Root NationStattiPajisjet ushtarake

Pajisjet ushtarake

Armët e fitores së Ukrainës: tanku kryesor i betejës britanike Challengështë 2

Nëse i ndiqni me vëmendje lajmet, e dini se Britania e Madhe ka premtuar transferimin e tankeve Chall në UkrainëengNë 2, ky do të jetë transmetimi i parë i madh perëndimor...

Arma e fitores së Ukrainës: bomba GLSDB e lëshuar nga toka

U bë e ditur se paketa e re e ndihmës nga SHBA përfshinte bomba rrëshqitëse me precizion të lartë GLSDB (Ground-Launched Small Diameter Bomb) me një rreze veprimi prej më shumë se 150 km.

Armët e fitores së Ukrainës: MRAP International MaxxPro nga Navistar Defense

Makineritë amerikane ndërkombëtare MaxxPro janë tashmë në shërbim me trupat ukrainase. Kjo makinë e blinduar tani ndihmon mbrojtësit tanë të luftojnë në mënyrë efektive kundër forcave armike ruse në zonat...

Armët e fitores së Ukrainës: armët vetëlëvizëse franceze Cezari

Forcat e Armatosura të Ukrainës po përdorin tashmë në mënyrë aktive armët vetëlëvizëse franceze të Cezarit. Sot është gjithçka rreth tyre. Operacionet moderne ushtarake kërkojnë armë moderne. Një nga këto lloje është vetëlëvizës...

Armët e fitores së Ukrainës: M2 Bradley BMP

Ukraina do të marrë së shpejti një automjet luftarak të blinduar të këmbësorisë Bradley M2, si pjesë e paketës së ardhshme të ndihmës nga SHBA. Sot gjithçka ka të bëjë me këtë BMP të fuqishme. Së fundmi...

Armët e fitores së Ukrainës: Rishikimi i Marder BMP

Së fundmi u bë e ditur se Gjermania do të furnizojë Ukrainën me 40 BMP Marder. Sot gjithçka ka të bëjë me këto mjete të blinduara të fuqishme gjermane. Kështu ka bërë të ditur përfaqësuesi zyrtar i qeverisë së Republikës Federale të Gjermanisë...

Armët e fitores së Ukrainës: transportues i blinduar i personelit ACMAT Bastion

Kohët e fundit, u bë e ditur se Franca do t'i sigurojë Ukrainës një grup transportuesish të blinduar të personelit Bastion. Sipas La Tribun, francezët u premtuan Forcave tona të Armatosura 20 automjete të blinduara. Afatet...

Armët e fitores së Ukrainës: armë vetëlëvizëse M109 Paladin

Forcat e Armatosura të Ukrainës kanë marrë tashmë montime artilerie vetëlëvizëse 155 mm M109 Paladin nga partnerët tanë perëndimorë. E sot u bë e ditur se 18 të tjera nga këto...

Pasqyrë e sistemit JDAM: Si të shndërroni një bombë të zakonshme ajrore në një me precizion të lartë

Partnerët perëndimorë vazhdojnë të furnizojnë Forcat e Armatosura të Ukrainës me armët më të fundit dhe të bëjnë plane për furnizime të reja. Një ditë më parë u bë e ditur se Ukraina do të marrë nga Shtetet e Bashkuara dhe...

Armët e fitores së Ukrainës: Rishikimi i sistemit të mbrojtjes ajrore Patriot

Shtetet e Bashkuara aktualisht po finalizojnë planet për të dërguar baterinë e parë të sistemit të mbrojtjes ajrore Patriot në Ukrainë. Le të hedhim një vështrim më të afërt në këtë sistem raketash. Transferimi i këtij sistemi...

Gjithçka rreth sistemeve të artilerisë kundërajrore Skynex nga Rheinmetall

Së fundmi u bë e ditur se koncerni i njohur gjerman Rheinmetall do të prodhojë dy sisteme të reja artilerie kundërajrore Skynex për Ukrainën. Sot do të flasim për këto ZAK. Në lidhje me këtë ngjarje të rëndësishme...

Arma e fitores së Ukrainës: Boksieri gjerman RCH 155 vetëlëvizës

Qeveria gjermane premton se së shpejti do t'i dorëzojë Forcave të Armatosura 18 obusë vetëlëvizës Boxer RCH 155. Çfarë dimë ne për këtë motër me shpejtësi të lartë të Panzerhaubitze 2000? Çfarë dihet për marrëveshjet rreth...

Armët e fitores së Ukrainës: Transportuesit e blinduar të personelit finlandez Sisu XA-180

Kohët e fundit u bë e ditur se marinsat ukrainas kanë tashmë në shërbim transportuesit e personelit të blinduar me rrota finlandeze Sisu XA-180. Ushtria tregoi aftësitë e tyre gjatë stërvitjeve...

Armët e fitores së Ukrainës: raketat turke me precizion të lartë TRLG-230

Kohët e fundit, u bë e ditur se Forcat e Armatosura të Ukrainës morën raketa me precizion të lartë TRLG-230 të prodhuara nga kompania Rocketsan. Sot do të flasim për këto raketa. Ju kujtojmë se 21...

Gjithçka rreth sistemit të mbrojtjes ajrore C-RAM Centurion

Ukraina i kërkoi SHBA-së të sigurojë sisteme të lëvizshme të mbrojtjes ajrore C-RAM Centurion. Për çfarë janë të afta këto komplekse dhe çfarë është e veçantë në to? Sistemet tona të nivelit të lartë të anti-ajror dhe...

Arma e fitores së Ukrainës: sistemi francez i mbrojtjes ajrore Crotale

Sot, Franca njoftoi transferimin e dy baterive të sistemeve moderne të mbrojtjes ajrore Crotale në Ukrainë. Ne do të shqyrtojmë se çfarë ata janë të aftë në këtë artikull. Situata e ditëve të fundit dëshmoi se Ukraina...

Çfarë kanë të përbashkët Pepsi dhe një avion luftarak i ushtrisë amerikane?

Çfarë kanë të përbashkët Pepsi dhe një avion luftarak i ushtrisë amerikane, ju pyesni? Një gabim matematikor prej gati 7 milionë. Të intriguar? A janë shtatë milionë shumë për ju? Epo, është ...

Armët e fitores së Ukrainës: sistemet e mbrojtjes ajrore vetëlëvizëse Avenger

Më në fund, u bë e ditur se Ukraina do të marrë sisteme raketore vetëlëvizëse amerikane anti-ajrore AN/TWQ-1 Avenger. Çfarë mund të këtë SAM? Forcat e Armatosura të Ukrainës kanë nevojë të dëshpëruar për komplekse raketore anti-ajrore për të mbrojtur...

Armët e fitores së Ukrainës: MRAP turke Kirpi

Transportuesit e blinduar të personelit Kirpi të prodhimit turk ndihmojnë forcat e armatosura ukrainase të çlirojnë jugun e Ukrainës nga pushtuesit rusë. Sot do të flasim për to në më shumë detaje. Ngjarjet e ditëve të fundit dhanë...

Arma e fitores së Ukrainës: kompleksi raketor anti-ajror Aspide

Aspide është një sistem raketor italian i bazuar në raketën amerikane AIM-7E Sparrow ajër-ajër me rreze të mesme veprimi. Sot gjithçka ka të bëjë me këtë sistem të mbrojtjes ajrore. Sot u bë e ditur se...