Motoçikletë Edge 30 Neo
realme 10 4 G
StattiPajisjet ushtarakeArma e fitores së Ukrainës: bomba GLSDB e lëshuar nga toka

Arma e fitores së Ukrainës: bomba GLSDB e lëshuar nga toka

-

U bë e ditur se paketa e re e ndihmës nga SHBA përfshinte bomba rrëshqitëse me precizion të lartë GLSDB (Ground-Launched Small Diameter Bomb) me një distancë prej më shumë se 150 km. Municione të tilla mund të gjuhen nga raketat M142 HIMARS dhe M270. Duhet të theksohet se ky lajm duhet të shqetësojë shumë armiqtë tanë, sepse tani Forcat e Armatosura të Ukrainës jo vetëm që do të jenë në gjendje të godasin me saktësi objektivat në një distancë prej më shumë se 150 km, por gjithashtu do të rimbushin arsenalin e tyre të armëve me precizion të lartë për instalimet tashmë pothuajse legjendare HIMARS dhe M270.

GLSDB

Le të përpiqemi të kuptojmë se çfarë është interesante për bombat me precizion të lartë me diametër të vogël të lëshuar nga toka (GLSDB) dhe se si ato do t'i ndihmojnë mbrojtësit tanë të luftojnë kundër pushtuesve rusë.

Lexoni gjithashtu: Si do ta ndryshojnë rrjedhën e luftës në Ukrainë sistemet raketore M142 HIMARS dhe M270?

Çfarë është sistemi GLSDB

Sistemi GLSDB (Ground-Launched Small Diameter Bomb) u zhvillua nga Saab Group në partneritet me Boeing Defense, Space & Security. De fakto, është një kombinim i dy sistemeve klasike të armëve: bomba rrëshqitëse GBU-39 SDB me precizion të lartë me madhësi të vogël dhe motori i raketës M26 nga MLRS/HIMARS MLRS. Të dy sistemet kanë qenë në shërbim me forcat amerikane dhe aleate për dekada dhe janë gjerësisht të disponueshme.

Këto municione janë krijuar për t'u lëshuar nga sistemet e artilerisë me bazë tokësore dhe për t'u siguruar forcave tokësore aftësinë për të përfshirë objektivat në mjedise komplekse dhe të mbyllura teatrore.

GLSDB

Së pari, unë sugjeroj të njiheni me përbërësit kryesorë të një bombe me bazë tokësore me precizion të lartë me diametër të vogël, domethënë bombën rrëshqitëse GBU-39 SDB dhe motorin e raketës M26.

Lexoni gjithashtu: Armët e fitores së Ukrainës: raketat ATACMS për HIMARS dhe MLRS

Disa fjalë për bombën rrëshqitëse GBU-39 SDB

Bomba e planifikimit me përmasa të vogla GBU-39 SDB (Small Diameter Bomb) u zhvillua në fillim të viteve 2000 posaçërisht për ndarjet e brendshme të armatimit të avionëve stealth. Një problem i vazhdueshëm me këta avionë është se ata nuk mund të mbajnë armë në pezullim të jashtëm pa rritur ndjeshëm dukshmërinë e tyre. Prandaj, lindi ideja për të zhvilluar një bombë të drejtuar me përmasa të vogla (para së gjithash, një diametër të vogël), e cila mund të vendoset në numër të madh në gjiret e brendshme të bombave të Lockheed/Boeing F-22 Raptor.

Bomba SDB ka një trup shumë të ngushtë të zgjatur, me krahë të palosur në anën e pasme dhe të montuar në bark. Bomba është pezulluar nën aeroplan në një pozicion të përmbysur dhe pas lëshimit ajo kthehet mbi 180 gradë. Ajo është vetëm rreth 19 cm në diametër dhe 1,8 m e gjatë. Bomba peshon 129 kg (285 lb) dhe paketon 16 kg (36 lb) eksploziv me ndikim të lartë në një kuti çeliku veçanërisht të fortë, duke e lejuar atë të godasë objektiva të blinduara dhe të fortifikuara .

GLSDB

Drejtimi i bombës kryhet me saktësi të lartë për shkak të kombinimit të udhëzimeve inerciale satelitore dhe GPS/INS: devijimi rrethor i mundshëm i SDB nuk është më shumë se 5-8 m. Saktësia e lartë e bombës nuk është vetëm një mjet për të kompensuar për peshën e vogël të kokës, por gjithashtu bën të mundur reduktimin e aplikimit të dëmit kolateral në zonat e banuara. Dihet se bombat SBD janë projektuar pikërisht gjatë të ashtuquajturës luftë kundër terrorit, veçanërisht me grupin e Al-Kaedës. Për shkak të zonës së madhe të krahut, bomba GBU-39 SDB ka një rreze të gjatë fluturimi. I nisur nga një lartësi e mjaftueshme, SDB mund të rrëshqasë vetë në një distancë deri në 110 km (mbi 70 milje).

GBU-39

Edhe pse bomba SDB fillimisht ishte menduar posaçërisht për aeroplanët stealth, ajo u përdor me konvencionale F-15 dhe F-16, AC-130 "gunners ajrore", si dhe me dronët Predator. Katër bomba GBU-39 SDB mund të vendosen në vend të një bombe standarde prej 2000 lb (907 kg), duke lejuar kështu të sulmohen më shumë objektiva në një fluturim të vetëm. Në të njëjtën kohë, me saktësi të lartë dhe heqje të sigurt. Ana negative është çmimi mjaft i lartë i një bombe të tillë: 40 - 000 dollarë për njësi. Kjo për faktin se, ndryshe nga kompletet udhëzuese të montuara, të tilla si JDAM-të (të cilat "mbërthen" në një bombë ajrore konvencionale me rënie të lirë), çdo SDB është një produkt me një sistem të integruar drejtimi dhe kontrolli.

Lockheed/Boeing F-22 Raptor

Aktualisht, bombat GBU-39 SBD janë duke u hequr gradualisht dhe janë zëvendësuar nga bombat më të avancuara GBU-53 Storm Breaker (SBD II), të pajisura me një sistem udhëzues tri-modal të përbërë nga një radar aktiv me rreze milimetri, lazer gjysmë aktiv. drejtimi dhe kthimi pasiv me infra të kuqe dhe objektivat e aftë për të goditur në një distancë deri në 110 km. Megjithatë, më shumë se 45 bomba GBU-000 SBD u prodhuan për luftën në Afganistan, dhe më shumë se gjysma e tyre mbeten ende në ruajtje.

Lexoni gjithashtu: 

GBU-39 SBD + motor rakete M26 = GLSDB

Dhe këtu projektuesit dolën me një ide të shkëlqyer. Në mesin e viteve 2010, Boeing, në bashkëpunim me shqetësimin suedez Saab, propozoi një aplikim origjinal për SBD: për t'i pajisur ato me një përforcues rakete dhe për t'i lëshuar nga toka, duke e kthyer një bombë ajrore rrëshqitëse në një raketë lundrimi me rreze të shkurtër veprimi. Një motor i përshtatshëm rakete ekzistonte tashmë. Në këtë kohë, Ushtria Amerikane po çaktivizonte masivisht raketat e vjetruara të padrejtuara M26 nga MLRS/HIMARS dhe qindra mijëra raketa plotësisht funksionale me karburant të ngurtë ishin në ruajtje. Ajo që mbeti ishte lidhja e motorëve nga këto raketa me bombat.

GLSDB

Kështu lindi sistemi GLSDB, i cili kombinoi bombën GBU-39 SDB me një motor rakete nga raketat e padrejtuara M26. Pesha e bombës SBD (129 kg) ishte edhe pak më e vogël se pesha e ish-kokës së grupit M26 (156 kg), kështu që nuk kishte nevojë të bënin ndryshime të rëndësishme në përbërësit. Ndryshe nga RSZV, GLSDB lëshohet në një kënd të lartë, në mënyrë që lartësia maksimale të arrihet në apogje. Pas kësaj, motori i raketës rivendoset, bomba hap krahët dhe fillon të planifikojë në objektiv.

Një aeroplan i tillë rakete mund të lëshohet nga ndarja e një kontejneri standard lëshimi me 6 ngarkesa për MLRS M270 MLRS ose M142 HIMARS. Duhet të theksohet se i pari mban dy kontejnerë të tillë, i dyti vetëm një. Sipas zhvilluesve, diapazoni maksimal i nisjes me një trajektore të optimizuar arrin më shumë se 150 km. Duhet të theksohet se meqenëse SDB nuk lëviz drejt objektivit në një trajektore balistike, por vetëm si një rrëshqitës aerodinamik, ai mund të lëshohet në çdo drejtim, pastaj të kthehet në ajër dhe të drejtohet për në objektiv. Në testet e vitit 2019, GLSDB demonstroi aftësinë për të kthyer 180 gradë dhe për të përfshirë një objektiv 70 km pas lëshuesit. Kjo mund të jetë e dobishme në operacionet luftarake në zona me popullsi të dendur ku drejtimet e sigurta të nisjes janë të kufizuara. Aftësi të tilla lejojnë që lëshuesi të godasë disa objektiva në drejtime të ndryshme me një breshëri.

GLSDB

Lexoni gjithashtu: Arma e fitores së Ukrainës: sistemi i mbrojtjes ajrore NASAMS që mbron Uashingtonin

Aftësitë luftarake të bombës GLSDB

Për sa i përket aftësisë luftarake, bomba e lëshuar nga toka me diametër të vogël GLSDB ka afërsisht dyfishin e gamës së raketave të drejtuara M30/M31 me një peshë të ngjashme të kokës. Shpejtësia e fluturimit të GLSDB rrëshqitëse, megjithatë, është më e vogël se shpejtësia balistike e fluturimit të M30/M31, gjë që e bën atë më të prekshëm ndaj mbrojtjes ajrore. Kjo, megjithatë, kompensohet nga një trajektore më komplekse e planifikimit, një lartësi më e ulët fluturimi dhe aftësia për të kryer manovra në shtegun e fluturimit. Efekti goditës i kokës së depërtimit të GLSDB është më i lokalizuar, krahasuar me kokën me fragmentim të lartë shpërthyes M30/M31, por në të njëjtën kohë është dukshëm më efektiv kundër ndërtesave dhe strukturave të fortifikuara.

GLSDB

Përveç standardit GBU-39A/B, i aftë për të goditur vetëm objektiva të palëvizshëm me koordinata të dhëna, sistemi është gjithashtu i aftë – të paktën potencialisht – të përdorë bomba GBU-39B/B të pajisura me një sistem drejtimi lazer (i ngjashëm me atë përdoret në pajisjet Laser JDAM, LJDAM). Në këtë version, sistemi mund të përdoret kundër objektivave lëvizës që "ndriçohen" nga rrezja e një lazeri synues nga një avion ose një gjuajtës tokësor. Në testet në vitin 2019, GLSDB angazhoi me sukses një varkë objektiv në lëvizje në një distancë prej 130 kilometrash nga lëshuesi.

Në përgjithësi, ky sistem armësh është një shembull tjetër i qasjes "kombinuese" të preferuar të amerikanëve për zhvillimin e sistemeve të reja të armëve. Kjo është kur armët e reja me funksione thelbësisht të reja krijohen bazuar në përbërësit ekzistues, lehtësisht të disponueshëm. Çmimi i përafërt i një rakete glider GLSDB është rreth 40 dollarë.Çmim shumë i ulët, pasi përdoren bomba ajrore të ricikluara dhe motorë raketash praktikisht falas. Duhet të theksohet se ky çmim është shumë më i ulët se, të themi, çmimi i raketës balistike operative-taktike MGM-000 ATACMS. Në sistemin e armëve amerikane, GLSDB zë, ndoshta, një vend "të ndërmjetëm" midis raketës standarde të drejtuar nga artileria M140/M30 dhe ATACMS OTRK.

Lexoni gjithashtu: Arma e fitores së Ukrainës: sistemi i mbrojtjes ajrore MIM-23 Hawk

Çfarë avantazhesh do të sjellë përdorimi i GLSDB në Ukrainë?

Forcat tona të Armatosura kanë demonstruar tashmë efektivitetin e sistemeve MLRS, duke shkatërruar objektet ushtarake ruse thellë në pjesën e pasme të armikut në një distancë deri në 80 km. Megjithatë, na mungon shumë fuqia e zjarrit me rreze më të gjatë.

GLSDB

SHBA ka deklaruar vazhdimisht se nuk do ta furnizojë Ukrainën me raketa me rreze të gjatë ATACMS, të cilat prodhohen edhe me M270 ose M142 HIMARS. Sidoqoftë, marrja e një GLSDB do të sjellë gjithashtu shumë përfitime:

  • Çmimi i këtij municioni llogaritet në 40 dollarë, në ndryshim nga kostoja shumë më e lartë e raketave ATACMS (një milion dollarë për njësi).
  • Sistemi udhëzues i bombës me diametër të vogël të lëshuar në tokë (GLSDB) është projektuar posaçërisht për të funksionuar në një mjedis të kufizuar.
  • Gama e angazhimit të synuar është gjysma e asaj të ATACMS, por pothuajse dyfishon gamën aktuale të MLRS dhe HIMARS. Kështu, ky municion mund të godasë çdo objektiv rus në territorin e okupuar përkohësisht të Ukrainës, madje edhe në një pjesë të territorit të Krimesë. Duke pasur parasysh distancën nga vija e përparme, kjo rreze ka shumë të ngjarë të jetë shumë pak më e shkurtër për të mbajtur M270 dhe M142 jashtë rrezes së çdo sistemi të artilerisë ruse. Prandaj, vetëm disa zona në veri-lindje të Donbasit do të ishin përtej mundësive të GLSDB... përveç nëse, sigurisht, fronti përparon drejt këtyre zonave.
  • Mundësia e ndikimit të drejtpërdrejtë, ku ATACMS është shumë më e kufizuar: GBU-39 mund të shkatërrojë një avion në hangarin e tij direkt nga çatia ose, si të thuash, duke hyrë nga dera para shpërthimit. Është gjithashtu e mundur të depërtohet një mur ose çati prej 1,8 metrash prej betoni të përforcuar.
  • Versioni i pajisur me një lazer në sistemin e drejtimit mund të ndjekë një objekt në lëvizje. Megjithatë, ky version ndoshta nuk do të dorëzohet në Ukrainë.

Kështu, dëmi do të jetë i konsiderueshëm për infrastrukturën strategjike ruse dhe objekte të rëndësishme të pushtuesve në territoret e pushtuara. Në fund të fundit, nëse një dërgesë e tillë ndodh, marrja e GLSDB do ta bëjë Ukrainën përdoruesin e parë të këtyre municioneve. Prandaj, ne u jemi sinqerisht mirënjohës partnerëve tanë perëndimorë për mbështetjen e tyre dhe sigurimin e armëve moderne.

Ne besojmë te mbrojtësit tanë. Pushtuesit nuk kanë ku t'i shpëtojnë hakmarrjes. Vdekje armiqve! Lavdi Forcave të Armatosura! Lavdi Ukrainës!

Lexoni gjithashtu:

Yuri Svitlyk
Yuri Svitlyk
Djali i maleve Karpate, një gjeni matematikor i panjohur, një "avokat i Microsoft", një altruist praktik, një i majtë

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Popullore tani