130 me 2 GB memorie. Si parazgjedhje, laptopi vjen me 4 GB RAM (DDR4), por sasia maksimale e memories operative e mbështetur është 12 GB. SSD M.2 është gjithashtu 128 GB dhe ka gjithashtu një ndarje 2,5". Sistemi operativ është Windows 10 Home.

Midis lidhësve mund të gjeni HDMI, USB 3.2 gen1, USB 2.0 dhe një lexues kartash, ka gjithashtu Wi-Fi 5 dhe Bluetooth 5.0. Bateria 35 W/h zgjat deri në 9 orë funksionim, dhe Lenovo IdeaPad 3 15IML05 gjithashtu ka karikim të shpejtë (80% karikim në një orë).

Lexoni gjithashtu:

Blackview AceBook 1

Laptop Blackview AceBook 1

Blackview AceBook 1 është një laptop i rregullt dhe tërheqës 14 inç në një trup alumini që peshon vetëm 1,3 kg. Megjithatë, pavarësisht çmimit shumë të bukur (mund ta blini nga 300 dollarë), ai përdor një matricë IPS Full HD me një shtresë kundër shkëlqimit.

"Motori" është një Celeron bazë me 4 bërthama me një frekuencë të orës 1,1 GHz, dhe grafika përpunohet nga UHD Graphics 600 e integruar. RAM DDR4 këtu është 4 GB pa mundësi zgjerimi, dhe SSD është 128 GB. . Me portat, fotografia është si më poshtë: një palë USB 3.2 gen1 dhe një nga USB 2.0, USB C 3.2 gen1 dhe HDMI. Ne nuk harruam lexuesin e kartave dhe Wi-Fi 5.

Bateria ka një kapacitet prej 45 W/h, e cila duhet të jetë e mjaftueshme për deri në 10 orë punë me një karikim të vetëm, por laptopi nuk ka marrë karikim të shpejtë. Nga kutia, pajisja funksionon në Windows 10 Home (modaliteti S). Duke marrë parasysh çmimin, ky është një model mjaft i këndshëm për një nxënës shkolle ose thjesht një përdorues jokërkues.

Prestigio SmartBook 133 C4

Prestigio SmartBook 133 C4

Prestigio SmartBook 133 C4 është laptopi më i përballueshëm në përzgjedhjen tonë: blerja e tij do të kushtojë nga 270 dollarë. Trupi është prej plastike mat dhe në përgjithësi laptopi duket mjaft modern dhe i rregullt. Dhe, për ata për të cilët është e rëndësishme, tastiera është e pajisur me një dritë prapa.

Pajisja mori një matricë HD TN+film 14,1 inç me një përfundim mat. Nën kapuç është një Fusion A2 me 4 bërthama (1,5 GHz), dhe karta grafike e integruar Radeon R3 është përgjegjëse për grafikë. Laptopi ka 4 GB RAM DDR4 dhe 64 GB eMMC, të cilat mund të zgjerohen duke përdorur një HDD (ka një fole 2,5 inç). Portet përfshijnë miniHDMI, USB 2.0, USB 3.2 gen1 dhe USB C 3.2 gen1, si dhe Wi-Fi 4.

Bateria këtu është 36 W/h, karikimi i së cilës është i mjaftueshëm për deri në 6 orë përdorim. Prestigio SmartBook 133 C4 vjen me Windows 10 Pro dhe peshon 1,3 kg.

Lexoni gjithashtu:

ASUS E410MA

TOP-10 laptopë buxhetorë, verë 2022

ASUS E410MA fillon me 303 dollarë (që të mos mendoni kështu ASUS prodhon vetëm "lodra" kryesore) dhe për këto para ofron një ultrabook 14 inç me një dizajn shumë interesant. Kutia, e cila është prej plastike mat, shkëlqen në dritë kur shikohet nga kënde të ndryshme, dhe mbulesa e pasme është zbukuruar me një rrjet simbolesh "matrice". Diagonalja e ekranit është 14 inç. Matrica përdor Full HD TN+film me një raport pamjeje aktuale prej 16:9 dhe veshja këtu është antireflektuese.

Nën kutinë e bukur është një Celeron N2 me 4020 bërthama (1,1 GHz), dhe karta video është e integruar – UHD Graphics 600. RAM DDR4 është 4 GB, dhe SSD (M.2) është 256 GB. Ka HDMI, USB 2.0, USB 3.2 gen1, USB C 3.2 gen1, lexues kartash, Wi-Fi 5 dhe Bluetooth 4.1. Prekja NumberPad2 është kombinuar me një njësi të tastierës dixhitale që ndriçon butonat me prekje kur kalon në modalitetin e hyrjes. Kapaciteti i baterisë me tre qeliza është 42 W/h, dhe një karikim duhet të zgjasë deri në 12 orë. Sidoqoftë, vlen të merret në konsideratë që laptopi dorëzohet pa OS, gjë që, natyrisht, reflektohet në çmimin e tij.

ASUS VivoLibri 14 (K413EA)

ASUS VivoLibri 14 (K413EA)

ASUS VivoRezervimet 14 (K413EA) është tashmë më afër klasës së mesme të laptopëve dhe çmimi i tij fillon nga 540 dollarë. Trupi kombinon plastikën dhe metalin, ka një dritë të pasme të tastierës dhe opsionalisht mund të ketë një tastierë me prekje me një bllok numerik të ndjeshëm ndaj prekjes, si në modelin e mësipërm. Laptopi 14 inç mori një matricë TN+film me rezolucion Full HD dhe një përfundim mat.

Duke punuar VivoLibri 14 (K413EA) bazohet në Intel Core i3 të gjeneratës së 11-të (3 GHz), karta e integruar UHD Graphics Xe G4 48EUs është përgjegjëse për grafikë. RAM-i është 8 GB, dhe ka opsione SSD 256 GB ose 512 GB. Portet përfshijnë HDMI, një palë USB 2.0, USB 3.2 gen1 dhe USB C 3.2 gen1, si dhe Wi-Fi 5 dhe Bluetooth 4.1. Sistemi i altoparlantëve në laptop është nga Harman Kardon, dhe kapaciteti i baterisë është 42 Wh. Karikimi i shpejtë nuk ofrohet dhe pajisja vjen pa një OS të para-instaluar.

Lexoni gjithashtu:

HP 245 G8 (2R9G5EA)

laptop HP 245 G8 (2R9G5EA)

Për çmimin Asus VivoLibri 14 (nga 540 dollarë) mund të blihet si ultrabook HP 245 G8. Ky është një laptop 14-inç i vitit të kaluar me një trup plastik dhe një dizajn paksa retro, i cili jep një rrumbullakësi në kapakun me shirita dhe korniza mjaft të mëdha rreth ekranit. Ka një matricë IPS me rezolucion 1920×1080 dhe ndriçim 250 cd/m.2.

Motori është një Ryzen 2 me 3 bërthama me një frekuencë të orës deri në 2,6 GHz, dhe karta video këtu është AMD Radeon Vega 3. Ka 8 GB RAM, por mund të zgjerohet në 16 GB; SSD nga 128 GB (ka edhe opsione me 256 GB dhe 512 GB), si dhe ka edhe një ndarje shtesë 2,5". Kompleti i konektorëve përbëhet nga HDMI, USB 3.2 gen1, USB C 3.2 gen1, RJ-45 dhe një lexues kartash, dhe sigurisht ka Wi-Fi 5. Bateria në HP 245 G8 është 41 Wh, e cila është e mjaftueshme për rreth 8,5 .10 orë punë me një pagesë. Windows XNUMX Pro është instaluar në laptop jashtë kutisë.

Acer Aspire 1 A115-22

një laptop Acer Aspire 1 A115-22

Një tjetër risi e vitit 2022 - Acer Aspire 1 A115-22. Laptopi ka një diagonale prej 15,6 inç dhe një matricë IPS Full HD me një përfundim mat. Dimensionet ju lejojnë të përdorni një tastierë të plotë me një bllok Num. Modeli bazohet në një AMD Athlon Dali me 2 bërthama (2,3 GHz), dhe përpunimi grafik i është besuar AMD Radeon Vega 2. RAM-i bazë 4 GB mund të zgjerohet në 12 GB, dhe ruajtja e eMMC është 128 GB pa mundësia e zgjerimit.

Nga portet kemi HDMI, RJ-45, USB 2.0, dy USB 3.2 gen1 dhe një lexues kartash, nga lidhjet me valë – Wi-Fi 5 dhe Bluetooth 5.0. Bateria 37 W/h është e mjaftueshme për deri në 8 orë punë të pandërprerë. Laptopi shitet “i pastër”, pa OS, por kushton Acer Aspire 1 A115-22 nga 365 dollarë.

Lexoni gjithashtu:

Acer Extensa 215-52

një laptop Acer Extensa 215-52

Një tjetër përfaqësues Acer në përzgjedhjen tonë - Acer Extensa 215-52. Ky është një laptop 15,6 inç me një matricë Full HD TN+film në një kasë të zezë mat dhe bllok Num. Versioni më i ri ofron një Core i3 Ice Lake (gjenerata e 10-të, 1,2 GHz), ndërsa modeli më i shtrenjtë ka një Core i5. Grafikat përpunohen nga karta video e integruar UHD Graphics G1.

Duke pasur 8 GB RAM si parazgjedhje, mund ta zgjeroni atë në 12 GB falë një slot shtesë. SSD këtu është 256 GB dhe ata nuk harruan ndarjen shtesë 2,5". Ndër lidhësit mund të gjeni HDMI, një palë USB 2.0, USB 3.2 gen1, RJ-45 dhe një lexues kartash, ka Wi-Fi 5 dhe Bluetooth 4.2. Kapaciteti i baterisë është 37 W/h, që është e barabartë me 8 orë funksionim. Acer Extensa 215-52 shitet pa sistem operativ dhe çmimi i tij fillon nga 508 dollarë.

Laptop Microsoft Surface Go

Microsoft Surface Laptop Go

Microsoft Surface Laptop Go është ultrabook më kompakt në përzgjedhjen tonë, dhe gjithashtu ka një ekran me prekje. Pavarësisht se modeli ka shumë modifikime dhe çmimi i tij është mjaft i lartë, versioni më i lirë do të kushtojë nga 465 dollarë. Materiali i trupit kombinon alumin dhe fibër karboni, dhe tastiera plotësohet nga ndriçimi i pasmë.

Për këto para, mund të merrni një laptop të bukur 12,4 inç me peshë 1,1 kg. Ka një ekran me prekje IPS me rezolucion 1536×1024, një raport aspekti 3:2, një mbulim me ngjyra sRGB prej 94%, një sensor drite dhe korniza ultra të hollë rreth tij. Ai funksionon në bazë të një Intel Core i4 Comet Lake me 5 bërthama të gjeneratës së 10-të (1 GHz) me një kartë video të integruar UHD Graphics G1. Versioni më i ri është i pajisur me 4 GB RAM dhe 64 GB eMMC, dhe ofron USB 3.2 gen1 dhe USB C 3.2 gen1. Lidhja me valë përbëhet nga Wi-Fi 6 dhe Bluetooth 5.0. Nga kutia, laptopi funksionon në Windows 10 Home (S mode), dhe një palë altoparlantësh mbështesin teknologjinë Dolby Audio. Bateria këtu është 39 W/h, e cila do të sigurojë deri në 13 orë funksionim, por karikimi i shpejtë nuk ofrohet.

Kjo top tregon se sot është vërtet e mundur të blini një laptop për detyra të pakërkueshme edhe për 300 dollarë. Në të njëjtën kohë, shumë modele midis laptopëve buxhetorë kanë një dizajn interesant dhe modern që duket më i shtrenjtë se çmimi. Po, modele të tilla nuk do t'ju lejojnë të luani lodra "të rënda" ose të punoni me grafikë, por ato janë të shkëlqyera për të punuar me tekste, shfletim, mësim dhe argëtim multimedial.

Lexoni gjithashtu:

Ju mund ta ndihmoni Ukrainën të luftojë kundër pushtuesve rusë, mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni fonde për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Eugenia Faber
Eugenia Faber
Adhurues i veglave me përvojë. Besoj se kafeja, macet dhe një film cilësor janë të përshtatshme në çdo rrethanë. I nderuar (ose jo aq) i aftë i sektit DIY, duke pushuar me një furçë dhe një pistoletë ngjitëse në duar.

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Popullore tani