Motoçikletë Edge 30 Neo
realme 10 4 G
StattiPajisjet ushtarakeArmët e fitores së Ukrainës: transportues i blinduar i personelit ACMAT Bastion

Armët e fitores së Ukrainës: transportues i blinduar i personelit ACMAT Bastion

-

Kohët e fundit, u bë e ditur se Franca do t'i sigurojë Ukrainës një grup transportuesish të blinduar të personelit Bastion. Sipas La Tribun, francezët u premtuan Forcave tona të Armatosura 20 automjete të blinduara. Kushtet e dorëzimit nuk përmenden, kontrata për prodhimin e transportuesve të personelit të blinduar do të lidhet midis Ministrisë Franceze të Mbrojtjes dhe prodhuesit Arquus, i cili i përket grupit suedez Volvo. Bastioni mund të dorëzohet në kohën më të shkurtër të mundshme. Pra, le të hedhim një vështrim më të afërt në këtë teknikë.

Gjithashtu interesante: Armët e fitores së Ukrainës: Rishikimi i sistemit të mbrojtjes ajrore Patriot

Pse janë interesante transportuesit e personelit të blinduar ACMAT Bastion

Bastion APC është një transportues personeli i blinduar me formulë 4×4, i prodhuar nga kompania franceze ACMAT, një degë e ARQUUS, më parë Renault Trucks Defense. Makina u prezantua në qershor 2010 gjatë ekspozitës së mbrojtjes Eurosatory në Francë. Tani makina është në shërbim me shumë vende afrikane në konfigurime të ndryshme. Ky është një gjeneratë e re e transportuesve të personelit të blinduar me rrota të lehta.

ACMAT Bastion

ACMAT Bastion APC është një mjet i blinduar shumë i lëvizshëm këmbësorie dhe zbulimi i zhvilluar në shasinë e fortë VLRA 2. Seria e automjeteve taktike TDN-TDE 4×4 ofron një platformë të fuqishme dhe të besueshme për shumë qëllime. Komponentët mekanikë dhe automobilistikë të Bastion APC ndajnë dizajnin bazë të standardit VLRA TDN-TDE. Transportuesi i personelit të blinduar Bastion është i lehtë për t'u mirëmbajtur dhe ka logjistikë të thjeshtë.

Transportuesi i blinduar i personelit ACMAT Bastion përdor teknologjinë e mbrojtjes anti-eksplozive. Bastion APC është i aftë për shumë misione dhe është ideal për zbulim, komandim dhe kontroll përpara, patrullim, mbështetje mjekësore, shoqërim, mbështetje për pastrimin e rrugës, paqeruajtje, si dhe operacione urbane dhe në distancë të afërt. Bastion APC Acmat kombinon lëvizshmëri të shkëlqyer jashtë rrugës me një nivel të lartë mbrojtjeje. Në tetor 2018, në ekspozitën e mbrojtjes AUSA 2018 të Shoqatës së Ushtrisë së Shteteve të Bashkuara, AM General njoftoi një partneritet me kompaninë franceze ARQUUS për të prodhuar transportuesin e personelit të blinduar Bastion në Shtetet e Bashkuara.

Pesha e transportuesit të personelit të blinduar është 12 ton, shpejtësia maksimale është 110 km/h, ekuipazhi është 2 persona (shofer dhe komandanti) + tetë parashutistë. Është e mundur të instaloni një mitraloz 12,7 ose 7,62 mm. Mund të përdoret gjithashtu si mjet mjekësor, mjet personeli ose mjet komunikimi.

Lexoni gjithashtu: Arma e fitores së Ukrainës: Iris-T SLM - një sistem modern i mbrojtjes ajrore nga Gjermania

Modifikimet e ACMAT Bastion APC

Siç e përmenda më lart, transportuesi i blinduar francez i personelit mund të përdoret për një gamë të gjerë detyrash. Prandaj, ka disa modifikime të transportuesit të blinduar të personelit ACMAT Bastion.

Opsioni kryesor është një transportues personeli i blinduar Bastion HM (Lëvizshmëri e lartë). Ai bazohet në kamionin ACMAT VLRA 2. Kjo makinë ka një sërë avantazhesh, si motor 320 kuaj fuqi, pezullim të përmirësuar. Për më tepër, Bastion HM është më i shpejtë se Bastion APC bazë dhe është në gjendje të mbajë një ngarkesë të shtuar.

ACMAT Bastion

Makinë sanitare e blinduar Bastion SAN. Në këtë version të transportuesit të personelit të blinduar, ndarja e personelit u shndërrua për të mbajtur nga 2 në 4 barela mjekësore dhe një punonjës mjekësor. Një ndihmë mjaft e fuqishme për paramedikët në fushën e betejës.

Makinë e komandës dhe personelit Bastion PC do të sigurojë mbrojtje të besueshme të komandës së njësisë. Ai është i pajisur me një qendër komandimi dhe ka mbrojtje më të mirë të armaturës sesa baza Bastion APC.

Makinë Bastion i sigurisë së brendshme. Krahasuar me transportuesin bazë të personelit të blinduar, atij i mungon mitralozi dhe vrimat e qitjes në çati. Përveç kësaj, ai ka forca të blinduara më të hollë, kështu që siguron mbrojtje vetëm kundër armëve të vogla. Por ky opsion është më i manovrueshëm dhe më i rehatshëm brenda.

ACMAT Bastion

ACMAT Bastion PATSAS. Bëhet fjalë për një mjet patrullimi me rreze të gjatë dhe me majë të hapur që përdoret nga forcat speciale ushtarake. Mund të strehojë lehtësisht një shofer dhe 4 ushtarë. Projektuar për patrulla zbulimi dhe bastisje. Kjo makinë u eksportua në Burkina Faso, Çad dhe ndoshta në disa vende të tjera.

Lexoni gjithashtu: Arma e fitores së Ukrainës: kompleksi i raketave kundërajrore SAMP/T

Projektimi dhe mbrojtja e ACMAT Bastion

Dizajni i Bastion APC nga ARQUUS është i ndarë në tre pjesë kryesore: motori në pjesën e përparme, ekuipazhi në mes dhe ndarja e uljes në pjesën e pasme. Bastion APC ka një vëllim të brendshëm prej 8,5 m³, i cili lejon transportin e dhjetë ushtarëve (shofer dhe komandant në pjesën e përparme dhe tetë ushtarë në pjesën e pasme). Personeli i njësisë hyn në transportuesin e blinduar të personelit përmes dyerve të dyfishta pa një shtyllë qendrore, të cilat hapen nga jashtë, në pjesën e pasme të bykës.

ACMAT Bastion

Ka tre dritare antiplumb në anët e ndarjes së luftimit dhe vrimat e qitjes janë të vendosura në pjesën e poshtme të secilës prej tyre. Kutia e çelikut të blinduar me forcë të lartë siguron mbrojtje të plotë kundër pushkëve të këmbësorisë, pushkëve të sulmit dhe mitralozëve (niveli i mbrojtjes balistike nga 1 në 3 sipas standardit të NATO-s STANAG 4569), si dhe nga fragmentet e predhave të artilerisë.

ACMAT Bastion

Makina siguron gjithashtu mbrojtje kundër minave kundër personelit dhe antitank dhe mjeteve shpërthyese. Bastion përdor teknologjinë V-zhul. Qëllimi i një dizajni të tillë është të rrisë mbijetesën e automjetit dhe ekuipazhit duke devijuar një shpërthim lart të një mine ose një pajisje shpërthyese të improvizuar. Vendosja e armaturës në një kënd rrit sasinë e materialit që një predhë balistike duhet të kalojë për të depërtuar në një automjet dhe rrit mundësinë e rikoshetimit të copëzave dhe fragmenteve të minave. Për të qenë të saktë, mbrojtja kundër minave korrespondon me nivelet 2a/2b të standardit të NATO-s STANAG 4569. Transportuesi i blinduar i personelit mund të përballojë shpërthime të barasvlershme me 6 kg TNT nën çdo rrotë ose kudo nën byk.

ACMAT Bastion

Makina ka dy dyer anësore dhe dy të pasme, është e pajisur me 9 zbrazëtira, e cila siguron qitje 360° dhe bën të mundur zmbrapsjen e një sulmi armik nga pritat. Transportuesi i blinduar i personelit mund të pajiset me një unazë mbështetëse për instalimin e një frëngjie ose një frëngji të telekomanduar.

Lexoni gjithashtu: Sistemi anti-drone Smartshooter i Izraelit: Çfarë është dhe si funksionon?

Armatimi i personelit të blinduar ACMAT Bastion

Bastion ARQUUS ACMAT APC mund të pajiset me lloje të ndryshme të stacioneve të armëve në distancë dhe frëngji me mitralozë 7,62 mm ose 12,7 mm, dhe granatahedhësi automatik 40 mm mund të përshtatet në linjën e automjeteve Bastion PC.

ACMAT Bastion

Ky version u prezantua në Eurosatory në qershor 2010 dhe ishte i pajisur me tre granata-hedhës tymi të montuar në secilën anë në pjesën e pasme të bykut.

Lexoni gjithashtu: Gjithçka rreth sistemit të mbrojtjes ajrore C-RAM Centurion

Lëvizshmëri ACMAT Bastion APC

Varianti bazë i transportuesit të blinduar të personelit Bastion përdor një shasi 4×4 dhe bazohet në kamionin e lehtë të fortë VLRA 2. Bastion APC mund të fuqizohet nga një motor turbo dizel 5,0 litra me një ftohës MD ose një motor Deutz të aftë duke prodhuar 215 kuaj fuqi. në 2300 rpm, e kombinuar me një transmetim manual me 6 shpejtësi ose automatik me 5 shpejtësi.

ACMAT Bastion

Ndarja e motorit ndodhet në pjesën e përparme të mjetit, duke e lënë pjesën tjetër të lirë për ekuipazhin dhe pasagjerët e makinës së blinduar. Vetë Bastion APC ka një shpejtësi lundrimi prej 110 km/h dhe një rreze maksimale deri në 1000 km. Bastion APC mund të kapërcejë një pjerrësi anësore prej 30% dhe një pjerrësi maksimale prej 65%, dhe gjithashtu mund të kapërcejë një pengesë ujore me një thellësi maksimale prej 1 metër. Mund të kapërcejë pengesat vertikale me lartësi maksimale 0,5 m dhe të kalojë një llogore me gjerësi 0,8 m. Mjaft e mirë, duke marrë parasysh peshën mjaft të madhe prej 12 tonësh.

Pajisje shtesë

Transportuesi i blinduar i personelit është i pajisur me sedilje rezistente ndaj shpërthimit, gjë që siguron mbrojtje shtesë për ekuipazhin dhe pasagjerët.

ACMAT Bastion

Nëse dëshironi, Bastion APC mund të pajiset me një komplet radio komunikimi 24 V, një çikrik elektrik përpara dhe një sistem qendror të fryrjes së gomave. Transportuesi i personelit të blinduar ACMAT Bastion është i mundur me avionë të Forcave Ajrore C130, C160 dhe A400M, si dhe me një helikopter CH47.

ACMAT Bastion

Meqenëse kjo makinë e blinduar është zhvilluar kryesisht për përdorim në zonat e shkretëtirës së Afrikës dhe Lindjes së Mesme, ka 120 litra ujë të pijshëm në bord. Motori është i aftë të funksionojë në një interval temperaturash nga -25°C deri në +55°C.

Karakteristikat teknike të transportuesit të blinduar të personelit Bastion

  • Armatimi: mitraloz i rëndë 12,7 mm në çati, stacion rrotullues për mitraloz 7,62 mm ose granatahedhës 40 mm
  • Armatura: niveli i mbrojtjes kundër armëve balistike nga 1 në 3, niveli i mbrojtjes kundër minave 2a/2b të standardit të NATO-s STANAG 4569
  • Pesha: në gjendje luftarake 12 ton
  • Shpejtësia maksimale: 110 km/h
  • Gama maksimale: 1 km
  • Përmasat: gjatësia 6 m, gjerësia 2 m, lartësia 2 m
  • Pajisjet: sistemi qendror i fryrjes së gomave, sistemi i mbështetjes nga zjarri, sistem vetëmbrojtjeje, çikrik elektrik përpara
  • Ekuipazhi: 2+8 persona (shofer, komandant dhe 8 parashutistë)

Gjithashtu interesante: 

Jam i sigurt se mjetet e blinduara ACMAT Bastion të prodhimit francez, të cilat tashmë e kanë provuar veten mirë, do të jenë shumë të dobishme në fushën e betejës me pushtuesit rusë dhe do të shpëtojnë jetën e mbrojtësve tanë. Prandaj, do të doja të falënderoja partnerët francezë për këtë personel të blinduar modern rezistent ndaj minave.

ACMAT Bastion

Disa fjalë për makinën e blinduar AMX-10RC

Makina e blinduar e rëndë franceze AMX-10RC u bë një shembull tjetër i armëve që mund të marrë Ukraina. Disa vëzhgues ushtarakë tashmë kanë nxituar ta pagëzojnë atë me "tank me rrota" - dhe menjëherë filluan të thonë se këto janë dërgesat e para të tankeve perëndimore për Forcat e Armatosura. Në fakt, makina u zhvillua si një mjet zbulimi me aftësinë për të kundërshtuar automjetet e blinduara të armikut. Është shumë e vështirë të klasifikosh AMX-10RC si një tank të vërtetë me forca të blinduara serioze - forca të blinduara të tij mund t'i rezistojnë zjarrit vetëm nga një mitraloz 7,62 mm. Tashmë një mitraloz i kalibrit të madh 12,7 mm për "Francezin" mund të jetë problem.

AMX-10RC

Kjo do të thotë, AMX-10RC mund t'i rezistojë disa llojeve të automjeteve të blinduara (në fund të fundit, arma e tij 62 mm duhet të përballet me T-72/105 ruse dhe BMP). Francezët i përdorën këto makina në Luftën e Gjirit Persik në 1991 dhe në një numër operacionesh paqeruajtëse në Afrikë.

Ende nuk dihet se sa nga këto makina do të marrë Ukraina. Prodhimi serik i AMX-10RC u krye nga viti 1976 deri në 1994 dhe besohet se u prodhuan gjithsej 457 automjete të blinduara, nga të cilat 337 hynë në shërbim me ushtrinë franceze.

Ne besojmë te mbrojtësit tanë. Pushtuesit nuk kanë ku t'i shpëtojnë hakmarrjes. Vdekje armiqve! Lavdi Forcave të Armatosura! Lavdi Ukrainës!

Lexoni gjithashtu: 

Nëse dëshironi të ndihmoni Ukrainën të luftojë pushtuesit rusë, mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Yuri Svitlyk
Yuri Svitlyk
Djali i maleve Karpate, një gjeni matematikor i panjohur, një "avokat i Microsoft", një altruist praktik, një i majtë

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Popullore tani