Motoçikletë Edge 30 Neo
realme 10 4 G
StattiPajisjet ushtarakeArmët e fitores së Ukrainës: MRAP turke Kirpi

Armët e fitores së Ukrainës: MRAP turke Kirpi

-

Transportuesit e blinduar të personelit Kirpi të prodhimit turk ndihmojnë forcat e armatosura ukrainase të çlirojnë jugun e Ukrainës nga pushtuesit rusë. Sot do të flasim për to në më shumë detaje.

Ngjarjet e ditëve të fundit na kanë dhënë shumë lajme të mira nga Jugu i vendit tonë. Forcat tona të Armatosura trima po kryejnë me sukses një kundërofensivë, duke çliruar qytetet dhe fshatrat e rajoneve Mykolayiv dhe Kherson të pushtuara nga pushtuesit.

Mjetet e blinduara turke rezistente ndaj minave me mbrojtje nga pritat dhe kërcënimet balistike i ndihmojnë shumë në operacionet luftarake sulmuese Kirpi BMC 350 MRAP.

Lexoni gjithashtu: Arma e fitores së Ukrainës: kompleksi raketor anti-ajror Aspide

Çfarë është interesante për makinën e blinduar Kirpi

Kirpi (përkthyer nga turqishtja si "iriq") është një transportues personeli i blinduar 4×4 i kategorisë MRAP (Mine Resistant Ambush Protected), i zhvilluar dhe prodhuar nga kompania turke BMC. Makina u prezantua për herë të parë në vitin 2010 gjatë ekspozitës së mbrojtjes Eurosatory në Paris, Francë. Kirpi tani është në shërbim të ushtrisë turke dhe vendeve të Afrikës dhe Lindjes së Mesme dhe që nga gushti i këtij viti është në shërbim me Forcat e Armatosura të Ukrainës.

Iriq

Kompania turke BMC ka fituar një kontratë për prodhimin e rreth 470 automjeteve 4×4 të mbrojtura nga minat bazuar në mjetin e blinduar izraelit Hatehof Ltd NAVIGATOR 16 tonësh për forcat tokësore turke. Kjo makinë ka kaluar me sukses teste serioze sipas standardeve të NATO-s. Për shkak të mbrojtjes së lartë balistike, aftësive taktike dhe kapacitetit, BMC KIRPI (4x4) MRAP tashmë ka zënë një vend të denjë në tregun e mjeteve të blinduara kundër minave.

Lexoni gjithashtu: Sistemi anti-drone Smartshooter i Izraelit: Çfarë është dhe si funksionon?

Fakte interesante nga historia e Kirpi BMC 350 MRAP

Mjetet e blinduara Kirpi prodhohen jo vetëm për forcat e armatosura turke, por edhe për tregun e eksportit dhe klienti i parë ishte Tunizia, e cila porositi 40 automjete në 2014. Në dhjetor 2016, u njoftua se MRAP do të prodhohej edhe për Pakistanin. Në qershor 2016, Tunizia mori 35 transportues personeli të blinduar rezistente ndaj minave Kirpi. Kirpi u demonstrua edhe nga Turkmenistani në një paradë ushtarake në kryeqytetin Ashgabat në tetor 2016, domethënë Turqia i shiti disa automjete të blinduara këtij vendi të Azisë Qendrore.

Iriq

Në mars 2018, gjatë Ekspozitës dhe Konferencës Ndërkombëtare të Mbrojtjes Detare DIMDEX 2018 në Doha, kompania turke BMC njoftoi blerjen e 85 automjeteve të blinduara me rrota nga Katari, duke përfshirë 50 MRAP 4×4. Dhe në gusht 2022, u njoftua se Turqia do të furnizojë Ukrainën me makina Kirpi. Tani këto mjete të blinduara po mbrojnë tashmë ushtarët tanë trima në fushën e betejës, duke dëshmuar cilësinë dhe qëndrueshmërinë e tyre të lartë.

Lexoni gjithashtu: Armët kimike të Rusisë: Sa e rrezikshme është dhe cilat janë pasojat e mundshme

Dizajni dhe tiparet e makinës së blinduar Kirpi

Kirpi është një kamion i rëndë i pajisur me mbrojtje të blinduar. Motori ndodhet në pjesën e përparme të mjetit, dhe ekuipazhi ndodhet brenda. Ndarja e uljes shtrihet nga qendra në pjesën e pasme të bykut. Makina e blinduar është e pajisur me ndenjëse kundër shpërthimit kundër minave dhe mund të strehojë deri në 13 personel, duke përfshirë shoferin, gjuajtësin dhe komandantin. Një vend për një mitraloz është siguruar në çatinë e MRAP.

Iriq

Gjatësia e platformës së automjeteve të blinduara është 7,35 m, lartësia - 3,2 m, gjerësia - 2,64 m. Versioni standard 4×4 ka një peshë të pajisur prej 18 kg, një peshë të plotë prej 085 kg dhe një kapacitet ngritjeje të rëndë prej 19 kg.

Kirpi ka një kabinë të blinduar monokoke, katër dritare antiplumb, strehë për zjarrin e armëve të vogla dhe sedilje që thithin goditjet. Makina është gjithashtu e pajisur me xhama të blinduar dhe një kapakë emergjence për evakuimin e ekuipazhit në rast nevoje.

Lexoni gjithashtu: Arma e fitores së Ukrainës: MANPADS FIM-92 Stinger

Variantet e Kirpi nga BMC

Transportuesi i personelit të blinduar Kirpi është i disponueshëm në disa variante: Kirpi 4×4, Kirpi II (4x4), Kirpi 6×6 і Ambulanca Kirpi 4X4 (për spitalin e lëvizshëm).

Kirpi dhe Kirpi II janë të pajisura me pajisje speciale, të tilla si një sistem automatik i shuarjes së zjarrit, një sistem gjurmimi për të përcaktuar vendndodhjen e një goditjeje ose një arme tjetër, si dhe një sistem të mbrojtjes kimike, biologjike dhe radiologjike.

Iriq

Një krah robotik është integruar në versionin e personalizuar për të zbuluar dhe hequr në mënyrë të sigurt materialet shpërthyese. Kirpi II 4×4 është gjithashtu i pajisur me një tahografi, radio, sistem informacioni për shoferin, sisteme vizioni, si dhe një sistem pozicionimi dhe navigimi.

Varianti Kirpi 6×6 ka një gjatësi prej 7,92 m dhe mund të strehojë 15 persona. Transportuesi i blinduar i personelit ka një fund të projektuar posaçërisht në formë V dhe një kapacitet ngritjeje të rëndë prej 3 kg.

Versioni i ambulancës ruan karakteristikat e përgjithshme teknike të familjes MRAP, ndërsa në të njëjtën kohë ka një ambient të personalizuar të dizajnuar për nevojat e ndihmës mjekësore.

Iriq

Të gjitha versionet e automjetit të blinduar janë të pajisura me një çikrik vetë-rikuperues, granatahedhës tymi dhe mjete për vendosjen e pengesave, dhe gjithashtu mund të pajisen me mbrojtje kundër raketave.

Lexoni gjithashtu: Armët e fitores së Ukrainës: Armët kundërajrore që mbrojnë qiejt tanë

Armatimi dhe vetëmbrojtja e makinës së blinduar Kirpi

Mjeti i blinduar Kirpi MRAP mund të armatoset me një mitraloz 7,62 ose 12,7 mm. Mund të integrojë gjithashtu një sistem armësh me telekomandë.

Trupi në formë V-je i Kirpi është bërë nga forca të blinduara çeliku dhe mund të mbrojë kundër minave, pajisjeve shpërthyese të improvizuara (IED), predhave shpuese të blindave, fragmenteve të predhave artilerie dhe kërcënimeve të tjera balistike deri në STANAG 4569 niveli 3. Përveç kësaj, pjesa e poshtme është mbrojtur nga granatat dhe minat deri në STANAG 4569 niveli 3b.

Armët e fitores së Ukrainës: MRAP turke Kirpi

Duhet të kuptohet se, para së gjithash, mjeti i blinduar Kirpi është një automjet i kategorisë MRAP (Mine Protected Armored), pra mjet rezistent ndaj minave me mbrojtje nga prita. Kirpi ka një fund në formë V që rrit mbijetesën e automjetit dhe ekuipazhit duke devijuar një shpërthim lart nga një minë tokësore ose një pajisje shpërthyese e improvizuar.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i Bayraktar TB2 UAV: ​​Çfarë lloj bishë është kjo?

Motori dhe lëvizshmëria

Platforma BMC Kirpi është e pajisur me një motor nafte Cummins ISL9E3 375 Euro-3, i cili siguron një fuqi maksimale prej 375 kf. (275 kW). Motori me gjashtë cilindra kombinohet me një transmision plotësisht automatik të Serisë Allison 3000 me gjashtë marshe përpara dhe një marsh mbrapa. Makina ka gjithashtu dy bateri 12V dhe një alternator 155A.

Iriq

Automjeti rezistent ndaj minave është i pajisur me goma Run-Flat 14.00-R20 me sistem qendror të fryrjes së gomave për performancë më të mirë në sipërfaqe të ndryshme. Frenat përfshijnë një fren parkimi me ajër të ngarkuar me susta, sistemin e frenimit të shërbimit me ajër plotësisht të thatë dhe sistemin opsional të frenimit kundër bllokimit (ABS). Kirpi II 4×4 mori frenat e diskut dhe një sistem shtesë frenimi kundër bllokimit.

Makina ka një distancë prej 400 mm nga toka dhe mund të arrijë një shpejtësi maksimale prej 105 km/h. Gama maksimale është 800 km.

Iriq

Transportuesi i blinduar i personelit ka një kënd hyrjeje dhe një kënd daljeje përkatësisht 35° dhe 47°. Ai mund të zbut për ekuipazhin pjerrësinë e trupit deri në 60% dhe të kapërcejë pjerrësinë anësore prej 30% për shkak të amortizimit me cilësi të lartë. Thellësia e kalimit është 1,2 m.

Lexoni gjithashtu: Gjithçka rreth dronëve General Atomics MQ-9 Reaper

Pajisje shtesë

Pajisjet standarde të MRAP "Hedgehog" përfshijnë një sistem klimatizimi, një sistem mbrojtjeje NNB dhe sedilje kundër minave me rripa sigurie me pesë pika. Një çikrik vetë-rikuperues mund të instalohet në pjesën e përparme të bykut. Rrota rezervë është instaluar në anën e majtë të pjesës së pasme të bykut.

Iriq

Kirpi është i pajisur me teknologjinë më të fundit në sediljet për thithjen e goditjeve, një sistem GPS, një kamerë me pamje nga pas dhe një sistem automatik të fikjes së zjarrit.

Iriq

Luftëtarët hyjnë dhe dalin nga automjeti nëpërmjet një rampe të madhe me funksion hidraulik në pjesën e pasme të bykut. Kirpi ka pesë porte zjarri dhe katër dritare antiplumb në të dy anët e ndarjes së uljes.

Lexoni gjithashtu: ndryshimblade: Drone kamikaze amerikane për mbrojtjen e Ukrainës

Karakteristikat teknike të Kirpi

  • Dimensionet: gjatësia 7,07 m, gjerësia 2,51 m, lartësia 2,86 m
  • Armatura: mbrojtja balistike dhe nga minat
  • Armatimi: mitraloz 7,62 ose 12,7 mm
  • Pesha: rreth 16 ton
  • Shpejtësia: shpejtësia maksimale 100 km/h
  • Gama e funksionimit: 800 km
  • Kapaciteti: 3 anëtarë ekuipazhi + 10 luftëtarë personeli
  • Aksesorët: Goma Runflat, çikrik vetë-shërues, ABS, sistemi qendror i fryrjes së gomave, kamera me pamje nga pas, sistem automatik i fikjes së zjarrit, kulla e energjisë elektrike.
  • Vendi i prodhimit: Turqi.

Lexoni gjithashtu: "Neptunët" goditën kryqëzuesin "Moska": Gjithçka rreth këtyre raketave të lundrimit kundër anijeve

Autoblindat Kirpi të prodhimit turk janë dëshmuar shumë mirë në fushën e betejës me pushtuesit rusë. Ata shpëtuan jetën e mbrojtësve tanë më shumë se një herë, kështu që ne dëshirojmë të falënderojmë partnerët tanë turq për këtë personel të blinduar rezistent ndaj minave moderne.

Iriq

Ne besojmë te mbrojtësit tanë. Pushtuesit nuk kanë ku t'i shpëtojnë hakmarrjes. Vdekje armiqve! Lavdi Ukrainës! Lavdi Forcave të Armatosura!

Lexoni gjithashtu: 

Nëse dëshironi të ndihmoni Ukrainën të luftojë pushtuesit rusë, mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Yuri Svitlyk
Yuri Svitlyk
Djali i maleve Karpate, një gjeni matematikor i panjohur, një "avokat i Microsoft", një altruist praktik, një i majtë

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Popullore tani