StattiNjë përzgjedhje e pajisjeveTOP-10 laptopë të fuqishëm të lojrave, vjeshtë 2022

TOP-10 laptopë të fuqishëm të lojrave, vjeshtë 2022

-

Zgjidhni një lojë një laptop jo e lehtë - ka shumë modele dhe ato përditësohen çdo vit. Thjesht keni kohë për të monitoruar lëshimet dhe për të mbledhur para. Në mënyrë që të mos ngatërroheni dhe të merrni një vendim të informuar bazuar në nevojat dhe buxhetin tuaj, ne kemi mbledhur dhjetëshen më të mirë, sipas mendimit tonë, dhe modelet e njohura të laptopëve për lojtarë.

ASUS ROG Strix G15 G512LI

Me rëndësi! Zgjidhje të tilla janë më të shtrenjta se laptopët e zakonshëm, por pothuajse gjithmonë duken më mbresëlënës dhe me ngjyra. Përveç kësaj, ata janë larg nga më të hollat, megjithëse tani kanë mësuar se si të bëjnë gjëra të tilla, dhe gjithashtu nxehen mjaft, shkëlqejnë shkëlqyeshëm dhe bëjnë zhurmë kur fillojnë lojërat.

Jini të përgatitur për një periudhë relativisht të kufizuar të përdorimit të tyre të plotë - nëse kompjuteri mund të përmirësohet me kalimin e kohës, vetëm disqet RAM dhe SSD ndryshojnë në laptop, dhe më e rëndësishmja - procesori dhe karta video - do të mbeten të njëjta. Prandaj, jetëgjatësia mesatare e një laptopi të tillë është 2-3 vjet. Pastaj cilësimet në lojëra do të duhet të ulen derisa të vijë koha për një blerje të re.

10 laptopët më të mirë të lojrave

Por ju merrni transportueshmëri dhe liri relative, dhe për disa është më e rëndësishme se faktorët e tjerë. Vërtetë, jo gjithçka është kaq e thjeshtë këtu, sepse, pavarësisht nga kapaciteti i baterisë, nuk ka gjasa që të mund të luani më shumë se një ose dy orë me një karikim. Pra, për një seancë të plotë të lojrave, ju duhet gjithmonë një prizë.

Dhe një tjetër. Laptopët e lojërave janë modele universale me performancë të lartë jo vetëm për lojëra. Ato janë të përshtatshme për projektues, konstruktorë, redaktimin e videove, përpunimin e fotografive dhe detyra të tjera që kërkojnë fuqi të lartë. Prandaj, duke blerë një model të tillë, ju merrni jo vetëm një laptop për argëtim, por edhe një mjet të gjithanshëm për fjalë për fjalë çdo punë.

Lexoni gjithashtu:

Lenovo Legion 5 15ARH05H

Lenovo Legion 5 15ARH05H

Modeli popullor Lenovo Legion 5 15ARH05H kushton nga 1158 dollarë dhe funksionon me procesorë AMD Ryzen 7 4800H. Laptopi duket minimalist dhe vetëm paksa i ngjan një laptopi lojrash. Nëse nuk ju pëlqen stili agresiv dhe i ngathët i shumicës së modeleve për lojtarë, atëherë kushtojini vëmendje këtij laptopi.

Lenovo Legion 5 15ARH05H mori një ekran FullHD 15,6 inç në 144 Hz, 16 GB RAM (DDR4 3200 MHz) dhe një SSD M.2 prej 512 GB me mundësi zgjerimi. Kartat video këtu janë GTX 1060 Ti (6 GB GDDR6). Ekziston një ueb-kamerë HD dhe altoparlantë Harman Kardon me mbështetje Dolby Atmos.

ASUS TUF Gaming FX505DT

Asus TUF Gaming FX505DT

ASUS TUF Gaming FX505DT është një laptop lojrash më i thjeshtë, por edhe më i përballueshëm. Modeli duket si një përfaqësues tipik i segmentit me futje të ndritshme dhe ndriçim acid RGB të tastierës.

buxhetore duke luajtur një laptop mora FullHD-ekran diagonalisht 15,6 inç і frekuenca e përditësimit 60 Hz, përpunuesit Ryzen 5 3550H abo Ryzen 7 3750H, 8 GB ose 16 GB operacionale memorie (DDR4 2400 MHz) і 256 abo 512 GB konstante memorie format M.2 SSD. Kartë video këtu gjithmonë Nvidia GeForce GTX 1650 з 4 GB GDDR5. Cuna modele fillon të gjitha $820.

Lexoni gjithashtu:

ASUS ROG Strix G17 G713QE

Asus ROG Strix G17 G713QE

ASUS ROG Strix G17 G713QE shitet me një çmim prej 1465 dollarë. Për këto para, përdoruesi merr një laptop elegant me ndriçim RGB dhe një dizajn interesant, i cili plotësohet nga një rrip ndriçimi rreth perimetrit.

ASUS ROG Strix G GL531GU është i pajisur me një ekran 17,3 inç 144 herc IPS FullHD me korniza të hollë në të tre anët. Brenda është një procesor me 8 bërthama Ryzen 7 model 5800H, i cili ndihmohet nga një kartë video NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti (4 GB GDDR6). RAM-i këtu është 16 GB (DDR4 3200 MHz), por ju mund ta rrisni RAM-in me të njëjtën sasi dhe të merrni të gjitha 32 GB. Memorie e përhershme 1 TB SSD M.2, plus ka një lidhës shtesë M.2 nëse një terabajt nuk mjafton. Këtu nuk ka kamerë në internet, kështu që do t'ju duhet të blini një të tillë nëse është e nevojshme. Megjithatë, ka një palë altoparlantë me Dolby Atmos që do të ofrojnë tingull stereo cilësor.

Acer Nitro 5 AN515-54

Acer Nitro 5 AN515-54

Një tjetër laptop i njohur për lojtarë është ky Acer Nitro 5 AN515-54. Mund të blihet nga 1130 dollarë. Kornizat këtu janë të gjera, dizajni është i ngathët dhe ka një dritë prapavije të ndritshme.

У Acer Nitro 5 AN515-54 mbushje të ndryshme: Ekran IPS 15,6 inç me rezolucion FullHD dhe ritëm rifreskimi 60 Hz, procesorë Core i5 9300H ose Core i7 9750H, 16 GB RAM DDR4 2666 MHz, si dhe memorie të përhershme të formateve HDD+ SSD M.2 nga 256 GB në 1 TB. Kartat video përfaqësohen nga modelet GTX 1660 Ti (6 GB GDDR6) ose RTX 2060 (6 GB GDDR6). Ka një kamerë në internet.

Lexoni gjithashtu:

Lenovo IdeaPad Gaming 3 15IMH05

Lenovo IdeaPad Gaming 3 15IMH05

Një tjetër laptop lojërash i zoti nga Lenovo u thirr IdeaPad Gaming 3 15IMH05. Modeli ka korniza të hollë dhe një trup minimalist, dhe gjithashtu ka një dritë të pasme RGB të këndshme. Ne nuk harruam për kamerën në internet, për hir të së cilës duhej të zgjeronim kornizën e sipërme.

Ekranet në formatin Lenovo IdeaPad Gaming 3 15IMH05 FullHD IPS me një diagonale prej 15,6 inç dhe një shpejtësi rifreskimi prej 60 Hz. Procesorët këtu janë të gjeneratës së 10-të Core i5 10300H, dhe kartat video janë Nvidia GeForce GTX 1650/1650 Ti (4 GB GDDR 6). RAM 8 ose 16 GB DDR4 2933 MHz, variacione të SSD të integruar M.2 ose HDD+SSD M.2 nga 256 GB në 1 TB. Çmimi për laptopin fillon nga 790 dollarë

Acer Nitro 5 AN515-45

Acer Nitro 5 AN515-45

Acer Nitro 5 AN515-45 ka shumë modifikime për çdo kërkesë dhe një çmim prej 855 dollarë. Laptopët e serisë morën ekrane 15,6 inç IPS FullHD me një shtresë mat dhe një shpejtësi rifreskimi prej 144 Hz. Laptopët për lojtarë punojnë në procesorët AMD Ryzen 55600H, Ryzen 75800H ose Ryzen 95900HX.

Në varësi të modifikimit të kartës video, mund të ketë Nvidia GeForce GTX 1650, RTX 3050, RTX 3050 Ti, RTX 3060 ose RTX 3070, RAM 8 GB, 16 GB ose 32 GB DDR4 3200 MHz dhe të përhershëm. nga 2 GB në 256 TB. Shumica e versioneve ju lejojnë të rrisni madhësinë e RAM-it dhe hapësirës së brendshme duke pasur një ndarje shtesë prej 1".

Lexoni gjithashtu:

Acer Predator Helios 300 PH315-53

Acer Predator Helios 300 PH315-53

Acer Predator Helios 300 (PH315-53) është një seri e njohur laptopësh për lojëra. Ata kanë një dizajn të rreptë, por në të njëjtën kohë elegant, të paharrueshëm, si dhe një mbushje serioze, kështu që çmimet këtu janë mbi mesataren (nga 1135 dollarë).

У Acer Predator Helios 300 PH315-53 ka gjithmonë ekrane FullHD 15,6 inç me matrica IPS, por shpejtësia e kuadrove është 144 Hz ose 240 Hz. Procesorët këtu janë Intel Core i7 10750H të gjeneratës së 10-të. Ekzistojnë disa modifikime të kartave video: Nvidia GeForce GTX 1660 Ti, RT 2060/2070 (6 GB GDDR 6) ose RTX 3060/3080 (8 GB GDDR6).

Ekzistojnë tre variante të RAM-it për të zgjedhur (16, 24, 32 GB) dhe të gjitha janë DDR4 2933 MHz. Ka disa lloje memorie të integruar dhe është SSD M.2 ose një kombinim i HDD+SSD M.2 në versionet nga 256 GB deri në 2 TB. Së fundmi, ka mbështetje për Wi-Fi 6 (802.11n/ac/ax) dhe HDMI 2.0.

MSI GF63 i hollë 11UD

MSI GF63 i hollë 11UD

MSI GF63 Thin 11UD është një laptop klasik lojrash nga një kompani e njohur. Ka korniza mesatare, skaje të mprehta dhe një dritë të pasme të tastierës me ngjyrë të kuqe. Çmimi minimal i një laptopi të tillë është 870 dollarë.

MSI GF63 Thin 11UD ka një matricë IPS me një rezolucion FullHD dhe një diagonale prej 15,6 inç me një shpejtësi rifreskimi prej 144 Hz. Procesorët Intel Core i5 11400H të gjeneratës së 11-të u bënë zemra e laptopit, dhe karta video këtu është gjithmonë e njëjtë - Nvidia GeForce RTX 3050 Ti me 4 GB GDDR6. RAM-i është 8 ose 16 GB dhe është DDR4-3200 MHz, ndërsa vëllimi maksimal i mbështetur është 64 GB. Pajisja e integruar përfaqësohet nga variante 2 GB M.512 SSD me mundësi zgjerimi.

Lexoni gjithashtu:

MSI Katana GF66 11UD

MSI Katana GF66 11UD

Një tjetër përfaqësues nga MSI në përzgjedhjen tonë - MSI Katana GF66 11UD. Këta janë laptopë lojërash 15,6 inç me matrica FullHD IPS me një shpejtësi rifreskimi prej 144 Hz dhe veshje kundër shkëlqimit. Çmimi i modelit fillon nga 1120 dollarë.

Procesorët Intel Core i5 dhe i7 të gjeneratës së 11-të (11400H dhe 11800H) janë instaluar brenda, dhe karta video Nvidia GeForce GTX RTX 3050 Ti me 4 GB GDDR6 i ndihmon ata me lojëra. RAM-i në laptop është 8 ose 16 GB i formatit DDR4 3200 MHz (i zgjerueshëm deri në 64 GB), dhe memoria SSD e integruar M.2 512 GB është gjithashtu e zgjerueshme.

ASUS ROG Zephyrus M16 GU603HM

Asus ROG Zephyrus M16 GU603HM

fletore shënimesh Asus ROG Zephyrus M16 GU603HM duket kompakte dhe me stil, dhe gjithashtu ka një hekur dhe patate të skuqura të avancuara që do të kënaqin nevojat e lojtarëve kërkues. Çmimet për këtë model fillojnë nga 2050 dollarë.

ASUS ROG Zephyrus M16 GU603HM është i pajisur me një matricë QHD IPS 16 inç me një kohë përgjigjeje prej 3 ms, mbulim 100% të hapësirës së ngjyrave sRGB, certifikim Pantone dhe një ritëm rifreskimi prej 165 Hz. Të gjitha modifikimet e modelit përdorin një kartë video Nvidia GeForce RTX 3060 me 6 GB GDDR6.

RAM-i është 16 ose 32 GB (DDR4 3200 MHz), dhe SSD i integruar M.2 është 1 TB. Laptopi suporton Wi-Fi 6 (802.11ax), ofrohen 6 altoparlantë me teknologji Dolby Atmos, si dhe ka edhe një skaner të gjurmëve të gishtave.

Zgjedhja e një laptopi lojrash në 2022 është e thjeshtë dhe e vështirë në të njëjtën kohë. Nga njëra anë, ka shumë modele dhe ato po bëhen më të lira, sepse versionet e tyre të përditësuara vazhdimisht lëshohen. Nga ana tjetër, ka pak dallime midis tyre, duke përfshirë pamjen dhe mbushjen, kështu që ju duhet ose të merrni dizajnin, ose të gërmoni në detaje dhe të zgjidhni një laptop me dallime minimale nga konkurrentët.

Dhe çfarë mendoni për laptopë të tillë? Keni një model gamer? Nëse po, pse u zgjodh në vend të një PC? Si ju pëlqejnë këto modele në përdorim? Ndani përvojën tuaj në komente dhe shkruani atje për laptopë të tjerë të lezetshëm që nuk i përmendëm.

Lexoni gjithashtu:

Nëse dëshironi të ndihmoni Ukrainën të luftojë pushtuesit rusë, mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Pavel Chyikin
Pavel Chyikin
Unë shkruaj dhe lexoj shumë. Ndonjëherë luaj, shikoj filma dhe seriale, kështu që shkruaj edhe për të. Unë e dua gruan, djalin dhe ushqimin e mirë.

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

5 Comments
Më të rejat
Më të vjetrit Më popullorja
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet
Andrii Çumak
Andrii Çumak
6 muaj më parë

laptopët tani janë të rëndësishëm të jenë pak a shumë të fuqishëm dhe në të njëjtën kohë të jenë në gjendje të mbajnë baterinë për një kohë të gjatë :)

Vladyslav Surkov
Admin
Vladyslav Surkov
6 muaj më parë
Përgjigju  Andrii Çumak

Disa njerëz kanë nevojë për makina vërtet të fuqishme për punë. Dhe bateria në laptopë të tillë është thjesht për ruajtjen e skedarëve të projektit dhe mbylljen emergjente të sistemit, ose transferimin e laptopit midis dhomave. Fletore të tilla zakonisht nuk prodhojnë fuqi të plotë kur punojnë nga bateria.
Por ne kemi zgjedhje të tjera:

TOP-10 laptopë buxhetorë

TOP-10 laptopë zyre

Dhe shumë rishikime të tjera të laptopëve të ndryshëm në seksionin tematik:
https://root-nation.com/ua/gadgets-ua/laptops-ua/

Ndryshuar për herë të fundit 6 muaj më parë nga Vladyslav Surkov
Leonidi
Leonidi
2 vjet më parë

dhe pse nuk kishte laptopë DELL në listë?

Taras Hrytskiv
Taras Hrytskiv
2 vjet më parë

Të gjithë laptopët e lojërave kanë mundësinë për të zëvendësuar procesorin, dhe shumica e modeleve kanë edhe një kartë video me format mxm.
Unë e këshilloj autorin e artikullit ta studiojë më mirë këtë temë përpara se ta publikojë

Vladislav Surkov
Vladislav Surkov
2 vjet më parë
Përgjigju  Taras Hrytskiv

Unë ju këshilloj të mos shkruani marrëzi :)
Procesorët tani janë gjithmonë të pa salduar në motherboard. Nëse keni një stacion saldimi, sigurisht që mund ta ndryshoni. Por ky opsion nuk është për përdoruesit e zakonshëm, por për qendrat shumë të avancuara të shërbimit. Për më tepër, sistemi i ftohjes së laptopit më së shpeshti është krijuar për gjenerimin e nxehtësisë specifike. Nëse prishni ekuilibrin termik (vendosni një përqindje më të fuqishme), një DIY i tillë nuk do të funksionojë për një kohë të gjatë. Dhe ku e merrni bios me mbështetje për një procesor tjetër, nëse sistemi (ka një probabilitet të lartë) nuk fillon me një procesor pa dokumente? Me tutje. Metali i lëngshëm përdoret shpesh si një ndërfaqe termike në laptopët e lojrave. Nëse e çmontoni ftohjen gabimisht - do të mbushni motherboard dhe në fakt gjithçka, mund t'i thoni lamtumirë. Dëshironi akoma të ndryshoni procesorin?
Rreth kartës video - gjithçka është pothuajse e njëjtë si me procesorin. Në vend të një mijë fjalëve, këtu është pllaka amë e një laptopi modern të lojrave ASUS - CPU, GPU dhe memoria grafike janë ngjitur në një tabelë:koment imazh

Popullore tani