Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4 G
StattiNjë përzgjedhje e pajisjevePajisjet kompjuterike TOP-5 Patriot Memory dhe Viper Gaming

Pajisjet kompjuterike TOP-5 Patriot Memory dhe Viper Gaming

-

Marka amerikane Patriot Memory është e famshme kryesisht për RAM-in e saj, disqet e gjendjes së ngurtë, disqet USB dhe kartat e kujtesës. E themeluar pothuajse 40 vjet më parë në Kaliforni, kompania fillimisht quhej PDP Systems. Më vonë, produktet e lojërave, duke përfshirë minj, tastierë dhe kufje stereo, u sollën në një nën-markë të veçantë Viper. Për shembull, SSD-të Patriot Burst Elite janë më të përballueshmet në treg dhe SSD-të Viper VP4300 janë më të shpejtat. RAM Viper Steel DDR4 ka raportin më të mirë të frekuencës dhe kohës, dhe Viper Venom RGB DDR5 ka një frekuencë të lartë rekord.

Patriot Viper Steel Low Latency është kënga mjellmë e DDR4

Patriot Viper Steel Latency i ulët

Viper Steel është ndoshta seria më e njohur dhe më e larmishme e RAM-it DDR4 nga kompania amerikane Patriot Memory. Përfshin module individuale dhe grupe të gatshme të çiftuara, me një frekuencë nga 3000 në 4400 MHz. Kujtesa me vonesë të ulët me kohë të reduktuara, d.m.th. me vonesa, përfshihet në një nën-seri të veçantë. Po, Steel DDR4-4000 MHz funksionon në kohëzgjatje CL16 në vend të CL20 tipike për këtë frekuencë. Vërtetë, tensioni i furnizimit është rritur nga 1,35 në 1,45 V.

Sidoqoftë, voltazhi deri në dhe duke përfshirë një volt e gjysmë konsiderohet plotësisht i sigurt për DDR4. Dhe radiatorët me mure të trasha alumini përballen lehtësisht me rritjen e ngrohjes. Në lartësi, ato vetëm pak dalin mbi tekstolitin e moduleve, kështu që nuk do të ndërhyjnë në instalimin e një ftohësi të procesorit të kullës. Çipat Hynix D-die janë të fshehura nën radiatorë, një nga më të mirët midis DDR4. Kujtesa me vonesë të ulët është veçanërisht e dobishme për procesorët AMD Ryzen me një kartë grafike të integruar Radeon Vega.

Patriot Viper Venom RGB - memorie e ardhshme DDR5

Patriot Viper Venom RGB

Patriot Viper Venom RGB është një RAM i gjeneratës së re DDR5. Fillimisht, seria Viper Venom përfshinte modele me një frekuencë prej 5200 deri në 6200 MHz. Por kohët e fundit ajo u plotësua me mace të çiftëzuara deri në 7400 MHz. Janë marrë katër kanale memorie, duke marrë parasysh dy kanale virtuale në secilin modul DDR5. Përveç versionit RGB, ekziston Venom Black, i cili nuk shkëlqen. Sipas mendimit tonë, frekuenca më optimale tani është 6200 MHz. Ai është i pajtueshëm me teknologjitë e mbicllokut të memories AMD EXPO dhe Intel XMP.

Ndërsa RAM me frekuencë më të lartë mbingarkohet automatikisht deri më tani vetëm në motherboard dhe procesorë Intel. Por sigurisht, asgjë nuk e pengon AMD që të zgjedhë manualisht raportin e frekuencës, kohën dhe tensionin e furnizimit. Versioni Viper Venom RGB DDR5-6200 MHz funksionon me kohëzgjatje CL40. Zakonisht kohëzgjatje të tilla janë në memorien JEDEC me një frekuencë shumë më të ulët prej 4800 MHz. Por tensioni i furnizimit është rritur nga 1,1 në 1,35 V, i cili nivelohet nga radiatorët metalikë.

Patriot Burst Elite - në dispozicion dy terabajt

Patriot Burst Elite

Patriot Burst Elite është një nga makineritë solide më të përballueshme në tregun vendas dhe ndër markat e famshme, përgjithësisht është më e përballueshme. Prodhuar në formatin klasik 2,5 inç me një ndërfaqe lidhjeje SATA 3. Këto disqe janë më të gjithanshëm deri më sot, pasi janë të përshtatshëm si për PC desktop ashtu edhe për laptopë. Përjashtim bëjnë vetëm ultrabookët e hollë, të cilët thjesht nuk kanë një slot 2,5 inç.

Burst Elite varion në madhësi nga 120 GB në 1,92 TB, me versionin 100 TB që kërkon pak më shumë se 450 dollarë. E thënë thjesht, SSD-të kanë vlerë aq të mirë për paratë saqë i bëjnë hard disqet e vjetër të panevojshëm për përdorim në shtëpi. Prodhuesi pretendon karakteristika të shpejtësisë mjaft modeste: leximi vijues 320 MB/s, shkrimi i skedarëve të mëdhenj 40 MB/s dhe përpunimi i rastësishëm 500K IOPS i skedarëve të vegjël. Por shpejtësia është në të vërtetë më e lartë, mbi XNUMX MB/s, gjë që është tipike për SATA SSD.

Patriot Viper VP4300 është një shpejtësi rekord për PS5

Patriot Viper VP4300

Patriot Viper VP4300 është SSD më i shpejtë PCIe 4.0 që ekziston dhe do të mbetet i tillë derisa të dalë PCIe 5.0. Shpejtësia e leximit linear arrin 7400 MB/s, pavarësisht nga vëllimi i diskut. Dhe regjistrimi linear mund të ndryshojë: 5500 MB/s në versionin terabyte dhe 6800 MB/s në versionin 2 TB. Arsyeja për këtë është më shumë çipa memorie flash, pra paralelizimi. Kontrolluesi nuk është Silicon Motion apo edhe Phison, por krijimi i kompanisë së re InnoGrit — IG5236 me emrin e koduar Rainier.

Ishin ish-inxhinierët e JMicron ata që arritën të krijonin kontrolluesin më të shpejtë PCIe 4.0 për SSD, i cili jep deri në 800 mijë IOPS të leximit dhe shkrimit të rastësishëm. Kontrolluesi nxehet mjaft, pasi dy radiatorë furnizohen me diskun. Grafen i hollë dhe alumin me shirita, të cilët sipas dëshirës mund të ngjiten njëra mbi tjetrën. Përveç kompjuterëve desktop dhe laptopëve, Viper VP4300 është gjithashtu i pajtueshëm me konsolën e lojërave PlayStation 5.

Tastierë dhe maus Patriot Viper V765 dhe V570 Blackout

Patriot Viper V765 dhe V570 Blackout

Patriot Viper V765 dhe V570 Blackout është një tastierë dhe maus lojrash, të cilat, megjithatë, nuk shiten si grup, por veçmas. Tastiera V765 është prej alumini të shkallës së avionëve dhe ka një mbështetëse dore magnetike të lëvizshme. Ka disa opsione për qirinjtë mekanikë: klikim, me prekje ose lineare, të gjitha të prodhuara nga Kailh. Indeksi Box nënkupton mbrojtje nga pluhuri dhe lagështia. Jo vetëm kapakët e tastierës, por edhe anët e tastierës ndriçohen nga RGB. Qershia mbi tortë ishte rul i kontrollit të volumit.

Ndërsa mausi V570 me një ngjyrë krejtësisht të zezë Blackout ka një duzinë butona shtesë. Njëri prej tyre, butoni Sniper, ju lejon të ulni përkohësisht shpejtësinë e lëvizjes së kursorit në minimum për një synim më të saktë. Butonat e tjerë janë të programueshëm përmes aplikacionit të pronarit Viper Gaming. Sensori lazer Avago ADNS-9800 përdoret në 12 DPI dhe përdoren qirinj Omron me një burim prej më shumë se 5 milion klikime. Një grup rondelesh ju lejon të rregulloni peshën dhe qendrën e gravitetit të miut.

Lexoni gjithashtu:

Nëse dëshironi të ndihmoni Ukrainën të luftojë pushtuesit rusë, mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Popullore tani