Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4 G
StattiPajisjet ushtarakeArmët e fitores së Ukrainës: Rishikimi i Marder BMP

Armët e fitores së Ukrainës: Rishikimi i Marder BMP

-

Së fundmi u bë e ditur se Gjermania do të furnizojë Ukrainën me 40 BMP Marder. Sot gjithçka ka të bëjë me këto mjete të blinduara të fuqishme gjermane.

Kështu ka bërë të ditur përfaqësuesi zyrtar i qeverisë gjermane, Steffen Heberstreit. "Për sa i përket transferimit të Marder BMP në Kiev, aktualisht po flasim për një batalion, një batalion është rreth 40 automjete, këto 40 njësi automjetesh të blinduara duhet të përgatiten për dërgesë në Ukrainë tashmë në tremujorin e parë të këtij viti," Heberstreit. u tha gazetarëve.

marten

Përfaqësuesi i Kabinetit të Ministrave të Republikës Federale të Gjermanisë sqaroi se stërvitjet ushtarake të Forcave të Armatosura do të zhvillohen në territorin e Gjermanisë dhe planifikohet të përfundojë trajnimi deri në fund të tremujorit të parë të vitit 2023.

Lexoni gjithashtu: Armët e fitores së Ukrainës: armë moderne vetëlëvizëse PzH 2000

Çfarë dihet për Marder BMP

Automjeti luftarak i këmbësorisë Marder bazohet në një shasi speciale të gjurmuar që u zhvillua në fillim të viteve 1960 si një platformë e zakonshme për një numër automjetesh të blinduara, duke përfshirë BMP. Gjermanët vënë theksin kryesor në mbrojtjen dhe lëvizshmërinë e ekuipazhit.

marten

Kjo makinë është projektuar për të punuar së bashku me tanket kryesore të betejës Leopard 1 dhe për t'i shoqëruar ato në betejë. Transportuesi i blinduar i personelit kishte të njëjtin nivel mbrojtjeje dhe lëvizshmërie si tanku Leopard 1.

Marder u prodhua për herë të parë në vitin 1970, i prodhuar nga dy kompani, Rheinstahl dhe Mak, dhe numri i përgjithshëm i BMP-ve të prodhuara arriti në 3111. Në vitin 1975, prodhimi i versionit bazë të Marder BMP u ndërpre. Me kalimin e viteve, Marder iu nënshtrua përmirësimeve të shumta, duke rezultuar në Marder 1A1, më pas 1A1A dhe 1A2, dhe në fund 1A3. Të gjitha makinat ekzistuese u modifikuan në standardin 1A3. Edhe pse disa APC janë përmirësuar në standardet 1A4 dhe 1A5, 1A3 është versioni më i shumtë sot.

Lexoni gjithashtu: Arma e fitores së Ukrainës: Iris-T SLM - një sistem modern i mbrojtjes ajrore nga Gjermania

Opsionet për modifikimin e Marder BMP

Le të shqyrtojmë opsionet për modifikimin e Marder BMP. Kishte mjaft prej tyre dhe disa prej tyre ishin shumë interesante. Pra, në rregull.

marten

 • Marder 1 nga Milano: ky ishte modernizimi i parë i versionit bazë të mjetit luftarak gjerman të këmbësorisë. Në periudhën ndërmjet viteve 1977 dhe 1979, lëshuesi Milan PTKR u instalua në të gjitha modelet Marder BMP.
 • Marder 1A1(+): u shfaq një furnizim i dyfishtë për armën 20 mm, i cili lejoi zgjedhjen e municioneve, pajisjeve të shikimit të natës, intensifikuesve të imazhit dhe një imazheri termik. Numri i trupave u reduktua në pesë persona. 674 transportues të blinduar të personelit u modernizuan midis 1979 dhe 1982.
 • Marder 1A1(-): si në modifikimin e mëparshëm, ka pasur shumë përmirësime, por pa një imazher termik. Dihet se 350 transportues të blinduar të personelit u modernizuan në këtë standard në 1979-1982.
 • Marder 1A1A3: ishte një version i Marder BMP i modifikimit A1, por tashmë me stacione radio kriptografike SEM 80/90.
 • Marder 1 A1A është një variant i Marder 1A1, por pa pajisje pasive të shikimit të natës. Kompania prodhuese deklaroi se 1112 makina janë përmirësuar në këtë standard.
 • Marder 1A1A4: Ky është një version i përmirësuar i Marder A1A me radio kriptografike SEM 80/90.
 • Marder 1A1A2: i konvertuar Marder 1 me frëngji A1 dhe shasi nga versioni A2. Ky modifikim nuk u bë i njohur, kështu që vetëm modelet eksperimentale panë dritën e ditës.
 • Marder 1A1A5: një tjetër modifikim Marder A1A2, por tani me radio kriptografike SEM 80/90.
 • Marder 1A2: më në fund, midis 1984 dhe 1991, të gjithë BMP-të gjermane Marder 1 u përmirësuan në standardin A2. Kjo përfshinte modifikime të rëndësishme në pezullimin, rezervuarët e karburantit, sistemin e ftohjes dhe sistemin e pastrimit të avionit të ujit. Përveç kësaj, u instalua një kompleks i ri shikimi. Pajisjet e prozhektorëve infra të kuqe u hoqën dhe të gjitha makinat u pajisën me imazhe termike, përveç 674 A1(+) që i kishte tashmë.
 • Marder 1A2A1: përmirësimi i parë dhe i vetëm Marder 1A2 me radio kriptografike SEM 80/90.
 • Marder 1A3: modifikimi më i popullarizuar i mjeteve luftarake të këmbësorisë gjermane Marder (1988–1998). Ka informacione se pikërisht këto BMP-të do të përfundojnë në Ukrainë, kështu që unë do të flas për Marder 1A3 më në detaje më poshtë.
 • Marder 1A4: një modernizim i vogël i Marder 1A3, i cili u zhvillua tashmë në vitet 2000. Bëhej fjalë për shfaqjen e radios kriptografike SEM 93.
 • Marder 1A5: në 2003-2004, BMP-të e reja kishin forca të blinduara shtesë kundër minave dhe një brendshme plotësisht të ridizajnuar për të shmangur dëmtimin e ekuipazhit gjatë një shpërthimi në minë. Vetëm 74 Marder 1A3 janë përmirësuar.
 • Marder 1A5A1: ky variant është i pajisur me ajër të kondicionuar, mbrojtje IED (Improvised Explosive Device) dhe kamuflazh multi-spektral.

Lexoni gjithashtu: Armët e fitores së Ukrainës: armë kundërajrore vetëlëvizëse gjermane Gepard

Çfarë dihet për Marder 1A3 BMP

Marder 1A3 është një version i përmirësuar i familjes Marder të mjeteve luftarake të këmbësorisë së blinduar të gjurmuar. Programi i përmirësimit A3 filloi në 1988 kur Thyssen-Henschel iu dha një kontratë për të përmirësuar 2100 makina të serisë Marder 1 A1/A2 në standardin A3 me një normë prej 220 makinash në vit. Transportuesit e parë të personelit të blinduar të modernizuar iu dorëzuan ushtrisë gjermane më 17 nëntor 1989.

marten

Në vitin 2000, Thyssen-Henschel u bë pjesë e Rheinmetall Landsysteme GmbH për të vazhduar mirëmbajtjen dhe modernizimin e familjes Marder të automjeteve luftarake të këmbësorisë.

Marder 1A3 është versioni aktual standard i BMP i përdorur nga forcat e armatosura gjermane, por do të zëvendësohet nga Puma BMP i ri në vitet e ardhshme. Në fund të shkurtit 2022, kompania gjermane Rheinmetall ofroi furnizimin e Ukrainës me 100 BMP Marder, si dhe municionin e nevojshëm për të përdorur makinën, për të luftuar pushtimin rus. Më pas, më 21 maj 2022, media gjermane raportoi se kompania gjermane Rheinmetall po përgatitej të dorëzonte 100 Marder 1A3 në Ukrainë. Më 6 janar 2023, Gjermania konfirmoi dërgimin e 40 Marder BMP në Ukrainë.

marten

Lexoni gjithashtu: Arma e fitores së Ukrainës: sistemi i mbrojtjes ajrore NASAMS që mbron Uashingtonin

Armatimi i BMP Marder 1A3

Mjeti luftarak i këmbësorisë Marder 1A3 është i pajisur me një frëngji dy-vendëshe, në të cilën në të djathtë është vendosur komandanti dhe në të majtë gjuetari. Komandanti ka një kapelë një-pjesë që hapet në të djathtë, ndërsa gjueti ka një kapelë të ngjashme që hapet në pjesën e pasme. Armatimi kryesor i makinës përbëhet nga një top automatik 20 mm Rheinmetall MK 20 Rh202 i montuar jashtë. Topi ka një kënd ngritjeje +65°, një kënd animi -17° dhe një rrotullim 360°. Kjo armë ka një shpejtësi qitjeje prej 1000 fishekësh në minutë me një rreze qitjeje efektive prej 2500 m kundër objektivave tokësorë dhe 1600 m kundër objektivave ajrore. Është një armë plotësisht automatike me bazë lundruese, falë së cilës forca e kthimit zvogëlohet dhe arrihet saktësia maksimale, diapazoni i zjarrit, besueshmëria dhe jeta e shërbimit.

marten

Marder 1A3 ka gjithashtu një mitraloz të dyfishtë MG7,62 3 mm të montuar në të djathtë të armatimit kryesor. Dy grupe me tre granata-hedhës tymi 76 mm me një makinë elektrike janë instaluar midis mitralozit binjak dhe topit. Gjithashtu, në anën e djathtë të frëngjisë ndodhet raketa lëshuese e drejtuar kundër tankeve MILAN, e operuar nga komandanti, me një raketë gati për të shkrepur dhe gjashtë brenda BMP në kontejnerë të veçantë. Raketat MILAN të gjeneratës së fundit kanë një rreze maksimale prej 3000 m.

Lexoni gjithashtu: Arma e fitores së Ukrainës: sistemi francez i mbrojtjes ajrore Crotale

Pamja dhe mbrojtja e Marder 1A3 BMP

Paraqitja e përgjithshme e Marder 1A3 BMP është shumë e ngjashme me versionin e mëparshëm, me sediljen e shoferit në pjesën e përparme të bykut në anën e majtë, ndarjen e motorit në të djathtë të shoferit, një frëngji me dy vende të montuar në hark. , dhe një ndarje uljeje në pjesën e pasme. Në këtë modifikim vërehen ndryshime në paraqitjen e brendshme të frëngjisë me furnizim municioni, sedilje të përmirësuara të një dizajni të ri, rritje të hapësirës së lirë në zonën e gjurit dhe rritje të kalimit midis sediljeve të komandantit dhe gjuajtësit. Trupi prej çeliku i gjitha i salduar i standardit Marder 1 siguron mbrojtje për ekuipazhin nga zjarri i armëve të vogla dhe fragmentet e predhave, dhe pjesa e përparme e automjetit është plotësisht e mbrojtur nga predha nënkalibri 20 mm shpuese të blindave (APDS). Marder 1A3 është i pajisur me një paketë të re të blinduar me shtresa që siguron mbrojtje kundër predhave të topave 30 mm.

marten

Kjo paketë përbëhet nga forca të blinduara shtesë ballore në byk, forca të blinduara konformale shtesë në të dy anët e frëngjisë, tre përbërës të armaturës së tipit kuti në të dy anët e bykut, pllaka të blinduara të ndara në çati. Ata nuk harruan forca të blinduara shtesë për ndarjen e bagazhit pranë derës së pasme.

marten

Versionet e mëparshme të Marder BMP ishin të pajisura me dy porte zjarri në secilën anë të bykut, por modifikimi Marder 1A3 nuk ka porte zjarri për shkak të shtresës shtesë të armaturës dhe kutive të ruajtjes së jashtme që janë montuar në anët e bykut.

Në Marder 1A3, gjashtë luftëtarë ulen në një ndarje uljeje në pjesën e pasme të trupit, tre në secilën anë përballë njëri-tjetrit. Ka një hapësirë ​​tjetër të lirë në pjesën e pasme.

marten

Ushtarët mund të hyjnë dhe dalin nga automjeti falë një platforme të ulët, të operuar mekanikisht në pjesën e pasme të bykut që hapet poshtë. Kutitë e reja për ruajtjen e sendeve ose municioneve sigurohen përgjatë anëve të pjesës së sipërme të bykut.

Lexoni gjithashtu: Arma e fitores së Ukrainës: sistemi i mbrojtjes ajrore MIM-23 Hawk

Motori Marder 1A3 dhe lëvizshmëria

Marder 1A3 i modifikuar është i pajisur me një motor nafte MTU MB 6 Ea-833 me 500 cilindra me ftohje të lëngshme që zhvillon fuqi deri në 600 kf. në 2200 rpm, i shoqëruar me një kuti ingranazhesh planetare HSWL 4 me 194 shpejtësi me 4 marshe përpara dhe 2 mbrapa dhe drejtim dhe frenim të integruar. Versioni 1A3 përdor një pezullim të ri të përmirësuar me rrotullime të përforcuara, një sistem frenimi të dyfishtë hidraulik, një ndryshim në raportin e marsheve të marsheve kryesore anësore për të ruajtur lëvizshmëri të lartë.

marten

Pezullimi i rrotullimit në secilën anë përbëhet nga gjashtë rrota mbështetëse të dyfishta me goma gome me një rrotë lëvizëse në pjesën e përparme, një rrotë tensioni në pjesën e pasme dhe tre rula mbështetës. Stacionet e rrotave mbështetëse të parë, të dytë, të pestë dhe të gjashtë kanë një amortizues hidraulik të veçantë. Marder 1A3 mund të arrijë një shpejtësi maksimale në autostradë prej 65 km/h me një distancë maksimale prej 500 km.

marten

Marder mund të kalojë një ford deri në 1,5 m të thellë pa përgatitje ose deri në 2,5 m me ndihmën e një komplete të veçantë. Marder 1A3 mund të kapërcejë një pjerrësi prej 60% dhe pjerrësi anësore prej 30%. BMP mund të ngjitet në një pengesë vertikale me lartësi 1 m dhe të kalojë një kanal 2,5 m.

Lexoni gjithashtu: 

Pajisje shtesë

Pajisjet standarde të Marder 1A3 përfshijnë periskopët e ditës, pajisjet pasive të shikimit të natës, një pamje termike dhe një sistem klimatizimi. Për t'u mbrojtur nga armët e shkatërrimit në masë (rrezatimi, kimik, biologjik) brenda kasës, sistemi krijon presion të tepërt me një produktivitet prej 3 m³/min. Personeli mund të qëndrojë në të për 24 orë.

marten

Sistemi i ngrohjes së ajrit me naftë-elektrike të standardit Marder BMP u zëvendësua nga një sistem ngrohjeje me ujë të nxehtë i lidhur me sistemin e ftohjes së motorit.

Kjo do të thotë, Marder 1A3 është një mjet luftarak këmbësorie i shpejtë, i manovrueshëm dhe i mbrojtur mirë.

Lexoni gjithashtu: Arma e fitores së Ukrainës: Boksieri gjerman RCH 155 vetëlëvizës

Karakteristikat teknike të Marder 1A3 BMP

 • Dimensionet: gjatësia 6,68 m, gjerësia 3,38 m, lartësia 3,015 m
 • Armatura: mbrojtje standarde kundër zjarrit dhe predhave të armëve të vogla 7,62 mm, mbrojtje kundër predhave të topave 30 mm
 • Armatimi: top automatik MK 20 Rh20 202 mm, mitraloz i dyfishtë 7,62 mm MG3, raketë e drejtuar antitank MILAN
 • Pesha: 33,5 ton
 • Shpejtësia: shpejtësia maksimale 65 km/h
 • Gama e funksionimit: 500 km
 • Kapaciteti: 3 anëtarë ekuipazhi + 6 luftëtarë personeli
 • Pajisjet shtesë: periskopët e ditës, pajisjet pasive të shikimit të natës, pamjet termike, sistemi i kondicionimit, rrezatimi, sistemi kimik, biologjik i mbrojtjes.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i Bayraktar TB2 UAV: ​​Çfarë lloj bishë është kjo?

Avantazhet dhe disavantazhet e Marder 1A3 BMP

Avantazhi kryesor dhe i padiskutueshëm i Marder 1A3 është niveli i mbrojtjes që BMP-të e tjera filluan t'i afroheshin vetëm në vitet 2000. Dhe është ende e paarritshme për mjetet luftarake të këmbësorisë nga Rusia.

Por Marder nuk mund t'i kapërcejë pengesat ujore duke notuar, të paktën pa përgatitje dhe instalim të mundimshëm të notave shtesë. Edhe pse amfibizmi mbeti kryesisht një tipar i vetëm BMP-ve sovjetike dhe ruse. Të gjitha vendet e tjera preferojnë forca të blinduara. Gjithashtu, një pikë e dobët mund të konsiderohet një armë e pastabilizuar 20 mm, e cila, për më tepër, kërkon municion specifik. Fakti është se kalibri kryesor i armëve automatike në forcat e NATO-s është kalibri 25 mm.

marten

Edhe pse, për hir të drejtësisë, duhet theksuar se depërtimi i blinduar i kësaj arme është i mjaftueshëm për të shkatërruar pothuajse të gjitha transportuesit e blinduar të personelit, BMD dhe BMP të ushtrisë ruse në të gjitha projeksionet dhe në të gjitha distancat reale luftarake. Përjashtimi i vetëm është BMP-3 i fundit rus, ku çështja e depërtimit të armaturës ballore mund të varet nga diapazoni. Është gjithashtu e nevojshme të merren parasysh pamjet mjaft të sofistikuara dhe të fuqishme dhe komponentët e tjerë të sistemit të kontrollit të zjarrit, të cilat ofrojnë zjarr snajper nga vendi.

Disa ekspertë kanë ankesa edhe për Milanin ATGM, i cili ka udhëzim manual, gjë që e bën të pamundur gjuajtjen në lëvizje. Për më tepër, për nisje, komandanti duhet të dalë nga kapaku dhe të nisë nga vetë lëshuesi. Sidoqoftë, kjo është një zgjidhje klasike për makinat e viteve '70.

Në çdo rast, transportuesit e personelit të blinduar do të jenë në gjendje të shpëtojnë jetën e qindra mbrojtësve tanë dhe të ndihmojnë në përshpejtimin e Fitores sonë.

Lexoni gjithashtu: Armë Fitoret e Ukrainës: kompleksi i raketave anti-ajrore Aspide

Ne besojmë te mbrojtësit tanë. Pushtuesit nuk kanë ku t'i shpëtojnë hakmarrjes. Vdekje armiqve! Lavdi Ukrainës! Lavdi Forcave të Armatosura!

Lexoni gjithashtu: 

Nëse dëshironi të ndihmoni Ukrainën të luftojë pushtuesit rusë, mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Yuri Svitlyk
Yuri Svitlyk
Djali i maleve Karpate, një gjeni matematikor i panjohur, një "avokat i Microsoft", një altruist praktik, një i majtë

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

2 Comments
Më të rejat
Më të vjetrit Më popullorja
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Popullore tani