StattiNjë përzgjedhje e pajisjeveTOP-10 tableta të lira, pranverë 2023

TOP-10 tableta të lira, pranverë 2023

-

dërrasë - një mjet universal për punë, argëtim, studim ose ndonjë detyrë tjetër. Ato janë të përshtatshme për fëmijë dhe pensionistë, adoleshentë dhe të rritur. Ne kemi mbledhur për ju dhjetë modelet më të mira, sipas mendimit tonë, buxhetore, në mënyrë që të blini një vegël të re dhe të mos zbrazni shumë xhepin.

Tabletë buxhetore

Lexoni gjithashtu:

realme jastëk

Realme jastëk

realme jastëk i referohet tabletave 10,4 inç dhe vlerësohet në 172 dollarë. Pajisja është e pajisur me një matricë IPS me rezolucion 2000×1200 piksele, një procesor Helio G8 me 80 bërthama (2 GHz), një çip grafik ARM Mali-G52 MC2, 3 GB RAM dhe 32 ose 64 GB ROM. Ekziston edhe një vend për një kartë memorie.

Tableti mori tingull stereo, dhe kamera kryesore dhe e përparme këtu janë 8 MP secila. Ndërfaqet përfaqësohen nga modulet GPS, Wi-Fi 5 (802.11ac), Bluetooth 5.0, USB Type-C dhe një fole audio 3,5 mm. Bateria këtu ka një kapacitet prej 7100 mAh, ka mbështetje për karikim të shpejtë në 18 W. Kontrollon modelin e ndërfaqes realme UI për Pad 1.0 bazuar në Android 11.

realme Pad Mini

Realme Pad Mini

realme Pad Mini – në krahasim me modelin e mësipërm, kjo është një pajisje më e freskët dhe më kompakte nga realme. Modeli ka një dizajn të rregullt dhe modern me korniza me trashësi mesatare. Ekrani këtu ka një diagonale prej 8,7 inç, rezolucioni është 1340×800 piksele, dhe matrica është përdorur IPS.

realme Pad Mini bazohet në Unisoc Tiger T616 (deri në 2 GHz) me grafikë ARM Mali-G57 MP1, ka 3 GB RAM dhe 32 GB memorie flash. Ekziston një vend për një kartë memorie deri në 1 TB përfshirëse. Trupi i tabletës është prej metali. Modulet përfshijnë GPS, Bluetooth 5.0, Wi-Fi 5, USB Type-C dhe një fole audio 3,5 mm. Bateria në model ka një kapacitet prej 6400 mAh, dhe shpejtësia e karikimit këtu është 18 W. Rezolucioni i kamerës kryesore është 8 MP, dhe moduli për selfie është 5 MP. Ne shitje realme Pad Mini ka një çmim nga 146 dollarë.

Lexoni gjithashtu:

Lenovo Tab M8 Gjenerata e 4-të

Lenovo Tab M8 Gjenerata e 4-të

Lenovo Tab M8 4th Gen është një tablet i gjeneratës së 8-të 4 inç i lëshuar në vitin 2023. Pajisja është e pajisur me një ekran IPS me 189 ppi dhe një rezolucion prej 1280x800 piksele. Modeli ka një dizajn të këndshëm me "mbrapa" me shirita dhe kontrollohet nga OS Android 12 Go Edition në versionin më të ri ose Android 12 i plotë në versionin 4/64 GB. Rasti këtu është plastik dhe me të është dhënë një mbulesë.

Lenovo Tab M8 është i pajisur me çipin popullor buxhetor MediaTek Helio A22 me 3 ose 4 GB RAM dhe 32 ose 64 GB hapësirë ​​ruajtëse. Mund të futni një kartë memorie deri në 1 TB. Tableti ka dy kamera: ajo kryesore 5 megapikselë dhe pjesa e përparme me rezolucion prej 2 MP. Wi-Fi 5 (802.11ac), Bluetooth 5.0 dhe GPS janë importuar nga modulet, dhe ka edhe zë stereo. Kapaciteti i baterisë është 5100 mAh. Pretendohet deri në 16 orë jetëgjatësi baterie në modalitetin e shikimit të videos. Tabletë Lenovo Tab M8 shitet për 137 dollarë.

Lenovo Tab M10 Plus Gjenerata e 3-të

Lenovo Tab M10 Plus Gjenerata e 3-të

Lenovo Tab M10 Plus 3nd Gen është një tabletë buxhetore 10,61 inç me një dizajn asketik dhe një kuti plastike. Matrica këtu është IPS me një rezolucion prej 2000×1200 dhe një densitet piksel prej 213 ppi. Ai gjithashtu ofron mbështetje për majë shkruese Lenovo Stilolaps preciz 2.

Zemra e tabletit ishte Helio G80 (2 GHz) me grafikë ARM Mali-G52 MC2. Në versionet e modelit 4: 4/64 GB, 4/128 GB me ose pa LTE. Nëse dëshironi, mund të përdorni karta memorie microSD deri në 1 TB. Ka zë stereo, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0, GPS, USB Type-C dhe një fole për një kufje.

Rezolucioni i kamerës kryesore dhe asaj të përparme është identike - 8 MP. Kapaciteti i baterisë është 7700 mAh, dhe karikimi i shpejtë është 20 W këtu. Tabletë Lenovo Tab M10 Plus 3rd Gen mund të blihet me një çmim prej 187 dollarë.

Lexoni gjithashtu:

Skeda Blackview 13

Skeda Blackview 13

Black View Tab 13 është një tabletë e përballueshme 10,1 inç në një kuti metalike me një ekran IPS me një rezolucion prej 1920×1200 piksele. Procesori në model është Helio G85, dhe grafika RM Mali-G52 MC2. RAM-i është 6 GB, memoria e përhershme është 128 GB dhe mund të vendosni opsionalisht një kartë memorie deri në 1 TB.

Blackview Tab 13 mbështet punën me dy karta SIM njëherësh. Ndërfaqet përfaqësohen nga 3G, 4G (LTE), Wi-Fi 5 (802.11ac), Bluetooth 5.0, GPS dhe një port USB C. Kapaciteti i baterisë është 7280 mAh dhe ka altoparlantë stereo. Tableti Blackview Tab 9 shitet me një çmim prej 186 dollarë.

Samsung Galaxy Tab A7 Lite

Samsung Galaxy Tab A7 Lite

Samsung Galaxy Tab A7 Lite është një tabletë buxhetore me madhësi mesatare me një diagonale ekrani prej 8,7 inç. Matrica këtu është TN-Film, dhe rezolucioni është 1340×800 piksele. Ai përdor modelin Android 11 OS dhe trupi i tabletit është prej metali.

Samsung Galaxy Tab A7 Lite mundësohet nga një procesor Mediatek Helio P22T (MT8768T) me një çip grafik PowerVR GE8320, 4 GB RAM dhe 64 GB memorie flash. Nëse dëshironi, mund të futni një kartë memorie microSD deri në 1 TB përfshirëse. Kamera kryesore ka një sensor 8 MP me fokus automatik. Moduli i përparmë këtu është 5 MP.

Kapaciteti i baterisë është 5100 mAh dhe ka karikim të shpejtë Samsung Ngarkimi. Fuqia nga rrjeti bëhet përmes portës USB C. Ekziston gjithashtu një fole audio 3,5 mm për kufjet dhe një grup modulesh, duke përfshirë Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0, GPS. Modeli nuk mbështet karta SIM. Samsung Galaxy Tab A7 shitet me një çmim duke filluar nga 156 dollarë.

Lexoni gjithashtu:

Oukitel RT3

Oukitel RT3

Oukitel RT3 është një tabletë e lirë dhe në të njëjtën kohë e mbrojtur. Duke filluar nga 170 dollarë, tableti Oukitel RT3 ofron një dizajn të fortë, mbrojtje nga pluhuri dhe uji IP69K dhe mbrojtje ushtarako-industriale MIL-STD-810 nga goditjet. Diagonalja e modelit është 8 inç, matricë IPS dhe rezolucion 1280×800 piksele. Numri i pikave për inç është 189 ppi.

Oukitel RT3 funksionon në sistemin operativ Android 12. Zemra e tabletit është çipi octa-core Helio P22 me grafikë PowerVR GE8320. Modeli ka 4 GB RAM dhe 64 GB memorie të brendshme. Ekziston edhe një vend për një kartë memorie (deri në 1 TB). Seti i ndërfaqeve është bazë për një tabletë moderne: 3G/4G, Wi-Fi 4, Bluetooth 5.3, GPS dhe USB C. Tableti Oukitel RT3 është i pajisur me një kamerë kryesore 16 megapiksel me një modul ndihmës 0,3 megapiksel dhe një Kamera e përparme 8 megapikselë. Bateria këtu është 5100 mAh.

Oscar Pad 10

Oscar Pad 10

Oscal Pad 10 është një tablet i rregullt dhe elegant 10,1 inç Android 12 me predhë Doke OS 3.0. Matrica e ekranit të tij është IPS, dhe rezolucion është 1920×1200 piksele. Kapaciteti i baterisë së tabletit është 6580 mAh. Kutia e Oscal Pad 10 është plastike, dhe gjithashtu ka dy altoparlantë për tingull stereo.

Oscal Pad 10 bazohet në çipin Unisoc Tiger T606 me tetë bërthama, dhe grafika këtu është ARM Mali-G57 MP1. Ka 8 GB RAM dhe 128 GB memorie të brendshme me mbështetje për kartat e kujtesës deri në 1 TB. Kamera kryesore e modelit është 13 MP dhe ka një blic, dhe rezolucioni i asaj të përparme është 8 MP. Tableti shitet me një çmim duke filluar nga 147 dollarë.

Lexoni gjithashtu:

Skeda TCL 10

Skeda TCL 10

TCL Tab 10 është një tablet me buxhet 10,1 inç me korniza mjaft të gjera rreth ekranit. Rezolucioni i ekranit është 1280×800 piksele, është një matricë IPS me një tregues prej 149 ppi.

TCL Tab 10 mundësohet nga një procesor Mediatek MT8768E me grafikë PowerVR GE8320. Modeli ka 3 ose 4 GB RAM dhe 32 ose 64 GB memorie të përhershme. Opsionale, mund të futni një kartë microSD deri në dhe duke përfshirë 256 GB. Kamera kryesore dhe kamera selfie morën sensorë identikë prej 5 MP secila.

Tableti është i pajisur me module 3G dhe 4G (LTE), domethënë, mund të bëni thirrje prej tij nëse instaloni një kartë SIM. Ekziston gjithashtu mbështetje për Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0, porte USB C dhe mini-Jack (3,5 mm) për kufje. Kapaciteti i baterisë është 5500 mAh. TCL Tab 10 mund të blihet me një çmim që fillon nga 155 dollarë.

jastëk redmi

jastëk redmi

Redmi Pad është një tablet i rregullt dhe i përballueshëm në një kuti metalike me 4 altoparlantë për stereo me cilësi të lartë. Diagonalja është 10,61 inç, dhe matrica këtu është IPS me 220 ppi, një rezolucion prej 2000×1200 piksele dhe një shpejtësi rifreskimi prej 90 Hz. Procesori në modelin Helio G99 (deri në 2,2 GHz), grafika ARM Mali-G57 MC2, modifikimi ofron versione me 3/64 GB, 4/128 GB ose 6/128 GB.

Redmi Pad mori një slot për një kartë memorie, disku mund të zgjerohet deri në 1 TB. Tableti funksionon në sistemin operativ Android 12 me ndërfaqen MIUI. Bateria 8000 mAh karikohet përmes portës USB C me fuqi 18 W. Ka module Wi-Fi 5 (802.11n) dhe Bluetooth 5.3. Redmi Pad shitet me një çmim duke filluar nga 182 dollarë.

Përzgjedhja e mësipërme tregoi se në treg ka shumë tableta buxhetorë, të gjithë të ndryshëm, me një dizajn modern dhe jo aq, me aftësi dhe përmasa të ndryshme. Në varësi të diagonales, mund të mbështeteni në 100-200 dollarë. Këto para janë të mjaftueshme për një tabletë buxhetore për punë multimediale dhe të thjeshta, për një fëmijë në shkollë ose si lexues në shtëpi.

A përdorni tableta? Nëse po, shkruani modelin dhe pse e zgjodhët atë, si dhe ndani përvojën tuaj dhe modelet e provuara të buxhetit që nuk arritën në krye. Nëse jo, shkruani në komente pse dhe me çfarë e zëvendësoni.

Lexoni gjithashtu:

Eugenia Faber
Eugenia Faber
Adhurues i veglave me përvojë. Besoj se kafeja, macet dhe një film cilësor janë të përshtatshme në çdo rrethanë. I nderuar (ose jo aq) i aftë i sektit DIY, duke pushuar me një furçë dhe një pistoletë ngjitëse në duar.
Artikuj të tjerë
Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

2 Comments
Më të rejat
Më të vjetrit Më popullorja
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet
bozelD
bozel
1 vit me pare

Kërkoj një tabletë 10″ me 4GB RAM, Wi-Fi ac, Type-C, Android 11 dhe 1920×1200. Ndërsa shikoni në Blackview Tab 10. A ka diçka më të mirë për të njëjtin çmim apo të njëjtën për më pak?

Vladyslav Surkov
Admin
Vladyslav Surkov
1 vit me pare
Përgjigju  bozel

Ndoshta jo. Konkurrenti më i afërt është Lenovo Tab M10 Plus TB-X606F me specifika të ngjashme, por ka një bateri më të vogël dhe pa modul 4G.

Popullore tani